Nejlepší struhadla na zelí 2024 a jak vybrat

Rychlé zpracování zelí.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Börner V-kráječ V1 ClassicLine Starter Set Barva: Bílá
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat struhadlo na zelí

  • Struhadlo na zelí výrazně usnadňuje proces jinak zdlouhavého krájení hlávek zelí.
  • Zpravidla bývá osazeno třemi noži, které lze případně vyměnit za jiné.
  • Dbejte na to, aby nechyběl posuvný šuplík sloužící jako ochrana rukou a především prstů při strouhání.

ODKAZ na článek STRUHADLO
ODKAZ na článek STRUHADLO NA ZELENINU

Struhadlo na zelí - náš výběr

Börner V-kráječ V1 ClassicLine Starter Set Barva: Bílá
přečíst recenzi
Výrobce: BORNER
Zobrazit více
Struhadlo Börner V-kráječ V1 ClassicLine Starter Set v bílé barvě je určeno pro snadné krájení zeleniny a ovoce. Nabízí tři různé tloušťky plátků díky otvorům pro planžety a zadní straně ochranné planžety. Set obsahuje ochranný klobouček, bezpečnostní planžetu a planžety o velikosti 3,5 mm a 7 mm.
Zobrazit méně
ALDOTRADE Kruhadlo na zelí 4 nože struhadlo ruční
Zobrazit více
Produkt: Struhadlo na zelí je nástroj určený pro zpracování zelí. Může mít různé konstrukce - oftalmické, krájecí, zvláštní. Různé modely se liší rozměry, materiálem výroby i formou nožů. Struhadlo umožňuje efektivní zpracování velkého množství zelí a minimalizuje fyzickou námahu.
Zobrazit méně
Struhadlo na zelí 3 nože 58x18cm
Zobrazit více
Toto struhadlo na zelí je vyrobeno z dřeva s rozměry 58 cm na 18 cm. Je vybaveno třemi noži, které zajišťují jeho funkčnost. Výrobek je určen pro zpracování zelí.
Zobrazit méně

Elektrická struhadla na zelí

Tefal MB756G31
přečíst recenzi
Výrobce: Tefal
Příkon: 200 W
Barva: bílé/červené
Počet nástavců: 5
Počet rychlostí: 1
Typ: bubínková
Zobrazit více
Tefal MB756G31 FreshExpress+ je kompaktní kuchyňský pomocník s 5 bubínkovými nástavci pro různé funkce: strouhání brambor, hrubé a jemné strouhání, krájení na plátky a strouhání sýru. S příkonem 200 W, širokým plnícím otvorem a ergonomickým tvarem usnadňuje přípravu potravin. Pro snadnou údržbu lze nástavce uschovat do sebe.
Zobrazit méně
Concept ES 1000
přečíst recenzi
Výrobce: CONCEPT
Příkon: 200 W
Počet rychlostí: 1
Typ: kotoučová
Počet nástavců: 5
Barva: bílé/šedé
Zobrazit více
Struhadlo Concept ES 1000 je elektrický kuchyňský pomocník určený pro strouhání zeleniny, ořechů, sýrů či chleba. Disponuje 200 W příkonem a je vybaven 5 výměnnými nerezovými struhadly, diskem pro hranolky a funkcí snadné údržby. Je ticho (80 dB) a má pojistku proti přehřátí. Celková hmotnost je 1,64 kg.
Zobrazit méně

Dřevěná struhadla na zelí

M.A.T. Kruhadlo na zelí 45cm, 3 nože, dřevěné
Zobrazit více
Struhadlo na zelí M.A.T. má délku 45 centimetrů a je vyrobené z dřeva. Jeho konstrukce obsahuje tři nože, které slouží pro efektivnější zpracování zelí nebo jiné zeleniny. Toto kruhadlo na zelí je vhodné pro domácí použití.
Zobrazit méně
M.A.T. Kruhadlo na zelí 60cm, 3 nože, dřevěné
Zobrazit více
Struhadlo na zelí M.A.T. o výšce 60 cm se skládá ze tří nožů a dřevěné konstrukce. Tento nástroj zahrnuje i vnitřní zásobník pro usnadnění a zvýšení bezpečnosti krouhání zelí a zeleniny.
Zobrazit méně
M.A.T. Kruhadlo na zelí 37cm, 2 nože, dřevěné
Výrobce: M.A.T Group
Zobrazit více
Struhadlo M.A.T. na zelí má délku 37 cm a je vyrobeno z dřeva. Konstrukce obsahuje dva nerezové nože pro zajištění rovnoměrného a rychlého krájení zelí. Je určeno pro praktickou a efektivní přípravu zelí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo na zelí

Jak vybrat struhadlo na zelí

Co je struhadlo na zelí

Struhadlo na zelí může mít podobu klasického struhadla, případně struhadla s otočným kolem, který poháníte točením klikou. Struhadla na zelí jsou proto většinou ruční zařízení, která mají rukojeť či nějaké madlo, za které jej můžete pevně chytit a následně dané zelí strouhat, nebo vlastně krájet na menší, vámi zvolené kousky.

Strouhání kedluben

Struhadlo nastrouhá zelí i kedlubny, iStock / MurzikNata

Jak struhadlo vypadá

Vzhledově může být struhadlo na zelí podobné běžným struhadlům na jakékoliv jiné potraviny. Platí totiž, že zelí například nastrouháte takřka s jakýmkoliv struhadlem. Na druhou stranu pokud zelí strouháte častěji, nebo hodláte strouhat častěji, přijde vhod pořídit si speciální struhadlo na zelí. To bývá osazeno nerezovými a často i měnitelnými noži. Tělo samotného struhadla je již plastové a dobře omyvatelné. Ke struhadlu na zelí patří také posuvný šuplík, ve kterém je zelí vloženo. Šuplík působí jako ochrana pro vaše ruce a prsty.

Druhy struhadel

Struhadla na zelí se mohou dělit na dvě kategorie, které se liší stylem samotného krouhání a každému může vyhovovat něco jiného.

Klasické struhadlo

Struhadlo na zelí
Börner V-kráječ V1 ClassicLine Starter Set Barva: Bílá

Podoba klasického struhadla bude patrně nejběžnější a nejoblíbenější. Zpravidla jde o plochý nástroj se třemi čepelemi uprostřed, po kterých se přejíždí posuvným šuplíkem. Tento druh struhadla může být plastový, ale například i dřevěný nebo z dnes velmi oblíbeného bambusu, což je ekologický a šetrný materiál.

Rotační struhadlo

Jak napovídá samotný název, rotační struhadlo na zelí využívá nerezový kotouč, na kterém je umístěno zpravidla pět nožů, které točením krájí zelí na menší kousky. O pohon kotouče se stará klička na pravé straně, kterou uživatel točí a vše tak uvádí v chod. Samotná hlávka zelí je v držení vaší druhé ruky, případně jsou k dispozici přítlačné destičky. Tloušťka takto strouhaného zelí se odvíjí od toho, jak rychle točíte kotoučem, tlačíte na zelí a rovněž souvisí se samotnou tvrdostí zelí. Rotační struhadlo na zelí je přeci jen vzácnější, avšak na pravidelné či dlouhodobější strouhání je v každém případě vhodnější. Obsluha je snadná a strouhání výrazně rychlejší.

Struhadlo na zelíUrčení  
Klasické ploché struhadloObčasné strouhání zelí  
Rotační struhadloČasté strouhání zelí, snadnější obsluha
Krouhání zelí na dřevěném struhadle

Klasikou je tradiční dřevěné struhadlo, iStock / kabVisio

Materiál

V případě struhadel obecně se v současné době můžete dočíst, že se tápe mezi plastovými či nerezovými materiály. V tomto však není dlouhého rozhodování. Plast je sice čím dál kvalitnější a snižuje se šance, že se například nechtěně pořežete, stále však platí, že nerezový materiál je odolnější, ostřejší a vydrží násobně déle. Pokud budete chtít mít poctivé struhadlo na dlouhá léta, volte nerezová struhadla na zelí.

Přídavné nádoby

Elektrická struhadla na zelí
Tefal MB756G31

Stejně jako v případě jiné zeleniny, i v případě zelí je potřeba nějaká nádoba, kam budete směřovat nastrouhané kousky. Některá struhadla na zelí mají již ve formě příslušenství speciální nádoby a vy se tak o nic víc starat nemusíte. Lze však samozřejmě použití i jakoukoliv nádobu, ideálně misku, kterou máte doma.

Údržba struhadla

Každé nádoby, struhadla na zelí nevyjímaje, je po práci zapotřebí umýt. Někdy stačí prosté opláchnutí pod tekoucí vodou, jindy je vyžadováno důkladnější mytí. V dnešní době je součástí mnoha domácností praktická myčka na nádobí, a proto je vhodné dle toho vybírat i struhadla na zeleninu. Pakliže ve své kuchyni máte a používáte myčku na nádobí, vybírejte taková struhadla, která jsou uzpůsobená mytí v myčce na nádobí. Zatímco nerezové části budou připraveny takřka vždy, pozor si je nutné dát na plastové části, neboť obyčejnějším typům může vadit vysoká teplota, která v myčce na nádobí může při mycím cyklu být.

Víte, že…?

Struhadlo na zelí vybírejte dle četnosti používání. Při občasném využití postačí klasický typ s posuvným šuplíkem, pokud strouháte mnohem častěji, zvolte spíše rotační struhadlo na zelí, které vám více usnadní práci.

Ceny

Dřevěná struhadla na zelí
M.A.T. Kruhadlo na zelí 45cm, 3 nože, dřevěné

Ceny struhadel na zelí začínají přibližně na 300 Kč za modely se třemi noži a plochým tělem. Připlácí se samozřejmě za více nožů, dočkat se můžete verzí se čtyřmi nebo pěti noži, což urychlí strouhání. Rotační struhadla na zelí jsou o něco dražší a jejich cena se pohybuje kolem hranice 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na zelí?

Při potřebě pořízení struhadla na zelí hleďte především na frekvenci používání. Struhadlo by vám mělo při práci pomáhat a tedy i vyhovovat při obsluze. Doporučuje se také přiklonění k nerezovým materiálům.

Jak ovlivnit velikost nastrouhaných kousků zelí?

Velikost nastrouhaného zelí ovlivní nejen samotné struhadlo, ale například také intenzita tlaku hlávky zelí na struhadlo při strouhání a v neposlední řadě také tvrdost daného zelí.
Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo na zelí