22 nejlepších struhadel na sýr 2023

Ruční i rotační struhadlo.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Orion Struhadlo UH/kov na sýr rotační
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat struhadlo na sýr

  • Strouhání sýra je častým doplňkem na různá jídla.
  • Struhadlo na sýr může mít běžný plochý tvar, případně jde o ruční struhadlo, nebo o rotační struhadlo na sýr.
  • Vždy je nutné dbát na kvalitní zpracování, nasazuje se nerez nebo plast.

Struhadlo na sýr - náš výběr

Ruční struhadla na sýr

Elektrická struhadla na sýr

Struhadla na sýr Tescoma

Struadla na sýr Orion

Zobrazit kompletní nabídku struhadel na sýr

Jak vybrat struhadlo na sýr

Druhy struhadel

Strouhání sýra je obvyklou činností v kuchyni, kdy lze sýr strouhat do omáček či na již hotové pokrmy. Ke strouhání lze využít i zcela běžné struhadlo, avšak v domácích potřebách můžete narazit i na speciální struhadla na sýr.
Pro lepší přehlednost lze struhadla na sýr rozdělit do tří poddruhů.

Klasické struhadlo

První a nejjednodušší možností je vzhled klasického struhadla. Jde tedy o takřka plochý tvar, na kterém jsou ostré otvory a nechybí ani madlo, které může být protáhlé tak, abyste mohli vše dělat v dostatečné výšce nad pokrmem. Tato jednoduchá struhadla na sýr bývají celá nerezová a to včetně madla, za které se drží.

Struhadlo na sýr
Orion Struhadlo UH/kov na sýr rotační

Ruční struhadlo

Na první pohled ruční struhadlo struhadlo ani nepřipomíná. Svým vzhledem má blíže spíše ke škrabce, kdy v jedné ruce držíte sýr a ve druhé ruční struhadlo na sýr, kterými si nastrouháte požadované množství. Jedná se o rychlého pomocníka, který je určen například k nastrouhání sýru na špagety. Na větší a časově náročnější strouhání není příliš vhodný.

Rotační struhadlo

Nejmodernější možností strouhání sýra je rotační struhadlo. To se opět vymyká běžnému vzhledu. Sýr vložíte do plastové části, přičemž uvnitř je nerezový kotouč s noži. Následně již jen otáčíte kličkou a dochází ke strouhání sýra. Ten druh je vhodný pro pravidelné používání na menší porce strouhaného sýra. Rotační modely struhadla na sýr bývají zvenku plastové, avšak jde o vysoce odolný plast a netřeba se bát, že by například byl náchylný k prasknutí při strouhání.

Typ struhadla na sýr použití    
klasický běžné strouhání i větších kusů sýrů    
ruční rychlé nastrouhání menších kousků sýrů    
rotační velmi efektivní a pohodlné strouhání sýrů

Výměnné kotouče

V případě rotačních struhadel na sýry můžete u vybraných modelů získat možnost měnit vnitřní kotouče s noži. To je důležité jednak pro dobu, kdy by došlo k otupení, ale především pro možnost měnit například jemnost strouhání. Vyloučena není ani estetická možnost, kdy sýr může být strouhán na různé tvary, což oceníte například při tvorbě obložených talířů.

Ruční struhadla na sýr
FISKARS Functional Form bílé – ruční, plastové, kuchyňské struhadlo na sýr a zeleninu s nádobkou

Víte, že…?

Struhadla na sýr ve všech podobách nejsou nijak velká, nebojte se je proto do své domácnosti nakombinovat. Při různých příležitostech mohou najít uplatnění různé druhy struhadel na sýr.

Umývání

Stejně jako kterékoliv jiné nádobí, i všechny druhy struhadel na sýr je po pracovním výkonu nezbytné umýt. Někdy stačí prosté opláchnutí pod tekoucí vodou, jindy je vyžadováno důkladnější mytí. V dnešní době je součástí mnoha domácností praktická myčka na nádobí, a proto je vhodné dle toho vybírat i struhadla na zeleninu. Pakliže ve své kuchyni máte a používáte myčku na nádobí, vybírejte taková struhadla, která jsou uzpůsobená mytí v myčce na nádobí. Zatímco nerezové části budou připraveny takřka vždy, pozor si je nutné dát na plastové části, neboť obyčejnějším typům může vadit vysoká teplota, která v myčce na nádobí může při mycím cyklu být. Existují však i plastová rotační struhadla na sýr, která jsou výrobce přímo označena jako vhodná pro mytí v myčce na nádobí.

Ceny struhadel

  • Cenově nejdostupnější jsou ruční struhadla na sýr, která připomínají malé škrabky. Ty lze v kuchyňských obchodech pořídit již přibližně za 100 Kč.
  • Pomyslnou zlatou střední cestu představuje klasické struhadlo na sýr s madlem, které se běžně prodává přibližně od 150 Kč. Jeho cena případně roste v závislosti na tom, jak velké celkově je a případně zda nabízí plastové a protiskluzové části.
  • Nakonec se zastavíme ještě u rotačního struhadla na sýr, které jakožto nejmodernější a přinášející největší komfort stojí nepatrně více. Obvykle jej zakoupíte za cenu kolem 350 Kč.
Elektrická struhadla na sýr
HENDI 226827 elektrické struhadlo na sýr, parmazán

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na sýr?

Struhadlo na sýr je vhodné vybírat dle frekvence používání. Pokud jej potřebujete spíše jen pro občasné nastrouhání kousku sýra, postačí vám ruční model. Naopak pro strouhání větších cihel sýra se doporučuje buď klasické struhadlo na sýr, případně rotační model poskytující větší pohodlí.

Jaké jsou výhody rotačního struhadla na sýr?

Výhody rotačního struhadla na sýr spočívají v pohodlí při práci. Požadovaný kus sýr je uvnitř a vy pouze točíte kličkou a kotouč s ostrými noži se postará o příkladné nastrouhání.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku struhadel na sýr