Jak vybrat stojanový ventilátor
- Ventilátory jsou jednou z možností, jak snížit teplotu v místnosti při letních vedrech.
- Oproti klimatizaci mají nižší pořizovací cenu a navíc jsou také ekonomičtější a ekologičtější.
- Stojanový ventilátor je jen jedním z typů, na které při výběru narazíte.
- U jednotlivých modelů se také liší průměr vrtule větráku.
Stojanový ventilátor - náš výběr


Stojanové ventilátory s dálkovým ovládáním





Tiché stojanové ventilátory





Stojanové ventilátory s rozprašovačem vody


Jak vybrat stojanový ventilátor
Typy
Typů ventilátorů je celá řada, přehled některých typů najdete v tabulce níže.
Typ | Popis |
---|---|
Stolní | Malé ventilátory určené k postavení na stůl nebo poličku; většinou málo hlučné (až na nejlevnější modely); nastavitelná rychlost do několika stupňů; možnost úpravy úhlu sklonu; v porovnání s ostatními nižší výkon; patří k nejlevnějším variantám |
Stojanové | Podobné stolním ventilátorům, rozdíl je ve výšce stojanu (tento typ se umisťuje na zem) a i hlavice má větší průměr než předchozí; možnost nastavení rozsahu otáček i výšky stojanu dle aktuálních potřeb; výhodou je jednoduché ovládání, u některých modelů i dálkový ovladač; pozor na levné výrobky, které mohou mít špatnou stabilitu |
Sloupové | Vyznačují se elegantním, moderním designem, který zároveň šetří místo; lopatky jsou nahrazeny mřížkami umístěnými nad sebou, přes které proudí chladný vzduch; výhodou je velmi tichý provoz, ale disponují nižším výkonem; výměna vzduchu je méně intenzivní, protože vzduch proudí jen u země |
Stropní | Vzhledem k tomu, že jsou napevno umístěné na stropě, mohou fungovat celý rok; disponují funkcí „zpětný chod“ pro střídání letního a zimního provozu; některé modely jsou kombinací ventilátoru a osvětlení; mezi hlavní nevýhody patří vyšší pořizovací cena ale také fakt, že je není možné přesunout do jiné místnosti |
Nástěnný | Méně častý typ, který se využívá především v těžko větratelných místnostech (sklepy, dílny, chodby atd.); odvětrávání probíhá odsáváním vzduchu ven z místnosti; vyznačuje se menšími rozměry, kapacitou i krytím proti vodě a prachu |
Víte, že…?
Pokud chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní výrobek, obraťte se o radu do specializované elektro prodejny. Školený personál vám poradí, navíc si zboží můžete prohlédnout a vyzkoušet. Sice se jedná o sezónní záležitost, ale přece jen ventilátor nekupujete jen na jeden rok.
Rozměry
Výška a šířka budou stěžejní pro umístění ventilátoru v prostoru tak, aby nepřekážel vám nebo stávajícímu nábytku. Výška stojanových ventilátorů může být kolem 120 cm a více. Některé modely navíc umožňují výšku stojanu nastavit dle vašich potřeb. Standardní šířka se pak pohybuje mezi 35 – 40 cm.
U jednotlivých modelů se také liší průměr vrtule větráku.
- Ten se může u stojanových ventilátorů pohybovat mezi 15 – 75 cm.
- Nejčastější varianta je kolem 40 cm.
- Velikost vrtule má vliv na účinnost přístroje.
- Čím větší bude, tím lépe.
Hlučnost
Na tento parametr se zcela jistě zaměřte v případě, že budete ventilátor používat v místnosti, kde spíte. V opačném případě můžete koupě litovat. Provoz ventilátoru by vás měl co nejméně rušit.
- Za velmi tiché přístroje jsou považovány ty, u kterých najdete hodnotu kolem 30 dB, ideálně méně.
- Za standardní hlučnost se považují hodnoty mezi 30 – 50 dB.
- Hlučné přístroje mají hladinu hluku na hodnotách 50 dB a více. Na druhou stranu, hlučnější ventilátory budou pravděpodobně disponovat větším průtokem vzduchu, takže budou účinnější.
Vzduchový výkon
V tomto případě je třeba pracovat s objemem místnosti a také koeficientem pro výměnu vzduchu pro konkrétní prostor. Ten je následující:
- Obytný prostor – 1 až 2 výměny vzduchu za hodinu
- Koupelny, kanceláře – 5 až 8, 9 výměn vzduchu za hodinu
- Kuchyně – 6 až 10 výměn vzduchu za hodinu
Pro ideální efektivitu výměny vzduchu potřebujete správně zvolený výkon přístroje. Ten vypočítáte tak, že vynásobíte údaje délka x šířka x výška – získáte objem místnosti. Následně hodnotu vynásobíte požadovaným počtem výměn vzduchu.
Funkce
Aby byl ventilátor co nejefektivnější, bývá vybaven celou řadou funkcí. Ty se samozřejmě liší s ohledem na jednotlivé modely. Patří sem např.:
- Regulace výkonu – ne vždy je třeba, aby přístroj fungoval na 100 %; funkce umožňuje omezení výkonu, tím dojde i ke ztišení přístroje (vhodné např. na noc)
- Náklon – ventilátory jsou opatřeny klouby, které umožňují jejich naklonění nahoru/dolů
- Rotace – pokud se ventilátor otáčí, dochází k rozhánění vzduchu po místnosti; u některých modelů lze tuto funkci pouze zapnout, u jiných je možnost nastavení rozmezí rotace
- Dálkové ovládání – usnadní ovládání přístroje
- Noční režim – zajišťuje pozvolné ochlazení místnosti během noci; tichý režim
- Displej – zobrazuje informace (zapnuté funkce, výkon, čas…)
- Přírodní vítr – napodobí přírodní vánek
- Ionizace – dochází k čištění vzduchu; některé přístroje tuto funkci spouští automaticky, u jiných je nutné zapnout
Ceny a výrobci
Cena by neměla být stěžejným parametrem pro rozhodování.
- Respektive nejlevnější stojanové ventilátory koupíte i za méně než 1000,- Kč, ale musíte počítat s větší hlučností a zcela jistě menším výkonem.
- Nejdražší stojanové ventilátory koupíte za cenu cca 3000,- Kč. S rostoucí cenou se zvyšuje kvalita zpracování přístroje a také nabídka funkcí.
Otázky a odpovědi
Jakého výrobce zvolit?
Jak vybrat stojanový ventilátor?
Různé typy produktů porovnejte zde.