Sterilizátor lahví

Vysterilizuje láhve i dudlíky.

ca. 300 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 100 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat sterilizátor lahví

  • Existuje několik typů sterilizátorů, oblíbené jsou elektrické sterilizátory i nádoby do mikrovlnné trouby.
  • Kapacita je různá. Můžete mít sterilizátor s kapacitou od dvou až do osmi lahví.
  • U každého přístroje se může doba sterilizace lišit. Většinou je ale tato doba 4 – 10 minut.
  • Dle výrobců je důležité sterilizátory pravidelně čistit.

Typy

Sterilizátorů kojeneckých lahví je na trhu spousta. Existuje několik typů sterilizátorů, které můžeme rozdělit takto:

Sterilizátor do mikrovlnné trouby

Jedná se o jakousi přepravku, do které můžete vložit až 6 lahviček. Ty se ukládají dnem vzhůru. Někdy může obsahovat i různé přihrádky na ostatní pomůcky jako jsou dudlíky, savičky a podobně. Potom naplníte sterilizátor příslušným množstvím vody a vložíte na určitou dobu do mikrovlnné trouby. Je důležité přesvědčit se, jestli jsou předměty, které chcete sterilizovat vhodné do mikrovlnné trouby. Po sterilizování v mikrovlnné troubě nejsou potřeba žádné chemikálie nebo oplachování výrobků, které jste právě sterilizovaly. Bakterie jsou zničeny díky páře, která vychází pomocí tepla. Před nákupem je vhodné změřit rozměry mikrovlnné trouby. Výhodou těchto sterilizátorů je nízká pořizovací cena.

Do mikrovlnky
Bayby BBS 3000 Mikrovlnný parní sterilizátor

Elektrický sterilizátor

Tento typ sterilizátoru je samotným elektrospotřebičem. Pomůcky, které chcete sterilizovat, naskládáte dovnitř s potřebným množstvím vody, které uvádí výrobce v návodu. Pak sterilizátor uzavřete a spustíte. Jakmile proces skončí, přístroj se sám vypne. Nezapomeňte ale nechat přístroj ještě pár minut zavřený, aby mohly vysterilizované pomůcky vychladnout. Elektrické sterilizátory také nevyžadují žádné chemikálie nebo další mytí. Tento typ sterilizátoru patří mezi nejpohodlnější způsob sterilizace.

Digitální sterilizátor

Další samostatní elektrospotřebič, který funguje na bázi dezinfekce párou. Jak napovídá název, tento sterilizátor je vybaven displejem, který ukazuje zbývající čas sterilizace. K jeho výbavě také patří akustická signalizace ukončení procesu sterilizace. Výhodou tohoto typu přístroje je vysoký komfort při používání.

Sterilizátor se sušičkou

Tento typ sterilizátoru se vyrábí pouze v elektrické variantě a s digitálním displejem. Má navíc i vysoušecí funkci, která odstraňuje zkondenzovanou vodu ze sterilizovaných lahví. Momentálně se na trhu pohybuje pouze pár značek, které vyrábějí tento typ sterilizátoru.

Sterilizátor 3v1
Philips Avent SCF284 03 Elektrický parní sterilizátor 3v1

Sterilizační sáčky

Tyto sáčky nahrazují sterilizátory do mikrovlnné trouby. Jejich použití je snadné. Pouze vložíte do sáčku předměty ke sterilizaci, napustíte požadované množství vody a umístíte sáček do mikrovlnné trouby. Tento pomocník je ideální na cestování. Výhodou je, že pořizovací hodnota je nízká a jeden sáček můžete použít až 20x, záleží na výrobci.

Víte, že…?

Dokonce existuje i sterilizace za studena. Je to vhodná alternativa jak sterilizovat lahvičky tam, kde není možný jiný způsob, jako třeba na návštěvě nebo na dovolené. Předměty určené ke sterilizaci ponoříme do nádoby naplněné studenou vodou a přidáme sterilizační roztok nebo tablety. Je důležité, aby všechny pomůcky byly ponořeny pod hladinou, jinak nedochází ke správné sterilizaci. Samotný proces sterilizace trvá přibližně 15-30 minut, dle návodu od výrobce. Předměty ponořené v roztoku zůstanou sterilní po dobu 24 hodin.

Velikost

Při pořizování tohoto přístroje promyslete, jak velký sterilizátor budete potřebovat. Kapacita je různá. Můžete mít sterilizátor s kapacitou od 2 až do 8 lahví. Pamatujte na to, že některé lahve mají široké hrdlo a vyžadují více místa než standardní užší lahve. Děti, které jsou krmeny umělým mlékem, vyžadují zhruba šest lahví za den. Proto i tohle při výběru zohledněte.

Pomocí sáčků
BabyOno Sterilizační sáčky do mikrovlnky 5 ks

Doba sterilizace

U každého přístroje se může doba sterilizace lišit. Většinou je ale tato doba 4 – 10 minut. U sterilizátorů do mikrovlnné trouby se doba sterilizace váže na výkon mikrovlnné trouby. Sterilizační sáčky dokáží vysterilizovat pomůcky v čase 1,5 až 3 minuty.
Jakmile provedete proces sterilizace, většina přístrojů uchová vaše příslušenství sterilní po dobu 3 hodin. Záleží ale na výrobci. Někteří uvádějí, že doba, kdy jsou předměty sterilní, může trvat až 24 hodin.

Údržba

Dle výrobců je důležité sterilizátory pravidelně čistit. Po každém použití je třeba nechat sterilizátor vychladnout, v případě elektrické varianty vytáhnout ze zásuvky. Vylijte ze sterilizátoru zbytek vody, pokud v něm nějaká zůstala. Následně očistěte vlhkým hadříkem vnější i vnitřní stranu sterilizátoru. Nikdy nedávejte sterilizátor do myčky nádobí.

Výrobci

Vždy kupujte sterilizátor lahví od ověřeného, kvalitního výrobce. Na trhu se pohybuje spousta výrobců, kteří jsou známí svoji kvalitou a spolehlivostí. Patří mezi ně například Philips Avent, BAYBY BBS, Canpol babies, BABYMOOV nebo Medela.

Digitální
Chicco Digitální parní sterilizátor 3v1

Cena

Pokud jde o pořizovací cenu sterilizátoru lahví, může se velmi lišit. Záleží na typu sterilizátoru, který zvolíte, dále je důležitý výrobce, který vás zaujme, a také nesmíte zapomenout na velikost sterilizátoru, která se v ceně taky promítá.

Typ sterilizátoru Cena
Sterilizátor do mikrovlnné trouby 300 – 1000 Kč
Elektrický sterilizátor 600 – 2 000 Kč
Digitální sterilizátor 1 000 – 2 500 Kč
Sterilizátor se sušičkou 2 000 – 3 000 Kč
Sterilizační sáčky 150 – 600 Kč

Otázky a odpovědi

Je sterilizátor potřebný?

Novorozená miminka a kojenci jsou díky nevyzrálé imunitě velmi náchylní k různým infekcím. Proto je velmi důležité veškeré pomůcky pečlivě oplachovat, omývat a sterilizovat. Sterilizovat byste tedy měli kromě lahví i dudlíky, savičky a pomůcky na přípravu mléka. Naštěstí v dnešní době všelijakých pomocníků a vymožeností do domácnosti se myslelo i na tohle a můžete si pořídit sterilizátor lahví. Tento přístroj vám ušetří spoustu práce, což jistě oceníte.

Jak vybrat sterilizátor lahví?

Zde záleží na tom, kdy budete přístroj používat. Aktivní rodiče, kteří častěji cestují ocení spíše elektrický sterilizátor, výhradně pro domácí použití je plně postačující sterilizátor do mikrovlnné trouby. Použít můžete i speciální sáčky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Do mikrovlnky
Sterilizátor 3v1
Pomocí sáčků
Digitální
Velká kapacita
Na cesty
Image
Produkt
Bayby BBS 3000 Mikrovlnný parní sterilizátor
Philips Avent SCF284 03 Elektrický parní sterilizátor 3v1
BabyOno Sterilizační sáčky do mikrovlnky 5 ks
Chicco Digitální parní sterilizátor 3v1
Bayby BBS 3030 Sterilizátor se sušičkou
Tommee Tippee cestovní sterilizátor C2N
Výrobce
BAYBY
AVENT
BabyOno
Chicco
BAYBY
TOMMEE TIPPEE
Elektrické
Parní
Do mikrovlnky
Cestovní
Cena ca. 300 CZK ca. 2 000 CZK ca. 100 CZK ca. 1 300 CZK ca. 3 000 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.