Tepelný zářič

Stylový venkovní zářič.

ca. 5 300 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat tepelný zářič

  • Tepelný zářič je určený především k venkovnímu využívání. Nachází se na terasách, pergolách, ale také na zahrádkách u restaurací.
  • Vybírat můžete mezi dvěma typy. Jedná se o elektrický nebo plynový zářič, popřípadě také infrazářič.
  • Důležitým parametrem pro výběr tohoto přístroje je topný výkon. Obecně platí, že na 1 m3 je potřeba výkon o velikosti 30 – 50 W.
  • Nezapomeňte zohlednit také jeho odolnost. Tento výrobek by měl odolávat prachu i dešti.
  • Tepelný zářič může disponovat také řadou funkcí a doplňků, které vám budou vyhovovat. Například se jedná o časovač, regulaci teploty apod.

Druhy

Tepelný zářič dělíme na několik druhů. Je na vás, který z nich zvolíte. Zvolit můžete plynový, elektrický nebo infrazářič.

Elektrický zářič

Funguje na principu klasického teplovzdušného ventilátoru, který ohřívá vzduch ve svém okolí a následně teplý vzduch šíří do prostoru. Je určený pro příležitostné využívání. Mezi jeho přednosti patří dostatečný a spolehlivý výkon, jednoduše se ovládá a oceníte jistě i možnost směrování tepla. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie.

Plynový
G21 Moon

Plynový zářič

Využívá se především na terasách nebo v párty stanech. Topidlo spaluje propan-butan z láhve. Aby došlo ke správnému využívání je zapotřebí dostatek čerstvého vzduchu. Na výběr máte stolní nebo stojanovou variantu. Láhev je většinou ukryta v konstrukci, aby nebyl narušen celkový estetický dojem. Výhodou tohoto typu zářiče je regulace teploty, nastavení výšky tepelného zdroje. Provoz je nízkonákladový. Můžete jej používat kdekoliv, bez nutnosti elektrické energie. Nevýhodou je vyšší hmotnost a zhoršená funkce v případě větru.

Infrazářič

Tato varianta je připojena ke zdroji elektrické energie. Funguje tak, že infrazářič ohřívá pevné částice a předměty v blízkosti, od těchto předmětů se pak teplo odráží. V okolí tedy musí být předměty, které teplo pohltí. Výhodou infrazářiče je, že zajistí okamžitý ohřev na vzdálenost až několika metrů. Můžete jej zabudovat do nábytku a má jednoduché ovládání. Mějte ale na paměti, že infrazářivky je nutné často vyměňovat.

Výkon

Topný výkon udává výhřevnost. Čím vyšší je topný výkon, tím je vyšší i výhřevnost. Obecně platí, že na 1 m3 je potřeba výkon o velikosti 30 – 50 W. Při výběru zohledněte také konkrétní umístění. Většinou se výkon tepelných zářičů pohybuje v rozmezí 3,6 – 12 kW.

Terasový
LANDMANN 12016ST

Spotřeba

Dalším důležitým parametrem při výběru tepelného zářiče, je jeho spotřeba. Ta úzce souvisí s příkonem zářiče. U plynových modelů se spotřeba pohybuje v rozmezí 500 – 1 000 g/hod. Elektrické přístroje mají spotřebu od 1,5 kW a výš.

Víte, že…?

Tepelné zářiče jsou vybaveny několika druhy pojistek, záleží na konkrétním modelu. Nejčastější se jedná o pojistku proti přehřátí nebo pojistku proti převržení.

Odolnost

Při výběru tepelného zářiče byste měli zohlednit také jeho odolnost. Tento přístroj by měl odolávat prachu i dešti. Měl by splňovat alespoň krytí IP44 a výš, čili alespoň odolnost proti vzniknutí prachu s částicemi 1 mm a větších, a také ochranu proti stříkající vodě.

Atraktivní
G21 Inferno

Funkce a doplňky

Nezapomeňte také na další užitečné funkce a doplňky, které vám jistě přijdou vhod. V následující tabulce se dozvíte, co od tepelných zářičů můžete dále očekávat.

Funkce a doplňky Popis
Termostat Udržuje nastavenou teplotu, vhodný například do zimních zahrad
Regulace teploty Regulace výkonu buď manuálně, nebo pomocí dálkového ovladače.
Časovač Po uplynutí nastavené lhůty se přístroj sám vypne.
Anti-Freeze V případě poklesu teploty se sám zapne.
Fast-Warm Rychle se zahřeje na vysoký výkon.
Pohybový snímač Čidlo zapne tepelný zářič při pohybu v jeho okolí.
Ochranný obal Prodlužuje životnost, pokud zářič není používán.

Cena

Částka, kterou utratíte za tepelný zářič, může být velmi rozmanitá. Hodnota tohoto výrobku se pohybuje nejčastěji v rozmezí 500 – 5 000 Kč. Záleží tu především na výkonu a typu zářiče, který zvolíte. Čím vyšší výkon a větší prostor pro vyhřívání, tím je pochopitelně cena vyšší. Pokud chcete přístroj využívat ve velkých prostorách, jako jsou dílny, sklad nebo hala, počítejte s částkou, která se může vyšplhat i na 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

S jakými výrobci se na trhu setkáme?

Při výběru tepelného zářiče narazíte na spoustu výrobců. Vždy si ale ověřte, zda jsou osvědčení a jejich výrobky kvalitní. Pokud upřednostníte elektrický zářič, můžete vybírat například ze značek Argo, Tristar, Stroxx. Plynovou variantu můžete zakoupit od značek Landmann, Cosi nebo Activa. Infrazářiče zabudovatelné do nábytku nabízí Vega, Sunline nebo Einhell.

Jaké jsou možnosti umístění tepelného zářiče?

Při výběru zářiče můžete zvolit model, který umístíte na zeď. V dalším případě mohou být vybaveny madly a můžete je přenášet. Speciální zářiče můžete také zabudovat přímo do nábytku, většinou se jedná o infrazářiče.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Plynový
Terasový
Atraktivní
Piezo zapalování
S časovačem
Elektrický
Image
Produkt
G21 Moon
LANDMANN 12016ST
G21 Inferno
Enders Fancy 5441
Blumfeldt Heat Guru Plus In & Out 1200 W
EUROFRED Patio Heater
Cena ca. 5 300 CZK ca. 4 800 CZK ca. 7 500 CZK ca. 4 100 CZK ca. 2 600 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.