Střešní box

Které šaty nechat doma? Žádné!

ca. 17 500 CZK
ca. 6 100 CZK
ca. 11 000 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 3 600 CZK

Střešní box

 • Střešní box je ideálním řešením pro rodiny, které potřebují více místa v zavazadlovém prostoru.
 • Střešní box je známý také jako autobox, nebo se označuje krásným českým výrazem rakev na auto.
 • Rozměry střešního boxu hrají velmi důležitou roli při jeho výběru. Velikostí se přitom rozumí všechny rozměry, tedy délka, šířka i výška.
 • Přesná nosnost bývá uvedena u každého výrobku a měla by vždy korespondovat s tím, co budete v boxu převážet.

Velikost

Základní pravidlo zní, volte takový box, který nebude přesahovat váš vůz. Střešní boxy jsou vyráběny v různých velikostech, a věřte, že na své si přijde každý. Pro zajímavost uvádíme čtyři nejčastější typy v následující tabulce.

Typ Rozměry Využití
Krátké a úzké střešní boxy Délka cca do 130 cm, často bývají vyšší. Pro rozšíření zavazadlového prostoru.
Krátké a široké střešní boxy Délka do 130 až 160 cm. Univerzální využití. Hodí se pro přepravu dětských kočárků, turistických krosen, kufrů, stanů, spacích pytlů, kempinkového vybavení, lyžařských bot, nejrůznějšího nářadí a všech objemnějších zavazadel. Vhodné jsou spíše pro letní využití.
Dlouhé a úzké střešní boxy Délka až 235 cm. Využijí je milovnicí běžek, stejně jako vášnivý rybáři. Díky šířce pohodlně umístíte kromě autoboxu také na střechu vozidla umístit třeba nosič na kolo.
Dlouhé a široké střešní boxy Délka až 235 cm. Nejlepší řešení zejména pro početnější rodiny, které potřebují dostatek místa pro přepravu běžeckých nebo sjezdových lyží, snowboardů, stanů, kempinkového vybavení, nafukovacích člunů, štaflí a dalších rozměrných zavazadel.

Tip: Rozlišujte mezi vnitřními a vnějšími rozměry autoboxu. Oba rozměry se od sebe mohou lišit až o deset centimetrů.

Pro velkou rodinu
Hapro Trivor 640

Střecha automobilu

Při výběru velikosti autoboxu myslete také na rozměry střechy vašeho vozidla. Držte velmi jednoduchého pravidla: Střešní box nesmí být nikdy větší než střecha auta, čímž se rozumí, že nesmí z žádné strany přečnívat.

 • Se šířkou střešního boxu zpravidla nebývá problém, to délka již bývá problematičtější. Pokud box přesahuje přední rozměr vozidla, může se velmi snadno stát, že ohrozí bezpečnost jízdy, jelikož bude řidiče omezovat ve výhledu na semafory či dálniční cedule. Pokud bude naopak box vyčnívat vzadu, může se stát, že se do kufru vozidla dostanete jen velmi obtížně. Může také dojít k poškození autoboxu nebo samotného automobilu. Doporučujeme proto vždy volit raději kratší boxy.
 • Pokud byste však přesto z nějakého důvodu museli použít box, které přesahuje střechu vozu vpředu nebo vzadu, pamatujte na to, že pokud má přesah délku 1 metr a větší, autobox musí být vždy řádně označen.
Česká kvalita
Hakr Magic Line 400

Zatížení a nosnost

Samotný střešní box, stejně jako příčníky a střecha automobilu snesou jen určité zatížení. Přetížení přitom může zásadně ohrozit bezpečnost jízdy. Údaj o nosnosti střechy lze vyčíst z technického průkazu vozidla. Maximální nosnost se pohybuje většinou od 50 do 75 kilogramů (výjimečně se můžete setkat i s 90 kilogramy). Přesná nosnost bývá uvedena u každého výrobku a měla by vždy korespondovat s tím, co budete v boxu převážet.

Vždy raději počítejte s rezervou a myslete na to, že i samotný střešní box něco váží.

Tvar

Ačkoli se se může zdát, že samotný tvar autoboxu nepatří mezi parametry, které by pro vás měly být důležité, opak je pravdou.

Rychloupínací
Thule Pacific 780

Výběrem vhodného tvaru střešního boxu můžete předejít nepříjemnému hluku (hučení, hvízdání, klepání apod.) při vyšších rychlostech. Jistě nám dáte za pravdu, že není nic horšího, než poslouchat během dlouhé cesty na dovolenou hučení nebo hvízdání přímo nad hlavou.

Otevírání

Otevírání a bezpečnost střešního boxu patří jednoznačně mezi kritéria, o která byste se měli zajímat. Na trhu můžete narazit můžete na dva mechanismy.

 • Otevírání zezadu: součástí autoboxů jsou obvykle písty, nebo jiné prvky, které vám umožní pohodlně a bez použití větší síly box otevřít. Ovládací prvek zámku naleznete v zadní části vozu.
Na lyže
Hakr Relax 300
 • Otevírání z boku: horní víko se vyklápí pouze na své kratší straně. Velice často narazíte také na oboustranné otevírání. V takovém okamžiku je potom jedno, z jaké strany automobilu se k boxu postavíte, protože jej pohodlně otevřete odkudkoliv.

Pozor dejte na zvolený zámek. V případě bezpečnosti jednoznačně vedou centrální zámky. Ty jsou vícebodové, to znamená, že k uzamčení střešního boxu dojde hned na několika místech naráz. Tím získáte větší ochranu svých věcí. Praktické je i to, že tyto inteligentní zámky vám neumožní otočit klíčkem do té doby, dokud nemohou být zamčeny všechny zámky najednou (špatně vložená věc v autoboxu).

Způsob uchycení

Při volbě střešního autoboxu se také zaměřte na správné uchycení na střechu automobilu. Vaše auto musí disponovat dvěma prvky.

Pro kratší auto
Neumann Whale 130
 • Hagusy: také známé jako podélníky. Jde o střešní nosiče umístěné po stranách automobilu, na které se připevňují příčníky.
 • Příčníky: v podstatě se jedná o nosný podklad pro střešní box. Jsou to nosné prvky připevněné k hagusům. Samotný box se pak připevňuje za pomoci U-třmeny. Oblíbené je i rychloupínání do T-drážky, které celý proces uchycení ještě zrychluje a zjednodušuje.

Před nákupem si ověřte, že vámi vybraný produkt lze uchytit pomocí příčníků, které používáte. Střešní box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy automobilu a vždy rovnoměrně, nikoliv na šikmo.

U-třmeny

Jedná se o klasický způsob upevnění autoboxu. U-profily bývají součástí balení. Jde o úchytné čelisti z velmi odolného plastu nebo slitiny kovu, které se prostrčí otvory skrze dno autoboxu a pomocí matic se připevní ke střešním nosičům.

Ačkoli je upevnění pomocí U-profilů složitější a zabere více času než třeba rychloupínací systémy, je obecně považováno za nejbezpečnější, jelikož poskytuje velmi pevné spojení se střešními nosiči.

T-drážka

Některé autoboxy jsou opatřeny tzv. T-drážkou. K upevnění budete potřebovat speciální T-adaptéry, které se do T-drážky jednoduše nasunou a vše se zajistí. Kromě střešních boxů lze pomocí T-drážky upnout velké množství dalšího příslušenství (nosiče kol, lyží apod.).

Rychloupínání

Rychloupínací systém patří mezi jednoznačně mezi nejoblíbenější. Upínací mechanismus lehce prostrčíte skrze dno střešního boxu, otevřete jej na maximum, zachytíte za příčník, a nakonec jej zavřete a uzamknete.

Podobně můžete využít také druhý typ rychloupínání pomocí růžice, kterou utahujete okolo střešního nosiče až do momentu, než uslyšíte cvaknutí. To je signál, že montáž autoboxu proběhla úspěšně.

Materiál a kvalita provedení

Kvalita použitého materiálu, stejně jako celkové provedení střešního boxu je velmi důležité. Ovlivňuje, zda vám bude vybraný produkt dobře sloužit, nebo se odporoučí dříve než začne další sezóna. Správně zvolený materiál účinně ochrání uschované věci před vnějšími vlivy (déšť, vlhko, prach apod.). Navíc budete mít větší jistotu, že nedojde k proražení či prasknutí boxu za jízdy, a nebude tedy ohrožena bezpečnost vaše a ostatních.

Nejčastěji jsou používány tyto materiály:

 • polystyren a polyethylen
 • ABS plast
 • kombinované materiály

Pro lepší přehled jsme vám jejich výhody a nevýhody seřadili do následující tabulky.

Použitý materiál Výhody Nevýhody Použití
Polystyren a polyethylen nízká hmotnost, snadná manipulace, nízká zatížení střechy nízká odolnost a životnost levné autoboxy
ABS plasty odolnost, lepší ochrana před nepříznivými vlivy vyšší hmotnost a cena, větší zatížení střechy dražší boxy a větší boxy
Kombinované materiály kombinuje výhody obou předchozích víko, které bývá vyrobeno z polystyrenu může být náchylnější k proražení střední kategorie autoboxů

Tip: Dno dražších autoboxů z ABS plastů také bývá vyztuženo kovovými pruty, díky čemuž takový box unese větší zátěž a je na střeše stabilnější.

Příslušenství

Součástí střešních boxů je poměrně široké příslušenství, jako jsou nejrůznější fixační adaptéry, popruhy pro uchycení věcí v boxu nebo krytky. Mezi nejoblíbenější patří:

 • držák lyží
 • ochranný obal
 • držák na zeď
 • zvedák autoboxu

Cena

Při správném výběru vám střešní box vydrží řadu let, a to i v případě, že budete obměňovat váš vozový park. Zaměřte se na kvalitu, profesionální a zkušené výrobce z oboru, se kterými se pojí zvýšená bezpečnost a dlouhověkost střešních boxů. Mezi spolehlivé značky patří Thule, Neumann, Hakr, Nortline, Harpo, Kamei, Cruzberg, a další.

Cena do 5 000 Kč – v nejlevnější kategorii najdete modely s nosností do 50 kilogramů a objemu do 380 litrů. Takovéto boxy se hodí pro sezónní využití. Nelze u nich zaručit nepropustnost, proto převážejte pouze takové věci, kterým případné prosáknutí vody neublíží.

Cena od 5 000 do 9 000 Kč – vyšší cenová relace nabízí lepší a propracovanější výrobky, nejen z hlediska funkčnosti, ale také designového provedení. Mohou dosáhnout objemu až 450 litrů a nosnosti až 60 kilogramů.

Cena od 9 000 do 12 000 Kč – vyšší cena zaručuje kvalitní modely známých značek vhodné pro časté použití. Střešní boxy jsou vyrobené z ABS plastu, samozřejmostí je oboustranné otevírání a centrální zámek. Ze široké nabídky aerodynamických modelů s nosností až 70 kilogramů a objemem 500 litrů, si vybere téměř každý.

Cena nad 12 000 Kč – kategorie pro opravdu náročné zákazníky. Nejmodernější zpracování, maximální bezpečnost, a v neposlední řadě také originální design (široká barevná škála od běžné šedé a černé, až po stříbrnou, bílou, antracitovou či imitaci karbonu). Tyto modely umožňují celoroční využití i v extrémních podmínkách. Najdete zde i extrémně velké boxy s objemem nad 520 litrů a nosností až do 90 kilogramů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat střešní box?

Dříve, než se pustíte do samotného výběru, položte si několik zásadních otázek. Důležité je především vědět, k čemu, a jak často budete střešní box používat. Kolik věcí budete v autoboxu nejčastěji převážet? Vozíte jen sjezdové lyže nebo také běžky? Jak často jej budete sundavat?

Jakou velikost vybrat?

S velikostí autoboxu přímo souvisí také jeho objem. Podobně jako třeba u kufru automobilu, také objem je uveden v litrech a pohybuje se v rozmezí od 270 do 640 litrů. Počítejte s tím, že reálný objem autoboxu je zpravidla o 10 % menší, než ten, který uvádějí výrobci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro velkou rodinu
Česká kvalita
Rychloupínací
Na lyže
Pro kratší auto
Image
Produkt
Hapro Trivor 640
Hakr Magic Line 400
Thule Pacific 780
Hakr Relax 300
Neumann Whale 130
Délka
221 cm
199 cm
196 cm
124 cm
130 cm
Hmotnost
25 kg
15 kg
15 kg
12 kg
12 kg
Objem
640 l
400 l
420 l
300 l
300 l
Otevírání
oboustranné
oboustranné
oboustranné
jednostranné
jednostranné
Šířka
94 cm
74 cm
78 cm
67 cm
90 cm
Centrální zámek
Výška
47 cm
42 cm
45 cm
36 cm
38 cm
Montážní systém
Premium-Fit
křídlové matky + U-třmeny s profilem 80 mm
Fast-Grip
křídlové matky+U profil 80 mm
Maximální zátěž
75 kg
50 kg
50 kg
50 kg
50 kg
Cena ca. 17 500 CZK ca. 6 100 CZK ca. 11 000 CZK ca. 3 000 CZK ca. 3 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.