Šunkovar

Pro domácí výrobu šunky.

ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat šunkovar

Milujete také chuť šťavnaté šunky na lahodném chlebíčku nebo na krajíci chleba s máslem? Budete souhlasit, že taková kvalitní šunka je doopravdy pochoutka. Ovšem pořídit kvalitní šunku v dostatečném množství, aby nasytila Vaši rodinu a nevyprázdnili si peněženku, to není jen tak. A co takhle si dělat svou kvalitní šunku připravit sami doma v šunkovaru? Díky tomuto přístroji budete mít doma kvalitní jídlo, bez chemických přísad a dalších nežádaných součástí. Jsou to pro Vás dostatečné argumenty, pro pořízení šunkovaru? Pokud ano, tak se pojďte podívat, podle čeho vybrat vhodný šunkovar pro Vás.

Provedení

Šunkovar je prostý přístroj – dutá nádoba, která se naplní masem, stlačí pomocí pružin a dá vařit. Po skončení varu, máte doma připravenou šunku. A teď k tomu provedení šunkovaru. Tělo šunkovaru se nejčastěji vyrábí z plastu, hliníku a nerezu. Kvalita tohoto kuchyňského pomocníka je nejvyšší v nerezovém provedení. Samozřejmě si za takový stroj připlatíte, ale není to nic katastrofálního a šunkovar má mnohem delší životnost.

Pružiny

Kromě těla konstrukce šunkovaru jsou také důležité pružiny, které stlačují maso, tak aby po dovaření zůstalo v celku, tak jak jsme u šunky zvyklí. Tlak, kterým pružiny tlačí je klíčový pro uvaření dobré šunky. Nekvalitní přístroj s malým tlakem Vás neuspokojí. Na druhé straně o tom, jakým tlakem šunkovar působí, neuvádí všichni výrobci a ne vždy můžete údajům věřit. Ideálně se v tomto ohledu spolehněte na recenze jiných uživatelů. Každopádně se snažte vybrat si šunkovar, který působí tlakem aspoň 10 kg. Větší šunkovary mají přítlačné rameno s vícero pružinami a působí také větší silou.

S teploměrem
Tescoma Šunkovar PRESTO s teploměrem

Tvar

Šunkovary jsou vyráběny ve dvou tvarech – kulatý a hranatý, ostatně tak známe i šunku v obchodech. Hranaté šunkovary mají mohutnější konstrukci a více pružin, takže zvládají vyrábět větší množství šunky a také ve větší kvalitě. Proto jsou hranaté šunkovary používané v profesionálních kuchyních, kde se vyplatí si připlatit. Pro domácí využití si bohatě vystačíte s elegantním kulatým šunkovarem. Navíc tím, že hrnce doma máte nejspíš kulaté, tak se Vám lépe do hrnce vloží kulatý šunkovar.

Objem

Velikost šunkovaru volte podle využití. Pro domácnosti bude bohatě stačit malý přístroj, který vyrobí 0,5 – 2 kg. V restauracích nebo výrobně lahůdek samozřejmě sáhnete pro větším zařízení, které vyprodukuje například 5 kg vynikající domácí šunky.

Víte, že…?

Šunkovary mají různé tvary, nejčastěji je to obdelník nebo válec. Tyto tvary vám umožní vaření v běžném hrnci. Pokud máte tu správnou nádobu na vaření, můžete si vyrobit šunku ve tvaru hranolu.

Kvalitní
Orion 5ORN131505

Materiál

Šunkovary jsou k dostání v několika provedeních. To jaký materiál zvolíte, bude mít vliv na cenu i údržbu.

Materiál Použití
Plast Výhodou plastu je především nízká pořizovací cena. Nevýhodou je pak nižší životnost. Plast vede obstojně teplo a i tento materiál vám umožní vyrobit kvalitní šunku.
Hliník Velkou výhodou hliníku je výborná tepelná vodivost, díky ní zkrátíte dobu varu. Nevýhodou je náchylnost k poškození, tento materiál není možné mýt za pomoci drátěnky a není vhodné používat ani ostré předměty.
Nerez Nerezový šunkovar je tou nejlepší volbou. U nerezu oceníte dlouhou životnost, dobrou tepelnou vodivost i snadnou údržbu. Nerezový šukovar lze mýt i v myčce nádobí.

Výrobci

Dobrý šunkovar pořídíte například v domácích potřebách a samozřejmě na celé řadě eshopů. Mezi oblíbené značky šunkovarů patří Tescoma, Orion. Tyto značky mají široký výběr. Pokud byste si nevybrali, tak je tu třeba značka Toro nebo Banquet. U těchto značek si vybere hlavně pro domácí využití. Větší hranaté šunkovary můžete pořídit třeba pod značkou Herold

Ceny

Pořízení šunkovaru není nikterak závratnou investicí. Naopak je to cenově dostupný a investice se Vám vrátí tím, že ušetříte za kupování šunky v obchodech.

Praktický
ORION Šunkovar 1L
  • Od 300 do 700 Kč Vás bude stát menší rodinný šunkovar. U nižší hranice této cenové kategorie jsou ty méně kvalitní zařízení nebo ty nejmenší s velikostí do 1 kg.
  • 700 až 1000 Kč je cena hodně kvalitně konstruovaných šunkovarů a objem může být klidně i 3 kg.
  • Od 1000 Kč jsou běžné ceny silných, hranatých šunkovarů, které si většinou koupíte pro své podnikání, kde využijete šunkovar pro jednorázové vyrobení většího množství šunky
Jméno
S teploměrem
Kvalitní
Praktický
Image
Produkt
Tescoma Šunkovar PRESTO s teploměrem
Orion 5ORN131505
ORION Šunkovar 1L
Cena ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena