Stavební laser

Přesné měření na stavbách a v domácnosti.

ca. 2 200 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 25 700 CZK
ca. 31 300 CZK
ca. 25 100 CZK

Jak vybrat stavební laser

  • Stavební lasery jsou zařízení určená pro přesná měření na stavbách a v domácnosti. Jejich vysoká přesnost umožňuje umístění poliček, skříněk, podhledů, lišt nebo osvětlení na desetiny milimetru. Malíři pokojů lasery využívají i pro vyměření přesné styčné hrany dvou odstínů barev.
  • Při výběru stavební laseru je zásadní jeho přesnost. Pokud využíváte laser doma, stačí vám odchylka do 5 mm na 10 m. Profesionální řemeslníci ale raději sáhnou po přístrojích s odchylkou ne více než 1 mm na 10 m.
  • Stavební laserů existuje několik druhů a liší se svým využitím. V domácnosti a při méně náročných pracích využijete křížové lasery, profíci si do své dílny pořizují rotační a bodové lasery.

Typ laseru

Existuje několik typů stavebních laserů. Některé z nich jsou nahraditelné jinými, jiné jsou naopak velmi specifické. Pojďme si je představit.

Křížový laser

Křížový stavební laser je základní měřicí zařízení, které v domácnosti nahradí metr a vodováhu. Laser promítá horizontální a vertikální linku, která na stěně vytvoří kříž.
Viditelnost laserového paprsku je i při vhodném osvětlení pouhých deset metrů. Využijete ho tak především v uzavřených prostorech s dostatečným osvětlením. Tento typ se hodí pro drobné domácí práce – věšení obrázků, navrtávání děr pro poličky a využívají je i malíři pokojů.

Křížový čárový
Bosch GLL 2-10 PROFESSIONAL 0 601 063 L00

Víte, že…?

Viditelnost paprsku zvýšíte pomocí speciálních brýlí. Tento šikovný doplněk umocní sílu laserového paprsku. Ten obsluha vidí i při snížených světelných podmínkách nebo v exteriérech.

Rotační laser

Podobně jako křížový, tak i rotační laser pracuje v horizontální a vertikální rovině. Na rozdíl od křížového ale využívá i možný sklon v těchto osách. Vůči podlaze tak nevytváří pouze kolmý kříž, ale umožňuje i práci v různých úhlech. Sami ale uznáváme, že tuto funkci mají i dražší křížové lasery.
Největší výhodou rotačního laseru je jeho výkon a přesnost. Síla paprsku je vhodná i pro práci ve vnějších prostorech a na stavbách se sníženým osvětlením. Využijete ho při vyměřování stavebních prvků, příček nebo osvětlení.

Potrubní laser

Speciální typ laseru, který využívají instalatéři, podlaháři a topenáři. Jeho trubková konstrukce je navržená pro pokládání instalačního potrubí. Potrubní lasery jsou vybavené nadstandardním výkonem s vysokým dosahem paprsku a odolnou konstrukcí. Jejich cena začíná na desítkách tisíc korun.

Laserový měřič
MAKITA LD030P

Dálkoměr

Když mluvíme o laserech, nesmíme zapomenout ani na laserové metry. Moderní lasery mají funkci dálkového měření již integrovanou. Na trhu ale najdete i levné digitální metry s laserovým zaměřovátkem. Dálkoměry umožňují rychlé a přesné měření na dlouhé dálky – při měření nepotřebujete parťáka.

Typ laseru Výhody Nevýhody
Křížový Nižší cena, snadné měření Nižší přesnost
Rotační Vysoká přesnost, využijete i v exteriéru Vyšší cena
Potrubní Nízká odchylka i při velkých dálkách, odolná konstrukce Cena přes 10 000 Kč
Dálkoměr Nízká cena, rychlé měření Slouží spíše jako metr

Víte, že…?

Stavební lasery patří k moderním zařízením umožňující přesné měření. Laserové zaměřovače v hlavní části stroje promítají body nebo linky na stěny místností nebo fasády domů. Konstrukce stavebních laserů je vybavena protiprachovým pláštěm, aby nedocházelo k zanášení čoček. Dražší lasery do náročných provozů jsou také voděodolné a vydrží i náraz z několika metrů bez poškození laserového zaměřovače.

Napájení

Existují dva typy laserů podle jejich napájení. Do těch méně výkonných vložíte tužkové baterie – tento typ laseru nemá takový dosah a hodí se spíše domácím kutilům.
Výkonné lasery mají větší spotřebu a monočlánek jim neposkytne dostatečný výkon. Výrobci je tedy vybavují akumulátory s různou výdrží. Délka svícení by přitom měla být minimálně 6 hodin.

Interiérový
Stavební interiérový křížový laser, 1V – 1H, Metrie CL-1

Víte, že…?

Před nákupem akumulátorového laseru si ověřte způsob a dobu jeho nabíjení z prázdna do plna. Výhodou je možnost nabíjení přímo za provozu – to vám ušetří čas i peníze za druhou baterii.

Měrné jednotky

Většina laserů pracuje v našich končinách známých metrických jednotkách. Co když ale potřebujete rychlý převod imperiálních jednotek (palec, stopa)?
Stavební lasery jsou vybavené různými počítači a převodníky. Díky tomu snadno provedete převod jednotek během měření. Pokročilé lasery zvládnou i výpočet objemu a obsahu, případně dopočítání neznámé délky strany podle Pythagorovy věty.

Značky

Na trhu najdete různé výrobce stavebních laserů. Nám se osvědčily tyto značky:

Rotační
DeWALT DCK374D1R
  • Bosch,
  • Parkside,
  • Extol Premium (červená řada),
  • SKIL,
  • DeWalt.

Cena

Stavební lasery pořídíte od několika set korun až po vyšší desítky tisíc. Nejvíce stojí trubkové lasery, ty si ale do běžné domácnosti nekoupíte.
Cena kvalitního stavebního laseru začíná na přibližně 1 500 Kč, kolem 4 000 Kč pak pořídíte slušný rotační laser, který se neztratí ani na stavbě.

Otázky a odpovědi

Existuje univerzální stavební laser?

Ano i ne. Jednotlivé typy laserů jsou zaměřené na různé práce a účely. Na druhou stranu ale všechny poskytují základní funkci – tedy promítání digitálního paprsku na zeď.

Co znamená samonivelační funkce laseru?

Téměř všechny laserové zaměřovače jsou dnes vybavené tzv. samonivelační funkci. To znamená, že pokud ho položíte na podložku se sklonem přibližně do 5 °, laser se sám vyrovná a ukazuje přesnou rovinu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Křížový čárový
Laserový měřič
Interiérový
Rotační
Režim digitálního náklonu
Velký dosah
Image
Produkt
Bosch GLL 2-10 PROFESSIONAL 0 601 063 L00
MAKITA LD030P
Stavební interiérový křížový laser, 1V – 1H, Metrie CL-1
DeWALT DCK374D1R
Hedue Rotační laser S3 s kufříkem R188
Leica Rugby 640
Cena ca. 2 200 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 900 CZK ca. 25 700 CZK ca. 31 300 CZK ca. 25 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.