Nejlepší trxy 2024 a jak vybrat

Pro funkční trénink v pohodlí domova i na cestách.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
GymBeam Závěsný posilovací systém
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat TRX

 • TRX je závěsný posilovací systém, jenž byl původně vytvořen pro cvičení amerických vojenských jednotek.
 • Jedná o velmi moderní posilovací pomůcku, při které je zapojeno celé tělo.
 • Tento cvičící doplněk se skládá ze dvou nastavitelných popruhů, které jsou ukončeny madly pro horní či dolní končetiny.
 • Základní a nejznámější uchycení popruhů je za pomoci držáku X-Mount.

TRX - náš výběr

GymBeam Závěsný posilovací systém
přečíst recenzi
Výrobce: GymBeam
Zobrazit více
Závěsný posilovací systém GymBeam je fitness nástroj vhodný pro domácí nebo venkovní cvičení. Systém je vyroben z pevného materiálu s pěnovými úchopy pro pohodlí. Instalace je jednoduchá, snadno přenosný a skladný, se samostatnou taškou a pevnými kovovými sponami. Celková nosnost systému je až 450 kg.
Zobrazit méně
inSPORTline MultiTrainer
přečíst recenzi
Výrobce: inSPORTline
Zobrazit více
inSPORTline MultiTrainer je univerzální závěsný posilovací systém založený na principu posilování vlastní hmotností. Sestává z popruhů s nosností několika set kilogramů, které lze upevnit do dveří a měkkých úchopů pro ruce a nohy. Snadná instalace a nízké nákupní náklady.
Zobrazit méně
Sportago Variotrainer Home Kit
přečíst recenzi
Výrobce: Sportago
Zobrazit více
Sportago Variotrainer Home Kit je závěsný posilovací systém, který obsahuje nastavitelné popruhy s pěnovými úchopy a prodlužovací závěs na dveře. Celkovou obtížnost nebo zátěž během cvičení lze změnit pomocí systému kovových přezek. Maximální nosnost je 150 kg, ale byl testován až do zátěže 500 kg.
Zobrazit méně
Sharp Shape Závěsný posilovací systém černá
Výrobce: Sharp Shape
Zobrazit více
Sharp Shape Závěsný posilovací systém využívá vlastní váhu uživatele pro cvičení celého těla. Systém tvoří popruhy s nastavitelnou délkou od 145 do 248 cm, karabiny a přezky. Umožňuje připevnění k dveřím a má maximální nosnost 150 kg. Balení je kompaktní a hmotnost nízká.
Zobrazit méně
Master Trainer
přečíst recenzi
Výrobce: Master
Značka: Master
Zobrazit více
Master multitrainer je zavěsný posilovací systém pro cvičení s tělesnou hmotností. Obsahuje popruhy šíře 3,5 cm, které se dají připevnit na různé povrchy. Délka popruhů je regulovatelná (2x 75 - 150 cm) a systém je lehce přenosný (1,5 kg). Záruční doba je 24 měsíců. Není originální TRX.
Zobrazit méně

TRX Sedco

Sedco RXF21 multigym trainer
Výrobce: Sedco
Zobrazit více
Sedco RXF21 multigym trainer je závěsný systém s nastavitelnými popruhy a sadou karabin určený pro různé cvičební druhy a výšky uživatelů. Obsahuje 60denní posilovací program, 8 tréninkových DVD, výživový průvodce a nylonovou tašku. Přístroj je vhodný pro zvýšení síly, flexibility a dynamické pohyby.
Zobrazit méně
Sedco Multi gym zavěs ke hrazdě 109D
Výrobce: Sedco
Zobrazit více
Sedco Multi gym závěs ke hrazdě 109D je materiál s plastovými madly pro posilování a rehabilitaci. Upevnění je možné do dveří nebo na domácí hrazdu. Délka popruhů je regulovatelná pomocí přezek. Barva závěsu je černá s červeným provedením.
Zobrazit méně
Sedco Multi gym trainer 109F
Výrobce: Sedco
Zobrazit více
Posilovací systém Sedco Multi gym trainer 109F umožňuje cvičení s využitím tělesné hmotnosti. Má popruhy, které se přichytávají k pevným bodům, jako jsou dveře, a jsou zakončeny ručkami. Barva je červeno-černá a je zaměřen na posilování různých svalových skupin, instalace je jednoduchá.
Zobrazit méně
Sedco Door Gym R120
Výrobce: Sedco
Zobrazit více
Posilovač Sedco Door Gym R120 je určen pro fitness a rehabilitaci. Má dvě rukojeti s molitanovou úpravou pro zvýšení pohodlí při používání. Tento systém slouží k rozcvičení a posilnění svalstva různých částí těla s cílem snížit riziko zranění. Výrobce: SEDCO, barva: červeno-černá.
Zobrazit méně
Sedco 3155 závěsný systém
Výrobce: Sedco
Zobrazit více
Závěsný systém Sedco 3155 je zařízení určené pro tělesné cvičení. Poskytuje možnost cvičit s vlastní hmotností těla, je určen pro indoor a outdoor použití.
Zobrazit méně

Multifunkční TRX

Tunturi Suspension Trainer
přečíst recenzi
Výrobce: TUNTURI
Zobrazit více
Tunturi Suspension Trainer je závěsný trenažér pro cvičení celého těla. Systém umožňuje nastavit intenzitu cvičení pomocí úpravy polohy a obsahuje 5 dílů. Přístroj má černou a oranžovou barvu a je vyroben z materiálu typu nylon. Balení zahrnuje síťovanou tašku pro přenos a rozsáhlý tréninkový plán.
Zobrazit méně
Acra D51 Multifunkční závěsný posilovací systém
přečíst recenzi
Výrobce: Acra
Zobrazit více
Acra D51 je multifunkční závěsný posilovací systém sloužící jako pomůcka pro posilování a kondiční cvičení. Snadno nastavitelné popruhy s kovovými přezkami do délky 245 cm jsou doplněny karabinou pro snadné upevnění. Popruhy umožňují cvičení různých svalových skupin celého těla. Balení zahrnuje textilní sáček a papírovou krabičku. Hmotnost výrobku je 0.85 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku TRX

Jak vybrat TRX

Cvičení na TRX

Základním principem je opřít se jednou částí těla na pevnou či nestabilní podložku a druhou části se zavěsit do popruhů TRX. Cvičení na závěsném systému spočívá na posilování s vlastní váhou těla. TRX stimuluje svaly, které jsme schopni jednoduše cvičit, ale i svaly vnitřní, jenž se hůře posilují. Závěsný systém se tedy zaměřuje hlavně na střed těla, nebo chcete-li anglicky „core“. Ten má bohužel většina populace ochablý. Což lze ostatně poznat i z celkového držení těla. Dalším benefitem je zlepšení koordinace pohybu a rovnováhy.

Skupinové cvičení s TRX

Závěsný systém Vám umožní posilovat s váhou vlastního těla, iStock /Vasyl Dolmatov

Originál je jen jeden

Na sportovních či jiných e-shopech je k dostání několik druhů závěsných posilovacích systémů. Liší se jednak kvalitou, použitým materiálem, komfortem cvičení či životností popruhů. Ale pozor na různé prodejce. Originální TRX je jen jedno. Dbejte tedy zvýšené pozornosti při samotném výběru. V ideálním případě volte obchod, který je oficiálním distributorem – v každém státě je vždy pouze jeden.

Víte, že…?

Prvním faktorem, který by vás měl upozornit na neoriginální výrobek, je cena. Ta se u originálního produkt nepohybuje pod 4 000 Kč.

TRX
GymBeam Závěsný posilovací systém

Pro výrobu kopií TRX mohou být použity méně kvalitní materiály, které na první pohled nemusí být vůbec rozeznatelné. Většinou však bije do očí horší kvalita karabin. Někdy je otvor pro karabinu moc úzký a chod není hladký nebo je její čep uvolněný. U popruhů to lze nejčastěji poznat podle nekvalitního a nesouměrného prošití.

Způsob uchycení

Filozofií závěsného systému je cvičení na většině místech, kde si jen vzpomenete. Ať už se jedná o fitness centra, tělocvičny, domácnosti či pohyb na čerstvém vzduchu v přírodě. Součástí balení je vždy speciální kotva, jenž umožňuje a rovněž zaručuje absolutní bezpečnost. TRX však musí být vždy upevněno v pevné konstrukci. Ideální je trám, nosník, plot či silné a zdravé větve stromu.

Ženy cvičí v posilovně na TRX

TRX můžete používat v interiéru i exteriéru, iStock /JackF

Do zdi či stropu

Základní a nejznámější uchycení popruhů je za pomoci držáku X-Mount. Ten svým tvarem připomíná držák na boxerské pytle. Jedná se o kolečko s průměrem 12 cm vyrobené z jakostní oceli, jenž zajišťuje maximální bezpečnost při cvičení. Upevňuje se jednak do obvodových zdí, ale i do stropu či stropního překladu. Součástí balení bývají i dva šrouby pro uchycení.

Závěs na dveře

TRX Sedco
Sedco RXF21 multigym trainer

Závěs na dveře funguje na základě přivření TRX do dveří za pomoci speciálního textilního nástavce. Ten je na konci zakončen větším tvrdším polštářkem, který udrží závěsný systém, aby neproklouzl. Možná vás v tuto chvíli napadlo, zda se při cvičení, pokud použijete celou váhu těla, neničí dveře. Potěšíme vás, neničí. Textilní popruh je vyroben z nylonu, proto se nepoškozuje malba, lak, a dokonce ani struktura dveří. Ideální do míst, kde nechcete vrtat do zdi, případně nemáte vhodné místo pro jejich zavěšení.

Poslouží i sloup

Jestliže máte na zahradě či kdekoliv jinde pevný stabilní sloup či strom, je ideálním řešením přidělání závěsného systému pomocí tvz. prodlužováku. Jedná se o speciální popruh ze stejného materiálu, jako jsou popruhy. Délka této přídavné části je 94 cm a lze jich spojit několik dohromady podle potřeby. Vhodné pro uchycení za kotevní body, jenž mají ve svém obvodu více jak 25 cm.

Upevnění na žebřiny

Stejně jako na žebřiny tak i na hrazdu lze přichytit TRX. Žebřiny jsou navíc praktickým držákem, jelikož můžete kdykoliv dle potřeby měnit úhel a tím měnit posilování jednotlivých partií. V případě, že nemáte žebřiny, lze využít i hrazdu, jak zaznělo na začátku odstavce. Dejte si však pozor na její správné upevnění. Nejčastěji bývá mezi rámem dveří, na stropě či je připojena na obvodové zdi.

Velké závěsné konstrukce

Multifunkční TRX
Tunturi Suspension Trainer

Hodí se hlavně do sportovních klubů či fitness center. Výhodou je, že na nich může cvičit hned několik osob najednou. Proto se běžné využívá pro skupinové lekce. Od toho se odvíjí i samotná délka. Vyšší cena jednotlivých konstrukcí, odpovídá tomu, kde se konstrukce využívá.

 • 3 m: lze využít až pro 6 cvičících
 • 4,5 m: lze využít až pro 8 cvičících
 • 6 m: lze využít až pro 12 cvičících

Příslušenství

K cvičení na závěsném systému TRX nepotřebujete žádné další pomůcky, postačí již několikrát zmiňovaná vlastní váha těla. Nicméně je třeba popruhy pomocí něčeho uchytit, za něco je držet, a uklidit, aby nikde nepřekážely, nebo jste si je s sebou mohli vzít na chatu či na dovolenou.

 • Závěsná kotva: Jejím smyslem je uchycení závěsného systému na pevné konstrukce, držáky, nosníky, zábradlí či větve stromů.
 • Madla: Příjemná a bezpečná madla, která ideálně padnou do ruky či nohy. Jsou vyrobeny z pevné pěny. Výhodou je jejich ergonomický úchop.
 • Cestovní sáček: Závěsný systém není nijak těžký na montáž či demontáž. Kdykoliv ho můžete sbalit a vzít si ho s sebou, kam jen budete potřebovat.
Muž posiluje na závěsném systému

Závěsné systémy se liší způsobem používání, iStock /Liderina

Druhy TRX

Možná si ťukáte na čelo a říkáte si, jaké druhy TRX můžou být, když se jedná jen o upevňovací část a popruhy. Ale budete se divit, rozdíly mezi jednotlivými druhy opravdu jsou, alespoň to uvádí originální výrobce.

DruhPopis
TRX PRO KitVyužívá se hlavně ve fitness centrech či jiných komerčních prostorách
 Více možností upevnění
TRX HOME GymIdeální pro cvičení v domácnosti
 Jednoduché upevnění, lze jej vozit kdekoliv s sebou
TRX GOVerze pro nezkušené sportovce
 Vyvinut pro sportovní kluby dětí a mládeže
TRX Tactical GymMimo klasické využití je vhodný i pro vojenské účely
 Obsahuje program pro cvičení elitních vojenských jednotek
TRX
inSPORTline MultiTrainer

Dalším zajímavým druhem závěsného systému je TRX Rip Trainer Kit. Samotné cvičení je zaměřeno hlavně na rotaci těla. Hodí se pro trénink rovnováhy, a navíc zlepšuje celkovou koordinaci. U tohoto typu chybí popruhy. Namísto nich, je na konci gumového lana umístěna speciální tyč. Proto je tento druh TRX vhodný pro sportovce, jenž dělají bojové sporty, hrají hokej, golf či basketbal. Ocení ho však i plavci a tenisti.

Výhody TRX

Jedním slovem – je to prostě zábava. Cvičení je variabilní, počet cviků na závěsném systému je nekonečný. Jednoduše lze kdykoliv upravit zátěž jiným nastavením polohy těla či si dát závaží na tělo. Dále je v případě originálních popruhů i bezpečné. Oblíbí si ho téměř každý, i když jeho tělesná kondice není nejlepší. Možná vás i překvapí, že obyčejný závěsný systém je mnohdy více účinný, než velké stroje za desetitisíce či více korun. Mezi další výhody však patří:

 • Možnost cvičit takřka kdekoliv a kdykoliv: Nejčastěji ve sportovních klubech, doma, či na cestách třeba v hotelovém pokoji.
 • Trénink celého těla: Oproti obyčejným cvikům v lehu, sedě či ve stoje je cvičení na závěsném systému vysoce funkční a dynamické. Cvičení lze zaměřit na posílení břišních svalů, zad, ramenou, hrudníku či nohou. Proto právem mezi výhody patří zapojení celého těla.
 • Vyšší úroveň v tréninku: Efektivní pohyb vyžaduje schopnost ovládat držení těla a jeho stabilitu, což při cvičení na klasických posilovacích strojích jde velmi těžko. Snižuje se totiž schopnost cvičit právě svaly, které tělo drží. Proto se řadí mezi izolované cviky, které cílí pouze na konkrétní svaly. Zatímco cvičením na TRX provádíte integrované cviky. Ty jsou intenzivní s navzájem propojenými pohyby ve více rovinách, jenž posilují koordinaci těla. Bonusem tohoto typu cvičení je zvýšení výkonnosti a výrazné snížení rizika zranění.
 • Silný střed těla: Lidské tělo je již od počátku populace stvořeno k pohybu. Přirozenému pohybu. Cvičení na strojích je fajn věc, ale volné cviky jsou mnohem účinnější a efektivnější. Špatný pohyb na velkých posilovacích zařízeních může v některých případech vést k dysfunkci kloubů, zvyšuje riziko zranění a snižuje rozpětí pohybu v dospělém věku. To všechno bude důsledkem posilovací nerovnováhy či pohybové nedostatečnosti.

Kdo používá TRX

Odpověď je jednoduchá. Téměř všichni. Nachází se jak v posilovnách, tak i jako individuální cvičení pomůcka, nebo je součástí skupinových lekcí. Dále s ním pracují i osobní trenéři. Fyzioterapeuti ho používají jako součást rehabilitace v nemocničních centrech či ve sportovních klinikách. Stačí si jen zjistit, kde se cvičí TRX ve vašem městě. Minimálně jedno středisko vždy najdete.

Začátek s TRX

TRX Sedco
Sedco Multi gym zavěs ke hrazdě 109D

Pokud se cvičením na závěsném systému nemáte prozatím ještě zkušenosti, podívejte se na některá tréninková videa, kterých na českých, ale i zahraničních streamovacích službách najdete hned několik. Nebo si rovnou zaplaťte alespoň úvodní hodinu trenéra. Nejen že vám ukáže, co máte jak dělat, ale upozorní i na nejčastější chyby při cvičení. Těmi například může být:

 • Špatný začátek tréninku: Důležitá je správná poloha těla při začátku cvičení. Následný pohyb musí být kontrolovaný. Trhavé pohyby budou jednak neefektivní, ale také hrozí poranění zejména zádových svalů.
 • Nesprávné zakončení cviku: Stejně jako začátku tréninku se přizpůsobuje pohyb, tak i při závěrečném cviku je třeba snížit tělesnou váhu a tomu přizpůsobit fyzickou zátěž.
 • Nenatažené popruhy: Nejdůležitější věc, na kterou musíte vždy pamatovat, jsou napnuté popruhy. Prověšené popruhy snižují náročnost a hlavně účinek tréninku.
 • Prohýbání těla: Prkno, neboli plank je základní věc, kterou musíte při cvičení dodržovat. Vyvarujte se prohýbání páteře. Cviky tak budou účinnější, a o to efektivnější.

Nejznámější značky

Jak v celém článku uvádíme, tak i nyní znovu zdůrazníme – originální systém TRX je opravdu jen jeden. Nicméně jak to tak vždy bývá, najednou ho začnou nabízet i ostatní výrobci sportovního vybavení. Pojďme se tedy podívat, na značky, z kterých lze vybrat kvalitní a bezpečný závěsný systém.

 • TRX: Originální závěsný systém TRX vyrábí americká společnost Fitness Anywhere. Jako jediní tak prozatím mají ochrannou známku na obchodní značku.
 • Sharp Shape: Je výhradním distributorem pro Českou a Slovenskou republiku. Nabízejí cvičební pomůcky pro domácí použití, ale dodávají i do fitness center.
 • Kettler: Se značkou Kettler se již mohli setkat ti z vás, kteří navštěvují komerční sportoviště. Jejím motem je „vše pro volný čas“. Ne nadarmo jim patří titul lídra na trhu posilovacích strojů a vybavením pro fitness.
 • Tunturi: Od roku 1922 je na trhu značka Tunturi, jenž se může pochlubit dlouholetými zkušenosti v oblasti sportu. Jejich výrobky dbají na vysokou ergonomii a krásný design.

Cena

Díky velké oblibě cvičení na závěsných systémech nabízí TRX téměř každý obchod. Cenové rozdíly mezi jednotlivými značkami jsou výrazné i přesto, že jde stále o stejný produkt. Nyní se podíváme na dělení dle kategorií cenových nákladů.

Cena do 500 Kč

Multifunkční TRX
Acra D51 Multifunkční závěsný posilovací systém

TRX s cenou do 500 Kč je ideální zakoupit pro začátečníky, kteří si v pohodlí domova chtějí tento nástroj vyzkoušet. Není tedy vhodná pro aktivní sportovce s téměř každodenním využitím. Při výběru si dejte pozor na délku popruhů. Většinou při této ceně nejsou nastavitelné. V tomto nejnižším rozmezí rovněž seženete i stropní držáky.

Cena do 500 do 2 000 Kč

Ve střední cenové kategorii jsou závěsné systémy, které jsou svými vlastnostmi srovnatelné s originálním produktem. Nosnost odpovídá 150 kg. Popruhy jsou nastavitelné s délkou od 145 od 148 cm. Závěsný systém je součástí celého balíčku. Ten obsahuje závěsnou kotvu, držák do dveří či cestovní sáček.

Cena nad 2 000 Kč

V této nejvyšší cenové kategorii se nachází originální TRX, které je pod ochrannou známkou. Účel a kvalita popruhů je stejná jako v předchozím cenovém rozpětí. Při koupi však navíc získáte i cvičební postupy, plány či plakát do vaší domácí posilovny.

Víte, že…?

TRX
Sportago Variotrainer Home Kit

Až budete na internetu hledat TRX, ale nebudete chtít koupit originál za vysokou cenu, zadejte do vyhledavače raději slovní spojení „závěsný systém“. Ušetříte tím značné peníze.

Otázky a odpovědi

Co je TRX?

TRX je závěsný posilovací systém, jenž byl původně vytvořen pro cvičení amerických vojenských jednotek. Dnes se jedná o velmi moderní posilovací pomůcku, při které je zapojeno celé tělo. Ne nadarmo je doslovný název: „Total-body Resistance Exercise“. Lze se sním setkat v několika fitness centrech či sportovních klubech. Výjimkou nejsou ani domácnosti s aktivními členy rodiny, jelikož umístění je velmi jednoduché a zároveň ani nezabírá skoro žádné místo.

Jak vypadá TRX?

Tento cvičící doplněk se skládá ze dvou nastavitelných popruhů, které jsou ukončeny madly pro horní či dolní končetiny. Výhodou je jeho univerzálnost využití pro osoby s různou výškou, věkem a pohlavím. Jediné omezení je z hlediska váhy. Maximální nosnost je 150 kg.
Zobrazit kompletní nabídku TRX