Zářivkové těleso

Jak vybrat zářivkové těleso

  • Klasická zářivková tělesa, jaké jsou stále ještě k vidění v různých výrobních halách nebo i školách, jsou pomalu a jistě otázkou minulosti. Postupně jsou nahrazovány mnohem efektivnějšími a ekologičtějšími LED zářivkami.
  • Samotná tělesa klasických zářivek lze upravit tak, aby do nich mohly být vloženy zářivky typu LED. Vhodnější jsou ale plně kompatibilní LED tělesa.
  • LED zářivková tělesa umožňují také volbu barvy světla. Pro komerční účely se ale nejvíce hodí především denní bílé světlo, případně studené bílé světlo.

Zářivky versus LED

Zářivky jako takové byly oblíbené spíše v minulosti. V současné době jejich výroba a distribuce na evropském trhu pomalu končí a jsou nahrazovány LED tělesy.

Lineární zářivky

Jedná se o osvětlení, které ve své době patřilo mezi nejefektivnější a tedy i nejvyužívanější a to zejména v průmyslových prostorách jako jsou výrobní haly nebo továrny nebo jiných komerčních budovách např. školy, obchody nebo kanceláře. Vyznačovaly se nejen nízkou pořizovací cenou, ale také vysokou svítivostí. Tento typ osvětlení již v dnešní době nepatří mezi ekonomickou ani ekologickou variantu. Důvodem, proč se od tohoto typu osvětlení ustupuje je také to, že obsahuje toxickou rtuť a fosfor. Tyto látky patří mezi jedovaté jak pro člověka, tak pro životní prostředí.

Zářivka na zdi

Popularita zářivek pozvolna klesá, iStock / key05

LED trubice

Vysoce efektivní náhradou klasických lineárních zářivek jsou tzv. LED trubice. Mají obdobný tvar, ale jsou nesporně výkonnější a také úspornější. LED zářivky se vyznačují vysokou životností, která se pohybuje mezi 50 000 až 100 000 hodin. Výhodou je také okamžitý start na 100 % výkon, což u předchozího typu není pravidlem. V případě náročnějších okolních podmínek je podstatná také provozní teplota svítidla. LED zářivková tělesa zachovávají světelný tok i za extrémně nízkých nebo vysokých teplot.

Typ zářivky Výhody Nevýhody
Klasická Nižší pořizovací cena Málo ekonomické
  Vysoká svítivost Zcela neekologická varianta osvětlení
    Obsahuje toxické části
    Nízká životnost
LED Vysoký výkon Vyšší pořizovací cena (kompenzovaná delší životností)
  Z dlouhodobého hlediska jsou úspornější  
  Dlouhá životnost  
  Okamžitý start osvětlení  
  Intenzita světla se nijak nemění při různých vnějších podmínkách  

Víte, že…?

Klasické zářivky mají zdánlivě vyšší světelný tok. Ten ale neumí efektivně zužitkovat. Úhel svítivosti je v jejich případě 360°, světlo tedy padá ze všech stran, což není zpravidla nutné. LED trubice mají úhel svítivosti 120°. Světlo je vyzařováno pouze požadovaným směrem, proto je efektivnější.

Zářivka na stropě

Zářivková tělesa se postarají o estetičtější vzhled zářivek, iStock / Yaraslau Saulevich

Tělesa k zářivkám

Tělesa představují jakýsi obal pro klasické i LED zářivky. Ty se do nich umisťují a v případě potřeby je lze vyměnit. Tzn., do stávajících těles je možné umístit jak klasickou zářivku, tak její LED variantu. V druhém případě je ale nutné počítat s náročnější instalací oproti zcela kompatibilními LED tělesy.
Klasická tělesa jsou dvojího typu:

  • S tlumivkami a startéry
  • S elektrickými předřadníky

Tyto je nutné upravit tak, aby v nich LED zářivky plně, ale hlavně bezpečně fungovali. Proto se doporučuje obrátit se na zkušeného elektrikáře. LED zářivky se prodávají v různých délkách. Mezi standardní rozměry patří 60 cm, 120 cm a 150 cm.

Barva světla

LED trubice do zářivkových těles jsou variabilnější i z pohledu barvy světla. Na výběr je studená i teplá bílá a dále denní bílá barva světla.

Denní bílá

Barevná teplota osvětlení označeného jako „denní bílá“ se pohybuje mezi 3500 až 5800 Kelvinů. Světlo je přirozené, čisté, je vnímáno jako běžné denní světlo. Hodí se nejen do moderních interiérů, ale také kanceláří, pracovních prostor nebo škol. Důvodem je fakt, že tento typ světla aktivizuje a dokáže zvýšit pracovní výkon.

Teplá bílá

V tomto případě se teplota světla pohybuje v rozpětí 2700 až 3500 Kelvinů. Barevnost tohoto osvětlení lze přirovnat k západu nebo východu slunce, díky tomu vytváří příjemnou atmosféru v každém interiéru. Běžné vnímání barev zkresluje, proto se více než do komerčních prostor hodí do domácího prostředí zejména ložnic nebo obývacích pokojů.

Studená bílá

Teplotní rozpětí 5800 až 7000 Kelvinů má studené bílé světlo. Díky namodralému podtónu se někdy označuje jako arktické nebo polární. Toto světlo má vliv na soustředění, vitalitu. Použít je lze jak pro práci, tak relaxaci. Hodí se jak do centrálního stropního osvětlení, tak do stolních lampiček.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zářivkové těleso?

Dříve hojně využívané klasické zářivky jsou ve velké míře nahrazeny zářivkami LED. Stávající tělesa lze po upravení použít i pro novější LED zářivky. U těch lze mimo různou délku volit také barvu světla.

Proč volit raději LED trubice?

LED technologie jsou v současné době na vrcholu a nabízí oproti klasickým zářivkám i žárovkám celou řadu benefitů. Mezi ty nejdůležitější ale patří vysoká výkonnost, dlouhá životnost a značná úspora.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.