Nejlepší štípací kužely 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Trn Strend Pro štípací klín 42 mm adaptéry HEX 1/2" a SDS
78 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat štípací kužel

 • Štípací kužely a trny se uchycují na motorovou pilu nebo cirkulárku. Následně dochází k rozlomení velkých kusů dřeva a to rovnoměrným otáčením tohoto kuželu.
 • Průměr kuželu určuje, jak velké kusy dřeva bude možné s konkrétním modelem zpracovat. Udává se jak průměr, tak délka dřevěného kusu. Tato informace by měla být vždy uvedena.
 • Samozřejmě je možné sledovat i další parametry jako typ vrtáku nebo způsob uchycení. To souvisí zejména s přístrojem, ke kterému má být uchycen.

Štípací kužel - náš výběr

Trn Strend Pro štípací klín 42 mm adaptéry HEX 1/2
přečíst recenzi
Výrobce: Strend Pro
Typ štípače: štípací klíny
Hmotnost: 0.65 kg
Zobrazit více
Trn Strend Pro štípací klín má rozměr 42 x 100 mm a je vyroben z uhlíkové oceli. Obsahuje dva adaptéry pro použití s vrtačkami SDS + a HEX 8mm. Je vhodný pro přípravu třísek a štípání kůlů, trámků a větví.
Zobrazit méně
Strend Pro štiepací klin 50 mm 3x adaptér 226746
přečíst recenzi
Výrobce: Strend Pro
Zobrazit více
Štípací trn Strend Pro s 50mm kuželem a 3 adaptéry. Vyvinut pro vrtačky s úchopy SDS+ a standardními sklíčidlovými vrtačkami. Materiál: uhlíková ocel. Hlavní oblast využití: dělení měkkého dřeva na třísky a špalky. Rozměry: 50 x 100 mm, délka trnu 100 mm, závitová část 70 mm, adaptéry 30 mm.
Zobrazit méně
Kaxl Štípací trn 45x125mm s uchycením SDS+ S045M-SDS
přečíst recenzi
Výrobce: KAXL
Zobrazit více
Kaxl Štípací trn 45x125mm s uchycením SDS+ S045M-SDS je nástroj pro přípravu třísek nebo dělení špalků metodou odštipování. Konstrukce vrtáku umožňuje zašroubování do dřeva. Špička vrtáku je tepelně zpracována. Parametry: průměr 45 mm, délka 125 mm, s uchycením 175 mm, pracovní délka 95 mm.
Zobrazit méně
Kaxl Štípací trn 45x125mm s uchycením HEX S045M-HEX10
přečíst recenzi
Výrobce: KAXL
Zobrazit více
Kaxl Štípací trn 45x125mm s uchycením HEX S045M-HEX10 je nástroj určený primárně pro přípravu třísek nebo dělení špalků. Vrták má hladkou konstrukci a je standardně tepelně zpracován pro prodloužení životnosti. Jeho průměr je 45 mm, celková délka je 175 mm (s uchycením) a pracovní délka je 95 mm.
Zobrazit méně

Štípací kužely Magg

Magg 060006 Štípací trn 60 x 250 mm závit M27 x 3 L na cirkulárku
přečíst recenzi
Výrobce: Magg
Max délka polena: 50 cm
Max průměr polena: 40 cm
Hmotnost: 3.705 kg
Zobrazit více
Der Magg 060006 je štípací trn s rozměry 60 x 250 mm a závitem M27 x 3 L pro cirkulárky. Je povrchově zpracován z oceli 11523 bez další tepelné úpravy. Připojuje se k hřídeli a poháněn motorovou pilou. Pracuje v rozsahu 750 - 1500 otáček/min, zvládá dřevo o průměru až 40 cm a délce do 50 cm.
Zobrazit méně
Magg Štípací trn - kužel na dřevo 35x120mm s uchycením SDS+ 60022
Výrobce: Magg
Zobrazit více
Magg Štípací trn je nástroj pro štípání dřeva. Má kuželovitý tvar o rozměrech 35x120mm, což umožňuje efektivní štípání. Tento model je navíc vybaven uchycením SDS+, které zajišťuje snadnou instalaci do příslušných zařízení. Produkt nese kód 60022.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Štípací kužel

Jak vybrat štípací kužel

Způsoby štípání dřeva

Způsobů, jak relativně bez námahy naštípat dřevěná polena, je několik. První variantou jsou štípací stroje, tu druhou představují štípací kužely a trny.

Štípání dřeva

Dřevo můžete štípat různými způsoby, iStock / tanyss

Štípačky na dřevo

Prakticky se jedná o hydraulické stroje, určené ke zpracování velkých kusů dřeva. Obecně se štípačky na dřevo dělí na horizontální a vertikálně. Z hlediska pohonu lze volit z elektrického připojení nebo jsou vybaveny spalovacím motorem. Štípačky na dřevo sestávají ze:

 • Spalovacího motoru
 • Hydraulického čerpadla
 • Pístu
 • Štípacího klínu

Štípací kužely a trny

V tomto případě se již jedná o jednoduchá zařízení, která se uchycují buď na vrtačku, motorovou pilu nebo cirkulárku. Díky nim dochází k rovnoměrnému otáčení, kterým je dřevo rozlámáno. Princip je velmi jednoduchý a zpracování dřeva velmi snadné. Existuje i možnost použití řetězové motorové pily, ale v tomto případě je již práce o něco namáhavější.

Typ strojeKladyZápory
Štípačky na dřevoVelmi snadné zpracování velkých kusů dřevaVyšší pořizovací cena
  Vzhledem k velikosti se hodí k umístění pouze na jedno místo
Štípací kužely a trnyLevnější variantaJe nutné disponovat dalším strojem, na který se přichytí
 Možnost zpracování dřeva prakticky kdekoli 

Víte, že…?

Štípací kužel
Trn Strend Pro štípací klín 42 mm adaptéry HEX 1/2" a SDS

Štípačky na dřevo i štípací kužely se nejvíce uplatní při práci s velkými kusy dřeva. U malých špalků a drobnějších kusů dřeva je mnohem rychlejší použití klasické sekery nebo kalače.

Jaký průměr zvolit

Výběr štípacího kuželu se zpravidla odvíjí od toho, jaké dřevo se bude zpracovávat, respektive jakou má tvrdost, ale i velikost (délka, šířka). Tyto informace by měly být vždy uvedeny u konkrétního výrobku.

 • Štípací kužely určené pro běžné použití s možností nasazení na běžnou vrtačku mají průměr kolem 35 mm a jsou vhodné zejména ke zpracování menších kusů dřeva.
 • Kužely na cirkulárku se pohybují kolem 60 mm. V tomto případě již lze zpracovat dřevo o průměru cca 40 cm a délky do 50 cm.
 • Existují samozřejmě i větší kužely, které je možné připojit např. na bagr a s jejich pomocí rozštípat dřevo i do délky 500 cm a průměru 150 cm. Zde už se ale jedná o profi záležitost.
Naštípané dřevo

Štípací kužel Vám zpracování palivového dřeva usnadní, iStock / Andrey Znamenskyi

Z čeho jsou vyrobeny

Pro výrobu štípacích kuželů a trnů se nejčastěji používá ocel, která je u jednotlivých výrobků označena číselným kódem, který určuje konkrétní typ. Nejčastěji bývá uváděno číslo 11523, což je označení pro nelegovanou konstrukční jemnozrnnou ocel. V tomto případě nebývá dále tepelně zpracovaná.

Další parametry

Štípací kužely Magg
Magg 060006 Štípací trn 60 x 250 mm závit M27 x 3 L na cirkulárku

Mezi další parametry, které lze u štípacích kuželů sledovat, patří např.:

 • Velikost – ta zpravidla souvisí s průměrem vrtáku, respektive první udávaná hodnota je průměr vrtáku, druhá představuje jeho délku
 • Typ vrtáku – nejčastěji se jedná o vrták spirálový
 • Způsob uchycení – souvisí s nástrojem, pro který je určený; některé modely mohou být vybaveny také adaptéry

Na které nástroje se připojují

Jednotlivé trny slouží k uchycení na různé přístroje. Zpravidla se jedná o následující možnosti:

 • Cirkulárka
 • Vrtačka
 • Motorová pila

Existují také modely štípacích trnů, které se pohání elektromotorem. Ten by měl mí výkon minimálně 2200 Wattů. Vhodná je také litinová konstrukce motoru.

Výrobci a ceny

Štípací kužel
Strend Pro štiepací klin 50 mm 3x adaptér 226746

Na internetových srovnávacích portálech se lze nejčastěji setkat se značkami jako Magg nebo Jinma. Nejlevnější štípací kužely stojí méně než 1000 Kč. Nejdražší modely určené pro hobby použití stojí do cca 3000 Kč. Samozřejmě existují i dražší a větší modely určené pro profesionální použití. Cena těchto kuželů se ale již pohybuje v řádech desetitisíců korun.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat štípací kužel?

V první řadě je třeba zvážit, zda zvolit opravdu jen štípací kužel nebo raději sáhnout přímo po štípačce dřeva. To souvisí zejména s četností používání, ale také velikostí dřeva, které je nutné zpracovat. Mezi další parametry, které je možné brát v potaz je průměr kuželu, na co se bude upínat a s tím související způsob uchycení.

Na co má vliv průměr štípacího kužele?

Průměr štípacího kužele je třeba vybírat jednak podle velikosti dřeva, které se bude zpracovávat, ale také podle jeho tvrdosti.
Zobrazit kompletní nabídku Štípací kužel