Tablety do myčky

Zářivě čisté nádobí bez námahy.

ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat tablety do myčky

Doby, kdy jsme trávili po zdlouhavém vaření, pečení či smažení další hodinu v kuchyni mytím nádobí, jsou již dávno pryč. Moderní doba přišla se spotřebiči, které to udělají za nás. Dnes stačí jen použité příbory, talíře a skleničky naskládat do myčky, vybrat program a pustit jej. Během mytí nádobí si můžete v klidu vychutnat odpolední kávu.

K dokonalému výsledku potřebujete nejen dobrou myčku, ale také kvalitní tablety. Tento nenápadný doplněk slouží především k uvolňování nečistot. Tím ale jeho úloha nekončí. Zejména skleničky je nutné dokonale vyleštit, aby byl výsledek umytí skutečně precizní.

Vzhledem k tomu, že na trhu najdete obrovské množství různých mycích prostředků do myček, připravili jsme pro vás následující text. Na dalších řádcích se dozvíte, na co se při výběru zaměřit, a představíme nejoblíbenější výrobce.

Ekologické
Ecover tablety do myčky XL
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Tablety, prášek nebo gel

Na trhu existuje více prostředků vhodných k mytí nádobí v myčce. Tablety jsou pouze jednou z variant, jakou můžete do myčky použít. V současné době trh nabízí i prášky nebo gely, které mají trochu jiné využití. Porovnání jednotlivých druhů přináší následující tabulka.

Druh mycího prostředku Výhody Nevýhody
Tablety Jednoduché použití 3v1, kombinace čistícího prostředku soli a leštidla, ochrana proti vodnímu kameni Omezená variabilita dávkování, v případě kratších programů se tableta nerozpustí, pokud máte tvrdou vodu, nutno přidat sůl
Prášek Nízká cena, šetrné k životnímu prostředí, možnost dávkování dle potřeby Nutné přidat leštidla a soli
Gel Jednoduché dávkování, ideální na odolnou špínu, rozpustí se i při nízkých teplotách Vyšší cena, vyžaduje přidání leštidla a soli

Z tabulky vyplývá, že tablety jsou nejvhodnější pro zákazníky, kteří si chtějí co nejvíce zjednodušit práci. Obsahují vše, co myčka potřebuje a chrání ji před korozí a vodním kamenem.

Víte, že…?

Alternativou tablet do myčky jsou kapsle. Použití zůstává stejné, ale najdete je v rozpustném obalu, který se nerozbaluje. Kapsle také zaručují vyšší rozpustnost při nižších teplotách.

Dezinfekční
Sanytol 4v1 tablety do myčky nádobí
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Jaké tablety zvolit?

Při nákupu tablet do myčky nádobí narazíte na další oříšek. Existuje totiž několik druhů tablet.

Mycí tablety

Jak už název vypovídá, jejich funkce je jasná – umýt nádobí. Pokud však z myčky vyndáte lehce šmouhaté skleničky, důvod to má jediný, chybí vám sůl a leštidlo. Na to je třeba neustále myslet a doplňovat. Jejich jedinou výhodou je nižší pořizovací cena, která je ovšem vyvážena nutností koupě dalších produktů.

Multifunkční tablety

Obsahují leštící látky i sůl a jsou dostatečné pro většinu českých domácností. Pokud však máte velmi tvrdou vodu (nad 21 °dH) je třeba přidat ještě trochu soli.

Vše v jednom
Calgonit Finish All in 1 Powerball
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Ekologické tablety

Patří k nejdražším tabletám na trhu, především díky tomu, že jsou šetrné k přírodě. Absence problematických fosforečnanů na druhé straně snižuje účinek mytí. Fosforečnany se u klasických tablet používat smí, ale jejich množství je legislativně omezeno. U tohoto typu tablet je nutné rovněž počítat s přidáním soli a leštidla do mycího procesu.

Složení

Podstatným kritériem při výběru tablet je samozřejmě jejich složení. Tady vás musíme zklamat. Na rozdíl od potravin či kosmetických přípravků nejsou výrobci povinni uvádět přesné složení, pouze nejvýznamnější složky a jejich procentuální obsah. To, z čeho se přesně tableta skládá, je tedy alchymie, kterou si každý výrobce chrání.

Každá látka je tedy zařazena do příslušného procentního podílu. Základními “škatulkami” jsou: více jak 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Nicméně komplexní složení svých produktů jsou výrobci povinni poskytnout, nejčastěji na své webové adrese, kterou naleznete na obalu produktu.

Mycí
Somat Classic tablety do myčky
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Následující tabulka přehledně informuje o nejdůležitějších látkách, které jsou v tabletách obsaženy a jejich funkci.

Obsažená látka Funkce  
Aromata Dodávají vůni  
Polykarboxyláty Slouží jako doplňková složka, která upravuje pH vody.  
Fosfáty Zabraňují vzniku skvrn na již umytém nádobí.  
Enzymy Starají se o rozklad škrobu a bílkovin (vajíčka, brambory, ovesná kaše).  
Bělidla na bázi kyslíku Zbavují nádobí skvrn prostřednictvím bělení (skvrny od vína, kávy, čaje).  
Fosforečnany Napomáhají rozpouštění odolných nečistot. Také upravují pH vody.  
Povrchově aktivní látky Rozpouštějí nečistoty ve vodě (mastnota).  

Další ze složek, kterou na obalech nenajdete, je sůl. Slouží především k regeneraci filtru v myčce. Jednoduše řečeno, tablety se starají o vaše nádobí a sůl o vaši myčku. Mimo jiné také zabraňuje vzniku vodního kamene a změkčuje vodu.

Řada výrobců tablet mimo klasické 3v1 slibuje také další zlepšováky. Jaké to jsou?

Bezfosfátové
Attitude Tablety do myčky bez fosfátů
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
  • ochrana stříbra
  • ochrana nerezu
  • neutralizace pachů v myčce
  • mytí při nízkých teplotách
  • rychlé rozpouštění tablety

Víte, že…?

V nabídce najdete i speciální tablety s dezinfekčními účinky. Nabízí je například Sanytol.

Počet tablet v balení

Výběr velikosti balení tablet je samozřejmě na vás. K dostání jsou různé druhy, výjimkou není ani mini balení 2 – 3 tablet. Z logiky věci však vyplývá, že nejekonomičtější cestou bývá koupě většího balení, kde cena za jednu tabletu výrazně klesá.

Většina výrobců dodává balení po 45 kusech, ale najdete i obrovská balení s obsahem přes 100 tablet. Taková balení nabízí například Somat, který se umisťuje dle Heureky na předních pozicích nejprodávanějších tablet do myčky.

Jak správně používat myčku nádobí?

Myčka nádobí ušetří nejen váš čas, ale i množství spotřebované vody. Ty moderní již rozpoznají například poloviční naplnění a přizpůsobí tomu program. Abyste však dosáhli precizního výsledku, je třeba nejen vybrat vhodné tablety, ale také vědět, jak správně v myčku používat.

Pravidelná péče zahrnuje čištění filtrů a mycích ramen, případně využití samočistícího programu. Doplňujte také sůl a leštidla. Proč je to důležité?
Může se stát, že na nádobí po umytí zůstávají kapky nebo sklo vypadá jako poškrábané. Pokud to tak je, přidejte leštidlo. V zásobníku lze nastavit, jak jej bude myčka dávkovat. Podle výsledků dávkování upravte.
Sůl slouží ke změkčení vody a odstraňuje vodní kámen. Zkrátka a dobře se stará o vaši myčku a udržuje ji v dobré kondici.

Nedávejte do myčky: dřevěné nádobí, křišťál, slabé plastové nádobí, věci znečištěné voskem nebo ředidlem.

Nádobí vložte do myčky tak, aby stálo pevně a nedošlo k jeho uvolnění v průběhu mycího cyklu.

Odstraňte zbytky a větší kusy ulpělého jídla mohly by zanést filtr.

Může se stát, že mytí nesplní očekávaný výsledek. V takovém případě zkontrolujte, zda máte nastavený správný program. Při používání tablet do myčky se doporučuje program kolem 55 °C. Pokud je v nastavení automatický program, používejte ten. Myčka si sama upraví teplotu vody a délku mycího cyklu.

U některých tablet není doporučeno používat krátký program, nebo program “poloviční náplň”, protože nedojde k úplnému rozpuštění tablety a její zbytky ulpí na nádobí. Nebojte se experimentovat a vyzkoušet různé druhy tablet, jistě najdete ty, které vám budou vyhovovat nejvíce.

Víte, že…?

Věděli jste, že myčku můžeme používat už více než 130 let. První motorem poháněná myčka vznikla v roce 1886 v americkém státě Illinois. V dnešní době si můžete vybrat z mnoha rozměrů a designů. Výjimkou nejsou ani úzké či stolní myčky pro domácnosti s nedostatkem volného prostoru.

Cena

Tablety do myčky můžete koupit v nejrůznějších velikostech balení a různých cenových relacích. Každý si najde produkt, který je schopen vyhovět jeho preferencím.

Cena do 100 Kč

Počítejte s omezeným výběrem. Balení v této kategorii obsahuje zpravidla 20 – 30 ks tablet. Také zde najdete speciální tablety na čištění myčky v balení 2 – 3 kusů.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

Vybírat můžete z produktů od známých výrobců v obsahovém balení 50 – 70 ks tablet.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

Vyšší cena je dána zpravidla větším balením. Cena za jedno umytí se však snižuje. V této kategorii najdete multifunkční tablety 3v1 od známých výrobců a menší balení ekologických tablet.

Cena nad 400 Kč

Kladete důraz na co nejvyšší mycí účinky, zlepšováky jako ochranu stříbra či nerezu nebo vybíráte ekologické tablety. Budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, ale v této cenové kategorii rozhodně máte z čeho vybírat.

Oblíbení výrobci

Výrobců tablet do myčky existuje obrovské množství. Při výběru byste však měli dávat přednost prověřeným značkám od známých výrobců, případně sledovat recenze a testy kvality. Abyste nemuseli trávit hodiny na internetu přinášíme pár prověřených značek.

Mezi oblíbené výrobce klasických tablet patří: Jar, Finish, Somat a Calgonit, kteří se zároveň umisťují na předních příčkách v testech kvality a oblíbenosti u spotřebitelů.

Za povšimnutí také stojí vítězové dTestu, značky Tesco a Kaufland. Přitom se jedná o značky s nejnižší cenou za jedno umytí.

Pokud patříte mezi zastánce ekologických řešení, kvalitní tablety najdete u výrobců Ecover, Feel Eco nebo Frosh.

Ať už budete vybírat jakéhokoliv výrobce, doporučujeme se alespoň podívat na vlastnosti produktu a recenze od spotřebitelů.

Nomination
Ekologické
Dezinfekční
Vše v jednom
Mycí
Bezfosfátové
Image
Product
Ecover tablety do myčky XL
Sanytol 4v1 tablety do myčky nádobí
Calgonit Finish All in 1 Powerball
Somat Classic tablety do myčky
Attitude Tablety do myčky bez fosfátů
Počet tablet
40 ks
100 ks
120 ks
26 ks
Cena ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena