Jak vybrat startovací box
- Startovací box neboli startovací stanice či zdroj slouží primárně k nastartování vašeho auta. Dokáže toho ale mnohem víc, například může sloužit samostatně jako zdroj energie (např. pro karavany).
- Z hlediska pohonu boxu můžete vybírat ze 2 variant, kterými jsou elektrické nebo benzínové startovací zdroje.
- Mezi důležité parametry při výběru tohoto přístroje patří mimo jiné také kapacita baterie a startovací proud.
- Při používání startovacího boxu jistě oceníte další vybavení, kterým je například kompresor, svítilna nebo také powerbanka.
Startovací box - náš výběr




Startovací boxy se svítilnou



Startovací boxy s USB




Startovací boxy Telwin




Startovací boxy GYS France




Jak vybrat startovací box
Typy
Startovací boxy se dělí na 2 typy, a to podle typu pohonu zdroje. Pojďme se podívat, o jaké druhy se jedná.
Elektrický startovací box
Podle výkonu máte na výběr buď výkonnou startovací stanici se zapojením do zásuvky, kterou můžete umístit v garáži nebo dílně, nebo můžete zvolit malý nabíjecí zdroj s baterií, který je mobilní, takže jej můžete použít kdekoliv tam, kde není k dispozici zásuvka. Dobíjení probíhá buď přes USB kabel, nebo speciálními konektory, které dodává výrobce.
Benzínový startovací box
V tomto případě dodává energii benzínový agregát, který funguje jako elektrický adaptér. Jeho mobilitu ocení především řidiči velkých aut a kamionů. Délka chodu stroje bez doplnění benzínu se odvíjí od objemu nádrže.
Víte, že…?
Než se pustíte do výběru startovacího boxu, zaměřte se na kapacitu baterie vašeho vozu a také na to, jestli vlastníte automobil s naftovým nebo benzínovým motorem. Podle toho si následně zvolte typ zdroje.
Kapacita baterie
Při výběru startovacího boxu se zaměřte také na kapacitu baterie. Ta je uváděna v mAh a je důležitá především pro startovací zdroj s powerbankou. Startovací zdroje, které jsou na trhu, mohou mít kapacitu cca 4 000 – 20 000 mAh. Máte tedy z čeho vybírat.
Startovací proud
Je jedním z kritérií a udává, kolik ampér pro nastartování vašeho auta může startovací zdroj dodat.
- Pro naftové motory je zapotřebí asi 640 A
- Pro benzínové postačí 400 A.
Přístroje, které dnes můžete zakoupit, mají startovací proud klidně až 2 000 A.
Počet výstupů
Tuto informaci také naleznete v technických parametrech. Jedná se především o konektor na startování auta, dále pak konektor do 12 V zásuvky auta nebo konektor pro nabíjení pomocí USB kabelu.
Hmotnost
Malé modely startovacích boxů mohou vážit necelý 1 kg, bavíme se ale spíše o výjimkách. Častěji narazíte na hmotnost startovacích boxů v rozmezí 7-20 kg, důvodem je integrovaná baterie.
Víte, že…?
Nejvíce energie ztrácí baterie zejména v zimním období a při krátkých jízdách. Není výjimkou, že při velkých mrazech se vybije i poměrně mladý akumulátor. Při jízdě pouze několik kilometrů se baterie nestačí dobíjet a pouze ztrácí energii. Čím nižší je venkovní teplota, tím rychlejší je také ztráta kapacity.
Další vybavení
Startovací box může disponovat některým vybavením, které vám usnadní vaši práci i manipulaci s tímto přístrojem. Pojďme se podívat do následující tabulky, o jaké vybavení se jedná:
Typ vybavení | Popis |
---|---|
Powerbanka | Díky ní si snadno dobijete baterii notebooku či mobilu. |
Kompresor | Pokud jej budete mít, můžete si bez obav dofoukat kola svého vozu. |
Svítilna | Přidanou svítilnu oceníte zejména při startování v noci. |
Ergonomická madla | Slouží k pohodlnému přenášení startovacího zdroje. |
Letní a zimní režim | Umožní upravit nabíjení v závislosti na okolní teplotě. Zjednodušeně můžeme říci, že zdroj nebo box podávají optimální výkon, ať je v létě +35 °C, nebo v zimě -15 °C. |
Víte, že…?
Jestliže budete využívat startovací zdroj na více místech a často jej budete přenášet, pak bude pro vás rozhodně pohodlnější startovací vozík, který je vybavený kolečky a manipulace s ním je mnohem snadnější a lehčí.
Výrobci a ceny
Na trhu se setkáte se spoustou výrobců, mezi kterými můžete volit. Máme-li zmínit některé značky, oblíbené u zákazníků, pak jsou to výrobci Noco, Compass nebo Hummer. Nejlevnější startovací zdroj pořídíte už za cca 1 600 Kč, střední kategorie se pohybuje kolem 5000 Kč a ty nejdražší modely s plnou výbavou koupíte za cca 10 000 korun. Stejně jako u všech technických zařízení se cena odvíjí od značky výrobku.
Otázky a odpovědi
Jak správně postupně při startování auta prostřednictvím startovacího boxu?
Jaký materiál vodiče můžeme očekávat?
Různé typy produktů porovnejte zde.