20 nejlepších teleskopických sedlovek 2023

Jednoduše změňte výšku cyklo sedla.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MAX1 teleskopická

Jak vybrat teleskopickou sedlovku

  • Teleskopická sedlovka umožňuje měnit výšku sedla během jízdy na kole.
  • Teleskopická sedlovka musí být kompatibilní s rámem kola.
  • Mezi důležité parametry patří průměr, způsob ovládání nebo zdvih.
  • Za kvalitu ručí výrobní materiál.

Teleskopická sedlovka - náš výběr

Teleskopické sedlovky Kind Shock

Teleskopické sedlovky Fox Racing

FOX TRANSFER SL
přečíst recenzi
Výrobce: Fox Racing
Teleskopické: ano
FOX TRANSFER2
přečíst recenzi
Výrobce: Fox Racing
Teleskopické: ano
Fox Transfer2 Factory
přečíst recenzi
Výrobce: Fox Racing
Teleskopické: ano
Fox Transfer SL Performance Elite
přečíst recenzi
Výrobce: Fox Racing
Teleskopické: ano

Teleskopické sedlovky XLC

XLC All MTN SP-T010
přečíst recenzi
Výrobce: XLC
Teleskopické: ano
XLC SP-T010
přečíst recenzi
Výrobce: XLC
Teleskopické: ano
XLC SP-T010B
přečíst recenzi
Výrobce: XLC
Teleskopické: ano
XLC All MTN SP-T05
přečíst recenzi
Výrobce: XLC
Určení: MTB
Teleskopické: ano
Zobrazit kompletní nabídku teleskopických sedlovek

Jak vybrat teleskopickou sedlovku

Ovládání

Ovládání teleskopické sedlovky je vždy řešeno páčkou. Rozdíl je v jejím umístění.

Pod sedlem Tento způsob je považován za jednodušší, ale také levnější variantu; Sedlovku je možné velmi snadno vyjmout z rámu kola, což využijete např. při uložení kola v autě; Z hlediska bezpečnosti je ale tento způsob nepraktický, protože je nutné pro manipulaci s páčkou pustit řídítka
Na řídítkách Ovládací páčka je propojena vedením pod sedlovkou; jedná se o něco dražší variantu; Ovládání na řídítkách je ale bezpečnější a i v opravdu náročném terénu můžete se sedlovkou manipulovat naprosto bez problémů; Některé sedlovky tohoto typu jsou určeny pro vedení ovládání venkem a jiné vnitřkem rámu kola

Ovládání může být mechanické. V tomto případě se používá lanko. Z dalších možností je hydraulika nebo elektronické ovládání.

Teleskopická sedlovka
MAX1 teleskopická

Délka

Krajní polohy délky teleskopické sedlovky je třeba volit tak, aby odpovídala potřebám vašeho posedu. To se týká především minimálního zasunutí sedlovky do rámu kola. Doporučuje se změřit si stávající výšku sedla, které aktuálně používáte a následně ji porovnat s teleskopickou variantou.
Tento parametr se liší u jednotlivých značek i jejich modelů. Nejčastěji se setkáte s teleskopickými sedlovkami, které jsou ve spodní poloze vystrčeny ven o zhruba 30 až 70 mm.

Zdvih

Jedná se o parametr, který udává, o kolik milimetrů bude možné sedlo maximálně zasunout nebo snížit. Rozsah zdivu u teleskopických sedlovek se zpravidla pohybuje mezi 50 a 200 mm. Vyšší zdvih ocení především osoby s vyšší postavou, ale hodit se může opravdu každému jezdci, který upřednostňuje při cyklistice těžký terén. Menší zdvih bývá většinou u kratších sedlovek. Výhodou této varianty je nižší váha modelu. Tu ocení zejména crosscountry cyklisté.

Víte, že…?

Celková délka sedlovky je většinou víc než dvojnásobná oproti samotnému zdvihu. Rám kola by měl umožnit její zasunutí do sedlové trubky ideálně až po matici sedlovky. Pozor si dejte především na starší typy celoodpružených kol, kdy tato trubka může být zahnutá nebo jí můžou protínat pivoty zadní stavby kola.

Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock eTen Integra

Polohy zasunutí

S ohledem na polohy zasunutí sedlovky do rámu máte na výběr ze dvou možností:

  • Pevné polohy – jedná se o přesně dané mezistupně zasunutí
  • Celý rozsah – polohu zasunutí volíte v celém rozsahu zdvihu

Každá varianta má své výhody a nevýhody a je na vás, co vám bude lépe vyhovovat. Při jízdě v náročnějším terénu se jeví jako vhodnější první možnost, protože snadněji najdete polohu a správné zasunutí sedlovky. V případě druhé možnosti ale získáte větší variabilitu.

Teleskopické sedlovky Fox Racing
FOX TRANSFER SL

Materiál

Celá řada modelů je vyrobena z hliníku 7xxx řady, nejčastěji s označením 7075. Jedná se zpravidla o slitinu hliníku a malého množství zinku a hořčíku, případně mědi a chromu. Tento typ slitiny se používá pro vysoce namáhané díly. Vyznačuje se vysokou pevností.
Dále můžete narazit na označení „hliník 6061“. Opět se jedná o slitinu. Tento typ hliníku je velmi lehký, ale zároveň pevný a tvrdý.

Výrobci a ceny

Ceny teleskopických sedlovek se pohybují mezi cca 1000 Kč a 21000 Kč.
V cenové kategorii do 5000 Kč si jistě vybere téměř každý. Najdete zde sedlovky s vnějším i vnitřním vedením, sedlovky s ovládáním pod sedlem, tak i na řídítkách. Mezi výrobce patří CRANKBROTHERS, GIANT nebo XLC.
Sedlovky nad 5000 Kč již bývají odlehčené, většina modelů je určena pro vedení vnitřkem rámu. Celá řada sedlovek je vhodná i pro opravdu náročný terén jako je na trailech, nebo enduru. Nejdražší modely nabízí i např. elektronické bezdrátové ovládání z řídítek s možností nastavení v aplikaci ve vašem telefonu. Z výrobců lze uvést např. Kind Shock, Race Face a Fox Racing.

Otázky a odpovědi

Co je teleskopická sedlovka?

Teleskopická sedlovka umožňuje velmi jednoduše měnit výšku sedla a to přímo při jízdě bez nutnosti zastavení. Vše funguje na základě páčky. Při jejím zmáčknutí sedlovku vysunete nebo zasunete dle aktuálních potřeb při zvládání nejrůznějšího terénu na vašem kole. Pokud máte klasickou sedlovku a potřebujete změnit její výšku, musíte zastavit, sesednout, sedlovku upravit a teprve potom můžete pokračovat v jízdě. Teleskopická sedlovka vám tedy zajišťuje vyšší komfort a jednodušší manipulaci.

Jak vybrat teleskopickou sedlovku?

Před nákupem je třeba nejprve zjistit kompatibilitu s rámem vašeho kola a vybraným typem teleskopické sedlovky. Jejich nejčastější průměr bývá 30,9 mm a 31,6 mm. Samozřejmě existují i jiné rozměry, ale nabídka je poměrně omezená. Další možností je použití redukce. Zde se doporučuje kovová varianta s délkou, která bude co nejvíce podobná míře zasunutí teleskopické sedlovky do rámu kola.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku teleskopických sedlovek