Výlevka

Úklid snadno a pohodlně.

ca. 3 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat výlevku

Úklidovou výlevku by vás možná ani nenapadlo hledat v domácnostech, nicméně poslední dobou se stává stále více oblíbenou i v technických místnostech rodinných domů či úklidových koupelnách v bytech. Nejčastěji se s touto sanitární keramikou setkáte ve speciálních úklidových místnostech, veřejných prostorách či jiných průmyslových objektech.

Typy výlevky

Výlevka je ve své podstatě velké umyvadlo. Dnešní modely již jsou na pohled příjemnější než tomu tak bývalo kdysi. Při výběru se nezapomeňte pořádně rozmyslet, jak velkou výlevku budete potřebovat. Důležité je, aby z ní necákala ven voda, pokud budete něco vylévat či omývat.

Závěsná výlevka

Závěsná výlevka se, co se týče vzhledu, dělí na dva druhy. První verze je nejvíce podobná umyvadlu. Je v obdélníkovém tvaru a dostatečně hluboká. Pro případ, že v ní budete umývat něco silně znečištěného je doplněna ještě ochrannou částí pod baterií, abyste si neumazali či nepoškodili zeď. Naopak druhý typ svým tvarem více připomíná závěsnou toaletu.

Výlevka volně stojící

Rovněž se vzhledem co nejvíce podobá toaletě, jen není upevněna do zdi, ale může volně stát v prostoru, pokud je na něj napojena odpadní roura.

Typ výlevky Výhody Nevýhody
Závěsná výlevka vhodné pro mytí rukou či zašpiněných předmětů (pokud je v podobě umyvadla) složitější montáž
    dražší varianta
Volně stojící výlevka jednoduchá montáž bez speciálních úprav při oplachování stříká voda všude okolo
  nízká cena ideální pouze pro vylévání

Zapojení baterie

Vodovodní baterie pro výlevku je umístěna ve zdi či přímo v nádobě. Takové baterie se nazývají stojánkové. Důležité je však vždy podle toho vybrat tu správnou výlevku. Jednoduše to poznáte podle toho, zda výlevka otvor má či nikoliv. Doporučujeme vám pořídit baterii, kde je součástí i sprchová hadice, abyste bez problémů mohli cokoliv opláchnout.

Není však nutné pořizovat manuální vodovodní baterii, pro větší praktičnost se dodávají i bezdotyková čidla. Nemusíte se tak strachovat, pokud budete mít silně znečištěné ruce, že byste snad něco ušpinili.

Výrobní materiál

Výlevka je kus sanitárního vybavení, jenž si ho kupujete na delší dobu. Rovněž musí být materiál vysoce odolný k poškození, zejména pokud se do něj vylévá velmi znečištěná voda a zároveň musí být i pevné okraje, jelikož zejména na volně stojící výlevky lze odložit i nádobu s vodou. Nejčastěji používaným materiálem je keramika, nicméně se v koupelnovém centrum setkáte i s dalšími vysoce odolnými materiály.

Keramika

Bílá keramika je mezi výlevkami nejoblíbenější a nejrozšířenější. Jiné barevné provedení na trhu zatím nenajdete. Keramika je rovněž královnou mezi výlevkami, jelikož splňuje nejvyšší požadavky na úklidovou hygienu.

Plast

Plast je naopak nejvíce odolným materiálem a vyhovuje vysokým nárokům na úklid. V nabídce jsou rovněž i černé plastové výlevky, která se nejčastěji používají ve službách, kde hrozí největší zašpinění. Například v autodílnách či jiných autoservisech. Plast musí být dostatečně zpevněn, proto se vyrábí sendvičovou technikou ve spřažené konstrukci, vše je vyrobeno z vysoce kvalitního materiálu, který odolá mrazu, ale i vařící vodě. Stejně tak povrch nepoškodí ani zředěné kyseliny, louhy či jiné rozpouštěcí přípravky.

Víte, že…?

Plastové výlevky mohou mít i na jedné vnitřní straně nádoby vroubky, které lze využít i pro praní prádla, resp. nějaké pracovní utěrky, stejně jako na valše.

Nerez

Výlevky z nerezu nejčastěji najdete v těch nejčistších prostorách. A těmi jsou restaurační zařízení, ale i školní jídelny aj.

Velikost výlevky

Dovolíme si v úvodu začít jednoduchou radou, pokud si už výlevku chcete pořídit a máte na ni v domácnosti místo, volte vždy větší. K dostání jsou závěsné výlevky ve velikosti 45 x 34 cm, ty se řadí mezi malé modely. Naopak ty větší pro běžnou domácnost mají rozměry 70 x 50 cm. Nástěnné výlevky, které mají podobu umyvadla lze zakoupit i s odděleným dnem. To znamená že v jedná části můžete věc omýt a v druhé nechat například okapat, či umýt dočista.

Výlevky jsou samozřejmě dělané převážně k tomu, abyste se zbavili znečištěné vody a nemuseli pro to používat toaletu. Nicméně dokonale poslouží i jako technické umyvadlo a právě proto, se nezapomeňte podívat i na takové provedení, kdy je součástí i odkládací plocha pro mýdlo.

Výjimkou nejsou ani kombinované výlevky a výlevky se skříňkou. Ty kombinované jsou vyrobeny z nerezu, aby byly dostatečně stabilní. V horní části je malé umyvadlo a ve spodní částí je samotná výlevka. Sanita v kombinaci se skříňkou je ideální pro uložení úklidových prostředků. Materiál úložného boxu je z vysoce odolný proti vlhkosti.

Hloubka výlevky

Ta samozřejmě úzce souvisí s velikostí a se závěsným modelem ve tvaru umyvadla. Pokud již teď však víte, že výlevku budete převážně používat pro odmočení některých předmětů, volte raději hlubší. Hloubka se nejčastěji pohybuje od 21 do 60 cm.

Umístění výlevky

Závěsná výlevka připomínající umyvadlo, se rovněž stejně montuje i na zeď. Nemusí být však dodržena výška, která je u umyvadla obvykle zhruba 85 cm. Záleží na vaší potřebě, ale hlavně i na napojení na odpad. Nicméně právě výška 85 cm je ideální co se týče ergonomie těla.

Druhý typ závěsné výlevky, jenž je podobný toaletě, která má odpad umístěný ve zdi vyžaduje speciální úpravu, a to zejména vyztužení zdi, aby udřela těžkou keramickou nádobu.

Kombinovaná výlevka je na montáž jednodušší, jelikož má 4 nastavitelné nohy a stačí ji jednoduše přistavit ke zdi a napojit na odpadní potrubí. Aby však nedošlo k nechtěnému úrazu, či převážení, pokud byste na ni položili něco těžkého, je dobré ji raději ukotvit do zdi.

Příslušenství

K výlevce samozřejmě patří i další příslušenství, které vám usnadní manipulaci při úklidu. Tím nejčastějším je odkládací mřížka. Je vyrobena nerezu či plastu v černé, šedé a bílé barvě. Oceníte ji zejména při napouštění vody do úklidové nádoby, aniž byste ji museli po celou dobu držet. Mřížka není ukotvena na pevno a lze ji jednoduše odklopit.

Mezi další doplňky zcela jistě patří i háčky pro zavěšení různého pracovního náčiní, či dávkovač na mýdlo a odkapávač. Při nákupu doporučujeme se podívat i na příslušenství, které je v ceně. Někteří výrobci prodávají pouze výlevku a zbytek musíte dokoupit zvlášť.

Údržba

Vzhledem k tomu, k čemu je výlevka určena, musíte ji pravidelně čistit. Je v jednoduchých tvarech bez zbytečných záhybů, tak aby údržba nebyla nijak náročná. Plast, nerez i keramiky mají vysoce odolný povrch, a proto mnohdy stačí po vylití znečištěné vody jen důkladně výlevku vypláchnout.

Nikdy však nezapomínejte na odpad a věnujte mu alespoň jeden den v týdnu, pokud výlevku používáte každý den. Zápach vám totiž může dost zkomplikovat život. Jednak je to tím, že ho způsobují nečistoty, které se v sifonu usazují a kdy následně dochází k jejich postupnému uhnívání. Proto pokud se o něj nestaráte pravidelně, budete ho muset čas od času rozebrat a usazeniny odstranit.

Víte, že…?

Dalším důvodem zapáchajícího sifonu může být také špatné provedení pachových uzávěrů, které nezabrání ani pachům z kanalizace. Toto ovšem neodhalíte ihned, ale až po delší době užívání.

Nejznámější značky

Výrobci se budou lišit zejména tím, na jaký materiál se zaměřují. Zcela jistě však neuděláte chybu, pokud dáte přednost ověřeným značkám, které jsou na trhu již několik let. Ty nejznámější vám nyní nabízíme.

  • Ideal Standard: Je již více než 140 let na trhu a působí ve více než 20 zemích světa. Prvními výrobky byly záchody a umyvadla z litiny. Postupně své portfolio rozšířili o další sanitární keramiku. V dnešní době se snaží co nejvíce minimalizovat dopad na životní prostředí.
  • SANELA: Český výrobce sanitární elektroniky, která je využívána převážně v gastronomických provozech. Tím jsme již napověděli, že se zaměřuji na sortiment z nerezu.
  • Nicoll: Rovněž se jedná o českou společnost, která své produkty nabízí již přes 25 let. Zaměřují se na výlevky vyrobené z plastu ale i keramiky.
  • Aqualine: Nejčastěji používaným materiálem je plast. Jejich výrobky jsou kvalitní, ale přesto cenově dostupné.

Cena

Cenu ovlivňuje hned několik faktorům. Tím prvním je, pro kterou variantu jste se rozhodli. Dále jakému výrobnímu materiálu dáváte přednost, ale i jakou značku zvolíte. V poslední řadě je to velikost výlevky. Vždy se však ujistěte, zda je součástí výlevky i sifon či nikoliv.

Cena do 1 999 kč

V základní variantě, která je rovněž nejlevnější pořídíte plastové závěsné výlevky v podobě umyvadla o maximálních rozměrech 60 x 34 cm. Výlevky jsou vybaveny i malým odkládacím prostorem pro mýdlo a jiné drobnosti. Otvor pro stojánkovou baterii bývá většinou umístěn v odkládací ploše. Pokud ovšem chybí, je třeba počítat s vodovodní baterií do zdi.

Cena od 2 000 Kč do 4 999 Kč

Ve střední kategorii narazíte na výlevky závěsné, ale i volně stojící, které jsou vyrobeny z keramiky. Hloubka je nejčastěji kolem 30 cm. Některé modely jsou dodávány i včetně plastové či chromové odkládací mřížky.

Cena nad 5 000 Kč

Nad 5 000 Kč již můžete vybírat i z nerezových závěsných modelů. Můžete však pořídit i malou výlevku, která je v kombinaci s úložným boxem, o kterém jsme psali výše. Klasické keramické a plastové modely jsou již velkých rozměrů s hloubkou až 60 cm.

Výlevky, s nimiž se nejčastěji můžete setkat v gastronomických provozech se pohybují nad cenou 10 000 Kč. U spodní hranice se drží samostatně stojící výlevky. Kombinované modely, kde je jak umyvadlo, tak i výlevka jsou nad hranicí 20 000 kč.

Jméno
Volně stojící
Plastová
Keramická
Nerezová
Se zadní stěnou
Image
Produkt
Jika Mira H8510460000001
AQUALINE PI5055
Kolo BOSTON K21161000
SANELA SLVN 04
Abusanitair Abu 60005B60099
Cena ca. 3 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 600 CZK ca. 4 100 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena