Uhlíkový filtr

Eliminuje zápach v místnosti.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat uhlíkový filtr

  • Uhlíkové filtry se primárně používají pro eliminaci zápachu.
  • Samotný filtr je naplněn speciálním uhlím, skrze které prochází vzduch.
  • Postupně času se účinnost snižuje a filtr je nutné vyměnit.
  • Obměna se doporučuje po 3 až 6 měsících

Využití

Uhlíkové filtry se obecně používají k čištění a dnes nejde jen o odstranění zápachu z okolního vzduchu, ale také o odstranění nepříjemného zápachu či látek z vody. Proto rozlišujeme uhlíkové filtry na vzduch a následně uhlíkové filtry do vody. V obou případech je však ve filtru přítomno aktivní uhlí, které po určitý čas dokáže zachytávat nepříjemné pachy a další věci.

Vzduch

S uhlíkovým filtrem se patrně nejčastěji setkáte u digestoří. Jedná se o modely s možností vnitřní cirkulace vzduchu, které se využívají v bytech, kdy není možné digestoř napojit na komín, kterým by se vzduch odváděl pryč. V těchto případech je vzduch digestoří nasáván a posléze opět vpouštěn zpět do místnosti, avšak v ideálním případě bez pachu a například par a kouře. Tyto nepříjemnosti se zachytávají na uhlíkovém filtru uvnitř digestoře.

Kvalitní
VORWERK 130 – 131 Uhlíkový filtr

V případě uhlíkových filtrů pro odsávání vzduchu se v současné době rozlišují dva základní typy.

Kovový

V podstatě se jedná o kovovou kazetu, která je plněna aktivním uhlím, přičemž toto řešení se zpravidla využívá v průmyslových digestořích, například v chemických laboratořích. Po delším čase je nutné aktivní uhlí v kovové kazetě obměnit či vyčistit, aby byla zachována filtrační účinnost.

Pěnový

V tomto případě jde aktivní pěnu, která je nasycena aktivním uhlím, díky čemuž umožňuje filtrovat nežádoucí pachy, právě například v domácnostech, kdy je toto řešení nasazeno v digestořích či některých čističkách vzduchu. Filtrační pěna má samozřejmě také omezenou účinnost a po nějaké době je nutné ji celou vyměnit nebo vyčistit.

Univerzální
KOMA Uhlíkový filtr 60 cm x 50 cm

Funkčnost

Název uhlíkového filtru nebyl použit náhodou, protože uhlík je považován za nejlepší přírodní pohlcovač všemožných pachů a znečišťujících látek. Uvnitř samotného uhlíkového filtru bychom objevili granule nebo jednotlivá vlákna aktivního uhlíku. Skrze ně prochází nasávaný vzduch a zanechává na nich veškeré pachy a toxické látky, které nechceme dýchat.

Víte, že…?

Některé typy uhlíkových filtrů dokáží pohltit i nežádoucí bakterií a tím zabránit jejich množení ve vzduchu vaší domácnosti.

Druhy

Pokud se rozhodnete, že pro svou digestoř zvolíte uhlíkový filtr, pohybujeme se v úrovni domácí využití a volit lze mezi několika druhy a záleží na vás, jaký vám bude vyhovovat nejvíce.

Ověřená značka
Guzzanti uhlíkový filtr pro ZRD/ZRW

Univerzální

Univerzální uhlíkový filtr má hlavní výhodu v tom, že se bude hodit téměř všem. Jedná se totiž o speciální látku, kterou si klidně až v domácích podmínkách můžete nastříhat tak, aby přesně vyhovovala vašemu modelu digestoře.

Kombinovaný

Uhlíkové filtry mohou být rovněž kombinované. Zpravidla je to vždy s tukovým filtrem, což se v kuchyních při smažení a pečení může hodit. Někdy bývají tyto filtry označovány jako 2v1.

Originální

Některé odsavače par, neboli digestoře vyžadují přesný typ uhlíkového filtru o konkrétních rozměrech, kvůli čemuž musíte volit vždy řešení daného výrobce.

Tukový a uhlíkový
Jolly DF2 Univerzální uhlíkový filtr do digestoře bez odvětrání
Uhlíkové filtry výhody nevýhody
jednorázové nižší pořizovací cena nutnost občasné výměny
obměnitelné stačí je umýt a vyčistit vyšší cena

Vlastnosti

I u uhlíkových filtrů lze sledovat několik vlastností, které mohou jeho používání zpříjemnit či usnadnit. V prvé řadě můžete zvolit samozhášecí uhlíkový filtr. Ten v sobě obsahuje speciální látku, která dokáže zpomalit, nebo zcela zabránit hoření. Některé uhlíkové filtry jsou vybaveny praktickým indikátorem nasycení, díky čemuž budete vždy včas upozorněni na to, že se filtr plní, ztrácí účinnost, a je čas jej vyměnit. Zejména v dnešní době pak oceníte, že některé uhlíkové filtry se pyšní i schopností zcela filtrovat bakterie. Antibakteriální uhlíkové filtry do místnosti vrací vzduch nejen bez zápachu, ale zcela bez nebezpečných bakterií. Díky tomu zabránit jejich případnému množení ve vaší domácnosti.

Ceny

Uhlíkový filtr dnes nepředstavuje něco, co by váš rodinný rozpočet mělo výrazněji zatížit. Univerzální uhlíkové filtry značek Philco či Rohnson pořídíte již od hranice 100 Kč. Kombinované filtry s obsahem uhlíků a tukového filtru pořídíte například přibližně od 300 Kč.

Otázky a odpovědi

Jako dlouho uhlíkový filtr vydrží?

Obecně se doporučuje měnit uhlíkový filtr po zhruba 3 až 6 měsících, přičemž záleží na míře znečištění vzduchu, který skrze uhlíkový filtr proudí.

Jak vyčistit uhlíkový filtr?

Některé druhy uhlíkových filtrů lze vyčistit a tím jejich životnost prodloužit. Tyto modely vydrží například až 2 roky, avšak omývání filtru je doporučeno zhruba každé 3 měsíce. Je možné jej umýt v myčce a následně nechat vysušit v elektrické troubě při teplotě maximálně 100 °C. Alternativou je sušení na topení, avšak nikoliv na přímém slunci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní
Univerzální
Ověřená značka
Tukový a uhlíkový
Do digestoře
Kvalitní
Image
Produkt
VORWERK 130 – 131 Uhlíkový filtr
KOMA Uhlíkový filtr 60 cm x 50 cm
Guzzanti uhlíkový filtr pro ZRD/ZRW
Jolly DF2 Univerzální uhlíkový filtr do digestoře bez odvětrání
Elica GF 064 A UHLÍKOVÝ FILTR
Concept uhlíkový filtr 61990028
Cena ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.