25 nejlepších svářeček 2023

Spojí kov i plast.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Asist AEIW140-DC3

Jak vybrat svářečku

  • Svářečky pomocí žáru a pojiva přitisknou k sobě pevně různé materiály.
  • Koupit můžete trafosfářečku, ivnentorovou nebo polyfúzní svářečku.
  • Každý materiál je trochu jiný a vyžaduje odlišný přístup i technologii svařování.
  • U valná většiny elektrických zařízení sehrává příkon udávaný ve Wattech zcela klíčovou roli. Naproti tomu u svářeček prakticky o všem rozhoduje elektrický proud a odsouvá příkon trochu do pozadí.

Svářečka - náš výběr

Asist AEIW140-DC3
přečíst recenzi
Výrobce: Asist
Typ svařování: MMA
Typ svářečky: invertorové
Příkon: 5900 W
Asist AEIW140-DC 10-140A
přečíst recenzi
Výrobce: Asist
Max. svářecí proud: 140 A
Typ svařování: MMA
Typ svářečky: invertorové
Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
přečíst recenzi
Výrobce: Proteco
Typ svářečky: polyfúzní
Příkon: 800 W
Hmotnost: 2.1 kg

Invertorové svářečky

Asist AEIW140-DC3
přečíst recenzi
Výrobce: Asist
Typ svařování: MMA
Typ svářečky: invertorové
Příkon: 5900 W
Omicron GAMA 166 invertor 2355
přečíst recenzi
Výrobce: Omicron
Max. svářecí proud: 160 A
Typ svařování: MMA - TIG
Typ svářečky: invertorové
Fieldmann FDIS 20140-E
přečíst recenzi
Výrobce: Fieldmann
Max. svářecí proud: 140 A
Typ svářečky: invertorové
Hmotnost: 5.5 kg
Asist AEIW140-DC 10-140A
přečíst recenzi
Výrobce: Asist
Max. svářecí proud: 140 A
Typ svařování: MMA
Typ svářečky: invertorové
GÜDE GIS 161 20029
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Max. svářecí proud: 160 A
Typ svařování: MMA
Typ svářečky: invertorové

Polyfuzní svářečky

Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
přečíst recenzi
Výrobce: Proteco
Typ svářečky: polyfúzní
Příkon: 800 W
Hmotnost: 2.1 kg
MAR-POL 2660W M55905
přečíst recenzi
Výrobce: Mar-Pol
Typ svářečky: polyfúzní
Příkon: 2660 W
Hmotnost: 5 kg
Tuson POLY 02 Polyfúzní svářečka
přečíst recenzi
Výrobce: Tuson
Typ svářečky: polyfúzní
Příkon: 800 W
Hmotnost: 2.8 kg

Svářečky plastů

Svářečky CO2

Zobrazit kompletní nabídku svářeček

Jak vybrat svářečku

Typ

Invertorová, polyfúzní, trafosvářečka. Že vám tyto názvy vůbec nic neříkají? Neděste se, kromě odborníků umí tato označení pojmenovat a vysvětlit málokdo. Jedná se ovšem o natolik odlišné technologie, že byste o nich měli mít co nejvíce informací. Z toho důvodu věnujeme každé z nich samostatnou podkapitolu.

Trafosvářečka

Potřebujete doma občas něco svářit, ale nevíte, co byste dělali s množstvím zbytečných technologií? Vystačíte si s trafosvářečkou, jež mnozí z nás znají z filmů pro pamětníky odehrávající se v továrních provozech. Připojují se standardně k 220 V s jističem alespoň 16 A. Za zmínku stojí výrazná hmotnost přesahující 20 kilogramů, kvůli níž budete s největším pravděpodobností odkázáni na dílnu.

Svářečka
Asist AEIW140-DC3

Nepočítejte s žádnou pokročilejší elektronikou ani doplňujícími technologiemi. Důkladně ověřte provedení ventilátoru a dobu maximálního zatížení. Podle úrovně a ceny se standardně pohybuje mezi čtyřmi a šesti minutami během jednoho desetiminutového cyklu.

Invertorová svářečka

Není pro vás klasické trafo dost a dobré a hledáte trochu lehčího a pokročilejšího pomocníka? Zamyslete se nad pořízením invertorového modelu. Spínavý zdroj přeměňuje 220 V ze zásuvky na vysokofrekvenční záření. Díky moderní elektronice není zapotřebí tak těžkého a rozměrného šasi. Nemusíte se tak bát svařování přímo z žebříku. Různorodé technologie a systémy zrychlují nahození oblouku a dodávají tolik potřebnou kontrolu nad svařovaným materiálem.

Polyfúzní svářečka

Specifickou skupinu svářeček představují tzv. polyfúze. Jsou navrženy pro snadné spojování trubek a dalších plastových dílců. Z toho důvodu si našly cestu do arzenálu instalatérů a topenářů. S kovovými materiály se ale nerozumí, proto nepočítejte s tím, že byste jejich služeb využili třeba i na ocel nebo plech.

Invertorové svářečky
Omicron GAMA 166 invertor 2355

Svařovací technologie

Mezi zásadní parametry řadíme i druh použité technologie svařování. Od ní se odvíjí bezpečnost, efektivita a estetický projev práce. V současnosti lze vybírat z těchto systémů:

  • MMA – pomocí obalované elektrody, nejběžnější, určená pro spojování ocelových prvků, snadná manipulace, nepříliš estetické sváry pokryté struskou
  • MIG-MAX – pro zpracování tenkých plechů, zcela estetické sváry, nutnost použití plynové bomby, nelze užívat ve venkovních prostorách
  • FLUX – stejný princip jako MIG-MAX, plynová bomba nahrazena náplní duté elektrody, možnost práce venku
  • TIG – nejmodernější a nejdražší, elektroda z wolframu, bez strusky a bez oxidace
Muž svařuje kov

Zvolte správnou techniku svařovámí

Polyfuzní svářečky
MAR-POL Polyfúzní svářečka plastových trubek 1850W

Víte, že…?

Nejpokročilejší systém TIG využijete zejména, potřebujete-li kromě oceli spojit i citlivější kovy jako jsou hliník, titan nebo nikl. Díky absenci oxidace dosáhnete dokonale hladkých spojů bez strusky.

Druh a tloušťka materiálu

Každý materiál je trochu jiný a vyžaduje odlišný přístup i technologii svařování. Neopomeňte se vždy informovat u odborníků na svařování, jak máte zrovna zacházet s konkrétním prvkem, jelikož některé chyby neodpouští. Asi nikdo nechce zaneřádit titan za desítky tisíc korun struskou nebo hliníkový konec úplně roztavit. Někdy naleznete adekvátní informace i v manuálech dodávaných v krabici se svářečkou.

Kromě druhu si dávejte pozor též na sílu zpracovávaného materiálu. S rostoucí tloušťkou by se měl úměrně zvyšovat proud a zvětšovat elektrody. Běžní uživatelé a domácí kutilové si obvykle vystačí s výkonem okolo 1 500 W, zatímco profíkům mnohdy nestačí ani suma o 1 000 W vyšší.

Svářečky plastů
GEKO Horkovzdušná svářečka plastů 1080W, 20-550°C

Maximální proud a zatěžovatel

Potřebujete občas něco svařit ve své domácí dílně? Řadíte se mezi hrdé profesionály pracující s mohutnými kusy kovu? Podle toho, do které skupiny spadáte byste měli volit maximální proud svého zařízení. Zatímco v domácím prostředí zcela postačuje 100 A, profesionálové by neměli v žádném případě jít pod hranici 250 ampérů. Bohužel je právě maximální proud značným determinantem ceny, jež s každým A navíc nebezpečně stoupá.

Mezi důležité parametry patří i tzv. zatěžovatel udávající dobu, po kterou můžete se svářečkou pracovat při dané síle proudu. Kupříkladu 30 % při 150 A znamená, že z desetiminutového intervalu můžete s proudem 150 A svařovat pouze tři minuty. Zbylý úsek, tj. sedm minut zařízení využije pro chlazení.

Víte, že…?

Zatěžovatel zásadně ovlivňuje svižnost práce a velmi snadno podle něj rozeznáte modely kvalitnější od těch hůře zpracovaných. Zatímco u nejlevnějších modelů vstupuje na scénu pojistka proti přehřátí třeba po dvou minutách, profi přístroje se mnohdy pyšní i opačným poměrem.

Svářečky CO2
Güde MIG 192/6K

Příkon

U valná většiny elektrických zařízení sehrává příkon udávaný ve Wattech zcela klíčovou roli. Naproti tomu u svářeček prakticky o všem rozhoduje elektrický proud a odsouvá příkon trochu do pozadí. Jednu drobnou roli přeci jen má – určuje, jak rychle dojde k nahřátí svářečky na provozní teplotu. Zatímco domácí kutilové si vystačí i s 5 000 W, náročnější zákazníci ocení i sílu přesahující 10 000 W. Ta je ovšem vyhrazena jen silným zařízením pro profesionály.

Dávejte si též během nákupu pozor na dostatečnou kapacitu elektrických rozvodů. Vysoký příkon totiž u slabších jističů povede k častému vyhazování pojistek, případně může způsobit dokonce spálení motoru svářečky.

Rozměry a hmotnost

Plánujete svého pomocníka často přenášet z místa na místo nebo pro něj máte vyhrazeno pevné místo v dílně? Podle odpovědi na tuto otázku vybírejte odpovídající rozměry a hmotnost. Nabídka na trhu je tak široka, že prakticky vedle sebe naleznete modely vážící pouhých 7 kilogramů, stejně jako 90kilové profi stroje umístěné v krabicích o rozměrech několika metrů.

Svářečka
PARKSIDE PIFDS 120 A1

Technologie

V posledních letech se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími doplňkovými technologiemi. Jejich úkol spočívá nejen ve výrazném zjednodušení procesu svařování a zvýšení bezpečnosti, ale také v redukci hmotnosti a rozměrů. O tom, že jejich nabídka je skutečně bohatá, se můžete přesvědčit sami:

  • Regulace výkonu a teploty vzduchu – možnost plynulé regulace teploty vzduchu buď od 0 °C či hodnoty stanovené výrobcem, běžné u polyfúzních svářeček plastů
  • Integrovaný ventilátor – ochrana proti přehřátí, aktivně snižuje teplotu, zkracuje pauzy
  • Displej – zobrazování užitečných informací, hodnoty proudu, procentuální využití, čas svařování aj.
  • Spínač v rukojeti – po odložení přechází do stavu čekání nebo dochází k vypnutí, zajištění bezpečnosti
  • Arc Force – regulace toku proudu podle vzdálenosti od materiálu, udržuje rovnoměrný tvar i při neschopnosti udržet konstantní vzdálenost elektrody od materiálu
  • Anti Stick – zabraňuje přilepení elektrody k materiálu, omezení proudu při zapalování oblouku
  • Hot Start – zrychlené zapálení oblouku a nahřátí materiálu
  • Soft Start – zpomalený náběh oblouku, omezení nárazového proudu při náběhu větších transformátorů
Pracující svářeč

Nezapomeňte na bezpečnostní pomůcky

Invertorové svářečky
Fieldmann FDIS 20140-E

Nejvýznamnější značky

Každé své povídání o nejvýznamnějších značkách začínáme jakýmsi povídáním o nebezpečí, jež může způsobit nákup neznačkového přístroje. Toto poselství by mělo být ještě mnohem intenzivnější, když jde o nákup přístroje, u nějž se přímo pracuje s přeměnou elektrické energie na oheň, létají jiskry a všechno závisí na technologické kvalitě motoru, větráku a dalších technologických vychytávek. I zde samozřejmě existuje šance, že budete s produktem neznámé firmy spokojeni, stejně podobně vysoké je ale i riziko, že vaše práce skončí katastrofou. Je jen na vás, zda do toho půjdete.

Rozhodli jste se, že přeci jen obětujete nějaké ty peníze navíc a zakoupíte výtvor renomované firmy? Počítejte s využitím nejlepších technologií, vysokou kvalitou použitých materiálů, ale i s dobře propracovanými manuály obsahujícími všechny podstatné provozní informace, stejně jako popis různorodých materiálů. Nebude-li cokoliv jasné, stačí zavolat na zákaznickou podporu, kde vám vše vysvětlí proškolení pracovníci. Do skupiny renomovaných společností zahrnujeme Güde, Alfain, Kühtreiber, Omicron, Proteco, Dedra, Rothenberger, Jasic nebo Tuson.

Cena

Hned v úvodu považujeme za důležité sdělit, že svářečky se neřadí k nejlevnějšímu segmentu na trhu. Běžný domácí kutil pro ně ostatně většinou nenalezne adekvátní uplatnění, a tak je okruh zákazníků redukován spíše na profesionální sféru. S výsledky námi provedené analýzy se můžete ostatně seznámit sami:

Polyfuzní svářečky
Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
  • Do 10 000 Kč
  • 10 000–30 000 Kč
  • Nad 30 000 Kč

Cena do 10 000 Kč

Za finanční obnos do 10 000 Kč zakoupíte invertorové případně trafosvářečky pro domácí použití. Jsou stavěny na MMA-TIG technologií, s jejíž pomocí snadno opracujete i citlivější materiály jako jsou titan, nikl nebo hliník. Příkon se standardně pohybuje okolo 5 000 W, což plně dostačuje pro vcelku rychlý proces zahřátí na provozní teplotu.

Svářecí proud u většiny modelů činí 170 A, což jen podtrhuje určení pro potřeby domácnosti. Profíci přeci jen potřebují o něco málo větší sílu. Pokud jde o hmotnost, tak invertory nepřesahují velmi pozitivních 9 kilogramů, zatímco „trafa“ jich mohou vážit klidně i 20. Před nákupem doporučujeme ještě prostudovat soupis dodatečných technologií.

Svářečky plastů
GEKO Horkovzdušná svářečka plastů 1080W

Cena od 10 000 do 30 000 Kč

Věnujete se nestandardním řemeslnickým pracím, při nichž často služeb svářečky využíváte? Přístroje prodávané ve střední třídě do 30 000 Kč vás svými vlastnostmi plně uspokojí. Svářecí proud bývá minimálně 180 A, ve většině případů dokonce přesahuje magickou hranici 200 A. Na rozdíl od předcházející skupiny dominuje technologie MIG-MAG určená pro kvalitní spoje ocelových prvků. Příkon nad 5 000 W se postará o rychlé zahřátí.

Vzhledem k tomu, že stále dominují invertorové modely, nelze se divit poměrně nízké hmotnosti prodávaných nástrojů. Valná většina z nich bývá lehčí než 20 kilogramů.

Cena nad 30 000 Kč

Jste profesionálové provozující svařování jako nedílnou součást svého povolání? Připravte si alespoň 30 000 korun a pořiďte si pomocníka odpovídajících kvalit. Svářecí proud bývá vyšší než 350 A, díky čemuž snadno spojíte i extrémně mohutné kusy materiálu a příkon nad 10 000 W zajistí okamžité zahřátí. Stejně jako v předcházejícím případě dominuje technologie MIG-MAG.

Svářečky CO2
Kowax GeniMig 220 MIG/MAG,MMA + Hořák + Kabely + Ventil + Kukla + Drát + Plná lahev CO2

Vlivem výrazného výkonu bohužel počítejte s nárůstem hmotnosti a rozměru. Naprostá většina modelů váží více než 20 kilogramů. I proto nacházejí uplatnění spíše v řemeslnických dílnách a průmyslových provozech než někde na cestách.

Otázky a odpovědi

Jakou metodou svářet plechy či trubky?

Vhodnou volbou je TIG metoda, která je ideální pro sváření tenkých plechů nebo trubek. Výhodou je možnost využívat střídavý proud.

Jak vybrat svářečku na hliník?

Při potřebě svářet materiály, z nichž alespoň jeden bude hliníkový, je dobré se zaměřit na konkrétní modely svářeček. Ideálně by měly podporovat stejnosměrný i střídavý proud. Tyto svářečky budou mít mezi specifikacemi označení AC/DC. Důležitá je také přítomnost funkce Balance, která pomáhá regulovat klady a zápory.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku svářeček