Toustovač

Toustovač - pro lahodnou snídani i večeři.

ca. 700 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 900 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat toustovač

 • Toustovač je výrobek, díky kterému připravíte rychle chutnou snídani, svačinu nebo večeři bez zdlouhavého vaření a s minimem špinavého nádobí.
 • Toustovač je jednoduché zařízení, které se skládá z horního a dolního křídla a ke kterému přiléhají odnímatelné plotýnky. Pod plotýnkami jsou zabudována topná tělíska, která je za pomoci elektrické energie ohřívají.
 • Plotýnky jsou vyrobené z teflonu, mohou být i keramické. Oba materiály mají výborné vlastnosti, díky kterým se toust nikdy nepřipeče.
Výhody Nevýhody
Rychlá a snadná příprava jídla Údržba
Mobilní zařízení Plotýnky náchylné k poškození
Jednoduché ovládání  

Typ

Toustovač je často označován jako sendvičovač. Jedná se ale o stejný typ zařízení. Tento oblíbený přístroj může mít několik podob a také možností využití.

Klasický

Tento typ je jednodušší. Nabízí pouze plotýnku na přípravu toustů. Pokud jsou plotýnky součástí těla toustovače, je náročnější na údržbu. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena.

Pro velkou rodinu
Unold 48480

Multifunkční

Nabízí větší možnosti využití. Pečící desky jsou výměnné a při koupi získáte i několik druhů plotýnek. Nejčastější je varianta 3v1. Obsahuje plotýnky na tousty, vafle a grilování. Některé nabízí větší množství plotýnek. Díky vyměnitelným plotýnkám je snadnější údržba. Mezi nevýhody patří vyšší cena a častější poškození plotýnek při jejich vyměňování.

Velikost

Velikost je důležitá z hlediska počtu osob, pro které budete tousty připravovat. Máte výběr ze dvou variant. Můžete vybírat mezi možností 2 a 4 naráz připravených toustů. U větších variant je třeba hlídat velikost plotýnek. U levnějších značek se stává, že udávaný počet toustů neodpovídá velikosti plotýnek a místo čtyř se vejdou tousty jenom dva.

Design

Záleží na designu toustovače? Dá se říct, že ano. Toustovač se při koupi stane součástí kuchyňské linky, pokud ho nebudete opakovaně vytahovat a zase schovávat a design tedy nelze úplně ignorovat. Vybírat můžete mezi plastovými a nerezovými modely. Plastové jsou levnější, ale universálnější a nabízí víc možností barevných kombinací. Nerezové modely vypadají elegantněji a jsou dražší. Při výběru berte v úvahu i délku přívodní šňůry. Připravovat tousty s prodlužovacím kabelem není ideální řešení.

Stylový
DeLonghi SW12B.BK

Materiál pečící desky

Nejčastěji používaným materiálem je teflon. Tento materiál je skvěle tepelně odolný a platí to i pro povrchovou úpravu. Neodlupuje se, nezůstává v jídle a nepoškodí se při běžné údržbě. Nepřilnavý povrch je praktický, toust se nepřichytává ani nepřipaluje.
Nevýhodou teflonu je jeho křehkost. Při vyndávání toustů proto nepoužívejte vidličky, nože ani jiné kovové nástroje. Doporučuje se používat nástroje dřevěné.

Vzácně se můžete setkat i s nerezovými deskami. Výhodou je antiadhezní povrchová úprava, díky které se toust nepřipaluje.

Funkce

Příprava toustů je jednoduchá záležitost a přístroj jako takový, žádné speciální funkce nepotřebuje. U nových toustovačů ale existuje řada funkcí, na které jste u starších typů nebyli zvyklí. Některé dodávají přípravě toustů na komfortu, jiné jsou velkou výhodou, co se bezpečnosti týče.

Multifunkční
Tescoma PRESIDENT 3 v 1

Pojistka proti přehřátí

Ochrana proti přehřátí je velmi důležitá a pro bezpečnost zásadní. Po dosažení velmi vysoké teploty se přístroj vypne. Předejdete tak nejen spálení toustu, ale hlavně možnému požáru. Funguje automaticky, takže ho nemusíte hlídat. Tuto pojistku oceníte hlavně v případě, že tousty připravují děti.

Bezpečnostní zavírání

Postará se o to, aby nedošlo k otevření víka během pečení toustů. Pokud je toust vyšší, zaklapnutí zámku zajistí, aby se obě poloviny toustu spekly k sobě. V případě pootevřeného víka se obě poloviny pečou zvlášť a náplň se mezi ně neuzavře.

Protiskluzové nožičky

Zvyšují stabilitu přístroje, příprava se tak stává bezpečnější. Zabraňuje pádu toustovače při manipulaci.

Česká značka
Eta Sorento 3151

Regulace teploty.

Tato funkce je spíše vzácná, týká se spíše dražších modelů. Umožňuje ruční nastavení výkonu ohřevu podle potřeby. Pomocí této funkce je možné zvolit, jak bude toust propečený.

Světelná signalizace

Je běžná pro téměř všechny typy modelů. Světelné diody ukazují, jak se toustovač nahřívá a kdy je připraven k použití. Červená kontrolka svítí stabilně a znázorňuje ohřívání. Zelená se rozsvítí v okamžiku, kdy je přístroj připraven k použití. Někdy bývá součástí signalizace světelná kontrolka zapnutí toustovače do elektrické sítě.

Spouštěcí tlačítko

Tlačítko zapnout/vypnout umožňuje uvést přístroj do chodu. Je součástí dražších modelů. Levnější modely se zapínají automaticky poté, co je zapojíte do elektrické sítě.

Snadná údržba
Concept SV 3050

Příkon

Příkon se udává ve Watech, je označován zkratkou W. Je to důležitý parametr. Vyšší příkon sníží celkovou dobu přípravy toustů. Čím je příkon vyšší, tím dříve se nahřejí pečící desky.

Vyšší příkon znamená větší spotřebu elektrické energie. Čas pro přípravu toustů je ale zanedbatelný a nepředstavuje tedy velkou finanční zátěž.

 • Obvyklý příkon je kolem 700 W. Setkat se můžete s vyššími nebo nižšími hodnotami, pohybuje se v rozmezí 500 – 1 500 W.
Regulace teploty
Sencor SSM 4221

Údržba

Celková údržba není úplně jednoduchá. V případě pláště ale složitá není. Stačí ho otřít hadříkem nebo houbičkou, v případě nerezu vyleštit. Horší je to s pečícími deskami.

Základní modely, kde jsou pečící desky zabudované ve spotřebiči, vyčistíte navlhčeným hadříkem nebo dřevěnými nástroji. Plotýnky jsou citlivé na poškození, vyhněte se proto kovovým nástrojům a drátěnkám. Kov by mohl narušit tenkou a křehkou povrchovou vrstvu teflonu a plotýnka by se časem zničila. Nepoužívejte jiné chemické látky než teplou vodu se saponátem. Agresivní chemie je na teflon naprosto nevhodná.

Kombinované modely jsou na údržbu jednodušší, lze je totiž rozebrat. Desky můžete umývat v myčce na nádobí, což vám práci usnadní.

Ceny

Cena není u toustovačů příliš vysoká. Nejlevnější modely můžete koupit už za 300 Kč. Takovému výrobku se ale nedá věřit. Jedná se pravděpodobně o nekvalitní provedení. Nejdražší typy pak můžete pořídit i za 3 000 Kč. Díky široké nabídce na trhu si dokáže vybrat každý.

 • Do 500 Kč – nejnižší cenová kategorie, najdete zde základní modely toustovačů. Obvyklým materiálem je plast. Příkon se pohybuje v rozmezí 700 – 750 W. Jsou bez vyměnitelných plotýnek. Nejčastější tvar pečící desky je trojúhelník. Nejsou vybaveny nadstandartními funkcemi.
 • Od 500 – 900 Kč – zde již můžete najít multifunkční a výkonnější zařízení. Příkon je v rozmezí 800 – 1 300 W. Je možné měnit pečící desky a jsou již vybaveny některými funkcemi. V tomto cenovém rozpětí již můžete pořídit i přístroje pro více než dva tousty.
 • Nad 1 000 Kč – zde najdete ty nejlepší přístroje. Mají příkon přes 1 000 W. Provedení je nerezové. Zařízení jsou multifunkční s vyměnitelnými deskami a doplňkovými funkcemi.

Výrobce

Myslíte, že značka je důležitá pro kvalitu výrobku? Spousta z vás by odpověděla, že ne. Opak je ale pravdou. Prověřená značka má na trhu jméno, o které musí pečovat. Ta společnost, která na trhu dosáhla určitého postavení, nebude riskovat, že o ně přijde. Proto se snaží dbát o stále lepší kvalitu výrobků. Pro velké společnosti je také lehčí investovat do dalšího vývoje svých výrobků.

 • Mezi kvalitní výrobce toustovačů patří Tefal. Jako výrobní materiál používá teflon a hliník. Výjimkou je jeden model White, vyrobený z bílého plastu. Společnost se také velmi zaměřuje na bezpečnost svých spotřebičů. Tefal patří mezi absolutní špičku výrobců kuchyňského vybavení.
 • Další kvalitní výrobky nabízí Sencor. V současné době firma vyrábí řadu spotřebičů mezi nimi i toustovače. Na trhu najdete velké množství spotřebičů této značky. Materiálem zde může být plast a nerez. Mají trojúhelníkové plotýnky, nízkou cenu, ale také nižší příkon. Pokud tedy nechcete příliš investovat a zároveň mít jistotu kvalitního výrobku, volte právě Sencor.
 • Eta je také kvalitní značkou. Zaměřuje se především na výrobu domácích spotřebičů. Plotýnky jsou trojúhelníkové, příkon se pohybuje v rozmezí 800 W. Mezi doplňkové funkce patří světelná signalizace, nepřilnavost povrchu nebo spínač ON/OFF. Za zmínku stojí také pěkný design.
 • ECG společnost zaměřená na výrobu domácích spotřebičů. Sendvičovače této společnosti jsou kvalitní a levné. Nejedná se o pouze o malé typy, ale také o XXL toustovače pro přípravu až 8 toustů najednou. V nabídce jsou i toustovače 3V1 umožňující přípravu nejen toustů, ale i paniny a vaflí.

Víte, že…?

Jak připravit Beef toasty. Na spodní polovinu toustového chleba, která je namazaná tatarskou omáčkou, dejte plátek roastbeefu. Na něj přidejte kousek rajčete, plátek salátu nebo okurku na kolečka a přidejte druhý plátek roastbeefu. Přikryjte druhou polovinou toustového chleba, namazanou kečupem, a dejte péct.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat toustovač?

Při výběru tohoto spotřebiče je nutné zaměřit se na jeho jednotlivé funkce. Není vhodné podceňovat ani jeho design, neboť se stane součástí kuchyňské linky. Dalším kritériem bude i to, co od toustovače očekáváte. Spokojíte se s klasickými tousty, nebo toužíte po více možnostech přípravy pokrmů. Zde můžete kombinovat až tři druhy přípravy a to díky vyměnitelným plotýnkám.

Jaký tvar mohou tousty mít?

var toustů není pro většinu rozhodujícím parametrem. Ovšem věřte, že i zde máte na výběr. Vámi připravený toust může mít tvar čtverce, obdélníku, trojúhelníku, styl vafle, sendviče nebo pohádkové postavičky. Tvar pečící desky vám také umožní připravit i ostatní pochutiny podobné toustům jako třeba francouzské tousty, paniny, lívance, oplatky nebo třeba bagety.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Pro velkou rodinu
Stylový
Multifunkční
Česká značka
Snadná údržba
Regulace teploty
Image
Product
Unold 48480
DeLonghi SW12B.BK
Tescoma PRESIDENT 3 v 1
Eta Sorento 3151
Concept SV 3050
Sencor SSM 4221
Výrobce
Unold
DELONGHI
TESCOMA
ETA
CONCEPT
Sencor
Příkon
1100 W
800 W
900 W
700 W
700 W
Tvar
trojúhelníkové
trojúhelníkové
trojúhelníkové
trojúhelníkové
čtvercové
Cena ca. 700 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 200 CZK ca. 900 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.