Switch

Poradíme se správným výběrem.

ca. 500 CZK
ca. 200 CZK
ca. 900 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat switch

 • Dnes je všechno online a všechno je mezi sebou propojeno v síti. Abychom všechno dokázali propojit, tak potřebujeme switch.
 • Toto zařízení většina spotřebitelů asi nekupuje na denní bázi, možná ho zatím vůbec nekupovali a teď by se potřebovali zorientovat.
 • Jelikož problematika sítí je sama o sobě poměrně složitá, pojďme se podívat na to, jak si jednoduše vybrat správný switch.

Využití switche

Základním prvkem, který určuje jaký switch pořídit, je to jestli pořizujete pro domácí nebo firemní účely.

 • Domácí switch je většinou menší rozměrově, disponuje i menší počtem portů, protože se nepřepokládá, že byste doma měli desítky zařízení. Z toho vyplývá i to, že switch nemusí být tak výkonný, jsou použity levnější komponenty a celkově je switch levnější, takže to není investice, která by běžného spotřebitele měla zruinovat. Další výhodou těchto malých switchů je snadná instalace. Víceméně stačí pomocí kabelů připojit zařízení do portů a síť je v podstatě hotová. Samozřejmě takový switch můžete koupit a používat i v případě, že máte malou firmu s pár zařízeními.
 • Firemní switch je na rozdíl od domácího větší, s větším počtem portů. Zároveň je výkonnější a dražší. Zároveň se tyto switche dají konfigurovat, z toho vyplývá, že se dá switch přizpůsobit Vašim požadavkům, ale jeho zprovoznění je náročnější.
Vysokorychlostní
TP-Link TL-SG105

Počet a typy portů

Počet portů už byl v článku výše nakousnut, nyní je čas tento parametr prozkoumat podrobněji.

 • Switch se všeobecně nejčastěji vyrábí s 5, 8 a 16 porty, což je takový běžný standart pro klasickou domácnost.
 • Pokud máte větší rodinu, která vlastní větší počet zařízení nebo firmu, tak se můžete porozhlédnout po switchi s 24 nebo 48 porty.

Typy portů

Typy portů se liší a mají i rozlišné označení. Udělejme si tedy rychlý a stručný průřez značením portů, se kterým se můžete setkat. Pro to, abyste při pořízení switche byli v obraze Vám, poslouží tato tabulka:

Efektivnější přenos
Mercusys MS105G
Označení portu Popis
RJ-45 Běžný port pro síťové připojení prvků do sítě – pro počítače, notebooky, tiskárny.
SFP Využivá optická vlákna pro komunikaci, slouží jako příjimač i vysílač informací.
10/100Base-T Umožňuje přenosovou rychlost až 100 Mbit/s
10/100/1000Base-T Umožňuje přenosovou rychlost až 1000 Mbit/s
Dual Personality Dvojitý konektor, kombinuje typ RJ-45 a SFP. Nelze je využít souběžně.

Přenosová rychlost

Rychlost přenosu nebo také rychlost datového toku je ukazatel, který hodnotí rychlost komunikace mezi zařízeními v síti. O rychlosti komunikace již byla řeč v odstavci, respektive v tabulce o typech portů.

Porty podporují různé rychlosti přenosu dat a stejně tak připojená zařízení podporují jen určitou rychlost přenosu. Může to být buď 10/100Base-T pro rychlost do 100 Mbit/s a nebo 10/100/1000Base-T pro rychlost až 1000 Mbit/s.

Je dobré znát tento údaj jak u switche, tak u připojených zařízení, abyste zbytečně neutráceli peníze za dražší switch, který ale nakonec nevyužije svůj potenciál. Stejně tak tomu může být při koupí elektroniky.

Malé a střední podniky
Ubiquiti USW-Flex-Mini 1 ks

Při sledování možností rychlosti přenosu dat nového switche se pravděpodobně setkáte s pojmy paketová kapacita a přepínací kapacita. Co se pod těmito hodnotami ukrývá?

 • Paketová kapacita hodnotí, kolik paketu dat o velikosti 64B je switch schopen odeslat za 1 sekundu.
 • Přepínací kapacita deklaruje výkonnost switche. Čím vyšší hodnota, tím rychleji dokáže switch řídit komunikaci mezi zařízeními ve Vaší síti a to na všech portech zároveň a v obou směrech toku dat.

Funkce

Funkce switche budou zajímat ty, kteří s IT technologiemi více pracují a chtějí si vytvořit komplexní síť. Samozřejmě tyto funkce se promítají do ceny switche. Podívejme se na několik funkcí, se kterými se můžete setkat a posuďte sami, jestli je využijete.

5 portů
TP-Link TL-SF1005D
 • Management je funkce, která umožní spravovat switch pomocí rozhraní, které se nainstaluje do počítače. Poté může přes switch spravovat síť, nastavovat pravidla, omezení a podobně.
 • Funkce, která umožňuje spravovat rychlost přenosu dat individuálně pro jednotlivá zařízení, se jmenuje Quality of service – zkráceně QoS. To Vám pomůže, aby jedno zařízení nezahltilo celou síť, navíc pokud to není pro Vás důležité zařízení.
 • Další funkce, která se uvádí zkratkou, je POE – Power Over Ethernet. Díky tomu pomocí jednoho kabelu do zařízení ze sítě putují nejen data, ale také energie, která nabíjí koncové zařízení a udržuje ho v provozu.
Přenos velkých souborů
TP-Link TL-SG108PE

VLAN umožní vytvořit pro zařízení samostatnou oddělenou síť. Na každém switchi takto můžete vytvořit několik oddělených sítí.

Pokud jste si pořídili switch, který měl menší počet portů, a teď potřebujete další porty, tak se Vám sejde, když se switche dají stohovat – tzn. spojit switche do jednoho. Díky tomu můžete koupit druhý menší switch a zapojíte ho do již fungující sítě.

Provedení switche

Switch můžete zakoupit ve dvou variantách:

Gigabitový výkon
Netgear GS108GE
 • Může to být stolní switch, který je v podobě krabičky (nejčastěji plastové) a můžete ho mít položený na stole, poličce, skřínce nebo kdekoliv se Vám to bude hodit. Jsou to tedy switch vhodné hlavně pro domácnost.
 • Switch do racku je druhá verze, která se většinou používá při tvoření podnikových sítí, ale nejde vyloučit, že někdo tuto variantu zvolí i doma. Tento switch se upevní do serverové skříně a pomocí šroubku a víceméně visí ve vzduchu. To je užitečné v tom, že switch se tak se nezahřívá, což je právě u podnikových switchů podstatné. Je tam větší počet zařízení, a tak je switch ve větším zatížení.

Materiál

Když je řeč o provedení switche, tak je dobré zmínit i materiál, ze kterého je vyrobeno pouzdro switche. Na výběr je standardně mezi plastem a kovem.

 • Plast je levnější, ale jeho nevýhoda je, že izoluje teplo uvnitř switche.
 • Kovové provedení je dražší, ale teplo z vnitřku switch se absorbuje do pouzdra a z něj do okolí. Z toho důvodu jsou výkonnější switche, které produkují více tepla častěji umístěny do kovového pouzdra.

Výrobci

Výrobce switchů bychom mohli rozdělit na dvě kategorie, podle toho na koho se jejich produkty zaměřují:

 • pro běžné uživatele
 • pro náročné uživatele.

Do kategorie, kterou využijí běžní spotřebitelé, spadají switche značky TP-Link, D-Link nebo Netis. To jsou tři nejrozšířenější producenti, pak je záplava dalších, ze kterých si můžete vybrat, ale nesetkáte se s nimi tak často. Tyto switche jsou určeny pro domácnosti nebo malé firmy.

Pro náročné uživatele, kteří potřebují větší a výkonnější switche jsou k dispozici výrobky značek Cisco, HP, LevelOne a další. Tyto switche jsou zejména pro podnikové profesionální využití anebo pro opravdové IT nadšence.

Ceny

Cena switche se může zásadně lišit, dle účelu využití, ze kterého vyplývá i kvalita a výkonnost switche. Nejlevnější zařízení stojí několik stovek korun, ty nejdražší potom několik statisíců korun.

Od 500 do 1000 Kč se dá pořídit jednoduchý stolní switch pro domácnost, nejčastěji o pěti portech a bez nějakých dalších funkcí. Prostě zapojíte kabely a máte hotovou domácí síť. Pro jednotlivce nebo malou rodinu, která nemá mnoho elektroniky je to dostačující volba.

Od 1000 do 3000 Kč je cenová hranice výkonnějších zařízení pro domácnost. Tyto switche většinou disponují větším počtem portů, nejčastěji se objevuje varianta se 16 porty. Za tuto cenu si můžete vybrat mezi stolním switchem, případně switchem do racku a také je už dostupná funkce managementu, tedy vlastního nastavení. Vybrat by si měli i menší podnikatelé, pro zprovoznění jednoduché sítě.

Od 3000 Kč a více je široká nabídka různých switchů, které kombinují množství portů, různé funkce apod. Pro běžného uživatele víceméně zbytečné investovat takovou sumu. V této cenové kategorii budou vybírat menší a střední podniky, které už pravděpodobně mají IT specialistu, který vybere na míru přesně pro svůj podnik.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat switch?

Při výběru zařízení platí jednoduchá úměra, čím více portů, tím větší nárok na výkon, větší zařízení a vyšší cena. Při výběru si tedy spočítejte aktuální počet zařízení, která vlastníte a budete chtít připojit. Můžou to být počítače, tiskárna, modem, televize nebo bezpečnostní kamera. Po sečtení zařízení víte, jaký počet portů budete potřebovat a pár jich přidejte do rezervy.

Co je switch?

Switch je síťový prvek, který propojuje místa v síti nebo koncová zařízení zapojená do sítě. Switche umožňují přenášet data v síti. Switche mají různý počet portů, pohybuje se to od několika jednotek až po desítky. I to je parametr, podle kterého si vybírat. Přejděme tedy ke klíčovým parametrům, které jsou důležité pro správný výběr.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Vysokorychlostní
Efektivnější přenos
Malé a střední podniky
5 portů
Přenos velkých souborů
Gigabitový výkon
Image
Product
TP-Link TL-SG105
Mercusys MS105G
Ubiquiti USW-Flex-Mini 1 ks
TP-Link TL-SF1005D
TP-Link TL-SG108PE
Netgear GS108GE
Provedení
stolní
stolní
stolní
stolní
stolní
stolní
Výrobce
TP-LINK
Mercusys
Ubiquiti
TP-LINK
TP-LINK
Netgear
management
Podporované rychlosti
10/100/1000 Mbit/s
10/100/1000 Mbit/s
10/100/1000 Mbit/s
10/100 Mbit/s
10/100/1000 Mbit/s
10/100/1000 Mbit/s
Počet portů
5 x
5 x
6 x
5 x
8x
8 x
Cena ca. 500 CZK ca. 200 CZK ca. 900 CZK ca. 200 CZK ca. 1 700 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.