Terénní koloběžka

Do města i do přírody.

ca. 2 800 CZK
ca. 9 500 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 7 300 CZK

Jak vybrat terénní koloběžku

 • Terénní koloběžka je ideální na jízdu obtížnějším terénem
 • Do terénu se dále hodí měkčí nafukovací kola. Snadněji přilnou k povrchu a také tlumí případné otřesy.
 • Velikost koloběžky, respektive jejího rámu, je přímo závislá na výšce toho, kdo na ní bude jezdit.
 • Všechny koloběžky mají udanou maximální nosnost. Většina modelů uvádí 150 kg, ale najdete i koloběžky s nosností do 100 kg.

Typy

Typy koloběžek lze rozdělit podle toho, v jakém budete jezdit terénu

Město

Ideální jsou menší nebo střední koloběžky. Lépe se ovládají a jsou skladnější, mohou mít i skládací konstrukci. Velikost kol se doporučuje 20“ nebo 16″, díky nim bude koloběžka obratná i v úzkých uličkách.

Kompaktní koloběžka
inSPORTline Milester zelená

Zpevněné cesty

Zde si můžete vybrat prakticky jakýkoli typ, důležitější jsou pláště, které by měly být buď univerzální, nebo přímo silniční. Ideální velikost kol je pak 20“, na předním může být i 26″.

Terén

Vybrat si můžete buď střední, nebo velkou koloběžku. V tomto případě je nejdůležitější výška nášlapu. Aby se zajistila dobrá průjezdnost, měla by být co nejvyšší. Kola byste měli volit větší, aby lépe zvládaly terén, ale také zajistí vyšší rychlost. U předních kol volte hodnoty 28“ nebo 26″ a u zadních 24″ nebo 20“

Využití Popis
Město menší a střední koloběžka
  skladné
  velikost kol 16″ a 20″
Zpevněné cesty universální velikost
  velikost kol 20″ nebo 26″
Terén střední a velká koloběžka
  velká výška nášlapu
  velká kola

Kola

Velikost kol se běžně udává v palcích. Je přímo závislá jednak na výšce osoby, ale také na druhu terénu, po kterém nejčastěji pojedete. Ať už to bude ve městě nebo v náročnějším terénu, bude lepší, když bude přední kolo větší než to zadní. Jízda pak bude zaručeně stabilnější.
Do terénu se dále hodí měkčí nafukovací kola. Snadněji přilnou k povrchu a také tlumí případné otřesy. Nevýhodou je, že pokud budete chtít jet rychleji, musíte vynaložit větší úsilí.

Hliníková koloběžka
Crussis Cobra 4.5 bílo-růžová

Velikost

Velikost koloběžky, respektive jejího rámu, je přímo závislá na výšce toho, kdo na ní bude jezdit. Na výšce jedoucího závisí i rozměry kol. Řídit se můžete následujícím parametry:

 • Dítě – malé koloběžky; kola maximálně 20″ vepředu a 16″ vzadu
 • Dospělý s výškou do 180 cm – jakýkoli typ určený dospělým
 • Dospělý s výškou nad 180 cm – velké koloběžky s koly 26″ nebo 28″ vepředu a 20″ vzadu; střední koloběžky s koly 20″ vepředu a 16″ nebo 20″ vzadu; výška řídítek nad 95 cm

Tyto údaje jsou individuální. Vždy je lepší koloběžku před její koupí vyzkoušet, projet se na ní. Tak nejlépe zjistíte, jestli vám vyhovuje.

Pro jezdce s výškou +150 cm
Yedoo Numbers Four zelená

Víte, že…?

Svou pozornost zaměřte také na řídítka. Postavte se vedle koloběžky a řídítka nastavte přibližně do výšky kyčlí. Pokud budou nízko, pravděpodobně vás začnou brzy bolet záda. Vysoko položená řídítka zas zhorší ovladatelnost koloběžky.

Nosnost

Všechny koloběžky mají udanou maximální nosnost. Většina modelů uvádí 150 kg, ale najdete i koloběžky s nosností do 100 kg. Kromě vlastní váhy musíte počítat i s jistou rezervou např. pro batoh, který určitě budete mít v případě výletů do terénu. Koloběžka také musí vydržet dynamické zatížení, jako příklad lze uvést seskok z obrubníku. Při nedodržení maximální nosnosti může dojít k brzkému opotřebení nebo poškození koloběžky.

Pláště

Pro jízdu v terénu můžete zvolit buď univerzální, nebo přímo terénní pláště.

Pro děti od 5 let
Brother Mistral červená
 • Univerzální – hodí se např. do parků nebo do lehčího terénu s menším převýšením
 • Terénní – sjezdy v lese a jiný náročnější terén

Terénní pláště se nehodí pro jízdu po asfaltových cestách – vzniká velké tření, které zhoršuje kvalitu jízdy. Pokud povrchy různě kombinujete, volte raději pláště univerzální.

Víte, že…?

Pokud rádi a často jezdíte opravdu náročným terénem, můžete svou koloběžku vylepšit odpruženou vidlicí. Kotoučové brzdy zajistí dostatečnou bezpečnost i dokonalý zážitek z jízdy.

Pevný ocelový rám
Yedoo Run Mezeq černá

Materiál

Na výrobu rámu koloběžek se většinou používá ocel, řídítka a vidlice bývají většinou hliníková. Pro běžné používání je tato kombinace naprosto dostačující. Pokud ale koloběžku máte pro sportovní účely nebo jste náročný uživatel, můžete se podívat po modelech z odlehčeného hliníku nebo karbonu.

Nášlap

Nášlap nebo jinak řečeno stupátko, je ta část koloběžky, na které stojíte. Její parametry ovlivňují kvalitu jízdy.

 • Výška – Jednodušší a příjemnější jízda bude při menším podřepu při odrazu, ideální výška nášlapu se uvádí asi 5 – 6 cm. V případě terénních koloběžek je ale důležité zvolit nášlap co nejvyšší, kvůli lepší průjezdnosti terénem.
 • Délka – Optimální délka je zhruba 40 cm, řiďte se ale délkou vlastního chodidla; za stojnou nohou je dobré mít alespoň malou rezervu, díky které si bude moci odpočinout i noha druhá.
 • Šířka – U příliš širokého nášlapu může dojít ke zranění, jako ideální šířka se uvádí 10 – 12 cm.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce terénních koloběžek patří např. Kostka, MIBO, Yedoo nebo Crussis.

 • Do částky 4000 Kč koupíte zejména dětské koloběžky pro věkovou skupinu 4 – 6 let.
 • Od 4000 Kč do 8000 Kč se prodávají jak dětské varianty, tak pro dospělé nebo koloběžky vhodné pro starší děti i dospělé. Zpravidla se jedná o modely pro začínající nebo méně náročné koloběžkáře.
 • Nad 8000 Kč si tu pravou koloběžku vybere i náročnější uživatel. Nejdražší modely se mohou pohybovat i v desítkách tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu je terénní koloběžka?

V současné době je jízda na koloběžkách velmi oblíbeným sportem u dospělých, ale i u dětí. Jezdí se na nich ve městech, i v terénu. Jízda na koloběžce může být doplňkem ke sportovním tréninkům, nebo způsob relaxace. Při tomto druhu sportu si vylepšíte kondičku, zpevníte záda a celkově posílíte svalstvo díky přirozenému pohybu.

Jak vybrat terénní koloběžku?

Terénní koloběžka je vyšší a robustnější než běžná koloběžka do města. Každá terénní koloběžka musí mít velká nafukovací kolo. Velikost se odvíjí od výšky uživatele, který bude koloběžku používat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kompaktní koloběžka
Hliníková koloběžka
Pro jezdce s výškou +150 cm
Pro děti od 5 let
Pevný ocelový rám
Image
Produkt
inSPORTline Milester zelená
Crussis Cobra 4.5 bílo-růžová
Yedoo Numbers Four zelená
Brother Mistral červená
Yedoo Run Mezeq černá
terénní
Výrobce
inSPORTline
Crussis
Yedoo
Acra
Yedoo
Hmotnost
8.1 kg
7.635 kg
10.5 kg
7.5 kg
11 kg
Nosnost
100 kg
120 kg
150 kg
75 kg
150 kg
Velikost koleček
přední 16 a zadní 12 palců
přední 26 a zadní 20 palců
přední 20 a zadní 16 palců
přední 12 a zadní 12 palců
přední 20 a zadní 16 palců
Délka nášlapu
42.3 cm
40 cm
32 cm
40 cm
Materiál
Ocel
Alu 6061
ocelový Hi-ten ocel
Ocel
Nafukovací kolečka
Cena ca. 2 800 CZK ca. 9 500 CZK ca. 4 600 CZK ca. 1 600 CZK ca. 7 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.