Nejlepší sudy na vodu 2024 a jak vybrat
Sbírejte dešťovou vodu, zahrádka se Vám odmění.
Jak vybrat sud na vodu
- Pořídit můžete nadzemní sud nebo podzemní nádrž.
- Velkou roli při výběru sudu hraje objem nádoby, který je z velké části ovlivněn velikostí střechy.
- Vybírat můžete z mnoha různých materiálů.
- Díky různému příslušenství lze vodu využít na pohodlné zalévání zahrady.
Sud na vodu - náš výběr
Sudy na vodu 500l
Sudy na vodu imitace dřeva
Sudy na vodu 1000l
Sudy na vodu s kohoutkem
Jak vybrat sud na vodu
Proč dešťová voda
Dešťová voda je vhodnější na zalévání zahrady více než pitná voda. Je to zejména díky chemickému složení. Dešťová voda je chudá na soli a při zalévání tak nedochází k zasolování půdy. Neobsahuje ani agresivní chlór a při zalévání touto vodou se rostliny hnojí dusíkem. Vzdušný dusík se rozpustí v kapkách dešťové vody při průchodu atmosférou a při zalévání se tak na listy dostává dusíkaté hnojivo v přirozenější formě.
Dešťová voda vám také ušetří nezanedbatelnou část výdajů za vodu, je tedy vhodnější i z ekonomického hlediska, kdy se ceny za vodu neustále zvyšují. Své využití najde i v domácnosti, kdy vám umožní splachování nebo třeba praní. Pro obě tyto činnosti je kvalita dešťové vody dostačující.
Velikost a materiál
Před samotným výběrem je nutné vědět, jak budete dešťovou vodu využívat. Pokud budete dešťovou vodou pouze zalévat a máte malou zahradu nebo například plánujete zachytávat vodu na chatě nebo chalupě, vystačíte si s menším sudem nebo barelem. V případě, že je vaše zahrada velká a plánujete vodu využívat i v domácnosti, upřednostníte velkou podzemní nádrž, ve které je možné vodu uchovávat po celý rok.
Velikost nádrží se odvíjí od velikosti odvodňované plochy. Dále pak na velikosti zahrady, pro kterou je voda určena, případně i pro počet členů v domácnosti, kteří budou vodu využívat. Dalším kritériem je také velikost střechy a zohlednit musíte i roční úhrn srážek.
Nádrže se vyrábějí z mnoha různých materiálů, přičemž k nejpoužívanějším patří plast.
- Podzemní nádrže mohou být vyrobeny z oceli, betonu, sklolaminátu nebo plastu.
- Nadzemní sudy jsou ve většině případů plastové, mohou být imitací dřeva nebo kamene. Dalším materiálem, který je oku líbivý, je dřevo nebo plastové sudy s imitací dřeva. Setkat se můžete také s klasickým pozinkovaným sudem.
Materiál | Charakteristika |
---|---|
Plast | Plastové nádrže mohou být jednolité nebo svařované a mají různý tvar, ať už válce nebo hranolu. Svařované nádrže jsou cenově dostupnější a lze je vyrobit na míru. U jednolitých nádrží se nemusíte obávat závady ve sváru, popraskání nebo netěsnosti. Jsou doplněny o žebrovanou konstrukci, která slouží jako ochrana proti protlačení stěn a také celou nádrž zpevní. Obě tyto varianty pak mohou být využity jako podzemní nebo nadzemní nádrže. V případě, že plánujete nádrž umístit pod zem, je nutné připočíst k nákladům na pořízení takové nádrže ještě náklady spojené s obetonováním. |
Dřevo | Sud na vodu může být vyroben i ze dřeva. Ve většině případů se jedná o modřínové dřevo. Vnitřek sudu je vypálen a z vnějšku je na těle sudu připevněno několik pozinkovaných obručí. Dřevěný sud slouží také jako dekorace, jeho pořizovací cena je vyšší. Je často nahrazován plastovým sudem, který představuje imitaci dřeva. |
Sklolaminát | Sklolaminát je oproti plastu odolnější a pružnější materiál. Nevýhodou je úzký vstup do nádrže, také se můžete poranit o ostré sklolaminátové střepy uvnitř nádrže. Podobně jako je tomu u plastu, může i tento materiál popraskat. |
Beton | Betonové nádrže jsou dražší. Jejich výhodou je neomezená životnost, jsou odolné vůči spodní vodě a lze je instalovat i do pojezdových ploch. Jsou častěji umísťovány pod zem, ale setkat se můžete i s nadzemními betonovými koryty. |
Kov | Sudy mohou být vyrobeny také z pozinkovaného materiálu, který je odolný a v zahradách často používaný. Lze ho doplnit o víko, tento sud lze využít také k přepravě nebo uchovávání chemikálií. |
Umístění
Kromě materiálu se musíte rozhodnout, jestli dáte přednost podzemní nebo nadzemní nádrži. Využít můžete také obě varianty. Podzemní bude pouze sloužit, nadzemní pak může být i jako pěkný dekorativní doplněk do zahrady.
Nadzemní
Nejjednodušším způsobem, jak zachytávat dešťovou vodu, je zakoupení sezónní nadzemní nádrže. Tento typ je levnější, umožňuj ale pouze krátkodobé skladování vody, kdy po čase může dojít k jejímu zezelenání. Na druhou stranu nevyžaduje žádnou složitou instalaci a voda je ihned k dispozici. Pokud jsou nádoby otevřené, budou do nich padat nečistoty jako listí, pyl nebo hmyz. Je proto vhodné pořídit sud s víkem, popřípadě nádobu zakrýt například sítkem.
Sudy a různé nádoby na dešťovou vodu jsou k dostání v několika velikostech a to od 200 – 1 000 litrů. Sudy, které mají větší objem, jsou vyráběny z kvalitního a odolného vysokohustotního polyethylenu, který odolává venkovním vlivům, povětrnostním podmínkám a UV záření. Pořídit si můžete nádrže kulaté, hranaté ale i dekorativní. V případě, kdy vám velikost nádrže nevyhovuje, je možné ji doplnit o další nádrž a společně je spojit propojovací hadicí.
Nevýhodou těchto nádrží je skutečnost, že je nelze používat v zimních měsících. Proto je nutné dbát i o jejich údržbu, na konci podzimu je vypustit, vyčistit a uskladnit.
Nadzemní sudy jsou pro snadnější používání vybaveny kohoutkem, víkem a také hadicí. Sud vybavený víkem ochrání vodu před nečistotami. Ve víku je otvor pro okap, kterým voda do sudu stéká, v případě, že chcete zamezit napadání nečistot, které mohou být v okapu, můžete si pomoci plastovým sítem.
Kohoutek vám zase umožní pohodlné napouštění vody. Ve většině případů lze kohoutek odmontovat a sud používat i bez něj.
Co se týká designu, nadzemní sud na vodu nemusí mít podobu zrezlého barelu nebo nevzhledné plastové nádoby. Může mít podobu klasického dřevěného sudu nebo džbánu s imitací kamene.
Podzemní
Podzemní nádrž je připojena na samostatný rozvod vody v domě, instalace této nádrže je náročnější a vyžaduje stavební úpravu pozemku a také úpravu v domě.
Výhodou tohoto řešení je zejména to, že vodu v takové nádrži můžete skladovat dlouhou dobu. Je to dáno její nižší teplotou a také zamezení přístupu slunečního svitu. Díky poměrně konzistentní teplotě ji lze využít po celý rok a to nejen pro zalévání. Ukrytí nádrže pod zem je nejen praktické, ale také estetické. Tyto tzv. retenční jímky se vyrábí v několika konstrukčních variantách. Pro výběr té pravé je nutné zohlednit zeminu na pozemku. V případě, že je vaše půda jílovitá nebo se na ní vyskytuje spodní voda, budete potřebovat dvouplášťovou jímku, kterou bude nutné usadit na základovou betonovou desku.
Pokud váš pozemek neobsahuje jílovitou půdu a nemusíte se obávat přítomnosti spodní vody, můžete zvolit samostatnou nádrž na vodu. Jejich výhodou je snadné usazení a také malé nároky na instalaci. Nádrž se pouze postaví na základovou desku a obsype se zeminou nebo štěrkem.
V případě, že budete chtít dešťovou vodu využívat v domácnosti, neměla by její teplota překročit 16°C. Pokud je teplota vyšší, budou se v ní množit bakterie, čím dochází ke kažení vody. Dalším důležitým krokem je pak filtrace, kdy je minimální počet filtrů tři. První zachycuje největší nečistoty. Tento filtr je vhodné umístit přímo do svodu. Druhý filtr, který zachytí drobnější nečistoty, by měl být umístěn před nádrží. A poslední filtr slouží na nasávání do kompresoru nebo domácí vodárny.
Příslušenství
Pro usnadnění zalévání lze pořídit mnohá příslušenství. U nadzemních sudů to mohou být hadice, filtry, které zabraňují usazování nečistot, výpustné kohouty nebo různé stojany. Někdy se může hodit i menší čerpadlo.
Jestliže si pořídíte podzemní nádrž, bude nutné do jednotlivého příslušenství investovat větší množství peněz. V tomto případě se neobejdete bez čerpadla, kvalitních filtrů nebo sběrače dešťové vody. Mezi další příslušenství patří hladinoměr, sací potrubí, trubky rozvodu a mnoho dalšího. Množství a typ příslušenství je odvozen od toho, na co všechno má být dešťová voda využita, jestli ji budete používat pouze na zahradě, případně i v domácnosti.
Ceny
V tomto případě je cenové rozpětí opravdu velké. Cena je odvozena především od typu a velikosti jednotlivých sudů nebo podzemních nádrží. Nákupem nádrže však investice nekončí. Je třeba počítat i s investicí do příslušenství, které budete ke správné instalaci potřebovat.
Jednoduché nadzemní sudy lze pořídit již od 500 – 2 000 Kč. Jejich objem je od 200 – 500 litrů, jsou vybaveny víkem a také kohoutkem. Materiál je plast a design není nikterak výjimečný. Takové sudy nabízí značka G 21, Keter, Nohel, Proteco.
Pokud chcete, aby váš sud vypadal stylově a nepůsobil rušivě, můžete si pořídit sudy s imitací dřeva nebo kamene, jejich cena se pohybuje v rozmezí 1 500 – 10 000 Kč, záleží na velikosti jednotlivých sudů. Krásně řešené sudy nabízí Elkoplast, Kaxl, Prosperplast, Roto.
V cenovém rozpětí 10 000 – 20 000 Kč pořídíte nádrže a jímky, které jsou určeny již pro podzemní zabudování. Lze je samozřejmě využít i jako nadzemní zásobníky. Umístění záleží na vkusu i možnostech jednotlivce. Velikost nádrží je od 1 500 – 4 000 litrů. Materiál je především plast. Mezi výrobce patří Nicoll, Elkoplast, Betaxo, Gera Tec.
Ceny podzemních nádrží se mohou pohybovat v rozmezí 20 000 – 70 000 Kč. Vybírat můžete z mnoha tvarů a velikostí. Typ nádrže je závislý především na složení zeminy, ve které má být nádrž zabudována. Zde je nutné myslet i na skutečnost, že některá nádrž musí být usazena na betonovou desku. Mezi výrobce patří Elkoplast, Nicoll, AS-REWA, ITMS-plast.
Víte, že…?
Pořízení podzemní nádrže na dešťovou vodu je velkou položkou. Od 1. října 2018 je ale možné získat dotaci až do výše 55 000 Kč. Je proto vhodné se na tuto možnost informovat a o dotaci si zažádat.