Struhadlo na zelí

Rychlé zpracování zelí.

ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat struhadlo na zelí

  • Struhadlo na zelí výrazně usnadňuje proces jinak zdlouhavého krájení hlávek zelí.
  • Zpravidla bývá osazeno třemi noži, které lze případně vyměnit za jiné.
  • Dbejte na to, aby nechyběl posuvný šuplík sloužící jako ochrana rukou a především prstů při strouhání.

ODKAZ na článek STRUHADLO
ODKAZ na článek STRUHADLO NA ZELENINU

Co je struhadlo na zelí

Struhadlo na zelí může mít podobu klasického struhadla, případně struhadla s otočným kolem, který poháníte točením klikou. Struhadla na zelí jsou proto většinou ruční zařízení, která mají rukojeť či nějaké madlo, za které jej můžete pevně chytit a následně dané zelí strouhat, nebo vlastně krájet na menší, vámi zvolené kousky.

Dostupné plastové
Struhadlo na zelí 2 nože 36 x 27 cm v UH rámu, barvy mix

Jak struhadlo vypadá

Vzhledově může být struhadlo na zelí podobné běžným struhadlům na jakékoliv jiné potraviny. Platí totiž, že zelí například nastrouháte takřka s jakýmkoliv struhadlem. Na druhou stranu pokud zelí strouháte častěji, nebo hodláte strouhat častěji, přijde vhod pořídit si speciální struhadlo na zelí. To bývá osazeno nerezovými a často i měnitelnými noži. Tělo samotného struhadla je již plastové a dobře omyvatelné. Ke struhadlu na zelí patří také posuvný šuplík, ve kterém je zelí vloženo. Šuplík působí jako ochrana pro vaše ruce a prsty.

Druhy struhadel

Struhadla na zelí se mohou dělit na dvě kategorie, které se liší stylem samotného krouhání a každému může vyhovovat něco jiného.

Klasické struhadlo

Podoba klasického struhadla bude patrně nejběžnější a nejoblíbenější. Zpravidla jde o plochý nástroj se třemi čepelemi uprostřed, po kterých se přejíždí posuvným šuplíkem. Tento druh struhadla může být plastový, ale například i dřevěný nebo z dnes velmi oblíbeného bambusu, což je ekologický a šetrný materiál.

Se 2 noži
J.A.D. Tools 2956 struhadlo na zelí 35x13cm, dva nože

Rotační struhadlo

Jak napovídá samotný název, rotační struhadlo na zelí využívá nerezový kotouč, na kterém je umístěno zpravidla pět nožů, které točením krájí zelí na menší kousky. O pohon kotouče se stará klička na pravé straně, kterou uživatel točí a vše tak uvádí v chod. Samotná hlávka zelí je v držení vaší druhé ruky, případně jsou k dispozici přítlačné destičky. Tloušťka takto strouhaného zelí se odvíjí od toho, jak rychle točíte kotoučem, tlačíte na zelí a rovněž souvisí se samotnou tvrdostí zelí. Rotační struhadlo na zelí je přeci jen vzácnější, avšak na pravidelné či dlouhodobější strouhání je v každém případě vhodnější. Obsluha je snadná a strouhání výrazně rychlejší.

Struhadlo na zelí určení    
klasické ploché struhadlo občasné strouhání zelí    
rotační struhadlo časté strouhání zelí, snadnější obsluha

Materiál

V případě struhadel obecně se v současné době můžete dočíst, že se tápe mezi plastovými či nerezovými materiály. V tomto však není dlouhého rozhodování. Plast je sice čím dál kvalitnější a snižuje se šance, že se například nechtěně pořežete, stále však platí, že nerezový materiál je odolnější, ostřejší a vydrží násobně déle. Pokud budete chtít mít poctivé struhadlo na dlouhá léta, volte nerezová struhadla na zelí.

Přídavné nádoby

Stejně jako v případě jiné zeleniny, i v případě zelí je potřeba nějaká nádoba, kam budete směřovat nastrouhané kousky. Některá struhadla na zelí mají již ve formě příslušenství speciální nádoby a vy se tak o nic víc starat nemusíte. Lze však samozřejmě použití i jakoukoliv nádobu, ideálně misku, kterou máte doma.

Velké dřevěné
J.A.D. Tools 2957 struhadlo na zelí 44x15cm, 3 nože

Údržba struhadla

Každé nádoby, struhadla na zelí nevyjímaje, je po práci zapotřebí umýt. Někdy stačí prosté opláchnutí pod tekoucí vodou, jindy je vyžadováno důkladnější mytí. V dnešní době je součástí mnoha domácností praktická myčka na nádobí, a proto je vhodné dle toho vybírat i struhadla na zeleninu. Pakliže ve své kuchyni máte a používáte myčku na nádobí, vybírejte taková struhadla, která jsou uzpůsobená mytí v myčce na nádobí. Zatímco nerezové části budou připraveny takřka vždy, pozor si je nutné dát na plastové části, neboť obyčejnějším typům může vadit vysoká teplota, která v myčce na nádobí může při mycím cyklu být.

Víte, že…?

Struhadlo na zelí vybírejte dle četnosti používání. Při občasném využití postačí klasický typ s posuvným šuplíkem, pokud strouháte mnohem častěji, zvolte spíše rotační struhadlo na zelí, které vám více usnadní práci.

Ceny

Ceny struhadel na zelí začínají přibližně na 300 Kč za modely se třemi noži a plochým tělem. Připlácí se samozřejmě za více nožů, dočkat se můžete verzí se čtyřmi nebo pěti noži, což urychlí strouhání. Rotační struhadla na zelí jsou o něco dražší a jejich cena se pohybuje kolem hranice 1 000 Kč.

Rotační struhadlo
kruhadlo na zelí rotační

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na zelí?

Při potřebě pořízení struhadla na zelí hleďte především na frekvenci používání. Struhadlo by vám mělo při práci pomáhat a tedy i vyhovovat při obsluze. Doporučuje se také přiklonění k nerezovým materiálům.

Jak ovlivnit velikost nastrouhaných kousků zelí?

Velikost nastrouhaného zelí ovlivní nejen samotné struhadlo, ale například také intenzita tlaku hlávky zelí na struhadlo při strouhání a v neposlední řadě také tvrdost daného zelí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dostupné plastové
Se 2 noži
Velké dřevěné
Rotační struhadlo
Image
Produkt
Struhadlo na zelí 2 nože 36 x 27 cm v UH rámu, barvy mix
J.A.D. Tools 2956 struhadlo na zelí 35x13cm, dva nože
J.A.D. Tools 2957 struhadlo na zelí 44x15cm, 3 nože
kruhadlo na zelí rotační
Cena ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.