Nejlepší elektrické obušky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Streetwise Paralyzér Barbar 9 000 000 V

Jak vybrat elektrický obušek

 • Elektrický obušek je typ paralyzéru, který lze použít na delší vzdálenost. Zpravidla je zařazen do kategorie velkých paralyzérů, které jsou oblíbené zejména u profesionálů. Pro běžného uživatele mohou být vhodnější spíše malé verze paralyzérů, které jsou skladné a velmi nenápadné.
 • Mezi základní parametry při výběru patří napětí a proud obušků, přičemž pro běžné použití je naprosto dostačující napětí 1 milion voltů.
 • Častou doplňkovou funkcí u elektrických obušků je LED svítilna. Dále je např. praktické, pokud je součástí bezpečnostní poutko.
 • Obušky se napájí klasicky pomocí běžných nebo integrovaných baterií.

Elektrický obušek - náš výběr

Streetwise Paralyzér Barbar 9 000 000 V
Výrobce: STREETWISE
Zobrazit více
Streetwise Paralyzér Barbar nabízí až 9 000 000 voltů jak naznačuje stín, v základnu je vyroben z letadlového hliníku a působí i jako úderná zbraň. Tento 35 cm dlouhý elektrický obušek má hmotnost 450 gramů, je vybaven technologií Triple Stun a 3W CREE LED svítilnou. Disponuje třemi režimy svícení a vestavěnou dobíjecí baterií. Má tři bezpečnostní prvky proti nežádoucímu výboji. Produkt je dodáván spolu s nabíječkou a stabilizací pro 220 v zásuvku, návod a pouto.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Elektrický obušek

Jak vybrat elektrický obušek

Jaké typy paralyzérů existují

Elektrické obušky spadají do kategorie paralyzérů. Nicméně kromě nich je možné volit i jiné možnosti. Obecně lze paralyzéry rozdělit do dvou základních skupin a to na malé a velké.

Paralyzér obušek

Elektrické obušky spadají do skupiny paralyzérů, iStock / cris180

Malé paralyzéry

Současný trh nabízí poměrně širokou škálu nejrůznějších paralyzérů ať už se tvarů nebo velikostí týká. Běžní uživatelé, kteří mají potřebu zvýšené ochrany v podobě paralyzérů, volí spíše malé, lehké modely, které zabírají minimum místa a je tak možné je mít stále při sobě. Kromě klasických verzí pak existují také výrobky, které mají i jiné funkce. Do této kategorie lze zařadit např. následující možnosti:

 • Baterky s paralyzérem
 • Power banky s paralyzérem
 • Paralyzér v podobě mobilního telefonu nebo pera
 • Klíčenky s paralyzérem apod.

Pro efektivní použití malých paralyzérů je nutné mít útočníka blízko sebe.

Velké paralyzéry

Elektrický obušek
Streetwise Paralyzér Barbar 9 000 000 V

Velké paralyzéry jsou z hlediska skladnosti méně praktické. I toto je důvod proč jsou oblíbené zejména u profesionálů, který se starají o bezpečnost (bezpečnostní agentury, hlídači, policie apod.). Výhodou velkých paralyzérů je lepší dosah a to i při větším odstupu od agresora. Velké paralyzéry jsou pak účinné i v případě agresivních zvířat. Do této skupiny pak patří právě elektrické obušky. Pro milovníky chůze také existují varianty v podobě vycházkových nebo trekingových holí.

Jaké mají napětí a proud

V případě elektrických paralyzéru jsou tyto hodnoty prakticky stěžejní. U většiny kvalitních modelů je hodnota proudu cca 3 mA. Jedná se o tzv. bezpečný proud, který by neměl po použití obušku způsobit trvalé následky. Napětí jako takové ovlivňuje rychlost a razantnost účinku obušku. U modelů s větším napětím se očekává snadnější průnik přes vrstvy oblečení. Navíc je výboj jasnější a hlasitější.
Jednotlivé modely se od sebe liší zejména výškou voltáže. V tomto ohledu se výrobci poměrně dost předhání a výjimkou tak nejsou ani přístroje s hodnotou kolem 9 milionu voltů. Nicméně v případě značkových obušků jsou pro běžné použití naprosto dostačující modely s napětím od 1 000 000 voltů.

Doba použití paralyzéruNásledky
0,5 vteřinyIntenzivní bolest, svalové kontrakce
 Vylekání a odrazení útočníka
1 až 2 vteřinyIntenzivní bolest, svalové křeče, omámení
 Může vést k položení agresora k zemi
3 a více vteřinIntenzivní bolest, ztráta rovnováhy a svalové kontroly
 Zmatenost, dezorientace
 Vždy způsobí agresorův pád na zem

Víte, že…?

Vzhledem k tomu, že elektrické varianty obušků slouží primárně k odstrašení agresora prostřednictvím elektrického proudu, vyrábí se ve většině případech z plastu. Modely určené pro profesionály ale mohou být vyrobeny také z tvrzeného leteckého hliníku. Toto umožňuje jeho použití i jako údernou zbraň.

Muž s obuškem

Elektrické obušky mohou disponovat i dalšími funkcemi, iStock / Motortion

Jaké mohou mít funkce a vlastnosti

Elektrický obušek
Paralyzér – elektrický obušek v baterce, 1 milion voltů

Kromě základní sebeobranné funkce mohou být obušky i další paralyzéry vybaveny funkcemi doplňkovými, ale také praktickými vlastnostmi, které zvyšují komfort při jejich používání. Nejčastěji se pak jedná o následující:

 • LED svítilna – umístěná na konci obušku; svítilnou disponuje většina modelů
 • Možnost použití i jako údernou zbraň – v tomto případě je nutné vzít v potaz výrobní materiál, který toto umožní
 • Karabina pro připnutí na opasek, bezpečnostní poutko, které zabrání vypadnutí paralyzéru z ruky a případné zneužití agresorem

Jakým způsobem se napájí

Napájení elektrických obušků i dalších paralyzérů zprostředkovávají baterie:

 • Klasické 9 V baterie – vyžadují pravidelnou výměnu; tu lze ale provést prakticky kdykoliv a kdekoliv
 • Integrované baterie a akumulátory – tyto se nabíjí přímo ze sítě, takže je nutné jejich nabití více hlídat

Výběr způsobu napájení je vždy otázkou osobních preferencí, ale také možností dobíjení apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat elektrický obušek?

Elektrické obušky jsou pro svou velikost oblíbené především u profesionálů např. z bezpečnostních agentur. Pro běžné použití je vhodnější se poohlédnou v kategorii menších modelů. Mezi základní parametry patří proud a napětí, dále způsob napájení nebo další doplňkové funkce.

Je používání elektrických paralyzérů legální?

V naší republice není prodej paralyzérů ze zákona zakázán. Podmínkou pro jeho zakoupení je pouze věk a to 18 let a více. Při jeho používání je nutné ale myslet na to, že je to pouze obranný prostředek a jeho používání musí být v souladu se zákonem, ale i zdravým rozumem.
Zobrazit kompletní nabídku Elektrický obušek