Stojanový ventilátor

Osvěžení v horkém dnu.

ca. 2 200 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat stojanový ventilátor

 • Ventilátory jsou jednou z možností, jak snížit teplotu v místnosti při letních vedrech.
 • Oproti klimatizaci mají nižší pořizovací cenu a navíc jsou také ekonomičtější a ekologičtější.
 • Stojanový ventilátor je jen jedním z typů, na které při výběru narazíte.
 • U jednotlivých modelů se také liší průměr vrtule větráku.

Typy

Typů ventilátorů je celá řada, přehled některých typů najdete v tabulce níže.

Typ Popis
Stolní Malé ventilátory určené k postavení na stůl nebo poličku; většinou málo hlučné (až na nejlevnější modely); nastavitelná rychlost do několika stupňů; možnost úpravy úhlu sklonu; v porovnání s ostatními nižší výkon; patří k nejlevnějším variantám
Stojanové Podobné stolním ventilátorům, rozdíl je ve výšce stojanu (tento typ se umisťuje na zem) a i hlavice má větší průměr než předchozí; možnost nastavení rozsahu otáček i výšky stojanu dle aktuálních potřeb; výhodou je jednoduché ovládání, u některých modelů i dálkový ovladač; pozor na levné výrobky, které mohou mít špatnou stabilitu
Sloupové Vyznačují se elegantním, moderním designem, který zároveň šetří místo; lopatky jsou nahrazeny mřížkami umístěnými nad sebou, přes které proudí chladný vzduch; výhodou je velmi tichý provoz, ale disponují nižším výkonem; výměna vzduchu je méně intenzivní, protože vzduch proudí jen u země
Stropní Vzhledem k tomu, že jsou napevno umístěné na stropě, mohou fungovat celý rok; disponují funkcí „zpětný chod“ pro střídání letního a zimního provozu; některé modely jsou kombinací ventilátoru a osvětlení; mezi hlavní nevýhody patří vyšší pořizovací cena ale také fakt, že je není možné přesunout do jiné místnosti
Nástěnný Méně častý typ, který se využívá především v těžko větratelných místnostech (sklepy, dílny, chodby atd.); odvětrávání probíhá odsáváním vzduchu ven z místnosti; vyznačuje se menšími rozměry, kapacitou i krytím proti vodě a prachu

Víte, že…?

Pokud chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní výrobek, obraťte se o radu do specializované elektro prodejny. Školený personál vám poradí, navíc si zboží můžete prohlédnout a vyzkoušet. Sice se jedná o sezónní záležitost, ale přece jen ventilátor nekupujete jen na jeden rok.

Příkon 40 W
Stojanový ventilátor Honeywell HSF600B

Rozměry

Výška a šířka budou stěžejní pro umístění ventilátoru v prostoru tak, aby nepřekážel vám nebo stávajícímu nábytku. Výška stojanových ventilátorů může být kolem 120 cm a více. Některé modely navíc umožňují výšku stojanu nastavit dle vašich potřeb. Standardní šířka se pak pohybuje mezi 35 – 40 cm.
U jednotlivých modelů se také liší průměr vrtule větráku.

 • Ten se může u stojanových ventilátorů pohybovat mezi 15 – 75 cm.
 • Nejčastější varianta je kolem 40 cm.
 • Velikost vrtule má vliv na účinnost přístroje.
 • Čím větší bude, tím lépe.

Hlučnost

Na tento parametr se zcela jistě zaměřte v případě, že budete ventilátor používat v místnosti, kde spíte. V opačném případě můžete koupě litovat. Provoz ventilátoru by vás měl co nejméně rušit.

Kvalitní a tichý
Ram stojanový
 • Za velmi tiché přístroje jsou považovány ty, u kterých najdete hodnotu kolem 30 dB, ideálně méně.
 • Za standardní hlučnost se považují hodnoty mezi 30 – 50 dB.
 • Hlučné přístroje mají hladinu hluku na hodnotách 50 dB a více. Na druhou stranu, hlučnější ventilátory budou pravděpodobně disponovat větším průtokem vzduchu, takže budou účinnější.

Vzduchový výkon

V tomto případě je třeba pracovat s objemem místnosti a také koeficientem pro výměnu vzduchu pro konkrétní prostor. Ten je následující:

 • Obytný prostor – 1 až 2 výměny vzduchu za hodinu
 • Koupelny, kanceláře – 5 až 8, 9 výměn vzduchu za hodinu
 • Kuchyně – 6 až 10 výměn vzduchu za hodinu
Dálkové ovládání
Nedis FNST15CWT40 – Stojanový 40W/230V bílá + dálkové ovládání NE0338

Pro ideální efektivitu výměny vzduchu potřebujete správně zvolený výkon přístroje. Ten vypočítáte tak, že vynásobíte údaje délka x šířka x výška – získáte objem místnosti. Následně hodnotu vynásobíte požadovaným počtem výměn vzduchu.

Funkce

Aby byl ventilátor co nejefektivnější, bývá vybaven celou řadou funkcí. Ty se samozřejmě liší s ohledem na jednotlivé modely. Patří sem např.:

 • Regulace výkonu – ne vždy je třeba, aby přístroj fungoval na 100 %; funkce umožňuje omezení výkonu, tím dojde i ke ztišení přístroje (vhodné např. na noc)
 • Náklon – ventilátory jsou opatřeny klouby, které umožňují jejich naklonění nahoru/dolů
 • Rotace – pokud se ventilátor otáčí, dochází k rozhánění vzduchu po místnosti; u některých modelů lze tuto funkci pouze zapnout, u jiných je možnost nastavení rozmezí rotace
 • Dálkové ovládání – usnadní ovládání přístroje
 • Noční režim – zajišťuje pozvolné ochlazení místnosti během noci; tichý režim
 • Displej – zobrazuje informace (zapnuté funkce, výkon, čas…)
 • Přírodní vítr – napodobí přírodní vánek
 • Ionizace – dochází k čištění vzduchu; některé přístroje tuto funkci spouští automaticky, u jiných je nutné zapnout
Hlučnost 26 dB
Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

Ceny a výrobci

Cena by neměla být stěžejným parametrem pro rozhodování.

 • Respektive nejlevnější stojanové ventilátory koupíte i za méně než 1000,- Kč, ale musíte počítat s větší hlučností a zcela jistě menším výkonem.
 • Nejdražší stojanové ventilátory koupíte za cenu cca 3000,- Kč. S rostoucí cenou se zvyšuje kvalita zpracování přístroje a také nabídka funkcí.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Mezi výrobce tohoto tipu ventilátoru patří např. Ardes, Klarstein nebo Rowenta

Jak vybrat stojanový ventilátor?

U každého ventilátoru je nejdůležitější výkon, který se odvíjí od velikosti místnosti. Kromě vzhledu se zaměřte i na hlučnost přístroje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Příkon 40 W
Kvalitní a tichý
Dálkové ovládání
Hlučnost 26 dB
Image
Produkt
Stojanový ventilátor Honeywell HSF600B
Ram stojanový
Nedis FNST15CWT40 – Stojanový 40W/230V bílá + dálkové ovládání NE0338
Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C
Výrobce
Honeywell
RAM
Nedis
Xiaomi
Oscilace
Průměr vrtule
40 cm
36 cm
Dálkové ovládání
Hlučnost
48 dB
26 dB
Cena ca. 2 200 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.