Nejlepší venkovní umyvadla 2024 a jak vybrat

Praktické i dekorativní umyvadlo do zahrady.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Venkovní vintage umývadlo + 1.konzultace s bytovým architektem ZDARMA

Jak vybrat venkovní umyvadlo

 • Zahradní umyvadla a výlevky nejsou jen praktickým pomocníkem, ale mohou být také velmi dekorativní záležitostí, která zpestří zahradu, terasu nebo stěnu vašeho domu.
 • Při jeho výběru se zaměřte jednak na jeho funkčnost, ale také např. materiál nebo celkový design.
 • Zahradní umyvadla se vyrábí v jednoduchých čistých designech, ale také jako velmi zdobné výrobky v retro stylu.

Venkovní umyvadlo - náš výběr

Retro venkovní umyvadla

Venkovní umyvadla na zeď

Volně stojící venkovní umyvadla

Zobrazit kompletní nabídku venkovních umyvadel

Jak vybrat venkovní umyvadlo

 • Zahradní umyvadla a výlevky nejsou jen praktickým pomocníkem, ale mohou být také velmi dekorativní záležitostí, která zpestří zahradu, terasu nebo stěnu vašeho domu.
 • Při jeho výběru se zaměřte jednak na jeho funkčnost, ale také např. materiál nebo celkový design.
 • Zahradní umyvadla se vyrábí v jednoduchých čistých designech, ale také jako velmi zdobné výrobky v retro stylu.

Typy

Z konstrukčního hlediska je možné venkovní umyvadla rozdělit na:

 • Přenosná – tento typ zahradního umyvadlo připojíte ke zdroji vody prostřednictvím zahradní hadice nebo přímo napojením na domovní vodovod; umožňuje napojení na teplou i studenou vodu
 • Volně stojící – k trvalé instalaci v prostoru zahrady, dvora nebo jiného venkovního prostranství
 • Nástěnné – nejčastější typ venkovního umyvadla; vyžaduje instalaci na stěnu domu a připojení k přívodu vody

Technická

Tyto výlevky jsou uzpůsobena tak, aby vydržela i větší nápor špíny a samozřejmě i nepříznivé vlivy počasí. Sloužit vám budou nejen k mytí rukou, ale také např. k opláchnutí vámi vypěstované zeleniny nebo ovoce, nářadí nebo jiných nástrojů, které používáte při práci na zahradě. Technická umyvadla bývají doplněna mřížkou. Zpravidla jsou vyrobeny z plastu nebo nerezu.

Dekorační

Zahradní umyvadla s dekorativním vzhledem budou sloužit zejména jako ozdoba vaší zahrady nebo také terasy. I přesto mohou být zcela funkční a bez problémů si v nich můžete umýt ruce nebo natočit vodu, když dostanete žízeň za horkých letních dní.

Víte, že…?

Venkovní umyvadlo
Venkovní vintage umývadlo + 1.konzultace s bytovým architektem ZDARMA

Venkovní umyvadla jsou velmi často součástí různých venkovních akcí, jako jsou koncerty, festivaly, prodejní burzy, ale také areály kempů apod. V tomto případě se zpravidla jedná o přenosná technická zařízení určená pro větší počet osob.

Žena myje zeleninu v umyvadle na zahradě

Venkovní umyvadlo je praktické v mnoha situacích, iStock / ozgurcoskun

Materiál

Venkovní umyvadla jsou už podle názvu primárně určena do exteriéru. Tomu by měl být přizpůsoben i materiál, ze kterého jsou vyrobena. Žádoucí je, aby byl materiál odolný zejména vůči změnám počasí.
Na výrobu venkovních umyvadel se používá např.:

 • Litina
 • Umělý pískovec
 • Přírodní kámen (pískovec, žula, onyx)
 • Slitina hliníku s povrchovou úpravou
 • Polyethylen
 • Keramika s glazurou

Design

Zahradní umyvadla se vyrábí v jednoduchých čistých designech, ale také jako velmi zdobné výrobky v retro stylu. Vzhled umyvadel se odvíjí také od použitého materiálu. Design venkovního umyvadla by měl korespondovat s prostorem, ve kterém bude umístěno, tzn., na moderní novostavbu se pravděpodobně nebude hodit umyvadlo v antickém stylu.

Víte, že…?

Retro venkovní umyvadla
litinová výlevka umyvadlo retro bílé s kohoutkem, retro litinové venkovní umyvadlo materiál hliník,

Mezi další možnosti, jak zkrášlit vaši zahradu vodním prvkem jsou např. vodní fontány, malá zahradní jezírka nebo ozdobná pítka pro ptáky.

Závěsné kamenné umyvadlo

Venkovní umyvadla se vyrábí z různých materiálů, iStock / Mukhammad Syafiul Umam

Hmotnost

Hmotnost zahradních umyvadel bude důležitá zejména u nástěnných variant a je přímo závislá na materiálu, ze kterého jsou vyrobena. Mezi nejtěžší výrobky budou bezesporu patřit umyvadla z litiny nebo přírodního kamene. K těm lehčím variantám pak patří slitina hliníku. Tato umyvadla si můžete dovolit instalovat i např. na dřevostavby. Stěžením materiál mobilních umyvadel, u kterých je hmotnost také poměrně důležitá, je polyetylen.

Výrobci a ceny

Ceny zahradních umyvadel jsou různé a odvíjí se především od typu, zvoleného materiálu nebo velikosti. Nejlevější modely koupíte i kolem 200 Kč. Ale spíše než o designovou záležitost se jedná o ryze praktická umyvadla ve formě plnitelných kanystrů opatřených kohoutkem. Cena nejdražších umyvadel se může pohybovat i kolem ceny 40000 Kč.

VýrobcePopisCeny zahradních umyvadel
Petra ŠafářováPokud toužíte po originálním výrobku, můžete se obrátit na tuto uměleckou keramičku. V jejím portfoliu najdete celou řadu inspirací, ale také si můžete nechat umyvadlo navrhnout podle vašich představ. Keramická umyvadla s glazurou jsou nejen plně funkční, ale ani nevyžadují žádnou speciální péči. Hodí se jak do interiéru, tak exteriéru. 
LAVABOČeská firma, která je výrobcem i dodavatelem zahradních umyvadel. Kromě standardního sortimentu nabízí i individuální řešení dle vašich potřeb. Z dalších služeb nabízí servis, prodej náhradních dílů i poradenství. 
Kameny.czTato česká původně rodinná firma se zpočátku věnovala maloobchodnímu prodeji přírodního kamene. V současné době se zabývá také realizační činnost. 
Venkovní umyvadla na zeď
Retro zahradní umyvadlo s kohoutkem velké

.

Víte, že…?

Poměrně široká nabídka zahradních umyvadel je i na bazarových serverech. Pokud byste ale čekali výhodnější ceny, asi budete zklamaní. I zde se totiž pohybují v poměrně vysokých částkách a to se ve většině případech jedná o umyvadla použitá.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat venkovní umyvadlo?

Rozměry venkovních umyvadel jsou poměrně rozmanité. Mezi největší umyvadla patří volně stojící nebo mobilní modely, které se hodí i do větších zahradních prostranství. Do koutů zahrad nebo jako dekorativní součást terasy se bude lépe hodit varianta nástěnná.

V jakých barvách lze umyvadla koupit?

Barevnost venkovních umyvadel je poměrně pestrá a také souvisí se zvoleným materiálem. Velmi často narazíte na bílé, zelené, šedé nebo černé varianty, případně jejich kombinace.
Zobrazit kompletní nabídku venkovních umyvadel