Šunkovar

Pro domácí výrobu šunky.

ca. 700 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat šunkovar

  • Díky šunkovaru budete mít doma kvalitní jídlo, bez chemických přísad a dalších nežádaných součástí.
  • Kvalitní šunkovar se vyrábí z nerezu. Levnější nádoby jsou plastové nebo hliníkové.
  • Kromě těla konstrukce šunkovaru jsou také důležité pružiny.
  • Šunkovary jsou vyráběny ve dvou tvarech.
  • Velikost šunkovaru volte podle využití.

Provedení

Tělo šunkovaru se nejčastěji vyrábí z plastu, hliníku a nerezu. Kvalita tohoto kuchyňského pomocníka je nejvyšší v nerezovém provedení. Samozřejmě si za takový stroj připlatíte, ale není to nic katastrofálního a šunkovar má mnohem delší životnost.

Pružiny

Kromě těla konstrukce šunkovaru jsou také důležité pružiny, které stlačují maso, tak aby po dovaření zůstalo v celku, tak jak jsme u šunky zvyklí. Tlak, kterým pružiny tlačí je klíčový pro uvaření dobré šunky.

Prémiové materiály
Tescoma 420866 Presto Šunkovar

Tvar

Šunkovary jsou vyráběny ve dvou tvarech – kulatý a hranatý, ostatně tak známe i šunku v obchodech.

  • Hranaté šunkovary mají mohutnější konstrukci a více pružin, takže zvládají vyrábět větší množství šunky a také ve větší kvalitě. Proto jsou hranaté šunkovary používané v profesionálních kuchyních, kde se vyplatí si připlatit.
  • Pro domácí využití si bohatě vystačíte s elegantním kulatým šunkovarem. Navíc tím, že hrnce doma máte nejspíš kulaté, tak se Vám lépe do hrnce vloží kulatý šunkovar.

Objem

Velikost šunkovaru volte podle využití. Pro domácnosti bude bohatě stačit malý přístroj, který vyrobí 0,5 – 2 kg. V restauracích nebo výrobně lahůdek samozřejmě sáhnete pro větším zařízení, které vyprodukuje například 5 kg vynikající domácí šunky.

Cca 1 - 1,2 kg masa
Orion 131514

Víte, že…?

Šunkovary mají různé tvary, nejčastěji je to obdelník nebo válec. Tyto tvary vám umožní vaření v běžném hrnci. Pokud máte tu správnou nádobu na vaření, můžete si vyrobit šunku ve tvaru hranolu.

Materiál

Šunkovary jsou k dostání v několika provedeních. To jaký materiál zvolíte, bude mít vliv na cenu i údržbu.

Materiál Použití
Plast Výhodou plastu je především nízká pořizovací cena. Nevýhodou je pak nižší životnost. Plast vede obstojně teplo a i tento materiál vám umožní vyrobit kvalitní šunku.
Hliník Velkou výhodou hliníku je výborná tepelná vodivost, díky ní zkrátíte dobu varu. Nevýhodou je náchylnost k poškození, tento materiál není možné mýt za pomoci drátěnky a není vhodné používat ani ostré předměty.
Nerez Nerezový šunkovar je tou nejlepší volbou. U nerezu oceníte dlouhou životnost, dobrou tepelnou vodivost i snadnou údržbu. Nerezový šukovar lze mýt i v myčce nádobí.

Výrobci

Dobrý šunkovar pořídíte například v domácích potřebách a samozřejmě na celé řadě eshopů. Mezi oblíbené značky šunkovarů patří Tescoma, Orion. Tyto značky mají široký výběr. Pokud byste si nevybrali, tak je tu třeba značka Toro nebo Banquet. U těchto značek si vybere hlavně pro domácí využití. Větší hranaté šunkovary můžete pořídit třeba pod značkou Herold

Nerezový šunkovar
Toro Šunkovar nerez 12x12x20 cm

Ceny

Pořízení šunkovaru není nikterak závratnou investicí. Naopak je to cenově dostupný a investice se Vám vrátí tím, že ušetříte za kupování šunky v obchodech.

  • Od 300 do 700 Kč Vás bude stát menší rodinný šunkovar. U nižší hranice této cenové kategorie jsou ty méně kvalitní zařízení nebo ty nejmenší s velikostí do 1 kg.
  • 700 až 1000 Kč je cena hodně kvalitně konstruovaných šunkovarů a objem může být klidně i 3 kg.
  • Od 1000 Kč jsou běžné ceny silných, hranatých šunkovarů, které si většinou koupíte pro své podnikání, kde využijete šunkovar pro jednorázové vyrobení většího množství šunky

Otázky a odpovědi

Co je šunkovar?

Šunkovar je prostý přístroj – dutá nádoba, která se naplní masem, stlačí pomocí pružin a dá vařit. Po skončení varu, máte doma připravenou šunku.

Jak vybrat šunkovar?

Nekvalitní přístroj s malým tlakem Vás neuspokojí. Na druhé straně o tom, jakým tlakem šunkovar působí, neuvádí všichni výrobci a ne vždy můžete údajům věřit. Ideálně se v tomto ohledu spolehněte na recenze jiných uživatelů. Každopádně se snažte vybrat si šunkovar, který působí tlakem aspoň 10 kg. Větší šunkovary mají přítlačné rameno s vícero pružinami a působí také větší silou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prémiové materiály
Cca 1 - 1,2 kg masa
Nerezový šunkovar
Kvalitní hliníkový
Image
Produkt
Tescoma 420866 Presto Šunkovar
Orion 131514
Toro Šunkovar nerez 12x12x20 cm
Orion 5ORN131505
Výrobce
TESCOMA
Orion
Toro
Biowin
Rozměry (v x š x h)
17 x 11 x 11 cm
10 x 20 x16,5
20 x 12 x 12 cm
pr.10/v.21cm
Cena ca. 700 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.