Nejlepší zesilovače mobilního signálu 2024 a jak vybrat

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MikroTik RBLHGR&R11e-LTE6
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zesilovač mobilního signálu

  • Zesilovač mobilního signálu neboli také GSM repeater, je speciální zařízení, které zesiluje mobilní signál.
  • Zesilovače mobilního signálu dělíme podle metody, kterou zpracovávají telefonní signál. Kromě moderních digitálních přístrojů, existují i starší modely, které využívají analog.
  • Mobilní zesilovače zesilují vždy konkrétní frekvenční pásmo telefonního nebo datového signálu. Podle toho se dělí i na to, jaké konkrétní frekvence posilují a přenášejí dál.

Zesilovač mobilního signálu - náš výběr

MikroTik RBLHGR&R11e-LTE6
přečíst recenzi
Výrobce: Microtik
Rozměry: 391 x 391 x 227 mm
Typ zařízení: routery
Frekvenční pásmo: 5 GHz
Počet LAN konektorů: 1
Anténa: vestavěný
Zobrazit více
IPv6: ano
Pracovní režimy: 3G/4G Router
PoE: ano
Slot pro SIM: ano
Produkt MikroTik RBLHGR&R11e-LTE6 je venkovní zařízení se zabudovaným LTE modemem Cat6 s přenosovou rychlostí až 300 Mbit/s. Funguje ve všech mobilních sítích, podporuje LTE/4G/3G/2G a SIM kartu. Má PoE napájení (pasivní 12-57 V a aktivní 802.3at/af). Zahrnuje také 17dBi anténu a pracuje na RouterOS.
Zobrazit méně
Gainer Zesilovač 5G mobilního signálu GCPR-D23
Výrobce: Gainer
Zobrazit více
Zesilovač mobilního signálu Gainer GCPR-D23 nabízí digitální konfiguraci a automatizaci korekce zesílení. Umožňuje zesílení signálů ve vícepodlažních budovách (2500-6000 m2), snižuje počet ukončených hovorů a má nízké zkreslení signálu. Podporuje LTE a 5G na frekvenci 1800 MHz. Disponuje řadou funkcí, včetně LCD obrazovky pro sledování signálů a frekvencí.
Zobrazit méně
Gainer GCPR-L30
Výrobce: Gainer
Zobrazit více
Gainer GCPR-L30 je profesionální repeater zachovávající konkrétní technické vlastnosti. Při použití zdokonaluje příjem a zesílení signálů v měřítku 2500-6000 m2. Pojme parametry jako AGC, MGC a ALC. Je vybaven patentovaným systémem pro redukci zkreslení signálu. Má LCD zobrazující pracovní frekvenci, zisk a výstupní výkon. Jeho frekvenční rozsah je 832-862 MHz pro uplink a 791-821 MHz pro downlink.
Zobrazit méně
Amplitec C30C-EGSM
Zobrazit více
Amplitec C30C-EGSM je zesilovač mobilního signálu, který poskytuje řešení pro prostory s nedostatečným signálem do rozsahu 5000~20000 m². S výstupním výkonem 30dBm podporuje pásmo GSM900, EGSM a LTE 8. Spotřeba je pod limitu 35W, rozměry 305*268*58 mm a hmotnost do 4,5 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zesilovač mobilního signálu

Jak vybrat zesilovač mobilního signálu

Typy zesilovačů

Podle zpracování signálu neboli metody, kterou signál zpracovávají, dělíme zesilovače na digitální nebo starší, analogové.

Zesilovač mobilního signálu

Zesilovače mobilního signálu může být digitální nebo analogový, iStock / Natalia Bodrova

Digitální

Při využití digitálního repeateru nedochází k přenosu šumu. Digitální zesilovače tak zprostředkovávají nejkvalitnější zvuk a díky tomu se využívají například v callcentrech nebo operačních službách, které vyžadují vysokou kvalitu přenosu. Umožňují zároveň i snadné nastavení pomocí mobilní aplikace a kromě telefonních signálů velmi dobře přenáší i datové signály. Bohužel se jedná o nejdražší typ GSM zesilovačů.

Analogový s ALC

Tyto typy zesilovačů využívají standardní metodu přenosu z vnější antény na vnitřní antény a její propojení s vnitřní. ALC metoda se vymezuje mechanickým nastavením optimální síly signálu, čímž se liší od analogových zesilovačů s AGC.

Analogový s AGC

Zesilovač mobilního signálu
MikroTik RBLHGR&R11e-LTE6

V současné době se jedná o nejpoužívanější GSM zesilovače. Jedná se o ideální kombinaci jednoduchého nastavení a nízké ceny. Svojí konstrukcí jsou stejné jako ALC zesilovače, nicméně nastavení síly signálu probíhá nikoliv přes mechanické dipy ale elektronicky. Zároveň je tento typ zesilovačů příznivý i svojí cenou.

Typ zesilovačeSpecifikaVýhodyNevýhody
Digitální repeaterSnadné nastavení, propojení s mobilní aplikacíNedochází k přenosu šumu, kvalitní signálNejdražší
Analogový ALC repeaterSnadná instalace, propojení venkovní antény s vnitřníNejlevnějšíNastavení síly signálu, nutné propojení kabelem
Analogový AGC repeaterSnadná instalace, propojení venkovní antény s vnitřníPoměr cena / výkon, elektronické nastavení síly signáluPropojení kabelem
Žena s mobilem u GSM repeateru

Zesilovače mobilního signálu pracují v několika pásmech, iStock / Liudmila Chernetska

Pásmo

GSM zesilovače zesilují vždy konkrétní frekvenční pásmo telefonního nebo datového signálu. Podle toho se dělí i na to, jaké konkrétní frekvence posilují a přenášejí dál.

LTE

GSM repeatery, které podporují LTE na frekvenci 800 MHz velmi dobře přenášejí datové signály. Využívají se zejména při montážích v obchodních centrech a místech, kde se kumuluje velké množství lidí. Zároveň podporují i přenos komunikace pomocí LTE hovorů u telefonů s protokolem VoLTE.

GSM

Zesilovač mobilního signálu
Gainer Zesilovač 5G mobilního signálu GCPR-D23

GSM signál patří k nejběžnějším signálům na frekvenci 900 MHz. V České republice má využití této 2G frekvence velkou tradici a využíváme ji už od roku 1982. Na této frekvenci probíhá většina běžných telefonních hovorů.

UMTS

3G pásmo na frekvenci 1 200 MHz je nejpoužívanější pro hovory a internet. GSM repeatery podporující tuto frekvenci jsou nejnáročnější na instalaci. Vysoké frekvenční signály jsou totiž náchylné na mechanické překážky jako zdi nebo střechy.

Využití

Na trhu najdete dva druhy GSM repeaterů.

  • Levnější zesilovače jsou určené pro koncové uživatele, kteří je využívají například na zesílení signálu v domácnostech nebo na chalupě. Tyto zesilovače podporují menší počet uživatelů a zároveň mají nižší pokrytí.
  • Vedle levných repeaterů pro koncové uživatele se prodávají i průmyslové GSM zesilovače určené pro využití v callcenterech, kancelářích a na místech s velkou kulminací lidí. Tyto zesilovače zvládají větší počet uživatelů a pokryjí větší plochu.

Víte, že…?

Zesilovač mobilního signálu
Gainer GCPR-L30

Při pořizování průmyslových GSM repeaterů kontaktujte přímo firmu, která se zabývá jejich instalací. Ta vám odborně zaměří signál a na zakázku vytvoří GSM infrastrukturu, která bude vyhovovat vašim potřebám.

Počet uživatelů

Pokud vybíráte GSM repeater určený pro domácí využití, počet uživatelů pravděpodobně neřešíte. Běžné zesilovače do domácnosti zvládají kolem 10 uživatelů využívajících telefonní signál zároveň. Průmyslové zesilovače nabízejí podporu 60 uživatelů signálu a více.

Dosah

Dosah GSM signálu je poměrně problematický. Odvíjí se od několika faktorů, které je třeba zohlednit a dosah uvedený v manuálu repeateru často nekoresponduje se skutečností.
Obecně platí, že čím vyšší výkon udává výrobce, tím větší dosah GSM repeater má.
Do dosahu a síly signálu promlouvají délka kabelové trasy a typ využitého kabelu.

Značky

Zesilovač mobilního signálu
Amplitec C30C-EGSM

K výrobcům kvalitních zesilovačů za příznivou cenu se řadí tradiční česká značka Tesla a výrobce Pico. Někteří dodavatelé mobilní infrastruktury také nabízejí GSM repeatery vlastní výroby, případně využívají repeatery značky Amplitec nebo SACON.

Cena

Cena do zesilovače signálu určuje především počet pásem, které zesilovač podporuje, ale také jeho dosah a míra zesílení signálu.

  • Nejlevnější repeatery do domácnosti seženete kolem 3 000 Kč.
  • Na trhu najdete ale i masivní průmyslová řešení v ceně 30 000 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Co je GSM repeater?

GSM repeater, neboli opakovač mobilního signálu, je speciální zařízení, které zesiluje mobilní signál. Využívá se jak pro zesílení mobilního signálu u koncových uživatelů v lokacích mimo běžné mobilní sítě, tak i pro firemní a průmyslové potřeby například v obchodních centrech, callcentrech, v restauracích a hotelech. Pro úspěšné zesílení signálu potřebujete anténu pro příjem signálu mobilního operátora a přenosové zařízení umístěné v místě se slabým signálem.

Jak vybrat GSM repeater?

Před výběrem GSM repeateru si změřte sílu vašeho signálu. Ten změříte pomocí mobilní aplikace Netmonster. Telefony s operačním systémem Android také podporují ServiceMode, do kterého se dostanete vytočením čísla *#0011*. Sílu signálu zjistíte následnou analýzou poskytnutých dat.
Zobrazit kompletní nabídku Zesilovač mobilního signálu