Nejlepší vakuometry 2025 a jak vybrat
Měření velmi nízkých tlaků a tlaků ve vakuu.
Jak vybrat vakuometr
- Vakuometry slouží k měření velmi nízkých tlaků a tlaků ve vakuu. Běžně se kombinují se zařízením na měření atmosferického tlaku – manometrem.
- Vakuometrů existuje několik druhů – ručičkové, digitální a vakuové pumpy. Od sebe se liší svým využitím a také cenovou relací.
- Při výběru vakuometru věnujte pozornost jeho připojení a až následně vybírejte typ vakuometru. Tlakové soustavy jsou zpravidla určené pro konkrétní typ vakuometru.
Pravděpodobně všichni jsme se už setkali s manometrem. Toto zařízení slouží k měření atmosferického tlaku – například v pneumatikách. Po jakém zařízení ale sáhnete, pokud potřebujete měřit extrémně nízký tlak? K tomu slouží vakuometry. Tato citlivá zařízení využívají tepelnou vodivost plynů a kromě měření nízkého tlaku se využívají i při odhalení netěsností tlakových soustav. Setkáte se s nimi v různých odvětvích:
- topenářství,
- vzduchotechnika,
- hydraulika,
- farmaceutický průmysl.
Vakuometr - náš výběr
Vakuometry Greisinger
Vakuometry PCE Instruments
Jak vybrat vakuometr
Typ vakuometru
V praxi se setkáme se třemi typy vakuometrů. Ty mezi sebou ale nejsou kompatibilní a každý typ se využívá pro něco jiného.
Ručičkový vakuometr
Jedná se o jeden z nejčastějších a nejlevnějších vakuometrů. Setkáme se s nimi v běžném průmyslu a zpravidla jsou pevně namontované na tlakových soustavách. Ručičkové vakuometry mají vlastní stupnici, kterou obsluha ručně odečítá. Setkáte se s nimi při měření a kontrole supervakua prakticky v jakémkoliv průmyslu využívající vzduchotechniku.
Elektrický vakuometr
Tento typ zařízení se využívá pro pokročilejší měření. Elektronické, nebo také digitální, vakuometry mají větší přesnost měření a více funkcí. Zpravidla slouží k mobilnímu měření, kdy je prostřednictvím vnějšího závitu namontujete na tlakovou soustavu a následně provedete měření. Jejich výhodou je digitální displej a zvukový alarm při zjištění netěsnosti a dalšího problému v tlakové soustavě.
Vakuová pumpa
Vakuové pumpy jsou speciální typ vakuometru. Zatímco předchozí dva typy pouze tlak ve vakuu měří, vakuová pumpa ho také vytváří. Pomocí speciální vývěvy odčerpáte z tlakové soustavy vzduch, čímž docílíte extrémně nízkého tlaku. Vakuová pumpa na sobě má měrku, která tento podtlak ukazuje obsluze.
Typ vakuometru | Výhody | Využití | Cena |
---|---|---|---|
Ručičkový | Nízká cena | Potravinářský průmysl, vzduchotechnika | 100 až 400 Kč |
Digitální | Přesné měření, digitální displej | Farmaceutický průmysl, potravinářství | 1000 až 2000 Kč |
Vakuová pumpa | Vytváří vlastní vakuum | Autoservisy | 600 až 1000 Kč |
Průměr displeje
Tento parametr se týká především ručičkových vakuometrů. Pokud je tlaková soustava dostatečně prostorná, kritérium při výběru neřešte. Pokud máte ale prostorově stísněnou tlakovou soupravu, rozhoduje každý milimetr. V praxi se setkáte se dvěma průměry:
- 63 mm
- 100 mm
Víte, že…?
Při výběru rozhoduje nejen průměr displeje, ale také průměr připojení. Nejčastěji se setkáte s průměrem ¼ palce, která je kompatibilní s technikou v celé Evropě. Některé vakuometry asijské provenience jsou určené pro jiné standardy a tak je do soustavy nepřipojíte.
Typ připojení
Ručičkové vakuometry se připojují buď zadní přípojkou nebo spodní přípojkou. Při výběru vhodného vakuometru opět rozhodují parametry celé tlakové soustavy a prostorové možnosti. Důležité je, aby obsluha mohla pohodlně odečíst naměřené údaje.
Pracovní tlaky
Podobně jako běžné manometry, tak i vakuometry pracují v předem daném tlakovém rozmezí.
Minimální tlak
Minimální tlak vakuometru začíná na nule nebo na minusových hodnotách. Jestliže se hodnoty tlaku pohybují od nuly výše, vakuometr slouží k měření extrémně nízkých tlaků. Vakuometry se zápornými hodnotami použijete i při měření podtlaku – například při měření netěsnosti tlakové soustavy.
Maximální tlak
Maximální pracovní tlak vakuometru je prakticky neomezený. Důležité ovšem je, že čím větší rozptyl mezi minimální a maximálním tlakem, tím nižší přesnost zařízení. U vakuometrů obecně se maximální tlak pohybuje v desetinách baru (desítky kPa).
Provozní teplota
Jestliže potřebujete měřící zařízení do specifických podmínek, ověřte si minimální a maximální provozní teplotu. V extrémních teplotách se podmínky pro měření mění – v chladírnách a mrazírnách tak může docházet k vyšším odchylkám při měření.
Značky
V případě vakuometrů nenarazíte na známé značky. Zpravidla je najdete pod technickým označením výrobce – například JMP, Pneumatics & Hydraulics a podobné. Důležité je ovšem říct, že značka v tomto případě nehraje roli. Stejně jako u jiných přístrojů ovšem platí, abyste se raději vyhnuli bezejmenným přístrojům bez certifikace.
Cena
Ceny vakuometrů jsme naznačili v naší tabulce s typy těchto zařízení. Obecně platí, že nejméně zaplatíte za ručičkové tachometry určené k pevné montáži do tlakové soustavy. Jejich cena se pohybuje od 100 Kč do 400. Cena stoupa s vyšší přesností a certifikacemi pro měření v různých průmyslech.
Více zaplatíte za vakuovou pumpu. Tato zařízení se prodávají v setech s různými hadičkami a dalšími napojeními na tlakovou soustavu. Cena vakuových pump je přibližně 700 Kč. Mezi nejdražší zařízení patří digitální vakuometry a měřící přístroje určené do laboratorních podmínek. Tyto provozy vyžadují vysokou přesnost měření a měří s odchylkou několika desetin procent.