Jak vybrat tyčový vysavač s mopem
- Vysavač a mop v jednom zvládne suchý i mokrý úklid najednou, což vám ušetří spoustu času a námahy.
- Existují dva hlavní druhy vysavačů s mopem. První z nich je robotický vysavač s mopem a druhou variantou je tyčový vysavač s mopem.
- Sběrná nádoba je zpravidla vyrobena z plastu a je nutné ji pravidelně čistit. Obecně se objem nádoby pohybuje mezi půl litrem až 6 litry.
- Důležitým předpokladem pro kvalitní vysávání je také filtr. Díky kvalitnímu filtru zachytí váš vysavač i ty nejjemnější prachové částečky.
- Cena tohoto přístroje se pohybuje v rozmezí 4 000 – 15 000 Kč. U špičkových modelů se částka může vyšplhat i na několik desítek tisíc korun.
Tyčové vysavače s mopem - náš výběr





Tyčové vysavače pro alergiky





Tyčové vysavače s mopem Eta



Akumulátorové tyčové vysavače s mopem





Jak vybrat tyčový vysavač s mopem
Typy
Na našem trhu najdete dva typy tyčových vysavačů. Rozdíl je ve způsobu napájení a jedná se o vysavače elektrické a akumulátorové. Společnou mají nízkou hmotnost a kompaktnost. Jsou nenáročné na prostor, takže je uložíte prakticky kamkoli. Jsou vhodné i na úklid hůře dostupných míst, ale disponují nižším výkonem ve srovnání s klasickými vysavači.
Pohon | Popis |
---|---|
Elektrický | Jedná se o typ vysavače napájený z elektrické sítě; díky tomu má prakticky neomezený provoz, na druhou stranu jste omezeni přívodním kabelem, který může zhoršovat i manipulaci s vysavačem. |
Akumulátorový | Napájení vysavače je prostřednictvím baterie, takže jeho provoz je omezen její výdrží; vybíjení baterie má vliv na sací výkon, který postupně snižuje; výhodou je neomezená mobilita. |
Víte, že…?
Pokud máte ve většině místností koberce, zvolte raději klasický typ. Tyčové vysavače jsou obecně vhodnější na údržbu tvrdých podlah.
Baterie
Tyčové vysavače s mopem jsou určeny jak pro suché, tak mokré vysávání. Možná i to je důvod, proč se vyrábí zejména jako akumulátorové. Vlastnosti baterie budou tedy jedny z nejdůležitějších parametrů.
Typy
V současné době narazíte na dva typy baterií:
- Ni-Mh – zastaralý typ; většinou u levných modelů; typický je paměťový efekt (pokud budete baterii nabíjet před úplným vybitím, dojde ke snížení kapacity)
- Li-ion – moderní technologie; nabíjení je možné kdykoli, naopak není vhodné její úplné vybití; úplné vybití po delší dobu zkracuje její životnost
Kapacita
Kapacita baterie má vliv na výdrž a výkon vysavače. Tuto hodnotu sice v parametrech pravděpodobně najdete, ale průkaznější je údaj poměru výdrž na jedno nabití a délka nabíjení. Prakticky to znamená, že čím je tento poměr nižší, tím vyšší bude kapacita baterie.
Provoz, nabíjení
Délka provozu se u jednotlivých modelů liší.
- 15 – 20 minut je považováno za velmi nízkou provozní dobu
- 40 – 50 minut je standartní délka
- 50 – 95 minut provozu se týká opravdu kvalitních výrobků
Doba, po kterou je nutné vysavač nabíjet začíná na cca 1 hodině. Nejdelší může být i 12 hodin. Pokud vysáváte častěji než jednou denně, rozhodně vybírejte vysavač s kratší dobou dobíjení. To se týká např. rodin s malými dětmi nebo domácími mazlíčky.
Sběrná nádoba
Vysavače, jejichž součástí je i mop mají zpravidla bezsáčkové provedení. Tento typ je považován za ekonomický (není třeba dokupovat náhradní sáčky), ale i ekologický (variabilita – více výrobků v jednom).
Sběrná nádoba je zpravidla vyrobena z plastu a je nutné ji pravidelně čistit. To je naopak bráno jako méně hygienické a nevhodné pro osoby trpící alergiemi. Na druhou stranu vám vysavač zajistí stabilní výkon.
Objem nádoby se pohybuje mezi půl litrem až 6 litry. Tento parametr úzce souvisí s velikostí vysávané plochy, ale běžně fungující domácnost si vystačí s objemem kolem dvou litrů.
Víte, že…?
Se sběrnou nádobou by se mělo snadno manipulovat. Zaměřte se např. na způsob jejího vyjmutí, nebo jestli po jejím odstranění nepřijdete do kontaktu s nečistotami.
Výkon
Výkon je ukazatelem síly, kterou vysavač dokáže nečistoty vysát. U tohoto parametru je vždy lepší co největší hodnota. Na sací výkon má vliv např. konstrukce přístroje, filtry nebo kapacita baterie. Obecně je výkon u tyčových vysavačů menší než u klasických modelů.
Filtrace
Filtrace je vždy vícestupňová – vstupní filtr chrání motor, výstupní ovlivňuje kvalitu vzduchu, který z vysavače vychází. Filtry lze rozdělit na několik typů
- Vodní – týkají se právě bezsáčkových vysavačů; jedná se o typ vhodný pro alergiky, protože nedochází k návratu nečistot do ovzduší
- Mikrofiltry – jsou vyrobeny např. z molitanu; nejméně účinná varianta
- HEPA/EPA filtry – patří naopak k nejkvalitnějším a tedy i nejpoužívanějším; účinnost je vyjádřena v číslech – čím vyšší číslo, tím účinnější filtrace
O všechny filtry je třeba se starat – pravidelně čistit a měnit!
Příslušenství
Mop není jediným příslušenstvím, které tyto vysavače mají. Patří sem různé typy hubic a kartáčů, které vám pomohou k dokonalému úklidu:
- Rotační kartáč, turbokartáč (na zašlapanou špín, vlasy, chlupy mazlíčků)
- Nástavce na parkety
- Nástavec na čalounění
- Štěrbinová hubice (úklid špatně dostupných míst)
- Prachový kartáč apod.
Ceny a výrobci
Pokud hledáte tyčový vysavač s mopem, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Jedná se totiž o nadstandartní výbavu, která řadí tento typ vysavače mezi dražší výrobky. Jejich cena začíná na necelých 4000,- Kč a končí kolem 14000,- Kč.
Tato cenová kategorie zaručuje sama o sobě poměrně velkou kvalitu. Zejména u vysavačů dražších než 6000,- Kč si můžete být jistí, že kupujete kvalitní výrobek. Vysavače disponují optimálním sacím výkonem, dostatečně velkými sběrnými nádobami, ale hlavně bohatým příslušenstvím.
Tyčové vysavače s mopem vyrábí známé značky jako Philips, Bosch, Rowenta nebo Sencor.
Otázky a odpovědi
Je u tohoto přístroje důležitým parametrem sací výkon?
Jakého výrobce při výběru vysavače s mopem zvolit?
Různé typy produktů porovnejte zde.