14 nejlepších štěpařských vosků 2023

Pečujte o své stromy, vrátí Vám to.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
AgroBio Opava, Primax štěpařský vosk 150ml
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat štěpařský vosk

  • Pokud vlastníte zahradu s ovocnými stromy nebo jinými dřevinami a keři, které je nutné každoročně zastříhávat, neobejdete se bez štěpařského vosku.
  • Rány, které při řezu zůstávají, je třeba tímto voskem ošetřit.
  • Stejně tak vám vosk poslouží i v případě, že dojde například k vylomení větve nebo popraskání kůry.

Stěpařský vosk - náš výběr

Štěpařské vosky na ovocné stromy

Štěpařské vosky 150 g

Zobrazit kompletní nabídku štěpařských vosků

Jak vybrat štěpařský vosk

Zatírat nebo nechat být

Mezi odbornou veřejností probíhá mnoho let diskuze o tom, jestli rány dřevin zatírat či nikoliv. Je řada zastánců názoru, že se zatíráním ničeho nedosáhne, zejména ochrany před napadením houbami, což je největším nebezpečím hrozícím otevřeným ranám dřevin. Mají i nemají pravdu. Rostliny jsou také z živé přírody, a je tedy vhodné postupovat obdobně jako u zvířat nebo lidí.

Tato skutečnost vede k převažujícímu názoru, že jako malé oděrky nebo rány u lidí i zvířat nevyžadují většinou zvláštní péči a je možné je ponechat bez ošetření. U dřevin se doporučuje zatírat rány větší než je velikost mince. Navíc zkušenosti ukazují, že ošetřené rány se rychleji zacelují, což je významné zejména u větších ran.

Stěpařský vosk
AgroBio Opava, Primax štěpařský vosk 150ml

Kdy použít

Štěpařský vosk je možné použít pro ovocné a okrasné dřeviny, nebo okrasné rostliny. Lze ho použít:

  • pro roubování
  • pro ochranu řezných ran nebo pro ošetření stromů po poškození (okusem zvěří, mrazem, suchem, atd)
  • k ošetření po řezu jednoletých výhonů
  • štěpařský vosk a stromový balzám v jednom
  • je dokonale roztíratelný již při 15° C 
  • po nanesení a ztuhnutí vytváří ochranný film
  • výborně odpuzuje vodu  

Jak postupovat

Štěpařský vosk je obvykle na bázi včelího vosku a přírodních pryskyřic. Vosk musí ránu dokonale chránit. Má dobře přilnout a být lehce roztíratelný i za chladného počasí. Za teplého se nesmí roztékat a zatékat mezi podnož a roub.
Je řada postupů jak dosáhnout, toho, aby byl vosk snadno roztíratelný.

Štěpařské vosky na ovocné stromy
Moudrý Štěpařský vosk přípravek na ošetření ran stromů v sadařství 150 g
  • Toho se dociluje rozpouštědly, zejména lihem nebo změkčovadly. Přes všechny snahy bývá výsledkem hmota, jejíž konzistence je hodně závislá na teplotě, a proto se dobře nanáší jen za teplého počasí, nebo se musí nabízet dva produkty – jeden pro nižší a druhý pro vyšší teploty při nanášení.
  • Dalším problémem štěpařského vosku je ztráta vláčnosti, k čemuž dochází postupnou ztrátou rozpouštědel či změkčovadel. Problémem bývá i stálost vytvořených nánosů na povětrnosti, protože časem dochází k jejich popraskání, zvětrání a odloupnutí.

Víte, že…?

Problematika ošetření ran dřevin se může zdát jako podružná, její podcenění však může vést ke stejným následkům, jako v případě obdobného podcenění u člověka či zvířat. I zde platí, že ošetřením i malé rány můžete předejít dalším komplikacím.

Štěpařské vosky 150 g
Nohel Garden Vosk štěpařský PRIMAX 150 g

 

Typy

Tyto vosky se prodávají v baleních po 150 – 180 ml a jejich cena se pohybuje v rozmezí 30 – 100 Kč. K dostání je několik typů vosků:

Typ Popis
S přídavkem včelího vosku Vosk s přídavkem včelího vosku je určený na ošetření ran okrasných a ovocných dřevin po roubování, řezu a mechanickém poškození. Snadno se roztírá, dobře chrání řezné rány před napadením škodlivými mikroorganismy a hmyzem. Na štěp nebo na oblast po roubování naneste rovnoměrnou vrstvu vosku, rozetřete a nechte zaschnout. V případně potřeby je možné dřevinu ovázat. Tento vosk je určen k roubování ovocných a okrasných stromů a keřů. Lze ho použít jako stromový balzám k ošetření řezných ran po řezu nebo po jiném poškození (okus, omrznutí). Přípravek po nanesení a ztuhnutí vytváří ochranný film.
JENTEN Štěpařský vosk JENTEN je žlutohnědá polotuhá směs kalafuny, lanolínu a ceresinu, s obsahem terpentýnového oleje a pomocných aditiv. Je univerzálním voskem na ochranu rostlin, mazadlo na roubování a ošetření ran rostlin. JENTEN se vyrábí dle tradiční prověřené receptury. Je vhodný pro celoroční použití. Nanáší se za studena stěrkou na roubovaná a poraněná místa. Neředí se žádným rozpouštědlem, protože zůstává trvalé vláčný. Nehodí se na roubování nebo očkování angreštu a rybízu za teplého počasí.
PRIMAX Štěpařský vosk PRIMAX je směs vosků a pryskyřic přírodního původu, jejichž vzájemný poměr byl dlouho prověřován a upravován, čímž se dosáhlo špičkové kvality. Dobře chrání řezné rány před napadením škodlivými mikroorganismy a hmyzem. Primax je hnědé barvy, dobře roztíratelný a voní po lesní pryskyřici. Štěpařský vosk PRIMAX je vhodný pro celoroční použití.
Kittfort Je vyroben z pravého včelího vosku a přírodních pryskyřic a je určen k přímému použití za studena k roubování, očkování a ošetření poraněných stromů. Vosk zpracovávejte při teplotě nad 24 °C. Při nižších okolních teplotách zahřejte obal pomocí teplé lázně.
FYTOFARM Štěpařský vosk na ovocné a okrasné dřeviny k ošetření ran stromů po mechanickém poškození. Štěpařský vosk je použitelný za studena k roubování, očkování a ošetření ran stromů po řezu. Vosk zůstává trvale vláčný. Nehodí se na roubování a očkování angreštu a rybízu za teplého počasí.

Otázky a odpovědi

Kdy štěpařský vosk používat?

Používání vosku je doporučováno zejména při roubování, ale také očkování dřevin. Vosk veškeré rány neprodyšně uzavírá a stará se o to, aby nevysychaly.

Kde štěpařský vosk koupit?

Tento vosk není na trhu příliš zastoupen. Koupit ho můžete na internetu. nebo větších zahradnictvích či hobby marketech. Na internetu můžete objevit i recepturu, podle které vyrobíte kvalitní vosk i doma.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku štěpařských vosků