Stojanový ventilátor

Osvěžení v horkém dnu.

ca. 2 500 CZK
ca. 500 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 700 CZK

Vysoké teploty v letních měsících jsou pro mnohé z vás velmi náročné. Zvláště v menších bytech ve vyšších patrech obytných domů, do kterých svítí slunce většinu dne, se teploty mohou pohybovat nad neúnosnou hranicí. Ventilátory jsou jednou z možností, jak tento problém řešit. Oproti klimatizaci mají nižší pořizovací cenu a navíc jsou také ekonomičtější a ekologičtější.

Typy

Typů ventilátorů je celá řada, přehled některých typů najdete v tabulce níže.

Stolní Malé ventilátory určené k postavení na stůl nebo poličku; většinou málo hlučné (až na nejlevnější modely); nastavitelná rychlost do několika stupňů; možnost úpravy úhlu sklonu; v porovnání s ostatními nižší výkon; patří k nejlevnějším variantám
Stojanové Podobné stolním ventilátorům, rozdíl je ve výšce stojanu (tento typ se umisťuje na zem) a i hlavice má větší průměr než předchozí; možnost nastavení rozsahu otáček i výšky stojanu dle aktuálních potřeb; výhodou je jednoduché ovládání, u některých modelů i dálkový ovladač; pozor na levné výrobky, které mohou mít špatnou stabilitu
Sloupové Vyznačují se elegantním, moderním designem, který zároveň šetří místo; lopatky jsou nahrazeny mřížkami umístěnými nad sebou, přes které proudí chladný vzduch; výhodou je velmi tichý provoz, ale disponují nižším výkonem; výměna vzduchu je méně intenzivní, protože vzduch proudí jen u země
Stropní Vzhledem k tomu, že jsou napevno umístěné na stropě, mohou fungovat celý rok; disponují funkcí „zpětný chod“ pro střídání letního a zimního provozu; některé modely jsou kombinací ventilátoru a osvětlení; mezi hlavní nevýhody patří vyšší pořizovací cena ale také fakt, že je není možné přesunout do jiné místnosti
Nástěnný Méně častý typ, který se využívá především v těžko větratelných místnostech (sklepy, dílny, chodby atd.); odvětrávání probíhá odsáváním vzduchu ven z místnosti; vyznačuje se menšími rozměry, kapacitou i krytím proti vodě a prachu

Víte, že…?

Pokud chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní výrobek, obraťte se o radu do specializované elektro prodejny. Školený personál vám poradí, navíc si zboží můžete prohlédnout a vyzkoušet. Sice se jedná o sezónní záležitost, ale přece jen ventilátor nekupujete jen na jeden rok.

Elegantní
Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena

Rozměry

Výška a šířka budou stěžejní pro umístění ventilátoru v prostoru tak, aby nepřekážel vám nebo stávajícímu nábytku. Výška stojanových ventilátorů může být kolem 120 cm a více. Některé modely navíc umožňují výšku stojanu nastavit dle vašich potřeb. Standardní šířka se pak pohybuje mezi 35 – 40 cm.
U jednotlivých modelů se také liší průměr vrtule větráku. Ten se může u stojanových ventilátorů pohybovat mezi 15 – 75 cm. Nejčastější varianta je kolem 40 cm. Velikost vrtule má vliv na účinnost přístroje. Čím větší bude, tím lépe.

Hlučnost

Na tento parametr se zcela jistě zaměřte v případě, že budete ventilátor používat v místnosti, kde spíte. V opačném případě můžete koupě litovat. Provoz ventilátoru by vás měl co nejméně rušit. Za velmi tiché přístroje jsou považovány ty, u kterých najdete hodnotu kolem 30 dB, ideálně méně. Za standardní hlučnost se považují hodnoty mezi 30 – 50 dB. Hlučné přístroje mají hladinu hluku na hodnotách 50 dB a více. Na druhou stranu, hlučnější ventilátory budou pravděpodobně disponovat větším průtokem vzduchu, takže budou účinnější.

Vzduchový výkon

V tomto případě je třeba pracovat s objemem místnosti a také koeficientem pro výměnu vzduchu pro konkrétní prostor. Ten je následující:

Výkonný
Sencor SFN 4047WH
ca. 500 CZK
Aktuálni cena
 • Obytný prostor – 1 až 2 výměny vzduchu za hodinu
 • Koupelny, kanceláře – 5 až 8, 9 výměn vzduchu za hodinu
 • Kuchyně – 6 až 10 výměn vzduchu za hodinu

Pro ideální efektivitu výměny vzduchu potřebujete správně zvolený výkon přístroje. Ten vypočítáte tak, že vynásobíte údaje délka x šířka x výška – získáte objem místnosti. Následně hodnotu vynásobíte požadovaným počtem výměn vzduchu.

Funkce

Aby byl ventilátor co nejefektivnější, bývá vybaven celou řadou funkcí. Ty se samozřejmě liší s ohledem na jednotlivé modely. Patří sem např.:

Moderní
Sencor SFN 5040BL
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena
 • Regulace výkonu – ne vždy je třeba, aby přístroj fungoval na 100 %; funkce umožňuje omezení výkonu, tím dojde i ke ztišení přístroje (vhodné např. na noc)
 • Náklon – ventilátory jsou opatřeny klouby, které umožňují jejich naklonění nahoru/dolů
 • Rotace – pokud se ventilátor otáčí, dochází k rozhánění vzduchu po místnosti; u některých modelů lze tuto funkci pouze zapnout, u jiných je možnost nastavení rozmezí rotace
 • Dálkové ovládání – usnadní ovládání přístroje
 • Noční režim – zajišťuje pozvolné ochlazení místnosti během noci; tichý režim
 • Displej – zobrazuje informace (zapnuté funkce, výkon, čas…)
 • Přírodní vítr – napodobí přírodní vánek
 • Ionizace – dochází k čištění vzduchu; některé přístroje tuto funkci spouští automaticky, u jiných je nutné zapnout

Ceny a výrobci

Cena by neměla být stěžejným parametrem pro rozhodování. Respektive nejlevnější stojanové ventilátory koupíte i za méně než 1000,- Kč, ale musíte počítat s větší hlučností a zcela jistě menším výkonem.
Nejdražší stojanové ventilátory koupíte za cenu cca 3000,- Kč. S rostoucí cenou se zvyšuje kvalita zpracování přístroje a také nabídka funkcí.
Mezi výrobce tohoto tipu ventilátoru patří např. Ardes, Klarstein nebo Rowenta

Jméno
Elegantní
Výkonný
Moderní
Dálkové ovládání
Stylový
Do většího pokoje
Image
Produkt
Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0
Sencor SFN 4047WH
Sencor SFN 5040BL
G3Ferrari G5V008
Duux Whisper
Milagro STANDING MI0830
Dálkové ovládání
Počet rychlostí
5
3
3
3
26
Provedení
stojanové
stojanové
stojanové
stojanové
stojanové
Stojanový
Cena ca. 2 500 CZK ca. 500 CZK ca. 2 500 CZK ca. 800 CZK ca. 2 500 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena