Tablet pro děti

Technologie pro nejmenší. Poradíme Vám s výběrem.

ca. 3 500 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 5 200 CZK

Jak vybrat tablet pro děti

 • Tablet je možné pořídit předškolním i školním dětem, oblíbený je i u studentů.
 • Dětský tablet je doplněn o různé aplikace, které mohou dítě správným směrem rozvíjet. Je však vhodné ohlídat čas, po kterou bude dítě tablet používat.
 • Dětský tablet musí být snadno ovladatelný, odolný vůči pádům a chybět nesmí rodičovská kontrola.

Rozdělení podle věku

Tablety nabízí velké množství funkcí a aplikací a je možné je rozdělit podle věku dítěte.

Předškolní děti

Děti, které neumí číst, lze motivovat i jinými způsoby. Každý den by měl být pestrý a zahrnovat musí i pohybové aktivity. Hra s tabletem by se měla počítat nejdéle na desítky minut, ne na řadu hodin.

Osmijádrový procesor
Oukitel OKT1 84008013

Jejich ovládání vede k rozvoji motoriky rukou, díky tomu se bude dětem ve škole lépe psát a kreslit.

 • Jemnou motoriku malé děti procvičí během her nabízející spojování nebo třeba skákání.
 • Pokud předškolní děti projeví zájem o čísla a písmena, není důvod jim v tom bránit.
 • Další aplikace nabízejí poznávat zvířata a barvy a to i cizím jazyce.
 • Podle psychologů je vhodná věková hranice pro učení cizího jazyka 3 – 5 let. Důležité je, aby mělo dítě osvojený rodný jazyk, teprve poté se může věnovat dalšímu.

Školáci

Tablety nabízí aplikace, které usnadní učivo již od první třídy. Ať se jedná o:

Dostatečná kapacita
Samsung Galaxy Tab A8 Wi-Fi 64GB G SM-X200NZAEEUE
 • poznávání písmen
 • zajímavosti z oblasti historie
 • zeměpisu a dalších předmětů.

Pomáhají rozvíjet kreativitu a logické uvažování. Lze do nich nahrát elektronické verze knih a vrátit tak děti ke čtení.

Tablety nemají pouze vzdělávací charakter, nabízí také hodně zábavy.
U těchto zařízení nesmíte vnímat pouze pozitiva, které nabízí, všímat si musíte také rizik. Jedno z největších rizik je nekontrolovatelné množství času, které dítě na tabletu tráví. Mezi další rizika patří nevhodné informace z internetu, ke kterým má přístup.

Vestavěný stojan
Prestigio Smartkids UP PMT3104WIDEU

Jazyk

Mnoho tabletů nabízí jako základní jazyk angličtinu. V případě toho dětského byste měli mít základní požadavek a to ten, že základním jazykem tohoto zařízení bude čeština.

Design a konstrukce

Oproti klasickým tabletům nabízejí dětské různé barevné provedení. Nemusíte vybírat pouze růžový pro holčičku a modrý pro kluka. Tvarem mohou připomínat klasický, lze ale koupit také přístroj, který je designově řešen ve stylu některé oblíbené dětské pohádky. Součástí výrobku je také gumový kryt, který přístroj ochrání při různých pádech. Mezi další výhody patří i silnější obrazovka z kvalitních materiálů.

Rodičovská kontrola

Je to určitý druh aplikace, který vám umožní dohlížet na to, jaké vaše dítě provozuje aktivity. Můžete blokovat obsah, u kterého si přejete, aby s ním dítě nepřišlo do styku. Jedná se zde o různé aplikace nebo videa. Rodičovská kontrola vám dále umožní ovlivnit čas, který jeho potomek na tabletu stráví a také je schopná lokalizovat jeho aktuální polohu. Rodičovskou kontrolu nabízí Lexibook LexiTab.

Kompaktní tablet
Alcatel 1T 7 2021 KIDS 9309X-2AALCZ1-2

Funkce a aplikace

Děti kromě her potěší možnost připojit mikrofon na karaoke. Mikrofon bývá u některých modelů součástí výbavy. Další výbavou většiny kvalitních modelů je přední kamera, ta umožní pořizovaní selfie fotek zadní pro klasické fotografování. Mezi další přednosti patří velká vnitřní paměť.

Aplikace Využití
Abeceda pro děti učí děti poznávat písmenka a zapojovat je do slov. Tato aplikace bývá doplněna ilustracemi.
Čísla a matematika učí počítat od 1 do 20, poznávat svět čísel a také porovnávat jejich velikost.
Výukové kartičky tato aplikace je velmi populární u rodičů a děti. Formou hry dítě poznává svět kolem sebe. Může obsahovat mluvící pexeso s nejrůznějšími tématy a také logopedická cvičení.
Logopedie velký pomocník pro ty s vadou řeči. Obsahuje lekce na procvičování problémových hlásek. Díky tomu se naučí správnou výslovnost na začátku, uprostřed nebo na konci slova.
Jazyky jednoduchá aplikace určená k procvičování anglických slovíček. Zahrát si mohou i různé hry a také porovnávat svoji výslovnost s výslovností rodilého mluvčího.
Český jazyk pomůže procvičit základy psaní i/y, s/z nebo ú/ů. Umožňuje také procvičování v podobě testů.

Ovládání

Ovládání je jednoduché, obrazovka reaguje na dotyk rychle a přesně.

Proč pořídit tablet

Dětský tablet je vhodný pro děti předškolního i dospívajícího věku. Proč je vlastně tablet vhodný i pro vaše děti? V první řadě nabízí velké množství vzdělávacích programů. Dítě se nenásilnou formou učí základům:

Operační systém Android
Lenovo Tab M10 Plus 3G ZAAJ0247CZ
 • počítání
 • českého a cizího jazyka
 • může si kreslit
 • učí se poznávat zvířata
 • základní chemické prvky.

Také může s jeho pomocí rozvíjet motorické schopnosti. Vše je totiž nutné ovládat prsty a pro malé dítě je zprvu obtížné určit daný bod. Vše co tablet nabízí je tvořeno zábavnou formou, což je u těchto zařízení to nejdůležitější.

Od klasických tabletů se ty dětské neliší jen ve výukových programech. Jako rodiče můžete kontrolovat, co dítě na tabletu dělá a také určovat čas, který u něho může trávit.

Mezi výhody pořízení tabletu patří

 • Zjednodušuje výuku cizích jazyků – většina těch, kteří ovládají cizí jazyk, potvrdí, že se ho naučili díky moderním technologiím, počítačovým hrám a seriálům.
 • Hry zlepšují postřeh a kreativitu – hry podporují fantazii a kreativitu. Správně zvolená hra učí samostatnému rozhodování.
 • Škola hrou zlepšuje studijní výsledky – děti mají možnost přístupu k velkému množství videí, veselým článkům a dalšímu obsahu, který zaručí, že budou učení brát jako zábavu.
 • Tablet naučí dítě zacházet s informacemi – naučí dítě vyhledat informace, použít je a následně vyhodnotit a co nejefektivněji je využívat.
 • Ve výuce šetří peníze – tablety mohou v blízké budoucnosti nahradit veškeré pomůcky používané ve škole. Umožňují snadný a okamžitý přístup k informacím na internetu, elektronickým učebnicím a speciálním vzdělávacím aplikacím. Jejich správné použití vede k větší spolupráci žáka a učitele a nedochází pouze k pasivnímu příjmu vědomostí.

V českém jazyce je lze využívat k procvičování pravopisu nebo problematickým velkým a malým písmenům. V matematice usnadní probírání geometrických tvarů a vše ukázat na příkladech z architektury.

Co říkají psychologové

Skutečnost, že dítě umí ovládat tablet s písničkami a pohádkami dříve než se naučí chodit na nočník, nepovažují psychologové za zápornou, ale za kladnou věc. Pouze ale v tom případě, že je všechno ostatní ve výchově v pořádku. Problém nastává v okamžiku, kdy se z používání tabletu stává závislost, která vede k digitální demenci.
Jako digitální demence je označována porucha v poznávání a snížení mentálních schopností, způsobené dlouhodobou závislostí na digitálních médiích. Není to problém pouze počítačů, tabletů a chytrých telefonů, ale také nadprůměrného sledování televize.

Výrobci

Kvalitní tablety najdete u společností Asus, ta nabízí vysoce kvalitní a cenově dostupné výrobky.
Acer se zabývá hardwerem, softwarem a službami. Mezi nabízené produkty patří í počítače, monitory, tablety nebo chytré počítače. Společnost patří k 5 největším počítačovým firmám na světě.
Gogen je česká značka, jejíž cílem je vysoká hodnota za dostupnou cenu. Přichází na trh s mnoha novinkami, které korespondují s aktuálními trendy vývoje. Značka je na trhu od roku 2007, kdy nahradila značku OXYGEN.

Prestigio

Společnost vyvinula limitovanou edici dětských tabletů. Předinstalováno je zde 11 aplikací, které dodala firma Pmq software ve spolupráci s odborníky z řad pedagogů a logopedů. Aplikace spadají do kategorií pro předškolní a školní děti.

Předškolní děti se učí poznávat písmenka, číslice, barvy, zvířata a jiné. Starší mohou procvičovat pravopis nebo násobilku. Poznávají dopravní značky a potrénují anglická a německá slovíčka. Aplikace umožňuje nahrát svou výslovnost a pak ji porovnat s výslovností rodilého mluvčího.

Aplikace logopedie zase pomůže rodičům naučit své děti správné výslovnosti. Tento program je u rodičů velmi oblíben, ale chválí ho i logopedové.

Tablet prestigio je vybaven platformou Android 4.2 a standardním připojením k WIFI. Je možná na něm tedy využívat aplikace dostupné na Google Play, sledovat filmy, poslouchat hudbu nebo číst knihy.

Je dodávám v jednoduché bílé barvě se zeleným  ochranným gelovým pouzdrem. 7ʺ displej a procesor 1 GHz a 512 MB RAM zvládne náročné aplikace. Ty uložíte na 4 GB vnitřního prostoru nebo na micro SD kartu.

Ceny

Cena patří k nejdůležitějšímu kritériu výběru. V případě dětského tabletu zřejmě nebude chtít utrácet velké množství peněz, nevyplatí se ale kupovat to nejlevnější dostupné zařízení. Rozumná investice se v tomto případě pohybuje mezi 2 až 4 tisíci korun.

Do 1 000 Kč – v této kategorii najdete tablety určené pro velmi malé děti. Nejedná se o skutečné tablety, ale spíše hračky, které svým tvarem tablet připomínají. Jsou většinou nabíjeny pomocí 2 AA baterií. Děti se naučí rozvíjet paměť, poznávat barvy a zvířátka. Některé umožňují i poslech pohádek.

Od 1 000 do 3 000 Kč – naleznete zde aplikace, které děti učí a rozvíjí formou hry. Velikost displeje je 7ʺ, paměť RAM okolo 1 GB, interní paměť 8 GB. Některé typy jsou vybaveny přední i zadní kamerou a reproduktorem. Mají možnost přístupu k WIFI, můžete tedy stahovat různé aplikace. Nabízí rodičovskou kontrolu. Samozřejmostí je ochranná fólie.

Od 3 000 – 5 000 Kč – nabízí lepší rozlišení a větší displej až 9ʺ. Také paměť je větší, umožňuje připojení k WIFI. Obsahují velké množství výukových aplikací.

Víte, že…?

Tablet s Maxipsem Fíkem je jedinečný a unikátní svým obsahem. Je určen pro předškoláky a děti mladšího školního věku. Je vybaven dětským prostředím, díky kterému mohou malé děti snadno spustit svoji oblíbenou aplikaci, hru nebo fotoaparát. Hlavní výhodou je možnost stažení plných verzí českých výukových aplikací, mezi kterými nechybí ani česká písanka. Umožňuje připojení k WIFI, což ocení především starší sourozenci.

Otázky a odpovědi

Co vše musí mít tablet pro děti?

Zde záleží především na věku dítěte. Tablety určené malým dětem musí být především odolné vůči pádům. Měly by být snadno ovladatelné, i malé děti mohou ocenit přední a zadní kameru. Chybět by nemělo tzv. rodičovské rozhraní. Starší děti a studenti nejvíce ocení klasický tablet, který má přístup na internet, fotoaparát atd.

Vyplatí se v dnešní době koupě tabletu?

Žijeme v době velkých, chytrých mobilních telefonů, takže nákup tabletu může být pro mnohé zbytečná. Výhodou tabletů je jejich rozměr, ten Vám dovolí zařízení snadno přenášet, avšak velikost displeje je vhodná i pro různou činnost, jako je psaní studijních poznámek, online výuka atd.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Osmijádrový procesor
Dostatečná kapacita
Vestavěný stojan
Kompaktní tablet
Operační systém Android
Image
Product
Oukitel OKT1 84008013
Samsung Galaxy Tab A8 Wi-Fi 64GB G SM-X200NZAEEUE
Prestigio Smartkids UP PMT3104WIDEU
Alcatel 1T 7 2021 KIDS 9309X-2AALCZ1-2
Lenovo Tab M10 Plus 3G ZAAJ0247CZ
Rozlišení displeje
Slot pro paměťovou kartu
Operační systém
Android 11
Android 11
Android 10 (Go)
Android 10 (Go)
Android 12
Typ displeje
IPS
TFT
IPS
TFT
IPS
Úhlopříčka displeje
10.1 palce
10.5 palce
10.1 palce
7 palce
10.61 palce
Velikost RAM paměti
4 GB
4 GB
1 GB
1 GB
4 GB
WiFi
Akcelerometr (G-senzor)
Čtečka otisků prstů
HDMI
GPS
Cena ca. 3 500 CZK ca. 5 200 CZK ca. 2 500 CZK ca. 1 800 CZK ca. 5 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.