Nejlepší housenice 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Fiskars PowerGear X UPX86 1023624
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat housenice

  • Housenice je lidové označení pro teleskopické zahradní nůžky určené ke stříhání větví bez nutnosti použit žebřík. Typů zahradních nůžek je ale více a jejich volbu je třeba přizpůsobit účelu použití.
  • Nejdůležitější částí všech zahradních nůžek jsou čepele. Dle jejich počtu se nůžky dělí na jednočepelové nebo dvoučepelové.
  • Důležitým parametrem je také průměr střihu, který ovlivňuje tloušťku větví, které bude možné nůžkami zpracovat bez použití větší námahy nebo nadměrného opotřebovávání nůžek.

Housenice - náš výběr

Fiskars PowerGear X UPX86 1023624
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Druh čepele: dvoučepelové
Průměr stříhané větve: 3.2 cm
Hmotnost: 1.9 kg
Délka: 7 cm
Teleskopické: ano
Zobrazit více
Typ: dvoučepelové
Typ pohonu: manuální
Materiál rukojeti: Plastová
Materiál čepele: ocel
Délka násady: 600 cm
Fiskars PowerGear X UPX86 1023624 jsou teleskopické nůžky určené pro střih větví do průměru 32 mm. S délkou mezi 2,4 a 4 metry umožňují dosah až 6 metrů. Hlava nůžek je otočná o 230 stupňů pro střih těžko dostupných větví. Vlastnosti zahrnují mechanizmus PowerGear a protiskluzovou základnu.
Zobrazit méně
Fiskars 1023625
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Druh čepele: jednočepelové
Průměr stříhané větve: 3.2 cm
Hmotnost: 1.1 kg
Délka: 165 cm
Teleskopické: ano
Zobrazit více
Materiál čepele: ocel
Typ: dvoučepelové
Univerzální zahradní nůžky Fiskars 1023625 jsou navrženy pro střihání větví do průměru 32 mm a dosahují délky 1,6 m. Otočná hlava o 230° usnadňuje přístup k těžko dostupným větvím. Oprečkový mechanismus PowerGear™ snižuje námahu při stříhání a nástroj je vybaven oranžovým ukazatelem pro lepší orientaci při střihu.
Zobrazit méně
Myco Medica Cordyceps CS4 90 kapslí
přečíst recenzi
Výrobce: MyTao
Oblast užití: únava, vyčerpání a energie
Forma produktu: kapsle
Určení: unisex
Množství: 90 tbl
Superfood: ano
Zobrazit více
Věková skupina: pro dospělé
Vhodné pro: pro vegany
Způsob podání: perorální podání
Vhodné pro děti od: od 3 let
MycoMedica Cordyceps CS-4 je extrakt z mycelia huby Cordyceps sinensis. Obsahuje 30% polysacharidů (min. 300mg/g), 8-10% D-manitolu a 0,2% adenosinu. Balení obsahuje 90 kapslí o hmotnosti 500mg extraktu. Dávkování je 1 až 3 kapsle denně. Produkt není vhodný pro děti do 3 let, těhotné a kojící.
Zobrazit méně
Fiskars UPX86 1023634
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Druh čepele: jednočepelové
Průměr stříhané větve: 3.2 cm
Délka: 230 cm
Teleskopické: ano
Typ pohonu: manuální
Zobrazit více
Typ: jednočepelové
Fiskars UPX86 1023634 je teleskopická nůžka, která má možnost nastavitelné délky od 2,4 do 4 metrů a dosahu až do výšky 6 metrů. Umožňuje řezání větví s průměrem až 32 mm a její hlava se otáčí až o 230 stupňů. Mechanismus PowerGear™ redukuje námahu při stříhání a základna nůžek je upravená tak, aby se nesklouzávala.
Zobrazit méně
Fiskars 1000597
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Druh čepele: jednočepelové
Průměr stříhané větve: 3.2 cm
Hmotnost: 0.78 kg
Délka: 161 cm
Typ: jednočepelové
Zobrazit více
Typ pohonu: manuální
Fiskars 1000597 jsou univerzální zahradní nůžky umožňující stříhání na výšku až 3,5 m. Při práci nad hlavou nebo u země lze využít přístup, kde není potřeba žebříku či ohýbání. Lze je ovládat pomocí oranžové rukojeti nebo oranžové kuličky. Disponují nastavitelnou stříhací hlavou (26°), PowerReel™ mechanismem a uzamykacím mechanismem čepelí. Hmotnost je 780 g a délka 1610 mm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Housenice

Jak vybrat housenice

Jaké typy nůžek na větve existují

Nůžky na větve patří do základní výbavy každého, kdo vlastní zahradu, sad či jiný pozemek, na kterém rostou stromy a keře. Mimo ně je lze využít i k jiným účelům např. na stříhání bylin, trávy, modelování keřů atd. Obecně lze nůžky na větve rozdělit do následujících kategorií.

Nůžky jednoruční a dvouruční

Jedná se o velmi univerzální typ nůžek, které patří mezi nejoblíbenější a to zejména pro své snadné použití. Jednoruční modely jsou určeny pro stříhání větví až do průměru 26 mm. Jsou tedy vhodné nejen pro stříhání keřů a tenčích větví stromů, ale lze je použít i na stříhání květin, zeleniny apod. Dvouruční nůžky jsou vhodné na stříhání větví s tloušťkou až 50 mm.

Nůžky pákové

Pákové nůžky umožňují stříhání silnějších větví. Nejčastěji se uvádí průměr do 55 mm. Vzhledem pro své větší rozměry již nejsou tak univerzální jako předchozí typ. Pro snadnější manipulaci a práci s nimi bývají vybaveny převodovým mechanizmem, který stříhání značně usnadňuje. Pákové nůžky se vyrábí ve verzi jednočepelové i dvoučepelové.

Muž stříhá větve

Díky teleskopickým nůžkám nebudete potřebovat žebřík, iStock / nelic

Nůžky teleskopické

Housenice
Fiskars PowerGear X UPX86 1023624

Teleskopické nůžky jsou koncipované tak, aby umožnily stříhání větví ve výškách bez použití např. žebříku. Právě tento typ nůžek bývá označován lidově termínem housenice. Mimo stříhací čepele mohou být také vybaveny praktickou pilkou. Samotné ovládání je velmi jednoduché za pomoci speciálního táhla.

Nůžky akumulátorové

V tomto případě se již jedná o moderní provedení nůžek, které využívají elektrickou energii pro svůj chod. Práce s nimi je velmi jednoduchá, což ocení zejména majitelé rozsáhlejších sadů či stromových alejí. Oproti klasickým modelům je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Víte, že…?

Označení housenice pochází z dob, kdy tyto nůžky sloužily především k odstříhávání větví ovocných stromů, na kterých byla hnízda housenek, které tyto stromy ničily.

Jaký zvolit počet čepelí

Housenice
Fiskars 1023625

Čepel zahradních nůžek je prakticky nejdůležitější část, proto se při výběru klade velký důraz na kvalitní materiály, její odolnost a dostatečná ostrost. Z hlediska počtu čepelí lze nejen teleskopické nůžky rozdělit do dvou základních typů a to na jedno nebo dvoučepelové.

Muž stříhá větve

Zahradní nůžky mohou mít jednu nebo dvě čepele, iStock / zoff-photo

Nůžky s jednou čepelí

Tyto nůžky, jak už název napovídá, jsou vybaveny pouze jednou čepelí. Druhá strana je pak opatřena speciální plochou, která slouží k přidržení větví. Výhodou těchto nůžek je rovnoměrné rozložení tlaku čepele a celkově velmi snadné stříhání bez vynaložení větší námahy. Pozitivem je také snadnější údržba a jednoduché broušení. Na druhou stranu samotný řez je méně přesný a také méně čistý. Nůžky jdou vhodné zejména na stříhání tvrdého, neživého dřeva, případně kořenů.

Nůžky se dvěma čepelemi

Dvoučepelové nůžky se vyznačují čistým a přesným řezem, proto je vhodné jejich použití prakticky na cokoliv, včetně stříhání čerstvých větví při prořezávání stromů nebo zastřihávání živých plotů. Navíc umožňují stříhat větve také blízko kmene nebo na jiných těžce dostupných místech. Pro zajištění delší životnosti vyžadují pravidelnou údržbu.

Počet čepelíVýhodyNevýhody
Jedna čepelStříhání bez vynaložení větší námahyMéně přesný a čistý řez
 Snadná údržba 
 Velmi jednoduché broušení 
Dvě čepeleŘez je přesný, čistýVyžadují pravidelnou údržbu
 Možnost stříhání živých i neživých dřevin nebo větví na těžce dostupných místech 

Volba průměru střihu

Housenice
Myco Medica Cordyceps CS4 90 kapslí

Průměr střihu prakticky určuje, jak široké větve budou nůžky schopné, bez vynaložení větší námahy, ustřihnout. Výběr vhodného průměru tedy zásadně ulehčuje práci s nůžkami a také nedochází k jejich nadměrnému opotřebování.

  • Průměr střihu menší než 2 cm – tyto nůžky nejsou určeny na stříhání větví, ale např. na bylinky, stonky květin apod.
  • Průměr střihu 3 cm a více – týká se všech nůžek na větve; čím větší průměr střihu bude u nůžek uveden, tím silnější větve bude možné nůžkami odstranit

Průměr střihu také úzce souvisí s typem a velikostí nůžek.

  • U jednoručních modelů je třeba počítat s menším průměrem, zpravidla do 26 mm.
  • Obouruční nůžky pak zvládnou zpracovat i větvě o průměru cca 50 mm.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat housenici?

Housenice je lidové označení pro teleskopické nůžky. Obecně u jakýchkoli zahradnických nůžek je nejdůležitější částí čepel, u které je kladen důraz na kvalitu. Nůžky pak mohou být jedno nebo dvoučepelové, přičemž každý typ má své výhody i nevýhody. Z dalších parametrů je vhodné zohlednit např. průměr střihu.

Do jaké výšky lze teleskopické nůžky využít?

Teleskopické nůžky umožňují práci v korunách stromů bez nutnosti používat žebřík. Jednotlivé modely se samozřejmě mohou lišit délkou rukojeti. Ta je vždy nastavitelná a rozpětí se nejčastěji pohybuje mezi 1,5 až 4 metry.
Zobrazit kompletní nabídku Housenice