Střešní výlez

Pro údržbu komína i stření krytiny.

ca. 3 400 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 6 900 CZK
ca. 5 300 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat střešní výlez?

 • Střešní výlez slouží k bezpečnému a rychlému přístupu na střechu. Hodí se např. při údržbě komína, krytiny nebo fotovoltaických panelů. Mimoto prosvětlí a provětrá půdní prostor domu.
 • Při výběru je třeba zohlednit kritéria jako typ střechy, zda vede okno z obytných prostor nebo např. z půdy, ale také typ střešní krytiny.
 • Součástí střešních výlezů jsou i tzv. pochůzné prvky, které zajišťují bezpečnost osob pohybujících se na střeše.

Konstrukce

Z konstrukčního hlediska se rozlišují střešní výlezy podle několika kritérií

 • Účelu a umístění
 • Výlezy na ploché nebo šikmé střechy
 • Modely vedoucí z vytápěných nebo nevytápěných prostor
 • Nutné volit i podle konkrétní střešní krytiny
S lemováním
BALIO Střešní výlez s dvojsklem a s lemováním boční levé a pravé otevírání 65×65 cm

Otevírání

U střešních oken běžně narazíte na dva způsoby otevírání oken a to kyvné provedení nebo výklopné, případně jejich kombinace. U střešních výlezů je standardně používáno výklopné otevírání, protože usnadňuje případný výstup na střechu. Samotné otevírání pak může být umístěno:

 • Boční strana okna – v nabídkách najdete otevírání jak doleva tak doprava
 • Horní strana okna

Velikost

Rozměry střešních výlezů by měly být dostatečné, aby umožnily případným řemeslníkům pohodlný přístup na střechu. Pro jejich rozměry existují také příslušné normy, kterými je třeba se řídit. Tato informace by měla být uvedena u konkrétních modelů střešních výlezů.

Pro podkrovní prostory
RoofLITE Výlez světlík s lemováním 45×55 cm spodní a boční otevírání

Víte, že…?

Střešní výlezy zaznamenaly v minulosti výrazný nárůst díky topení pevnými palivy a následné údržbě komínů. Vzhledem k tomu, že se od tohoto způsobu vytápění upouští, mohlo by se jejich používání v budoucnu zdát nejisté. Nicméně stále více domů je opatřeno solárními panely, které také vyžadují údržbu, takže střešní výlezy opět získávají na důležitosti.

Materiál

Střešní výlezy v současné době mnohdy vybadají jako standardní střešní okna. Z toho vychází i použitý materiál. Na rám se standardně používá dřevo nebo plast. Ten je následně osazen vhodným prosklením.

Dřevo

Pro výrobu se používá několik vrstev vyschlého dřeva, přičemž orientace lamel brání případnému kroucení nebo jiné deformaci. Mezi základní vlastnosti tohoto materiálu patří přírodní vzhled a dobré izolační vlastnosti. Na druhou stranu jsou náchylné na zvýšenou vlhkost a samozřejmě jsou hořlavé. Vždy je dobré okna ošetřit speciální lakovou úpravou, která je ochrání nejen před nečistotami, ale právě i před nadměrným působením vlhkosti. Nejvhodnější dřevinou na výrobu oken je borovice.

S výklopnou konstrukcí
Střešní výlez Betonpres 600 x 600 mm

Plast

Plastová okna jsou obecně výrazně odolnější oproti jejich dřevěné variantě. Nepodléhají vlhkosti a lépe odolávají vnějším vlivům. Konstrukce plastových oken je tvořena několikakomorovým vyztuženým profilem. Výhodou je i ochrana proti UV záření. Také nevyžadují přílišnou péči a navíc se snadno udržují.

Materiál Výhody Nevýhody
Dřevo – Přírodní vzhled – Náchylnost na vyšší vlhkost
  – Dobré izolační vlastnosti – Hořlavost
    – Nutnost pravidelné údržby
Plast – Odolnější vůči vnějším vlivům – Náchylnější k mechanickému poškození
  – Ochrana proti UV záření  
  – Téměř bezúdržbové  

Sklo

Kvalitní zasklení má vliv na:

 • Hlukovou izolaci
 • Tepelnou izolaci
 • Ochranu před mechanickým poškození
 • Odolnost
Plastový nezateplený
Bramac Luminex CL Střešní výlez 63 x 76 cm

Výběr typu skla je přímo závislé na zateplení domu, ale také typu skla u ostatních oken na vašem domě. Zaměřit se můžete také na koeficient Uw, který udává prostupnost tepla. Vyšší hodnoty zajišťují větší izolaci.

Pochůzné prvky

Jedná se o bezpečnostní prvek, který úzce souvisí se střešními výlezy na šikmých střechách. Funkčně na ně navazují a díky tomu umožňují pohyb osob na střeše, aniž by bylo ohroženo jejich zdraví nebo došlo k poškození střešní krytiny. Jedná se o:

 • Držáky
 • Stoupací plošiny
 • Nášlapné rošty
Pro plechovou krytinu
Střešní výlez MAXIDEK 600×600 mm

Jejich instalace se doporučuje zvážit již při projektování nových staveb, před rekonstrukcí nebo novou pokládkou střešní krytiny. Nabídka na trhu usnadňuje nákup prostřednictvím pochůzných sad.

Víte, že…?

Stejně jako u klasických oken i u střešních výlezů platí, že je vhodné jejich montáž odbornou firmou. Získáte tak záruku správného osazení a zaizolování a v případě potíží, máte možnost případné reklamace.

Výrobci a ceny

Mezi výrazné výrobce střešních výlezů patří např. značky FAKRO, Rooflite nebo VELUX.
Dle konkrétních typů a dalších parametrů se jejich ceny pohybují v rozmezí od necelých 2000 Kč do cca 40000 Kč.

Otázky a odpovědi

Lze na střechu umístit jakýkoli typ střešního výlezu?

Při výběru je nutné zohlednit celou řadu faktorů. Střešní výlezy se např. vyrábí na konkrétní typ střechy (šikmá, rovná) nebo pro konkrétní druh střešní krytiny. Rozdíl je také u výlezů z obytných, tedy vytápěných prostor nebo z neobydlených částí domu.

Existují pro střešní výlez nějaká pravidla?

Ano, existují normy, které mimo jiné upravují velikost střešního výlezu nebo jeho umístění. Se vším potřebným by vám měl pomoci váš projektant, pokud se jedná o novostavbu, případně se obraťte na specializovanou firmu, která vám střešní výlez bude instalovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S lemováním
Pro podkrovní prostory
S výklopnou konstrukcí
Plastový nezateplený
Pro plechovou krytinu
Image
Produkt
BALIO Střešní výlez s dvojsklem a s lemováním boční levé a pravé otevírání 65×65 cm
RoofLITE Výlez světlík s lemováním 45×55 cm spodní a boční otevírání
Střešní výlez Betonpres 600 x 600 mm
Bramac Luminex CL Střešní výlez 63 x 76 cm
Střešní výlez MAXIDEK 600×600 mm
Výrobce
BALIO
Betonpres
Dekmetal
Cena ca. 3 400 CZK ca. 2 100 CZK ca. 6 900 CZK ca. 5 300 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.