13 nejlepších testerů baterií 2023

Mějte přehled o stavu baterií.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Emos N0322 tester baterií univerzální
85 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tester baterií

  • Jde o jednoduché přístroje, pomocí kterých lze zjistit aktuální nabití baterií.
  • Lišit se mohou dle typu baterií, které dokáží změřit.
  • Existují však typy testeru baterií, která zvládnou proměřit různé druhy baterií

Tester baterií - náš výběr

Testery baterií 12 V

Digitální testery baterií

Zobrazit kompletní nabídku testerů baterií

Jak vybrat tester baterií

Typy

V dnešní době máme v domácnosti hned několik věcí na baterie, a to ať už jednorázové nebo ty dobíjecí. Někdy se může hodit přesně zjistit, jak je daná baterie nabitá. Typicky například v momentě, kdy je baterie již takřka vybitá, ale její kapacita by ještě mohla postačit například do nástěnných hodin nebo dálkového ovládání. Pro toto zjištění potřebujete mít po ruce právě tester či zkoušečku baterií.
Na současném trhu najdete v základu dva různé typy testerů baterií, které se liší svým vzhledem a možnostmi.

Základní

Základní typ testerů baterií umí zpravidla změřit kapacitu jen jednoho druhu baterií, například obecně známých AA bateriích, kterým se lidově říká tužkové. Takováto baterie se většinou umístí do testeru, který následně ukáže na displeji aktuální kapacitu baterie. Jak správně tušíte, tyto testery nejsou určeny pro zcela odlišné baterie.

Tester baterií
Emos N0322 tester baterií univerzální

Pokročilé

Náročnější uživatelé sáhnou spíše po pokročilých testerech baterií, které měří kapacitu nikoliv vložením baterie, ale přiložením dvou kontaktů na opačné póly baterií. Na displeji se pak opět zobrazí aktuální kondice baterie. Výhodou těchto pokročilých testerů je, že s nimi můžete měřit různé hodnoty napětí a také odlišné druhy baterií.

Specifické

Narazit můžete na současném trhu i na specifické testery, které jsou již připraveny na různé druhy menších baterií, které se běžně používají například v domácnosti.

Tester baterií funkce výhoda nevýhoda
základní měří jeden typ baterií nízká cena nevhodný na více druhů baterií
pokročilý změří různé druhy baterií komplexní využití vyšší cena

Vzhled testeru

Při výběru nového testeru baterií se zaměřte na to, jaký vzhled tester má. Nemusí samozřejmě budit dojem hodnotného zboží, důležitá je spíše jeho ergonomie, abyste jej mohli pohodlně uchopit a držet ideálně jednou rukou. Vhod tak přijde například pogumovaný povrch, případně alespoň pogumované boky zařízení testeru.

Testery baterií 12 V
Leagend BM2 tester baterií s bluetooth, 12V BM2

Víte, že…?

Tester baterií slouží k tomu, že snadno zjistíte, jaká kapacita zbývá v baterii. Jde tak o velmi praktického pomocníka, který se hodí i v domácnostech pro kontrolu, zda například baterie schované v šuplíku jsou nové, nebo naopak již použité a z nějaké části vybité.

Vlastnosti testeru

Správný tester baterií by měl mít i klíčové vlastnosti, kterými bude uživateli napomáhat s měřením. Klíčový je displej, který by měl být dostatečně velký, přehledný a pokud možno i podsvícený, aby měření mohlo probíhat za jakýchkoliv podmínek. Lepší typy mohou nabízet i další indikaci, například polaritu či proud, což se náročnějším uživatelům může hodit. Praktická může být i paměť různých měření, zvýšená odolnost testeru. Na některých testerech bývá také referenční tabulka s vysvětlením jednotlivých napětí tak, aby se zorientoval také laik a rychle zjistil, v jaké kondici je měřená baterie.

Napájení testeru

Každý tester baterií je elektronické zařízení, které musí být nějak napájeno. Některé typy mají například možnost zapojení do elektrické sítě, ale ve většině případů počítejte s napájením formou baterií, a to typu AA, tedy klasických tužkových. Jde o ideální formu, kdy baterie nejsou těžké a vydrží v testeru klidně i několik let, pokud použijete kvalitní tužkové baterie. Samozřejmě ale záleží na intenzitě používání testeru.

Digitální testery baterií
Tester baterií UNI D3

Ceny

Základní typ testeru baterií lze pořídit už zhruba od 250 Kč za jeden kus, což z testeru dělá velmi dostupný nástroj na zjišťování aktuální kapacity baterií. Schopnější testery baterií bývají samozřejmě cenově o něco výše. Většinou se pohybuje od 1 000 Kč. Cena však může klidně růst ještě výše, pokud narazíte na bohatě vybavené kusy, ke kterým je i další příslušenství. Specifickou a méně vídanou kategorií jsou kombinované testery, které mají již přede připravené prostory pro měření několika druhů menších baterií. Hodí se tak do domácností. Cena tohoto specifického typu se pohybuje zhruba kolem 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tester baterií?

Tester baterií vybírejte dle vašich potřeb. Pokud měříte baterie jen občas a typicky domácí tužkové, postačí vám zcela základní typ s pouze malým orientačním displejem. Náročnější uživatelé však sáhnou po schopnějších testerech baterií, kterými změří více druhů baterií a poskytnou i komplexnější informace.

Na co si dát při výběru pozor?

Při výběru volte takové testery, které mají veškerou certifikaci a také vhodné rozměry. Měly by se pohodlně držet a vhod může přijít například i zvýšená odolnost. Určitě se nebojte si jej vyzkoušet, jen tak zjistíte, jak kvalitní a čitelný je například displej.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku testerů baterií