Poštovní schránka

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DEMA Americká poštovní schránka, antracit 40748D
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat poštovní schránku

  • Poštovní schránka je nedílnou součástí každé budovy. U rodinných domů se bude nejspíše jednat o klasickou schránku, v bytových domech se více uplatní celé sestavy.
  • Podle konstrukčního zpracování schránky je možné vybírat ze tří základních typů a to klasické nástěnné, k osazení domovních dveří nebo schránky určené k zazdění.
  • Mezi základní parametry pak patří zejména rozměr, velikost a vzhled schránky.

Poštovní schránka - náš výběr

DEMA Americká poštovní schránka, antracit 40748D
přečíst recenzi
Výrobce: Dema
Barva: antracitové
Provedení: venkovní
Materiál: ocelové
Rozměry: 52 x 17 x 25.5 cm
Hmotnost: 2.1 kg
Zobrazit více
DEMA Americká poštovní schránka, antracit 40748D, je vyrobena z oceli s práškovým povlakem, který zachovává opravený vzhled i po delším období používání. Obsahuje uzavíratelný systém a signalizaci příchodu pošty z umělé hmoty. Je v retro designu.
Zobrazit méně

Plastové poštovní schránky

Rottner plastová schránka POSTA černá
Výrobce: Rottner Security
Barva: černé
Materiál: plastové
Hmotnost: 1 kg
Rottner plastová schránka POSTA černá/bílá
Výrobce: Rottner Security
Barva: vícebarevné
Materiál: plastové
Hmotnost: 1 kg
Rottner plastová schránka POSTA černá/červená
Výrobce: Rottner Security
Barva: vícebarevné
Materiál: plastové
Hmotnost: 1 kg
Zobrazit více
Tato poštovní schránka značky Rottner, může přijímat zásilky o rozměrech do A4. Materiál schránky je UV-odolný plast, dveře se otevírají směrem nahoru. Zahrnuje cylindrický zámek se dvěma klíči a otvory pro upevnění na stěnu. Dodáváno s montážním materiálem. Barva: černá a červená.
Zobrazit méně

Poštovní schránky se zvonkem

Poštovní schránka rovná k zazdění do sloupku šedá/NEREZ se zvonkem
přečíst recenzi
Se zvonkem: ano
Zobrazit více
Tato poštovní schránka, určená k zazdění do sloupů, je vyrobená z pozinkovaného plechu a nerezu. Její hloubka je nastavitelná v rozmezí 310-510 mm. Schránka je vybavena kulatým nerezovým zvonkovým tlačítkem a dodává se se dvěma klíči. Hmotnost schránky je 2,5 kg.
Zobrazit méně

Nerezové poštovní schránky

tectake 400613 poštovní schránka nerezová s rourou na noviny a skleněnou zástěnkou - stříbrná
přečíst recenzi
Výrobce: TecTake
Materiál: nerezové
Zobrazit více
Poštovní schránka tectake 400613 má promyšlený design s bezpečnostním sklem. Celkové rozměry jsou 400 x 105 x 390 mm, otvor pro vhazování pošty má rozměry 330 x 35 mm a dvířka 350 x 215 mm. Nabízí také volitelnou rouru na noviny o rozměrech 350 x 85 x 90 mm. Materiál: nerezová ocel.
Zobrazit méně
J.A.D. Tools TX0130 Poštovní schránka nerezová
Barva: stříbrné
Materiál: nerezové
Zobrazit více
Poštovní schránka J.A.D. Tools TX0130 je vyrobena z nerezové oceli s rozměry 360 x 310 x 93 mm. Obsahuje vhoz o velikosti 315 x 35 mm a uchycení pro zeď nebo plot. Je vybavena jmenovkou a průhledovým okénkem pro kontrolu pošty. Komplet s dvěma klíči a montážním materiálem.
Zobrazit méně
tectake 400612 poštovní schránka s rourou na noviny nerez - stříbrná
Výrobce: TecTake
Materiál: nerezové
Zobrazit více
Poštovní schránka tectake 400612 je vyrobená z nerezové oceli, má celkové rozměry 310 x 105 x 340 mm a váží přibližně 1,3 kg. Je vybavena třemi okénky pro kontrolu pošty a trubkou pro noviny o rozměrech 300 x 100 x 100 mm. K její montáži je potřeba nářadí, které je součástí balení.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Poštovní schránka

Jak vybrat poštovní schránku

Jaký typ vybrat

Dá se říct, že u poštovních schránek žádné speciální typy neexistují. V jejich případě jde spíše o to, jestli se bude jednat o jednotlivý kus nebo celou sestavu.

Poštovní schránka na domě

V rodinných domech si vystačíte s jednoduchou schránkou na dopisy, iStock /Sandra Dombrovsky

Samostatná schránka

Klasický typ, který se využívá zpravidla u jednogeneračních rodinných domů. Slouží pro celou rodinu, zpravidla umožňuje vyplnit štítek se jménem, příjmením. Vyrábí se v různých velikostech, z různých materiálů. Lišit se od sebe mohou způsobem vybírání pošty nebo uzamykáním schránky. Existují také odlišné varianty z hlediska jejího umístění. Samostatné schránky se vyrábí v nepřeberném množství designů.

Sestava poštovních schránek

Tato varianta se nejčastěji používá v případě bytových domů, komerčních prostor nebo vícegeneračních rodinných domů. Schránka sestává z různého počtu samostatných boxů, kdy každý z nich jde opět opatřit popisem. Počet schránek se samozřejmě typ od typu liší. Nejčastěji se jedná o počet 2 až 6 kusů v jedné sestavě. Ty pak lze samozřejmě různě kombinovat. Vzhledově jsou pak velmi jednoduché, minimalistické. Z tohoto ohledu je nabídka oproti samostatným schránkám poměrně omezená.

Víte, že…?

Poštovní schránka
DEMA Americká poštovní schránka, antracit 40748D

Alternativou pro poštovní schránky jsou tzv. vhozy na dopisy. Zpravidla se instalují tam, kde není možné umístit běžnou poštovní schránku. Montáž je nejčastěji prováděna na vchodových dveřích nebo vstupních branách.

Dělení dle konstrukčního zpracování

Způsob umístění poštovní schránky je dalším poměrně důležitým kritériem při jejím výběru. I způsob umístění má velký vliv na vzhled schránky. Běžně se pak vyrábí schránky nástěnné, do domovních dveří nebo k zazdění.

Typ schránkyCharakteristika
NástěnnáNejčastější typ určený k připevnění na zeď nebo plot
 Velmi snadná instalace
 Široká nabídka na trhu zejména z hlediska vzhledu
Do domovních dveříTypická varianta pro bytové domy
 Instalace je prováněna přímo do vchodových dveří
 Osazení je pak podobné jako např. při osazování skleněnými výplněmi
K zazděníNejčastěji se zazdívá do domovních sloupků
 Samotná instalace je poměrně náročná
 Tento typ schránky je velmi bezpečný
 Schránky mohou být opatřeny také domovním zvonkem
Bílá poštovní schránka na domě

Poštovní schránky mají mnoho podob, iStock /Diego Rayaces

Jaký rozměr vybrat

Velikost poštovní schránky je vhodné volit zejména podle velikosti zásilek, které by případně měla pojmout. Malé modely jsou vhodné pro občasné doručení dopisů nebo pohledů. Pokud většina rodinných příslušníků pravidelně odebírá tištěné časopisy, noviny nebo katalogy, je více než vhodné sáhnout po schránkách větších. U malých poštovních schránek se častěji stává, že při vytahování korespondence, může dojít k jejímu poškození. Standardní rozměr schránky, která by měla pojmout jak běžné dopisy, tak časopisy a noviny, je šířka 25 cm, výška alespoň 34 cm a hloubka 4,5 cm.

Materiál a design

Plastové poštovní schránky
Rottner plastová schránka POSTA černá

Materiál, ze kterého bude schránka vyrobena, má velký podíl na jejích vlastnostech. Nejčastěji jsou pak jmenované tyto:

  • Kvalita provedení
  • Životnost
  • Způsob zabezpečení
  • Místo instalace
  • Vzhled schránky

Nerez

Klasický materiál na výrobu poštovních schránek. Jeho výhodou je zejména dlouhá životnost. Důležitá je ale antikorozní úprava, protože zejména při umístění schránky v exteriéru může postupně docházet k degradaci materiálu. Nerezové schránky jsou ale velmi bezpečné, funkční, odolné.

Plast

Kvalitní schránku je možné koupit i v plastové verzi. Zpravidla se jedná o vysoce odolný plast, který se hodí jak pro interiér, tak exteriér. Životnost bude ale o poznání nižší než např. u předchozí varianty. Umístění schránky by mělo být mimo přímé slunce, v opačném případě může dojít k postupné deformaci.

Kované schránky

Poštovní schránky se zvonkem
Poštovní schránka rovná k zazdění do sloupku šedá/NEREZ se zvonkem

V tomto případě se již jedná o designovou záležitost. Kované schránky mívají netradiční vzhled, často v retro stylu. Hodí se zejména k umístění na kovových plotech. I v tomto případě je důležitá vhodná povrchová úprava. U kovaných schránek je nutné počítat s poměrně vysokou pořizovací cenou.

Schránka na dopisy ve dveřích

Poštovní schránka je často součástí vstupních dveří, iStock /RTimages

Dřevo

Dřevo v tomto případě patří k více méně netradičnímu materiálu. Nicméně i dřevěné schránky mohou být v nabídkách. Častěji se ale lze setkat s modely vlastní výroby. Dřevo je citlivý materiál např. na vlhkost. Vyžaduje tedy vhodnou povrchovou úpravu a doporučuje se ji dovybavit plechovou stříškou. Dřevěné schránky mívají originální vzhled, často jsou ručně malované.

Keramika

Další netradiční materiál, který zaručuje originální vzhled schránky. Materiál je ale velmi křehký a při nesprávné manipulaci může snadno dojít k jejímu poškození. U keramických schránek také nelze počítat s případným uzamčením.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat poštovní schránku?

Prvotní výběr spočívá v určení, pro kolik osob bude schránka sloužit a kde bude umístěna. Mezi základní parametry pak patří její velikost a výrobní materiál, který úzce souvisí s jejím vzhledem.

Je rozdíl mezi schránkou do exteriéru a interiéru?

Zásadní rozdíl spočívá ve výběru materiálu. Pro venkovní použití se hodí zejména schránky vyrobené z nerezu nebo kované. Pokud bude schránka umístěna na krytém místě nebo např. na chodbě obytného domu, pak může být vyrobena prakticky z čehokoli.
Zobrazit kompletní nabídku Poštovní schránka