Tiskárna se skenerem

Multifunkční přístroj do každé rodiny.

ca. 6 300 CZK
ca. 5 900 CZK
ca. 9 300 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 4 200 CZK

Jak vybrat tiskárnu se skenerem

 • Tiskárna se skenerem je multifunkční přístroj, díky kterému můžete např. přenést starou fotografii do digitální podoby, v počítači upravit a následně opět vytisknout, případně pořídit i kopie pro vaše blízké. To stejné můžete udělat s jakýmkoli obrázkem nebo dokumentem.
 • Své místo mají tedy nejen v kancelářích, ale i v domácnostech.
 • Obecně rozlišujeme tři typy multifunkčních tiskáren podle technologie tisku.
 • Podle tohoto parametru je možné tiskárny dále dělit na černobílé a barevné.

Typy

Obecně rozlišujeme tři typy multifunkčních tiskáren podle technologie tisku. To, který si vyberete, úzce souvisí s tím, jak často ji budete používat, ale také k jakým účelům.

Inkoustová

Tento typ tiskárny se může pochlubit vysokou kvalitou tisku. Využijete je zejména pro tisk fotografií a grafiky. Jsou vhodné jak pro laiky, tak profesionální uživatele. Mezi nesporné výhody patří také nízká pořizovací cena. Vyplatí se zejména, pokud netisknete příliš často, protože má poměrně vysoké provozní náklady.

Úsporná
Epson L4150

Laserová, LED

Tisk laserovou a LED tiskárnou je rychlý a levný v případě černobílých výtisků. Jsou tedy vhodné především pro tisk textů a dokumentů. Své využití najdou např. ve školách, firmách nebo jinde, kde je třeba tisknout velké množství textů. Výhodou je, pokud je přístroj opatřen podavačem, který šetří váš čas např. tím, že urychluje oboustranný tisk.
Rozdíl v těchto dvou typech tiskáren je ve zdroji elektromagnetického záření, jinak pracují v podstatě na stejném principu.

Víte, že…?

Jak už bylo řečeno, součástí multifunkčních tiskáren je také skener. Ty ale nejsou tak kvalitní jako samostatné přístroje. Nicméně pro běžné používání (skenování textů, fotografií) jsou dostatečné. Navíc koupí jednoho multifunkčního přístroje šetříte místo.

Barevnost

Podle tohoto parametru je možné tiskárny dále dělit na černobílé a barevné.

Laserová
Brother MFC-B7710DN
 • Inkoustové tiskárny jsou výhradně barevné. Ale hodí se spíše na občasné používání kvůli vysokým nákladům na nákup cartridgí.
 • Laserové a LED tiskárny jsou zpravidla černobílé, ale existují i modely barevné. Pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma typy a potřebujete také barevný tisk, je lepší variantou LED tiskárna. Ta má totiž mimo jiné schopnost měnit intenzitu vyzařovaného světla. Díky tomu můžete při tisku dosáhnout jemnějších přechodů, ale také vícero různých barevných odstínů.

Rozlišení

Jednotka DPI udává maximální tiskové rozlišení přístroje. Jedná se o počet pixelů, které tiskárna vytiskne na danou plochu, respektive kolik bodů je v délce jednoho palce. U tohoto parametru je žádoucí co nejvyšší hodnota, ta vám totiž zaručí jemnější a detailnější obraz.
Vysoké rozlišení je žádoucí zejména pokud budete tisknout hlavně fotografie.

  Inkoustová tiskárna Laserová tiskárna
Základní model 4800 x 600 DPI 600 x 600 DPI
Standard 4800 x 1200 DPI 4800 x 600 DPI
Nadstandardní hodnoty 5760 x 1440 DPI a více  

Typ tisku

Bezokrajový tisk se používá při tisku fotografií, umožňují ho zpravidla tiskárny inkoustové. Některé modely ale i při tomto nastavení mohou dělat bílé okraje, které je nutné ořezat.
Oboustranný tisk neboli duplex zajišťuje tisk na obě strany jednoho papíru. Zde existují dvě možnosti:

Fotografická
Epson L850
 • Manuální tisk – vytištění lichých stran, následně je nutné papíry v zásobníku manuálně otočit, aby byly dotištěny strany sudé
 • Automatický tisk – obstarává kopírka sama

Funkce

Některé modely nabízí kromě tisku, kopírování a skenování ještě další užitečné funkce

 • Wifi, Bluetooth – umožňuje tisk přímo z mobilu, počítače nebo tabletu bez připojení prostřednictvím kabelu; rychlejší a snazší práce s tiskárnou
 • Refill tank systém – doplňování inkoustu přímo do tanku tiskárny; ekologická i ekonomická varianta
 • Fax – posílání dokumentů faxem
 • Čtečka paměťových karet, USB – připojení přes USB je prakticky standardní záležitost; postupně se rozšiřuje také nabídka tiskáren, které umožňují tisk i z paměťových karet
 • Automatický podavač papíru (ADF) – usnadňuje a urychluje samotný tisk, užitečný zejména při oboustranném tisku velkého množství stránek
Doplnitelný záznamník
Canon PIXMA G2460

Výrobci a ceny

Výrobců je na našem trhu celá řada. Patří sem např. HP, Canon, Epson nebo Lexmark.

 • Ceny multifunkčních tiskáren se pohybují mezi 1000 Kč a 570000 Kč. Rozpětí je opravdu široké a zahrnuje nejzákladnější modely pro občasný tisk v domácnostech až po vysoko funkční zařízení nadstandardní kvality určené pro specializované firmy.
 • Pro občasné použití v domácnosti např. na tisk rodinných fotografií vám postačí multifunkční tiskárna do ceny 5000 Kč.
 • Do částky 10000 Kč se již pohybují kvalitní tiskárny, které využijete i v menších kancelářích. V této cenové relaci koupíte i modely, které zajišťují tisk ve formátech A4 a A3.
 • Ve velkých kancelářích, školách nebo copy centrech se uplatní i multifunkční zařízení, jejichž pořizovací cena překračuje částku 10000 Kč.

Otázky a odpovědi

Na co nezapomenout?

Pokud je jedním z hlavních kritérií výběru tiskárny právě skener, zaměřte se i na jeho rozlišení. U levných modelů mají skenery zpravidla velmi nízkou kvalitu.

Jak rychle tiskárna tiskne?

Tento údaj vám říká, kolik stránek přístroj vytiskne za jednu minutu. Vyšší efektivitu má v tomto ohledu tiskárna laserová. Zde se jako standartní rychlost tisku uvádí 20 – 30 stran za minutu. Výkonnější modely zvládnou ale i 60 a více stran za minutu. Inkoustové tiskárny disponují rychlostí kolem 20 stran za minutu. Tato hodnota může být nižší i vyšší (5 – 60 stran za minutu)

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Úsporná
Laserová
Fotografická
Doplnitelný záznamník
Velkokapacitní záznamník
Image
Produkt
Epson L4150
Brother MFC-B7710DN
Epson L850
Canon PIXMA G2460
Brother DCP-T425W
Displej
LAN
Bluetooth
Maximální formát
A4
A4
A4
A4
A4
USB
Cena ca. 6 300 CZK ca. 5 900 CZK ca. 9 300 CZK ca. 3 900 CZK ca. 4 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.