Tiskárna

Pro práci i legraci.

Jak vybrat tiskárnu?

Mít vlastní tiskárnu je jednoznačné plus, protože dnes pracujeme s dokumenty téměř denně. Samozřejmě tiskárny umí nejen tisknout textové dokumenty, ale také fotky, kopírovat a scanovat. Jak si tedy vybrat tiskárnu právě pro Vás?

Typy tisku

Existují tři technologie, jak tiskárny přenášejí elektronické dokumenty na papír a podle toho se vyskytují i tři typy tiskáren:

  • jehličkové
  • inkoustové
  • laserové
Dostupná
HP Laser 107w 4ZB78A

Jehličkové tiskárny se už dnes téměř neprodávají, jsou nejstarší technologií, která se vyznačovala pomalým a hlučným tiskem. Jejich výhoda je nízká pořizovací cena a také nižší provozní náklady. Za nižší cenu je potřeba počítat s menší kvalitou tisku. Jsou tedy vhodné hlavně pro ty, kteří tisknou méně často a v menších objemech. Pro nižší kvalitu se nehodí na tisk fotografií.

Inkoustové tiskárny jsou rychlé, disponují tišším a kvalitnějším tiskem. Jejich pořizovací cena není o moc vyšší než u jehličkové tiskárny. Dražší je jejich provoz, protože se vždy mění celá barevná kazeta. Pokud Vám tedy dojde černá, do koše půjdou i zbylé barvy, kterých máte stále dost. Proto se doporučuje tisknout černobílé a nebo tyto tiskárny pořizovat například do kanceláří, škol a dalších míst, kde se hodně tiskne a vypotřebují se všechny barvy souběžně.

Laserové tiskárny disponují nejvýkonnější technologií tisku. Jsou rychlé, tiché a vytištěné dokumenty jsou velice kvalitní. Tyto přednosti sebou vyšší pořizovací cenu, která se Vám ale v dlouhodobém hledisku vrátí na provozních nákladech. Do laserových tiskáren se kupují tonery průběžně, podle toho jaký Vám právě chybí, což je levnější než u inkoustových tiskáren. Tyto tiskárny jsou vhodné do kanceláří, kde se hodně tiskne a nebo do domácnosti, kde se hodně tiskne, například pro studenty.

Malá a rychlá
HP LaserJet Pro M15w W2G51A

Pro lepší srovnání typů může pomoci následující tabulka:

Typ tisku Pořizovací cena tiskárny Náklady na provoz tiskárny Kvalita tisku Hlučnost Rychlost
Jehličkový Nízká Nízké Nízká Vysoká Pomalé
Inkoustový Střední Vysoké Střední Nízká Střední
Laserový Vyšší Nízké Vysoká Nízká Rychlé

Barvy tisku

Tisknou se dá ve dvou variantách, buď to jen černobíle a nebo barevně. Už při pořízení tiskárny zvažte, jestli potřebujete barevný tisk. Pokud budete tisknout především textové dokumenty, tak se pravděpodobně obejdete bez barevného tisku.

Pokud jste náruživý fotograf a rád si doma pohrajete s úpravou fotek, které si poté chcete vytisknout, tak se určitě vyplatí pořídit si barevnou tiskárnu – nejlépe inkoustovou.

Mobilní
Canon Selphy CP-1300

Na druhé straně, pokud tisknete fotky jednou ročně po návratu z dovolené a podobně, tak je praktičtější je nechat vytisknout ve fotolabu nebo v tiskovém centru.

Víte, že…?

Neplatí úvaha, že dražší tiskárna automaticky tiskne barevně. Barevný tisk se mnohem více promítá do nákladů na provoz tiskárny než do pořizovací ceny tiskárny.

Rychlost tisku

Parametr rychlosti tisku by měl být uveden ke každé tiskárně a udává počet stran, které je tiskárna schopna vytisknout za minutu. Takový standardní průměr je 10 stran za minutu, ale najdou se i vysokorychlostní tiskárny, které zvládnou až 30 stran za minutu. To se vyplatí pokud tisknete několikastránkové dokumenty, ale pro většinu uživatelů je to zbytečná záležitost. Rychlost tisku se počítá pro černobílé stránky.

Na fotky
Xiaomi Mi Portable Photo Printer

Dále se také udává rychlost od zadání tisku do vytištění první strany. Tento parametr berte s rezervou, protože když máte tiskárnu spárovanou se zařízením bezdrátově, tak je rychlost ovlivněna rychlostí a zatížením internetu v síti.

Rozlišení tisku

Kvalita výsledného tisku je dána hlavně rozlišením, s jakým tiskárna tiskne. Udává se jako počet bodů (nebo pixelů) na jeden palec. Z toho vyplývá i jednotka DPI (PPI), kterou výrobci používají, aby stanovili kvalitu tisku tiskárny. Jednoduše platí, že čím vyšší hodnota, tím lepší kvalita tisku. Na běžný tisk dokumentů v kanceláři stačí hodnota rozlišení kolem 600 DPI. Pro tisk fotografií na slušné úrovni je dobré hledat dvojnásobek, kolem 1200 DPI.

Multifunkční tiskárny

Již bylo uvedeno, že dnes většinou nestačí jen tisknout. Poměrně často člověk potřebuje něco zkopírovat nebo ofotit. Proto se dá pořídit multifunkční zařízení, které kromě schopnosti tisknout má schopnost kopírovat nebo scanovat. Samozřejmě obě funkce stojí něco navíc na pořizovací ceně tiskárny. Na druhou stranu pokud potřebujete ofotit část knihy nebo zápisy ze školy, tak je scanner neocenitelný.

Spolehlivá
Brother HL-L2352DW

Připojení

Aby tiskárna tiskla a mohli jste ji ovládat z vybraného zařízení, tak ji musíte k zařízení připojit. Na výběr jsou dvě možnosti:

  • bezdrátově
  • kabelem

Modernější variantou je bezdrátové připojení a dnes ho nabízí většina nových tiskáren. Méně často se objevuje připojení přes bluetooth. Častější variantou je připojení tiskárny do wifi sítě. Díky tomu můžou tiskárnu ovládat různí uživatelé z různých zařízení.

Černobílá
Xerox Phaser 3020BI

V minulosti dominovalo připojení tiskárny pomocí kabelu (USB). Poté byla tiskárna dostupná pouze pro zařízení, ke kterému byla připojena. Výhodou tohoto připojení je rychlejší přenos informací mezi počítačem a tiskárnou.

Jak spárovat tiskárnu se zařízeními by měl uvádět návod od výrobce. V minulosti se nejčastěji používalo CD, které Vám v počítači nainstalovalo ovladače k tiskárně. Dnes je více využívána instalace online z internetu, kam se přihlásíte dle návodu, potom můžete připojit k tiskárně mobilní telefon či tablet.

Funkce a doplňky

Primární funkcí tiskárny je tisknout, to je samozřejmé. Nicméně pro pohodlnou práci s tiskárnou se hodí, pokud toho tiskárna umí více a má další doplňky. V odstavci věnovaném multifunkčním tiskárnám již byly zmíněny funkce kopírování a scanneru dokumentů. Podívejme se, co dalšího by tiskárna měla umět.

Oboustranný tisk

V rámci ekologického i ekonomického smýšlení a úspory papíru je dobré, pokud tiskárna umí tisknout oboustranně. Bohužel ne každá tiskárna má tuto schopnost stáhnout vytištěný arch papíru zpět.

V tom případě je dobré pokud dané zařízení umí alespoň rozlišit mezi sudými a lichými stránkami. Díky tomu zvolíte nejprve tisk lichých stran a papíry poté obráceně vložíte do zásobníku papíru a zvolíte tisk sudých stránek. Samozřejmě to není dvakrát komfortní a pokud více, že pravidelně budete tisknout více stránkové dokumenty, tak je jednoznačně vhodné zaměřit se na tiskárnu s možností oboustranného tisku.

Více zásobníků papíru

Většina tiskáren má jeden zásobník papírů, multifunkční tiskárny jich už pravidelně mívají více. Pokud jich i běžná tiskárna má více a nebo se dají dokoupit a nastavit, tak je to užitečné pro ty, kteří pravidelně tisknou na různé papíry.

V nastavení tisku se poté dá pro každý šuplík přednastavit jiný papír a jiné nastavení tisku. Takže můžete mít šuplík pro běžné A4 dokumenty a další pro fotopapír, samolepící papír nebo jiný formát papíru (A3, A5). Nemusíte pak pokaždé měnit obsah zásobníku a nestane se Vám, že byste vytiskli textový dokument na fotopapír, který jste zapomněli v zásobníku.

Automatický podavač dokumentů

Tento podavač se používá pro multifunkční tiskárny, které kopírují a scanují. Jedná se nástavec, do kterého vložíte větší počet papírů a tiskárna si je postupně odebírá a scanuje či kopíruje. Je to především usnadnění práce, protože nemusíte vkládat papíry jeden po druhém, ale vložíte i několik set listů, které se samy zpracují.

S tím se Váže i funkce nastavení kopírování či scanování. Určitě je užitečné, pokud lze nastavit kopírování oboustranně a nebo scanování všech listů do jednoho souboru nebo naopak, každý list do samostatného souboru.

Ovládání tiskárny

Ovládání tiskárny je podstatné, abyste si nastavili, jaký tisk chcete. Pokud chcete nastavit například orientaci nebo okraje tištěné strany, tak to nastavíte snadno přímo v dokumentu, který máte otevřen v počítači. Pokud pracujete s kopírkou či scanarem, tak potřebujete také ovládat tiskárnu.

K tomu jsou dvě varianty, buďto máte v počítači program pro ovládání multifunkční tiskárny a nebo má tiskárna ovládají panel v podobě buď dotykového displeje nebo obyčejného displeje a několika tlačítek.
Výhodnější je varianta ovládání přímo na tiskárně, protože k tomu, abyste něco okopírovali nemusíte zapínat celý počítač.

Připojení externích zařízení

Pokud máte tiskárnu, která se dá ovládat bez zapnutí počítače, tak se k ní většinou dá připojit další zařízení, ze kterých můžete tisknout dokumenty nebo obrázky přímo, aniž byste potřebovali zapínat počítač. Opět jsou dvě varianty, jak připojit určité zařízení:

  • bezdrátově = pomocí WiFi nebo Bluetooth
  • pomocí USB

Bezdrátově připojíte například telefon, ze kterého poté můžete vytisknout přílohy mailů nebo Vaše fotografie, které jste mobilem pořídili.

Pokud má tiskárnu zdířku na USB připojení, tak jste schopni připojit fotoaparát nebo flash disk, potažmo i telefon s paměťovou kartou, kde všude můžete mít uložené dokumenty a fotografie.

Víte, že…?

Pokud má tiskárna ovládací panel s barevným displejem, tak by měla být schopna ukázat Vám malý náhled fotografií a Vy můžete přímo na tiskárně procházet archiv fotek a vybírat je k tisku. Je to rychlé a praktické.

Tisk bez okrajů

Některé tiskárny Vám umožní tisknout dokumenty, ani byste měli nastaveny nějaké okraje. To ocení při tisku fotografií, které chcete mít po celé ploše fotky. Tuto funkci tedy mají vestavěnou hlavně tiskárny pro tisk fotek, tedy inkoustové.

Výrobci

Tiskárny vyrábí ověření výrobci výpočetní a kancelářské techniky. Za značku s největším výběrem se dá označit HP (Hewlett-Packard), která se dá označit za neoficiální jedničku na trhu. V těsném závěsu se drží například značky Canon, Konica Minolta, Espon nebo Samsung. Tyto značky v kombinaci s vyšší cenou jsou zárukou kvalitního tisku.

Ceny

Cena tiskárny se odvíjí jednoznačně od náročnosti uživatele. Můžete pořídit zařízení za pár stovek a také za několik desítek tisíc. Abychom to zjednodušili, rozdělme tiskárny do tří kategorií.

Do 1500 Kč najdete jednoduchá zařízení, většinou inkoustová – takže finančně náročnější na provoz. Za tuto cenu je ideální pořídit černobílou inkoustovou tiskárnu, pro někoho kdo netiskne pravidelně, ale spíše sporadicky napíše dopis nebo si vytiskne recept z internetu. I za tuto cenu najdete tiskárny s kopírkou a scannerem, ale kvalita a ovládání zařízení asi nebudou valné.

Za 1500 – 5000 Kč už pořídíte slušnou laserovou tiskárnu, většinou i multifunkční. Moderní tiskárna za tuto částku by měla být schopna WiFi připojení a se slotem na USB. Za tuto sumu pořídíte ideální tiskárnu pro menší kancelář nebo do domácnosti na běžný tisk referátů do školy, fotek z dovolené na nástěnku apod.

Od 5000 Kč se vyplatí investovat těm, kteří mají na tiskárnu speciální požadavky. Například pokud si někdo vydělává fotografováním a chce tisknout kvalitní fotografie, tak si připlatí za kvalitní tisk a třeba i další zásobníky pro fotopapír. Stejně tak se oplatí více investovat firmám do tiskáren, na kterých bude tisknout větší počet uživatelů a potřebují i kvalitní kopírku a scanner. Potom už jsou namístě i sumy nad 10000 Kč.

Nomination
Dostupná
Malá a rychlá
Mobilní
Na fotky
Spolehlivá
Černobílá
Image
Product
HP Laser 107w 4ZB78A
HP LaserJet Pro M15w W2G51A
Canon Selphy CP-1300
Xiaomi Mi Portable Photo Printer
Brother HL-L2352DW
Xerox Phaser 3020BI
Hmotnost
4.16 kg
3.8 kg
1.7 kg
7.2 kg
4.1 kg
Hloubka
215 mm
330 mm
124 mm
360 mm
215 mm
Šířka
331 mm
345 mm
85 mm
356 mm
331 mm
Výška
178 mm
282 mm
24.6 mm
183 mm
188 mm
Cena ca. 2 400 CZK ca. 2 500 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 300 CZK ca. 2 700 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena