25 nejlepších sterilizátorů 2023

Praktický pomocník pro maminky.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Philips Avent SCF291 00 sterilizátor lahví
89 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sterilizátor

 • Existuje několik typů sterilizátorů, oblíbené jsou elektrické sterilizátory i nádoby do mikrovlnné trouby.
 • Kapacita je různá. Můžete mít sterilizátor s kapacitou od dvou až do osmi lahví.
 • U každého přístroje se může doba sterilizace lišit. Většinou je ale tato doba 4 – 10 minut.
 • Dle výrobců je důležité sterilizátory pravidelně čistit.

Sterilizátor - náš výběr

Parní sterilizátory

Sterilizátory do mikrovlnné trouby

Sterilizátory a ohřívače lahví v jednom

LOVI Ohřívač lahví bílý
přečíst recenzi
Výrobce: Canpol babies
Značka: Lovi
Barva: bílé
S rozmrazováním: ano
Canpol babies Elektrický ohřívač lahví 3v1 s funkcí rozmrazování
přečíst recenzi
Výrobce: Canpol babies
Barva: bílé
S funkcí sterilizace: ano
S rozmrazováním: ano
TrueLife Invio BW Double
přečíst recenzi
Výrobce: TrueLife
Barva: bílé
S udržováním teploty: ano
S funkcí sterilizace: ano
Neno Vita sterilizátor a ohřívač mléka
přečíst recenzi
Výrobce: NENO
Barva: bílé
S rozmrazováním: ano
S udržováním teploty: ne

UV sterilizátory

Zobrazit kompletní nabídku sterilizátorů

Jak vybrat sterilizátor

Typy

Všechny sterilizátory pracují na principu horké páry. Rozdíl je pak v jejich zapojení. Obecně rozlišujeme dva typy.

Sterilizátor do mikrovlnné trouby

Jedná se o malou nádobu, která se skládá z:

Sterilizátor
Philips Avent SCF291 00 sterilizátor lahví
 • vaničky, do které se leje voda
 • krytu s otvory, kterými prochází pára; tento kryt může a nemusí mít přihrádky na jednotlivé předměty
 • víka, které sterilizátor bezpečně uzavře.

Sterilizátor naplníte, uzavřete a vložíte do mikrovlnné trouby. Na ní pak nastavíte výkon a čas podle pokynů jednotlivých výrobců. Po ukončení sterilizace, vyndáte a necháte chvíli ochladit. Kdybyste sterilizátor otevřeli hned, hrozí, že se opaříte párou.
Při výběru je třeba dát si pozor na rozměr sterilizátoru a vnitřní velikost vaší mikrovlnné trouby. Cenově je tento typ sterilizátoru dostupnější.

Elektrický sterilizátor

Tyto sterilizátory jsou samostatné spotřebiče, které ke spuštění využívají elektrickou energii. Princip je ale stejný. Předměty, které potřebujete sterilizovat, vložíte do přístroje, přidáte vodu (množství je opět dané výrobcem), uzavřete a zapnete. Po ukončení by se měl přístroj sám vypnout. Ideální sterilizátor je opatřen kontrolkou, která signalizuje zchladnutí. Opět hrozí opaření párou.
Pořizovací cena elektrických sterilizátorů je vyšší.

Parní sterilizátory
Canpol Babies 77 052 Elektrický parní sterilizátor

Kombinované sterilizátory

Jedná se o elektrický přístroj, který ale nabízí možnost sterilizace v mikrovlnné troubě v případě, že odpojíte elektrickou jednotku.

Víte, že…?

V poslední době se začaly objevovat také sterilizátory, které využívají technologii UV LED a ultrafialové světlo. Jsou vhodné nejen pro sterilizaci kojeneckých lahví, ale také např. roušek nebo mobilních telefonů. Mimo jiné se vyrábí jako praktické sterilizační tašky.

Výhody a nevýhody

  Výhody Nevýhody
Sterilizátor do MT Rychlá a efektivní sterilizace. Je kompaktní, lehký – vhodný i na cesty. Jednoduché používání. Nízká pořizovací cena. Jsou univerzální. Potřebujete mikrovlnnou troubu (pozor na rozměry!). Nabízí pouze jednu doplňkovou funkci.
Elektrický sterilizátor Rychlá a efektivní sterilizace. Funguje jako samostatný spotřebič. Nabízí širokou škálu doplňkových funkcí. Existují i jako kombinované. Vyšší pořizovací cena.

Kritéria

Než se rozhodnete pro konkrétní typ sterilizátoru, je důležité si uvědomit, co od něj vlastně čekáte. Existuje několik kritérií, ke kterým můžete při výběru přihlédnout:

Sterilizátory do mikrovlnné trouby
Bayby BBS 3000 Mikrovlnný parní sterilizátor

Bezpečnost

Bezpečnost je pro každou maminku asi nejdůležitější kritérium. V souvislosti se sterilizátory se bezpečnost bude týkat hlavně materiálu. Většina výrobků je vyrobena z plastu, který bývá vystaven vysokým teplotám. Je tedy velmi důležité, aby byl materiál zdravotně nezávadný a neměl by obsahovat látky jako např. BPA.

Kapacita přístroje

Kapacita souvisí s velikostí přístroje. Existují tzv. cestovní sterilizátory, které jsou určeny na jednu láhev. Parní sterilizátory bývají zhruba stejně veliké, takže se do nich vejde cca stejný počet předmětů. Výhodou je, když mají přihrádky, které jdou v případě potřeby vyjmout a získáte tak více místa. Největší rozdíly jsou u elektrických sterilizátorů. Ty najdete o objemu na 2 – 9 lahví, přičemž nejčastěji se vyrábí na 6 lahví.

Doplňkové funkce

Zatímco sterilizátor do mikrovlnné trouby nabízí většinou pouze sterilizaci (až na jednu výjimku), u těch elektrických je výběr poněkud větší.

Sterilizátory a ohřívače lahví v jednom
LOVI Ohřívač lahví bílý
 • Funkce zachování sterility vám zajistí, že budete mít lahvičky připravené i různě dlouho dobu po ukončení sterilizace. Jak dlouho se liší u jednotlivých výrobců. Tato funkce je uváděna i u sterilizátorů do mikrovlnné trouby
 • Rychlost sterilizace se liší v řádech minut
 • Funkce „čistého vysychání“ je funkce čistící, která zároveň lahve chrání před vlhkostí a patogeny z ovzduší (plísně, alergeny…)
 • Sušící cykly
 • Zobrazení průběhu sterilizace
 • Upozornění na ochlazení lahví zajistí jejich bezpečné vyjmutí
 • Upozornění na vznik vodního kamene a nutností odvápnění
 • Vaření v páře, které se bude hodit ve chvíli, kdy začnete zavádět první příkrmy
 • Automatické vypnutí přístroje po ukončení cyklu sterilizace

Víte, že…?

Abyste se zbavili všech nečistot, musíte předměty nejprve důkladně umýt. Do sterilizátoru můžete dát vše, co snese vysoké teploty. Zpravidla je uvedeno na obalech. Patří sem kojenecké láhve, dudlíky, odměrky nebo jiné nádoby, které používáte k přípravě dětské stravy.

Výrobci a ceny

Parní sterilizátory do mikrovlnné trouby koupíte od cca 250,- Kč do 1500,- Kč. Nejdražší varianty mají jako příslušenství např. kartáč na lahve, lahvičky nebo náhradní savičky k lahvím.
U Elektrický sterilizátorů je cenové rozpětí asi 600,- Kč do 2500,- Kč. Nejlevnější produkty nabízí jen sterilizaci, případně automatické vypnutí přístroje. Ty dražší se pak pyšní větší škálou doplňkových funkcí, případně se jedná o sterilizátory kombinované.
Mezi výrobce patří např. Tommee Tippee, Philips, Nuk nebo Bayby.

UV sterilizátory
UVtech Gigant I UV-C Kyblík sterilizační box

Otázky a odpovědi

Proč mít doma sterilizátor?

Dezinfekce a sterilizace je hlavní doménou zdravotnických zařízení, ale i v běžném životě jsou situace, kdy chcete, aby kolem vás bylo opravdu čisto. Sterilizátor je praktický pomocník, kterého využijí zejména maminky s novorozencem. Sterilizace je nejjednodušší cesta, jak zničit bakterie. Nahrazuje klasické vyvařování ve vodní lázni, ale je rychlejší, praktičtější, pohodlnější. Navíc jsou sterilizátory šetrnější k dětským lahvím i k dalším předmětům, které chcete mít opravdu čisté.

Jak vybrat sterilizátor lahví?

Zde záleží na tom, kdy budete přístroj používat. Aktivní rodiče, kteří častěji cestují ocení spíše elektrický sterilizátor, výhradně pro domácí použití je plně postačující sterilizátor do mikrovlnné trouby. Použít můžete i speciální sáčky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku sterilizátorů