Nejlepší odtahové ventilátory 2024 a jak vybrat

Autorka: Adéla Janíková | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SILENT DUAL 100
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat odtahový ventilátor

 • Ventilátory se mohou rozdělit na několik možných typů, výběr se následné odvíjí od jejich umístění a na délce potrubí
 • Ventilátory nabízejí mnoho funkcí a možností, záleží, jaký typ si zvolíte a jakého výrobce budete upřednostňovat
 • Při výběru ventilátoru je důležité zaměřit se také na bezpečnost a jeho správné umístění, který právě tento aspekt může ovlivňovat

Odtahový ventilátor - náš výběr

SILENT DUAL 100
přečíst recenzi
Výrobce: Soler & Palau
Provedení: axiální
Hlučnost: 26 dB
Průtok vzduchu: 90 m3/h
Počet rychlostí: 3
Hmotnost: 1 kg
Zobrazit více
Časovač: ano
Barva: bílé
SILENT DUAL 100 je axiální odtahový ventilátor pro koupelny, který umožňuje autoregulaci otáček podle detekované vlhkosti a pohybu. Montáž je možná na stěnu i do podhledu, horizontálně či vertikálně. Ventilátor i skříň jsou z ABS plastu, výtlak směřuje vzad. Průměr výtlačného hrdla je 99 mm a ventilátor obsahuje snímatelnou zpětnou klapku. Jeho motor je typu AC.
Zobrazit méně
prémiový bílý odtahový ventilátor fi 125 mm
Zobrazit více
Odtahový ventilátor s průměrem 125 mm je součástí moderní výstavby, sloužící k regulaci vzduchu. Některé jeho výhody oproti větrací mřížce zahrnují lepší estetický vzhled. Jde o prvotřídní prvek, který přirozeně reguluje přítok a odtok vzduchu.
Zobrazit méně

Odtahové ventilátory Dalap

DALAP TF 250
Výrobce: Dalap
Provedení: axiální
Hlučnost: 48 dB
Příkon: 68 W
Průměr vrtule: 26.2 cm
Průtok vzduchu: 1070 m3/h
Zobrazit více
Počet otáček: 1300 ot/min
Hmotnost: 3.5 kg
Regulace výkonu: ano
Barva: černé
Ventilátor Dalap TF 250 je určen pro odvádění vzduchu v průmyslových prostorách. Je umístěn v kovovém rámu, má hliníkovou vrtuli a ocelovou ochrannou mřížku. Tento přístroj nabízí průtok vzduchu 1070 m³/hod a napětí 230 V. Má takož motorku s kluznými ložisky a tepelnou pojistku.
Zobrazit méně
DALAP TF 150
Výrobce: Dalap
Provedení: axiální
Hlučnost: 33 dB
Příkon: 36 W
Průměr vrtule: 16.2 cm
Průtok vzduchu: 200 m3/h
Zobrazit více
Počet otáček: 1300 ot/min
Hmotnost: 2.5 kg
Regulace výkonu: ano
Barva: černé
Ventilátor Dalap TF 150 pro průmyslové použití se připevňuje na zeď a má ochrannou mřížku. Motor je vybaven kluznými ložisky a tepelnou pojistkou. Pracuje s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz, má výkon 36 W a průtok vzduchu 200 m³ za hodinu. Upevňuje se šrouby na stěnu, hloubka montáže 11 cm. Příslušenství se prodává zvlášť.
Zobrazit méně
DALAP TFO 150
Výrobce: Dalap
Provedení: axiální
Hlučnost: 33 dB
Příkon: 36 W
Průměr vrtule: 16.2 cm
Průtok vzduchu: 200 m3/h
Zobrazit více
Počet otáček: 1300 ot/min
Hmotnost: 2.5 kg
Barva: černé
Dalap TFO 150 je průmyslový nástěnný ventilátor s průměrem 162 mm určený pro odsávání vzduchu. Je vybaven ochrannou mřížkou a motorem s kluznými ložisky. V případě přehřátí motor automaticky vypne. Hloubka instalace je 11 cm. Provozní teplota se pohybuje od -30 do +40 stupňů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Odtahový ventilátor

Jak vybrat odtahový ventilátor

Rozdělení

Odtahový ventilátor představuje všechny ventilátory, které zajišťují výměnu vzduchu mezi interiérem a exteriérem. Jejich prací je zajistit odtah nebo přisátí vzduchu přes zeď, okno, potrubím, střechou či komínem.

Odtahový ventilátor stěnový

Patří mezi vysoce kvalitní ventilátory, které jsou vhodné zejména pro průmyslové i komerční provozy.

Střešní odtahový ventilátor

Záleží na směru odsávání zplodin. Rozlišujeme je na ventilátory s horizontálním nebo vertikálním výfukem, hodí se na střechy obytných, komerčních i průmyslových budov, vhodný pro nepřetržité odsávání horkého vzduchu do 90 °C.

Odtahový ventilátor do komína

Odtahový ventilátor
SILENT DUAL 100

Montuje se na vrch komínu, nejméně 6 m od ohně. Vhodný je pouze pro odtah zplodin ze spalování dřeva, provozní teplota je do + 200 °C, podporuje tah komínu, s regulací otáček.

Potrubní ventilátor

Umisťuje se na konec nebo dovnitř vzduchotechnického potrubí, dává vysoký tlak, používá se všude tam, kde musíme řešit komplikovaný odtah z více místností najednou rovným, dlouhým nebo lomeným potrubím, je vhodný pro větrání místností, chlazení přístrojů či sušení.

Digestoř v kuchyni

Nejznámějším odtahem je digestoř, iStock / Sinenkiy

Digestoř nad sporák

Jsou s výfukem do potrubí nebo s recirkulací – nasátý vzduch se vyčistí a zpět pustí do místnosti či komínový odsavač pachů a par.

Parametry

Odtahové ventilátory Dalap
DALAP TF 250

Parametry odtahových ventilátorů závisí především na délce potrubí a místu kam bude ústit, dle toho se odvíjí výběr, toho správného ventilátoru.

Typ 
Axiální ventilátoryMax délka rovného potrubí kolem 3 m
 Ústí přes zeď nebo přes strop na střechu
Radiální ventilátoryDávají vyšší tlak, proto může být potrubí lomené i delší než 5 m
 Může ústit také do světlíku
Odtahový ventilátor v koupelně

Modern exhaust fan (Air Duct) in the bathroom, iStock / Aekprachaya Ayuyuen

Další funkce

Na trhu naleznete spoustu odtahových ventilátorů, od několika výrobců. Liší se především designem, cenou, kvalitou daného materiálu a dále technickými vlastnostmi.
Mezi nejoblíbenější ventilátory patří koupelnový ventilátor s časovačem, jelikož je velice výhodný provoz tohoto zařízení a není třeba, aby spotřebič jel nepřetržitě. Časovač umožňuje větrání prostor koupelny po dobu například 15–20 minut. Modely vybavené čidly vlhkosti pracují na odečtech vnitřního vzduchu. Pracují pouze při vysoké vlhkosti bez ohledu na roční dobu a den.

 • Základní model – jde o ventilátor, který při sepnutí vypínače zapne a po vypnutí vypne.
 • Zpožděný start – při sepnutí spínače zapne až po určité době, u některých modelů lze nastavit doba zpoždění.
 • Časový doběh – po vypnutí vypínače ventilátor stále běží po dobu časového doběhu, u některých modelů lze nastavit doba doběhu.
 • Hygrostat – ventilátor reaguje na vlhkost v místnosti, hodnota vlhkosti pro spuštění ventilátoru lze nastavit a bývá v kombinaci s funkcí časový doběh.
 • Čidlo pohybu – ventilátor reaguje na pohyb, není zapotřebí vypínače.

Víte, že…?

Jestliže bydlíte ve vícepodlažním domě, doporučuje se upřednostňovat modely se zpětným ventilem. Můžete tak zabránit pronikání cizích pachů do bytu.

Větrací roura na stropě

V komerčních prostorech jsou k vidění stropní větrací roury, iStock / Volodymyr Shtun

Kondenzace vody v potrubí

Odtahový ventilátor
prémiový bílý odtahový ventilátor fi 125 mm

Pokud se jedná o krátké potrubí přes zeď ven, je dostatečným řešením mírný náklon potrubí od ventilátoru směrem dolů. V případě, že potrubí vede směrem nahoru přes půdu, je vhodným řešením výpusť kondenzátu a tepelně izolované potrubí.

Bezpečnost

Při výběru ventilátoru do koupelny dbejte dostatečné bezpečnosti a nejlépe probírejte s odborníkem. Je důležité dbát na ochranu zařízení před vlhkostí. Jelikož vana je nejmokřejší místo koupelny, riziko zkratu je poměrně vysoké, proto je dobré zaměřit se i na tuto stránku věci.

Životnost

Při správném výběru ventilátoru, to znamená kvalitního, se můžete setkat s opravdu dlouho životností. Kvalitní ventilátor může mít životnost až 40 tisíce hodin. Životnost mohou ovlivnit následující parametry.

 • kuličková ložiska bývají kvalitnější než kluzná
 • kvalitní značka
 • pravidelná údržba ventilátoru

Otázky a odpovědi

Jak vybrat odtahový ventilátor?

Ventilátor se vybírá na základě několika nezbytných parametrů. A to například kde se bude ventilátor využívat, jaký typ budete konkrétně potřebovat, zda axiální či radiální. Dále nabízí mnoho různých funkcí a záleží jen na vás, pro kterou hlavní funkci se rozhodnete.

Je ventilátor hlučný?

Hlučnost ventilátoru se odvíjí od daného výrobce, je třeba zaměřit se na kvalitní výběr. U nekvalitních ventilátorů se můžete setkat s postupným zvýšením hlučnosti. Patří sem také daleko více aspektů, kam ventilátor přidělat, na jaký typ zdi a dalších. Ale určitě není od věci poradit se v prodejně či s odborníkem.
Zobrazit kompletní nabídku Odtahový ventilátor