Jak vybrat tekutou hydroizolaci
- Existují dva typy hydroizolace, a to gumoasfaltová a tekutá lepenka
- Aplikace hydroizolace zvládne doma téměř každý, vždy je ale třeba držet se návodu vaší zakoupené hydroizolace, jelikož se aplikace může lišit, dle výrobce
- Nedílnou součástí je penetrace, která se provádí vždy před aplikací hydroizolace
Tekutá hydroizolace - náš výběr
Jak vybrat tekutou hydroizolaci
Typy
Tekutou hydroizolaci lze využít jako hydroizolaci v novostavbách a také při rekonstrukcích. Tekutá hydroizolace má dvě základní podoby, a to gumoasfaltová hydroizolace a tekutá lepenka.
Typ hydroizolace | Základní informace |
---|---|
Gumoasfaltová hydroizolace | Disperze asfaltů modifikovaných syntetickým kaučukem |
Tekutá lepenka | Trvale pružný a snadno aplikovatelný hydroizolační nátěr na bázi disperze a směsi modifikovaných přísad s cementem |
Použití
Tekutou hydroizolaci lze použít pro:
- Hydroizolaci svislých i vodorovných konstrukcí
- Ochranu konstrukcí proti zemní vlhkosti
- Hydroizolace vnějších povrchů sklepních stěn, opěrných zdí a dalších
- Hydroizolace pod dlažby a obklady v koupelnách, na terasách či balkonech
- Vnitřní hydroizolace bazénů
- Izolace proti pronikání radonu z podloží
Víte, že…?
Kromě výše zmíněných lze například gumoasfaltovou tekutou hydroizolaci použít také pro opravu poškozené hydroizolace ploché střechy.
Jak se používá
Při realizaci je třeba dbát na nasákavost a stav podkladu. Tekutá hydroizolace je známá svojí jednoduchou aplikací, která nevyžaduje žádné zvláštní a speciální pomůcky. Skvěle si s ní poradíte i svépomoci. Před aplikací hydroizolace je důležité povrch důkladně očistit a ošetřit penetračním nátěrem pro sjednocení savosti povrchu. Tekutá hydroizolace by se neměla aplikovat na přímém slunci nebo ve velkém průvanu.
Realizace
Při realizaci je zapotřebí pár nezbytností.
- Smeták
- Penetrace
- Hydroizolace složka A/B
- Elektrické míchadlo nebo zednickou lžíci
- Váleček nebo štětec
Před aplikací je třeba povrch důkladně očistit a zbavit jej prachu a dalších nežádoucích nečistot. Povrch musí být pevný, čistý, a především zcela vysušený. Ale například taková gumoasfaltová tekutá hydroizolace je určena i na mírně vlhké povrchy. Jestliže váš povrch splňuje výše zmíněné požadavky, můžete se vložit do nanášení penetrace, která dokonale sjednotí váš povrch.
Penetrace
Penetrace se musí nanášet celoplošně a nejlépe za pomoci válečku, štětce či postřiku. Nikde by vám neměli vznikat velké louže či kaluže, jestliže se tak stane, musí se odsát houbou. Jakmile máte naneseno penetrace se nechá důkladně zaschnout a to nejlépe 2 až 3 hodiny při klasické pokojové teplotě.
Aplikace tekuté hydroizolace
Vždy byste měli dbát pokynů daného výrobce, od kterého hydroizolaci máte zakoupenou. Jakmile vám penetrace zaschne, můžete nanášet tekutou hydroizolaci. Nejprve si připravte vaši hydroizolaci dle pokynů výrobce. Gumoasfaltový nátěr je jednosložkový, a proto jej před použitím stačí pouze promísit.
Způsob aplikace
Tekutá lepenka
Postupovat by se mělo od tekuté složky A, která se vylije do originální plastové nádoby a následně se vsype suchá složka B. Za pomoci nízkootáčkového elektrického míchadla se smíchá do podoby homogenní směsi bez hrudek. Jestliže toto míchadlo nemáte k dispozici, můžete použít zednickou lžíci a zespodu směs promíchávat, aby se uvolnily bubliny. Necháte 2 minuty odstát a občas promícháte. Vzniklou směs nanášíte opět válečkem či štětcem, a to nejlépe ve dvou vrstvách.
Křížová metoda
Touto metodou se začíná první stou zleva doprava a pokračuje se druhou vrstvou shora dolů. Těsnícím pásem se následně vyztuží rohy a kouty, které se vloží do první čerstvé tekuté stěrky hydroizolace a přetřou se další vrstvou. Dostačující vyschnutí hydroizolace trvá cca 12 hodin co se týče zdiva a 24 hodin pod obkladem a dlažbou.
Pochozí tekutá hydroizolace
Jestliže vás z jakéhokoliv důvodu volá pochozí tekutá hydroizolace tzv. tekutá dlažba, můžete zakoupit jednosložkovou pružnou protiskluzovou hydroizolaci. Je tvoře z gumy smísené s gumovým granulátem. Díky této hydroizolaci je povrch jednotlivý bez problémových spojů. Využívá se především na balkonech, lodžiích a terasách. Barevnosti se meze nekladou. Aplikace této hydroizolace je velice jednoduchá. Důležité však je, jako každý povrch před následným nátěrem, je třeba řádné očistit. Aplikování hydroizolace zvládnete taktéž svépomoci.