Step aerobic

Pro intenzivní cvičení.

ca. 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat step aerobic

  • Step aerobik je dynamické cvičení, u kterého se využívají tzv. stepy – cvičební stupínky. Ty zajišťují intenzivnější cvičení a tedy i větší spotřebu vydané energie.
  • Mezi základní parametry při výběru jsou velikost cvičební plochy, výška stepu a jeho nosnost.
  • Z dalších vlastností je důležitá protiskluzová úprava cvičební plochy. Na výběr může mít vliv i samotný design cvičebního stupínku.

Jak zvolit správnou velikost?

V případě stepů na aerobic je velikostí zpravidla myšlena velikost tréninkové plochy. Šířka stupínků se může pohybovat v rozmezí od zhruba 20 cm do cca 70 cm. Jeho délka bývá uváděna od 30 cm do 120 cm. V každém případě zde platí, že čím větší tato plocha bude, tím pohodlnější cvičení vám zajistí.

Výška a její nastavení

Výška stupínku má zásadní vliv na intenzitu a náročnost prováděných cviků. Většina výrobků deklaruje možnost nastavení obvykle do dvou až tří úrovní. Ta se ve většině případech pohybuje v rozmezí od 10 do 25 cm. U profesionálních stepů se ale můžete setkat i s výškou 35 cm.

Značkový step
TRINFIT Step

Jakou zvolit nosnost?

Tento parametr má vliv zejména na životnost cvičebního stupínku. Při cvičení dochází k výraznému zatěžování, a proto je dobré se zaměřit na výrobky s co nejvyšší hodnotou, bez ohledu na samotnou hmotnost cvičící osoby. V nabídkách najdete stepy s nosností od 70 kg až do 300 kg.

Víte, že…?

Step aerobic patří mezi velmi účinnou formu silového cvičení. Tento způsob posilování se zaměřuje na dolní končetiny a hýždě a využívá překonávání výškového rozdílu. Základním pohybem je vertikální směr, který je zajištěn právě cvičebním stupínkem.

Materiál

Základním materiálem většiny výrobků je zpravidla odolný plast. Nicméně více než samotný materiál je důležitější povrchová úprava tréninkové plochy. Ta by v ideálním případě měla být protiskluzová, čímž je zajištěna vyšší bezpečnost při používání. Neklouzavé by měly být také nohy základny stepu, a to opět z bezpečnostních důvodů a celkové stability výrobku.

Nastavitelný
SEDCO aerobic step

Designové zpracování

Klasické stepy mají tvar nízké lavičky, která se u jednotlivých výrobců liší právě designem. Zajímavé může být zejména barevné zpracování. V tomto ohledu je v nabídkách široká paleta výrobků od běžné šedé a černé až po veselé hravé barvy, které oživí každou tělocvičnu, ale i obývací pokoj.

Hmotnost

Dalším parametrem, který je možné vzít v potaz je celková hmotnost stepu na aerobic. Tento údaj bude pro vás důležitý, zejména pokud budete se stupínkem často manipulovat. Nejlehčí stepy mohou vážit cca 2 až 3 kg, nejtěžší pak i 12 kg.

Víte, že…?

Stepy na aerobic mají poměrně široké využití. Kromě klasického step aerobiku může být součástí tréninku na jiných posilovacích strojích. S jeho pomocí můžete provádět nejrůznější protahovací cviky nebo strečink.

Pro fitness studia
Reebok Step aerobic Professional

Hlavní výhody cvičebních stupínků

Step aerobik je založený na vystupování se sestupování, tedy překonávání konkrétního výškového rozdílu. Toto cvičení je považováno za velmi efektivní, protože prakticky tvaruje celé tělo.
Mezi hlavní výhody těchto stupínků tedy patří:

  • Dynamický a tedy intenzivní cvičení, které redukuju podkožní tuk
  • Dochází k zatížení svalů dolních končetin nikoli kloubů a vazů
  • Slibuje celkové posílení hýžďových i stehenních svalů
  • Zároveň spadá mezi kardio cvičení, které povzbuzuje kardiovaskulární systém

Výrobci a ceny

Cenové rozpětí Popis Výrobci
Do 1000 Kč Stepy určené zejména pro domácí využití Mecro
  Spíše menší rozměry HMS
  Některé výrobky nemají možnost výškového nastavení inSPORTline
1000 Kč – 2500 Kč cvičební stupínky jak pro domácí využití, tak pro fitness studia Sportago
  zpravidla výškově nastavitelné ve dvou až třech úrovních Gymrex
  Protiskluzový povrch u všech výrobků Kock-Sport
2500 Kč – 4000 Kč Profesionální výrobky Tunturi
  Vždy výškově nastavitelný – zpravidla tři úrovně LivePro
  Protiskluzová úprava Trendy
  V různých rozměrech tréninkové plochy  

Otázky a odpovědi

Jak vybrat step aerobic?

Při výběru můžete zohlednit několik parametrů. Mezi nejdůležitější patří zejména velikost tréninkové plochy a nosnost samotného stepu. Ideální step lze výškově nastavit. Při výběru bude hrát velkou roli také cena, která by měla být adekvátní k místu využití.

K čemu je důležitá výšková nastavitelnost stepu?

Většina cvičebních stupínků má dva až tři výškové stupně. Ty mají vliv na celkovou intenzitu a náročnost cvičení. Samozřejmě zde platí, že vyšší step nabízí náročnější a tedy intenzivnější cvičení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Značkový step
Nastavitelný
Pro fitness studia
Tvrzený plast
Všestranné použití
Image
Produkt
TRINFIT Step
SEDCO aerobic step
Reebok Step aerobic Professional
inSPORTline Aerobic step AS100
Crivit Aerobic step
Cena ca. 700 CZK ca. 600 CZK ca. 2 100 CZK ca. 800 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.