Terénní koloběžka

Do města i do přírody.

ca. 2 300 CZK
ca. 13 600 CZK
ca. 19 900 CZK
ca. 23 500 CZK
ca. 18 500 CZK

Jak vybrat terénní koloběžku

 • Terénní koloběžka je ideální na jízdu obtížnějším terénem
 • Do terénu se dále hodí měkčí nafukovací kola. Snadněji přilnou k povrchu a také tlumí případné otřesy.
 • Velikost koloběžky, respektive jejího rámu, je přímo závislá na výšce toho, kdo na ní bude jezdit.
 • Všechny koloběžky mají udanou maximální nosnost. Většina modelů uvádí 150 kg, ale najdete i koloběžky s nosností do 100 kg.

Typy

Typy koloběžek lze rozdělit podle toho, v jakém budete jezdit terénu

Město

Ideální jsou menší nebo střední koloběžky. Lépe se ovládají a jsou skladnější, mohou mít i skládací konstrukci. Velikost kol se doporučuje 20“ nebo 16″, díky nim bude koloběžka obratná i v úzkých uličkách.

Dětská
Master Ride černo-zelená

Zpevněné cesty

Zde si můžete vybrat prakticky jakýkoli typ, důležitější jsou pláště, které by měly být buď univerzální, nebo přímo silniční. Ideální velikost kol je pak 20“, na předním může být i 26″.

Terén

Vybrat si můžete buď střední, nebo velkou koloběžku. V tomto případě je nejdůležitější výška nášlapu. Aby se zajistila dobrá průjezdnost, měla by být co nejvyšší. Kola byste měli volit větší, aby lépe zvládaly terén, ale také zajistí vyšší rychlost. U předních kol volte hodnoty 28“ nebo 26″ a u zadních 24″ nebo 20“

Využití Popis
Město menší a střední koloběžka
  skladné
  velikost kol 16″ a 20″
Zpevněné cesty universální velikost
  velikost kol 20″ nebo 26″
Terén střední a velká koloběžka
  velká výška nášlapu
  velká kola

Kola

Velikost kol se běžně udává v palcích. Je přímo závislá jednak na výšce osoby, ale také na druhu terénu, po kterém nejčastěji pojedete. Ať už to bude ve městě nebo v náročnějším terénu, bude lepší, když bude přední kolo větší než to zadní. Jízda pak bude zaručeně stabilnější.
Do terénu se dále hodí měkčí nafukovací kola. Snadněji přilnou k povrchu a také tlumí případné otřesy. Nevýhodou je, že pokud budete chtít jet rychleji, musíte vynaložit větší úsilí.

Hliníkový rám
Yedoo Trexx čermo – bílá

Velikost

Velikost koloběžky, respektive jejího rámu, je přímo závislá na výšce toho, kdo na ní bude jezdit. Na výšce jedoucího závisí i rozměry kol. Řídit se můžete následujícím parametry:

 • Dítě – malé koloběžky; kola maximálně 20″ vepředu a 16″ vzadu
 • Dospělý s výškou do 180 cm – jakýkoli typ určený dospělým
 • Dospělý s výškou nad 180 cm – velké koloběžky s koly 26″ nebo 28″ vepředu a 20″ vzadu; střední koloběžky s koly 20″ vepředu a 16″ nebo 20″ vzadu; výška řídítek nad 95 cm

Tyto údaje jsou individuální. Vždy je lepší koloběžku před její koupí vyzkoušet, projet se na ní. Tak nejlépe zjistíte, jestli vám vyhovuje.

Do města i přírody
Morxes Adventure Rapid Červená

Víte, že…?

Svou pozornost zaměřte také na řídítka. Postavte se vedle koloběžky a řídítka nastavte přibližně do výšky kyčlí. Pokud budou nízko, pravděpodobně vás začnou brzy bolet záda. Vysoko položená řídítka zas zhorší ovladatelnost koloběžky.

Nosnost

Všechny koloběžky mají udanou maximální nosnost. Většina modelů uvádí 150 kg, ale najdete i koloběžky s nosností do 100 kg. Kromě vlastní váhy musíte počítat i s jistou rezervou např. pro batoh, který určitě budete mít v případě výletů do terénu. Koloběžka také musí vydržet dynamické zatížení, jako příklad lze uvést seskok z obrubníku. Při nedodržení maximální nosnosti může dojít k brzkému opotřebení nebo poškození koloběžky.

Pláště

Pro jízdu v terénu můžete zvolit buď univerzální, nebo přímo terénní pláště.

Do lesa
Kostka RAPTOR MAX Červená
 • Univerzální – hodí se např. do parků nebo do lehčího terénu s menším převýšením
 • Terénní – sjezdy v lese a jiný náročnější terén

Terénní pláště se nehodí pro jízdu po asfaltových cestách – vzniká velké tření, které zhoršuje kvalitu jízdy. Pokud povrchy různě kombinujete, volte raději pláště univerzální.

Víte, že…?

Pokud rádi a často jezdíte opravdu náročným terénem, můžete svou koloběžku vylepšit odpruženou vidlicí. Kotoučové brzdy zajistí dostatečnou bezpečnost i dokonalý zážitek z jízdy.

Crosscountry vyjížďky
Kickbike CROSS MAX 20HD černá

Materiál

Na výrobu rámu koloběžek se většinou používá ocel, řídítka a vidlice bývají většinou hliníková. Pro běžné používání je tato kombinace naprosto dostačující. Pokud ale koloběžku máte pro sportovní účely nebo jste náročný uživatel, můžete se podívat po modelech z odlehčeného hliníku nebo karbonu.

Nášlap

Nášlap nebo jinak řečeno stupátko, je ta část koloběžky, na které stojíte. Její parametry ovlivňují kvalitu jízdy.

 • Výška – Jednodušší a příjemnější jízda bude při menším podřepu při odrazu, ideální výška nášlapu se uvádí asi 5 – 6 cm. V případě terénních koloběžek je ale důležité zvolit nášlap co nejvyšší, kvůli lepší průjezdnosti terénem.
 • Délka – Optimální délka je zhruba 40 cm, řiďte se ale délkou vlastního chodidla; za stojnou nohou je dobré mít alespoň malou rezervu, díky které si bude moci odpočinout i noha druhá.
 • Šířka – U příliš širokého nášlapu může dojít ke zranění, jako ideální šířka se uvádí 10 – 12 cm.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce terénních koloběžek patří např. Kostka, MIBO, Yedoo nebo Crussis.

 • Do částky 4000,- Kč koupíte zejména dětské koloběžky pro věkovou skupinu 4 – 6 let.
 • Od 4000,- Kč do 8000,- Kč se prodávají jak dětské varianty, tak pro dospělé nebo koloběžky vhodné pro starší děti i dospělé. Zpravidla se jedná o modely pro začínající nebo méně náročné koloběžkáře.
 • Nad 8000,- Kč si tu pravou koloběžku vybere i náročnější uživatel. Nejdražší modely se mohou pohybovat i v desítkách tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu je terénní koloběžka?

V současné době je jízda na koloběžkách velmi oblíbeným sportem u dospělých, ale i u dětí. Jezdí se na nich ve městech, i v terénu. Jízda na koloběžce může být doplňkem ke sportovním tréninkům, nebo způsob relaxace. Při tomto druhu sportu si vylepšíte kondičku, zpevníte záda a celkově posílíte svalstvo díky přirozenému pohybu.

Jak vybrat terénní koloběžku?

Terénní koloběžka je vyšší a robustnější než běžná koloběžka do města. Každá terénní koloběžka musí mít velká nafukovací kolo. Velikost se odvíjí od výšky uživatele, který bude koloběžku používat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dětská
Hliníkový rám
Do města i přírody
Do lesa
Crosscountry vyjížďky
Image
Produkt
Master Ride černo-zelená
Yedoo Trexx čermo – bílá
Morxes Adventure Rapid Červená
Kostka RAPTOR MAX Červená
Kickbike CROSS MAX 20HD černá
terénní
Nafukovací kola
Výrobce
Master
Yedoo
Morxes
Kostka
Kickbike
Cena ca. 2 300 CZK ca. 13 600 CZK ca. 19 900 CZK ca. 23 500 CZK ca. 18 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena