Nejlepší soli do myčky 2024 a jak vybrat

Sůl nad zlato.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Finish sůl do myčky 4 kg
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sůl do myčky

  • Účelem soli v myčce je pomáhat změkčit vodu a zabraňovat vytváření skvrn, které se tvoří na vašem nádobí, pokud je opláchnuto v tvrdé vodě.
  • Tvrdá voda je častý jev v domácnostech a je to voda, která má hodně vápníku a hořčíku.
  • Pokud po umytí vaše nádobí vypadá, že je pokryté skvrnami, může být přidání soli do myčky nádobí odpovědí na tyto problémy.

Sůl do myčky - náš výběr

Soli do myčky Finish

Soli do myčky Somat

Zobrazit kompletní nabídku solí do myčky

Jak vybrat sůl do myčky

  • Účelem soli v myčce je pomáhat změkčit vodu a zabraňovat vytváření skvrn, které se tvoří na vašem nádobí, pokud je opláchnuto v tvrdé vodě.
  • Tvrdá voda je častý jev v domácnostech a je to voda, která má hodně vápníku a hořčíku.
  • Pokud po umytí vaše nádobí vypadá, že je pokryté skvrnami, může být přidání soli do myčky nádobí odpovědí na tyto problémy.
  • Udržování myčky nádobí doplněním solí pro povrchové mytí nádobí je často nezbytné.
  • Zajistíte tak, že vaše myčka na nádobí bude pracovat s optimální úrovní výkonu, a že vaše nádobí bude vypadat jako nové.

Velikost soli

Sůl se dodává většinou ve velikosti větších granulí či tablet. Sůl v myčce nádobí má mnohem větší granule než klasická stolní sůl kvůli tomu, aby se rovnoměrně rozpouštěla a díky tomu nevzniká zablokování, které by mohlo vést k poškození jednotky změkčovače. V případě jemné soli riziko ucpání a poškození stoupá. Sůl ve formě solných granulí nebo tablet tedy zajišťuje pomalejší rozpouštění, aniž by tato sůl blokovala změkčovací jednotku.

Doplňování soli do myčky

Sůl do myčky je třeba pravidelně doplňovat, iStock / Ana-O

Proč používat sůl

Sůl do myčky nádobí protéká změkčovací jednotkou před vstupem do čistící komory. Způsob, jakým funguje sůl v myčce nádobí, je poskytnutí sodíku pro iontoměničové pryskyřice, které jsou součástí změkčovadla v myčce nádobí.

Sůl především zabraňuje tvorbě vodního kamene v myčce i na nádobí. Doplňování soli do myčky může vést k menšímu vytváření vápna ve vaší myčce, protože změkčuje vodu, která proudí do čistící komory. Celkově tím pádem sůl snižuje poruchovost myčky, protože se na důležitých částech neusazuje vodní kámen. Použití soli do myčky tedy znamená čistší nádobí a delší myčka nádobí.

Sůl do myčky
Finish sůl do myčky 4 kg

Pro zjištění tvrdosti vody můžete požádat svého dodavatele vody o hodnoty úrovně tvrdosti vody ve vaší oblasti. Případně je možné na internetu na stránkách vašeho dodavatele vody zjistit o jakou tvrdost vody se ve vaší oblasti jedná. Je dobré si zvyknout pravidelně kontrolovat hladinu soli (tedy alespoň jednou za měsíc) a ujistit se, že nádrž na sůl je vždy naplněna.

Vodní čerpadlo myčky.

Sůl ochrání důležité části myčky před vodním kamenem, iStock / Darkdiamond67

Žádné další skvrny a vodoznaky

Skvrny a vodoznaky se mohou stát neustálým problémem bez použití soli v myčce nádobí. Tyto skvrny mohou nastat, když je voda tvrdá, a to způsobuje, že prací prostředek funguje méně efektivně. Vápník a hořčík v tvrdé vodě reagují s mycím prostředkem na mytí nádobí, čímž vytvářejí mýdlové hrudky, které jsou méně účinné při čištění nádobí a mohou zanechat za sebou nepříjemné zbytky.

Vzhledem k tomu, že sůl myčky účinně změkčuje vodu, tyto těžké usazeniny vodního kamene se v myčce nádobí nezhromažďují a pomáhají udržet vaše nádobí čistší.

Typ soli

Soli do myčky Finish
Finish sůl do myčky 1,5 kg

Na rozdíl od stolní soli, která často obsahuje aditiva, jako je jód nebo hořčík, je solí pro myčky čistý chlorid sodný, aby se zabránilo usazování případných aditiv.

Přidáním stolní či koupelové soli ​​by mohlo dojít k ucpání odtoku myčky nádobí, používejte tedy vždy sůl určenou pro myčku nádobí. Zároveň soli s přídavkem hořčíku (koupelová i stolní sůl) by potlačovaly funkce změkčovače vody, který odstraňuje vápník a hořčík z vody. Koupelová i stolní sůl mohou navíc obsahovat přidaný jod ve formě jodidu sodného nebo jodidu draselného. Tyto sloučeniny neovlivní iontový výměnný systém v myčce, ale přidání těchto solí do nádoby na změkčování vody se může změkčovač poškodit.

Množství soli

Většina myček nádobí má kontrolní světlo, které se rozsvítí při zapnutí myčky. Toto světlo oznamuje, že máte málo soli v zásobníku myčky. Pokud světlo nesvítí, obvykle to znamená, že vaše myčka nádobí má dostatek soli na mytí další várky nádobí.

Soli do myčky Somat
Somat Sůl 1,5 kg

Pokud chcete zjistit, že jste zakoupili dostatečné množství soli, ověřte si, zda balení obsahuje tolik soli, kolik podle návodu k myčce budete potřebovat.
K dodávání soli do myčky většina výrobců vybavuje balení odměrkou. Doporučuje se ponechat hladinu soli asi 1 cm pod okrajem zásobníku, aby nedošlo k přeplnění myčky a potenciálnímu poškození.

Pokud dojde vyčerpání soli ze zásobníku, poznáte to kromě varovného světla i tak, že se na nádobí objeví usazeniny vodního kamene, které jsou zvláště viditelné u skleněných výrobků.

Myčka s čistým nádobím

Úkolem soli je zajistit i dokonalé umytí nádobí, iStock / JFsPic

Manipulace

Nejjednodušší je doplnit sůl do myčky v podstatě když je nádobka na sůl v myčce prázdná. Doplňte sůl do myčky nádobí tak, že odšroubujete uzávěr změkčovací jednotky, která se obvykle nachází na spodní straně myčky nádobí, a jednoduše nasypete sůl.

Sůl do myčky
Somat sůl do myčky 2x1,5 kg

Pokud je nádrž pro sůl plná vody, můžete stále sypat sůl, protože vsypaná sůl vytlačí zbytky vody z nádržky. Vždy však dodržujte pokyny uvedené v příručce poskytnuté výrobcem stroje.

Po nasypání soli nasaďte uzávěr a zajistěte, aby byl uzávěr pevně zašoubován. Většina změkčovačů vody bude mít nastavitelnou hodnotu tvrdosti vody, proto se ujistěte, že je správně hodnota tvrdosti vody dobře nastavena, protože podle tohoto údaje myčka poté dávkuje množství soli.

Víte, že…?

Nedopusťte se chyby tím, že vložíte sůl do držáku mycího prostředku. Změkčovací jednotka je oddělena od prostoru pro mycí prostředek a je obvykle umístěna v dolní části mycí skříňky (pod spodním košem).

Ceny a značky

ZnačkaCena (v přepočtu na 1 Kg soli)Forma
CalgonitOd 31 KčGranule i tablety
SomatOd 33 KčGranule
PurexOd 30 KčTablety
KleeOd 22 KčGranule
Q-PowerOd 35 KčGranule
ElectroluxOd 39 KčGranule
CleamenOd 22 KčTablety

Víte, že…?

Soli do myčky Finish
Calgonit Finish sůl 1,2 kg

Nyní již tedy znáte výhody a využití solí v myčce nádobí, a nezapomeňte proto udržovat nádobku na sůl ve vaší myčce nádobí vždy plnou. Pravidelné doplňování soli do myčky na nádobí pomůže zajistit (a to ať máte jakoukoliv tvrdost vody), že vaše nádobí bude vždy po každému mytí čisté a zářivé a vaše zařízení bude zároveň chráněno před vytvářením vodního kamene.

Otázky a odpovědi

Proč dávat do myčky sůl?

Klíčovou úlohou přidané soli v myčce je, aby vaše nádobí bylo zářivě čisté. Toho docílíte tím, že zabráníte usazování vápníku z vody ve vaší myčce. Voda vždy nejprve prochází přes změkčovací jednotku se solí. Nemějte však obavy, ve skutečnosti se do vlastního mycího prostoru myčky nádobí sůl nedostane, takže vaše nádobí nebude pokryto solí.

Jaké je složení soli do myčky?

Sůl pro myčku nádobí je chlorid sodný, stejná chemikálie, která tvoří stolní sůl i mořskou sůl. Avšak klasickou stolní sůl nesmíte používat, protože je mnohem jemnější a může myčku zablokovat nebo způsobit jiné poškození myčky nádobí.
Zobrazit kompletní nabídku solí do myčky