Nejlepší elektrické obušky 2024 a jak vybrat
Jak vybrat elektrický obušek
- Elektrický obušek je typ paralyzéru, který lze použít na delší vzdálenost. Zpravidla je zařazen do kategorie velkých paralyzérů, které jsou oblíbené zejména u profesionálů. Pro běžného uživatele mohou být vhodnější spíše malé verze paralyzérů, které jsou skladné a velmi nenápadné.
- Mezi základní parametry při výběru patří napětí a proud obušků, přičemž pro běžné použití je naprosto dostačující napětí 1 milion voltů.
- Častou doplňkovou funkcí u elektrických obušků je LED svítilna. Dále je např. praktické, pokud je součástí bezpečnostní poutko.
- Obušky se napájí klasicky pomocí běžných nebo integrovaných baterií.
Elektrický obušek - náš výběr
Jak vybrat elektrický obušek
Jaké typy paralyzérů existují
Elektrické obušky spadají do kategorie paralyzérů. Nicméně kromě nich je možné volit i jiné možnosti. Obecně lze paralyzéry rozdělit do dvou základních skupin a to na malé a velké.
Malé paralyzéry
Současný trh nabízí poměrně širokou škálu nejrůznějších paralyzérů ať už se tvarů nebo velikostí týká. Běžní uživatelé, kteří mají potřebu zvýšené ochrany v podobě paralyzérů, volí spíše malé, lehké modely, které zabírají minimum místa a je tak možné je mít stále při sobě. Kromě klasických verzí pak existují také výrobky, které mají i jiné funkce. Do této kategorie lze zařadit např. následující možnosti:
- Baterky s paralyzérem
- Power banky s paralyzérem
- Paralyzér v podobě mobilního telefonu nebo pera
- Klíčenky s paralyzérem apod.
Pro efektivní použití malých paralyzérů je nutné mít útočníka blízko sebe.
Velké paralyzéry
Velké paralyzéry jsou z hlediska skladnosti méně praktické. I toto je důvod proč jsou oblíbené zejména u profesionálů, který se starají o bezpečnost (bezpečnostní agentury, hlídači, policie apod.). Výhodou velkých paralyzérů je lepší dosah a to i při větším odstupu od agresora. Velké paralyzéry jsou pak účinné i v případě agresivních zvířat. Do této skupiny pak patří právě elektrické obušky. Pro milovníky chůze také existují varianty v podobě vycházkových nebo trekingových holí.
Jaké mají napětí a proud
V případě elektrických paralyzéru jsou tyto hodnoty prakticky stěžejní. U většiny kvalitních modelů je hodnota proudu cca 3 mA. Jedná se o tzv. bezpečný proud, který by neměl po použití obušku způsobit trvalé následky. Napětí jako takové ovlivňuje rychlost a razantnost účinku obušku. U modelů s větším napětím se očekává snadnější průnik přes vrstvy oblečení. Navíc je výboj jasnější a hlasitější.
Jednotlivé modely se od sebe liší zejména výškou voltáže. V tomto ohledu se výrobci poměrně dost předhání a výjimkou tak nejsou ani přístroje s hodnotou kolem 9 milionu voltů. Nicméně v případě značkových obušků jsou pro běžné použití naprosto dostačující modely s napětím od 1 000 000 voltů.
Doba použití paralyzéru | Následky |
---|---|
0,5 vteřiny | Intenzivní bolest, svalové kontrakce |
Vylekání a odrazení útočníka | |
1 až 2 vteřiny | Intenzivní bolest, svalové křeče, omámení |
Může vést k položení agresora k zemi | |
3 a více vteřin | Intenzivní bolest, ztráta rovnováhy a svalové kontroly |
Zmatenost, dezorientace | |
Vždy způsobí agresorův pád na zem |
Víte, že…?
Vzhledem k tomu, že elektrické varianty obušků slouží primárně k odstrašení agresora prostřednictvím elektrického proudu, vyrábí se ve většině případech z plastu. Modely určené pro profesionály ale mohou být vyrobeny také z tvrzeného leteckého hliníku. Toto umožňuje jeho použití i jako údernou zbraň.
Jaké mohou mít funkce a vlastnosti
Kromě základní sebeobranné funkce mohou být obušky i další paralyzéry vybaveny funkcemi doplňkovými, ale také praktickými vlastnostmi, které zvyšují komfort při jejich používání. Nejčastěji se pak jedná o následující:
- LED svítilna – umístěná na konci obušku; svítilnou disponuje většina modelů
- Možnost použití i jako údernou zbraň – v tomto případě je nutné vzít v potaz výrobní materiál, který toto umožní
- Karabina pro připnutí na opasek, bezpečnostní poutko, které zabrání vypadnutí paralyzéru z ruky a případné zneužití agresorem
Jakým způsobem se napájí
Napájení elektrických obušků i dalších paralyzérů zprostředkovávají baterie:
- Klasické 9 V baterie – vyžadují pravidelnou výměnu; tu lze ale provést prakticky kdykoliv a kdekoliv
- Integrované baterie a akumulátory – tyto se nabíjí přímo ze sítě, takže je nutné jejich nabití více hlídat
Výběr způsobu napájení je vždy otázkou osobních preferencí, ale také možností dobíjení apod.