Štěpařský vosk

Pečujte o své stromy, vrátí Vám to.

ca. 100 CZK
ca. 0 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat štěpařský vosk

 • Pokud vlastníte zahradu s ovocnými stromy nebo jinými dřevinami a keři, které je nutné každoročně zastříhávat, neobejdete se bez štěpařského vosku.
 • Rány, které při řezu zůstávají, je třeba tímto voskem ošetřit.
 • Stejně tak vám vosk poslouží i v případě, že dojde například k vylomení větve nebo popraskání kůry.

Zatírat nebo nechat být

Mezi odbornou veřejností probíhá mnoho let diskuze o tom, jestli rány dřevin zatírat či nikoliv. Je řada zastánců názoru, že se zatíráním ničeho nedosáhne, zejména ochrany před napadením houbami, což je největším nebezpečím hrozícím otevřeným ranám dřevin. Mají i nemají pravdu. Rostliny jsou také z živé přírody, a je tedy vhodné postupovat obdobně jako u zvířat nebo lidí.

Tato skutečnost vede k převažujícímu názoru, že jako malé oděrky nebo rány u lidí i zvířat nevyžadují většinou zvláštní péči a je možné je ponechat bez ošetření. U dřevin se doporučuje zatírat rány větší než je velikost mince. Navíc zkušenosti ukazují, že ošetřené rány se rychleji zacelují, což je významné zejména u větších ran.

Směs vosků a pryskyřic
AgroBio Opava, Primax štěpařský vosk 150ml

Kdy použít

Štěpařský vosk je možné použít pro ovocné a okrasné dřeviny, nebo okrasné rostliny. Lze ho použít:

 • pro roubování
 • pro ochranu řezných ran nebo pro ošetření stromů po poškození (okusem zvěří, mrazem, suchem, atd)
 • k ošetření po řezu jednoletých výhonů
 • štěpařský vosk a stromový balzám v jednom
 • je dokonale roztíratelný již při 15° C 
 • po nanesení a ztuhnutí vytváří ochranný film
 • výborně odpuzuje vodu  

Jak postupovat

Štěpařský vosk je obvykle na bázi včelího vosku a přírodních pryskyřic. Vosk musí ránu dokonale chránit. Má dobře přilnout a být lehce roztíratelný i za chladného počasí. Za teplého se nesmí roztékat a zatékat mezi podnož a roub.
Je řada postupů jak dosáhnout, toho, aby byl vosk snadno roztíratelný.

Pro sadaře i vinaře
Moudrý Štěpařský vosk přípravek na ošetření ran stromů v sadařství 150 g
 • Toho se dociluje rozpouštědly, zejména lihem nebo změkčovadly. Přes všechny snahy bývá výsledkem hmota, jejíž konzistence je hodně závislá na teplotě, a proto se dobře nanáší jen za teplého počasí, nebo se musí nabízet dva produkty – jeden pro nižší a druhý pro vyšší teploty při nanášení.
 • Dalším problémem štěpařského vosku je ztráta vláčnosti, k čemuž dochází postupnou ztrátou rozpouštědel či změkčovadel. Problémem bývá i stálost vytvořených nánosů na povětrnosti, protože časem dochází k jejich popraskání, zvětrání a odloupnutí.

Víte, že…?

Problematika ošetření ran dřevin se může zdát jako podružná, její podcenění však může vést ke stejným následkům, jako v případě obdobného podcenění u člověka či zvířat. I zde platí, že ošetřením i malé rány můžete předejít dalším komplikacím.

Se včelím voskem
Forestina Štěpařský vosk 150 g

 

Typy

Tyto vosky se prodávají v baleních po 150 – 180 ml a jejich cena se pohybuje v rozmezí 30 – 100 Kč. K dostání je několik typů vosků:

Typ Popis
S přídavkem včelího vosku Vosk s přídavkem včelího vosku je určený na ošetření ran okrasných a ovocných dřevin po roubování, řezu a mechanickém poškození. Snadno se roztírá, dobře chrání řezné rány před napadením škodlivými mikroorganismy a hmyzem. Na štěp nebo na oblast po roubování naneste rovnoměrnou vrstvu vosku, rozetřete a nechte zaschnout. V případně potřeby je možné dřevinu ovázat. Tento vosk je určen k roubování ovocných a okrasných stromů a keřů. Lze ho použít jako stromový balzám k ošetření řezných ran po řezu nebo po jiném poškození (okus, omrznutí). Přípravek po nanesení a ztuhnutí vytváří ochranný film.
JENTEN Štěpařský vosk JENTEN je žlutohnědá polotuhá směs kalafuny, lanolínu a ceresinu, s obsahem terpentýnového oleje a pomocných aditiv. Je univerzálním voskem na ochranu rostlin, mazadlo na roubování a ošetření ran rostlin. JENTEN se vyrábí dle tradiční prověřené receptury. Je vhodný pro celoroční použití. Nanáší se za studena stěrkou na roubovaná a poraněná místa. Neředí se žádným rozpouštědlem, protože zůstává trvalé vláčný. Nehodí se na roubování nebo očkování angreštu a rybízu za teplého počasí.
PRIMAX Štěpařský vosk PRIMAX je směs vosků a pryskyřic přírodního původu, jejichž vzájemný poměr byl dlouho prověřován a upravován, čímž se dosáhlo špičkové kvality. Dobře chrání řezné rány před napadením škodlivými mikroorganismy a hmyzem. Primax je hnědé barvy, dobře roztíratelný a voní po lesní pryskyřici. Štěpařský vosk PRIMAX je vhodný pro celoroční použití.
Kittfort Je vyroben z pravého včelího vosku a přírodních pryskyřic a je určen k přímému použití za studena k roubování, očkování a ošetření poraněných stromů. Vosk zpracovávejte při teplotě nad 24 °C. Při nižších okolních teplotách zahřejte obal pomocí teplé lázně.
FYTOFARM Štěpařský vosk na ovocné a okrasné dřeviny k ošetření ran stromů po mechanickém poškození. Štěpařský vosk je použitelný za studena k roubování, očkování a ošetření ran stromů po řezu. Vosk zůstává trvale vláčný. Nehodí se na roubování a očkování angreštu a rybízu za teplého počasí.

Otázky a odpovědi

Kdy štěpařský vosk používat?

Používání vosku je doporučováno zejména při roubování, ale také očkování dřevin. Vosk veškeré rány neprodyšně uzavírá a stará se o to, aby nevysychaly.

Kde štěpařský vosk koupit?

Tento vosk není na trhu příliš zastoupen. Koupit ho můžete na internetu. nebo větších zahradnictvích či hobby marketech. Na internetu můžete objevit i recepturu, podle které vyrobíte kvalitní vosk i doma.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Směs vosků a pryskyřic
Pro sadaře i vinaře
Se včelím voskem
Ovocné i okrasné stromy
Výborně odpuzuje vodu
Image
Produkt
AgroBio Opava, Primax štěpařský vosk 150ml
Moudrý Štěpařský vosk přípravek na ošetření ran stromů v sadařství 150 g
Forestina Štěpařský vosk 150 g
Floraservis ŠTĚPAŘSKÝ VOSK JENTEN 150 g
AgroBio PM Štěpařský vosk 135 g
Hmotnost
0.1 kg
0.15 kg
0.15 kg
0.15 kg
0.135 kg
Výrobce
AgroBio
Papírna Moudrý
Forestina
Floraservis
AgroBio
Cena ca. 100 CZK ca. 0 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.