Topinkovač

Křupavé pečivo rozjasní Váš den.

ca. 1 200 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 9 900 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat topinkovač

Tento jednoduchý vynález vám umožní připravit zdravé a chutné topinky, které nejsou nasáklé litry tuku jako ty z pánve. Otázka je, jaký typ vybrat a vyplatí se investovat do drahého přístroje? Tento spotřebič je na první pohled poměrně nenáročný. Vypadá jednoduše a jeho obsluha je snadná a zvládnutelná i dětmi. I přesto byste měli před nákupem znát alespoň základní parametry. Ukážeme vám možnosti a funkce a zaměříme se i na bezpečnost. Začtěte se to a rozhodněte, který výrobek bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Vzhled a materiál

Vzhled výrobku je při výběru nezanedbatelný. Přejete si retro styl nebo dáváte přednost modernímu vzhledu? Ne každý má také možnost uschovat spotřebič v kuchyňské lince. Je proto důležité vybírat i podle designu a barvy, kterou můžete sladit s barvou kuchyňské linky a ostatními spotřebiči.

Z materiálu je možno vybírat mezi variantou nerez nebo tepelně odolný plast.

Rozmrazí i opeče
Bosch TAT 6A803
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena
 • Plast – je cenově dostupnější, působí levnějším dojmem. Jeho údržba je snazší a barevná škála široká.
 • Nerez – toto provedení je vzhledově luxusnější, je také dražší. O co estetičtější je na pohled, o to náročnější je údržba. Na nerezovém provedení jsou při používání často patrné otisky prstů, které se musí opakovaně leštit.

Počet nástavců

Z praktického hlediska jde o nejdůležitější parametr. Na trhu je možné zakoupit výrobek s jedním až šesti otvory, přičemž nejběžnější tip nabízí vložení dvou topinek. Pokud je vaše rodina větší, jistě oceníte možnost připravit až 4 topinky najednou. Ovládání je nezávislé na sobě, levá i pravá strana má svoje vlastní, takže můžete volit mezi možností opéct dva nebo čtyři kousky podle potřeby. Záleží tedy na vás samotných, jaký počet otvorů je pro vás ten nejideálnější.

Některé spotřebiče nabízejí možnost různých velikostí drážek, pro zasunutí toustů a umožňují také opékání baget a ostatního většího pečiva.

Pro velkou rodinu
Severin AT 2509
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Funkce

Tento malý spotřebič umí nejenom opéct toust nebo topinku, zvládne také rozmrazovat, nebo rozpékat starší pečivo, které již ztratilo svoji čerstvost a křupavost. Mezi chytré funkce patří i to, že se po první upečené várce toustů se další dávka v rozpáleném zařízení peče kratší dobu.

Při nákupu se nezaměřujeme pouze na vzhled, důležité je i to, aby byl přístroj vybaven odpovídajícími funkcemi a doplňkovým příslušenstvím. Je dobré vědět, jaké příslušenství jednotlivé typy nabízejí a co všechno je možné dokoupit. Některé topinkovače se mohou zdát na první pohled levné, ale právě chybějící příslušenství může jejich cenu podstatně navýšit.

Nyní se zaměříme na jednotlivé funkce, které dnešní trh nabízí:

Dostupný
Sencor STS 34RD
ca. 500 CZK
Aktuálni cena
 • Rozmrazování – umožňuje zvolit správné nastavení pro pečivo uložené v mrazáku. Po vložení bude pečivo měkké, křupavé a teplé, prostě jako čerstvě upečené.
 • Jednostranné opékání – výborná volba je možnost opečení jenom z jedné strany. To se hodí v případě nejrůznějších variant přípravy pokrmů.
 • Manuální vysunutí pečiva – některé dražší modely jsou vybaveny funkcí Peek and View nebo také Pauze, to nám umožňuje kontrolu propečení toustů. V krátké pauze se pečivo vysune, topinkovač ale stále hřeje a program není přerušen. Po zkontrolování se pokračuje v konečném dopečení.
 • Stop – po zmáčknutí tlačítka dojde k okamžitému ukončení procesu opékání.
 • Automatické zasunutí a vysunutí – položený toust je automaticky zasunut a po skončení zase vysunut, předejde se tak případnému spálení prstů. Tuto funkci najdeme na dražších modelech.
 • Zvuková signalizace – upozorní na ukončení pečení

Spotřeba

Mnoho spotřebičů splňuje úsporné požadavky moderní domácnosti a jsou ve třídě A+. Zde se spotřeba promítá na rychlosti opečeného toustu. Průměrná doba se pohybuje mezi 120 – 180 sekundami. Čím vyšší výkon, tím rychleji je topinka opečená a konečné množství elektrické energie je větší. Vzhledem ke krátkému časovému úseku jsou ale výsledná čísla zanedbatelná.

Údržba

Při používání nedochází tak často k ušpinění z vnější strany, vzhledem k tomu že se opéká suchý chleba. Možné ušpinění mohou zanechat snad jen otisky prstů. Je však nutné se zaměřit na vnitřek přístroje. Při opékání dochází k odpadávání drobků. Je proto dobré vyzkoušet manipulaci se zásobníkem na drobky. Ten je ve spodní části a měl by jít snadno vysunout, vyklepat nebo vytřít a vložit zpět. Některé zásobníky se vysouvají málo nebo je pro jejich vysunutí potřeba velké síly. Nejlevnější topinkovače se bohužel musí obrátit vzhůru nohama a drobky jednoduše vyklepat. Taková údržba samozřejmě není dokonalá a úplného vyčištění nikdy nedosáhnete.

Elegantní
Kitchenaid Artisan 5 KMT 4205
ca. 9 900 CZK
Aktuálni cena

Bezpečnost

Bezpečnost je bezesporu důležitým parametrem při výběru topinkovače. Vzhledem k tomu, že se jedná o elektrické zařízení, které se při používání zahřívá, hrozí při špatné manipulaci nebezpečí popálení, požár a v neposlední řadě úraz elektrickým proudem.

Mezi bezpečnostní prvky patří:

 • Protiskluzové nožičky – spotřebič musí stát pevně na jednom místě.
 • Vyjmutí toustu – toust musí být po ukončení programu vysunut tak, aby při jeho vyjmutí nedošlo k popálení.
 • Délka kabelu – kabel by se měl dát odvinout jen do nezbytně nutné délky.
 • Tepelná pojistka – bezpečnostní prvek, který zamezí zapnutí topinkovače, dokud je rozpálený.
Multifunkční
Kenwood TTM 610
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Cena

Pořízení topinkovače nepředstavuje velkou finanční zátěž. Na trhu můžete sehnat výrobky v hodnotě už od 250 Kč. Ti nejnáročnější mohou zaplatit za nejmodernější výrobky i více než 10 000 Kč. Velké rozdíly v ceně jsou dány především materiálem, funkcemi výrobku, množstvím doplňků nebo značkou výrobce.

Nejčastěji prodávané zboží je v ceně do 1000 Kč. Levnější varianty mohou připravit skvělé tousty, nižší cena má však vždy nějaký důvod. Nemusí se odrážet pouze na kvalitě, může jít o slabší příslušenství nebo méně funkcí.

Kvalitu opečení toustu, výhody a nevýhody jednotlivých funkcí ani využitelnost veškerého příslušenství v obchodě nepoznáte. Je proto běžné, že obchody prodávající spotřebiče obsahují i recenze od těch, kteří mají s výrobkem svoje zkušenosti. Můžete tak snadno posoudit jejich výhody a nevýhody a celkovou spokojenost s jednotlivými modely.

Topinkovač nemusí mít všechny možné dostupné funkce, ale určitě by měl především dobře sloužit. Je dobré, aby se dal snadno udržovat v čistotě a důležitá je taká bezpečnost pro všechny členy rodiny.

Životní prostředí

Nevíte jak se zbavit elektroodpadu? Jednoduše, stačí ho po předchozí registraci na internetu u společnosti REMA zdarma odeslat přes pobočku České pošty. O zpětný odběr elektroodpadu se stará více firem. Nefunkční spotřebič můžete vyhodit i do speciálních kontejnerů. Další možností jsou přímo prodejny, které mají povinnost staré přístroje přijmout, pokud si kupujete nový výrobek. Správná likvidace pomáhá chránit životní prostředí.

Víte, že…?

Jak myslíte, že bude vypadat budoucnost topinkovače? V budoucnosti bude vše napájené přes USB. Kabel povede z počítače, tabletu nebo telefonu. Dokážete si představit, že napíšete vzkaz, vytisknete fotku nebo třeba přepošlete předpověď počasí a topinkovač ho vypálí na toust? Zdá se vám to nereálné? Omyl, na tomto výrobku se již pracuje. Američan Galen Dively z Waldenu zase začal vyrábět topinkovače, které vypékají na tousty podobizny Ježíše Krista. Ne každý by se ale do takové topinky s chutí zakousl. Komu se to nelíbí, může si na toust nechat vypálit hrdinu Star Wars, Davidovu hvězdu, mírový znak nebo Pannu Marii. A v budoucnu se jistě dočkáme dalších motivů.

Jméno
Rozmrazí i opeče
Pro velkou rodinu
Dostupný
Elegantní
Multifunkční
Image
Produkt
Bosch TAT 6A803
Severin AT 2509
Sencor STS 34RD
Kitchenaid Artisan 5 KMT 4205
Kenwood TTM 610
Centrování
Hmotnost
3 kg
1.5 kg
0.8 kg
7.5 kg
4.03 kg
Držák na pečivo
Funkce rozmrazování
Počet topinek
2
4
2
4
2
Příkon
1090 W
1400 W
800 W
2500 W
1080 W
Cena ca. 1 200 CZK ca. 1 300 CZK ca. 500 CZK ca. 9 900 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena