Nejlepší vertikální markýzy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DEMA 41294D Vertikální markýza boční 180x300 cm, antracit

Jak vybrat vertikální markýzu

 • Vertikální, boční nebo také svislá markýza nejčastěji slouží k zastínění balkonů a teras. Kromě ochrany před sluncem také slouží k zajištění většího soukromí.
 • Stěžejním parametrem je vždy rozměr, tedy šířka i výška markýzy. Důležitá je potahová látka, která by měla splňovat kritéria požadovaného zastínění.
 • Z dalších parametrů lze zmínit např. způsob ovládání. U malých markýz je dostačující manuální varianta opatřená klikou, pro velké těžké markýzy je pak ideální elektrický pohon.

Vertikální markýza - náš výběr

DEMA 41294D Vertikální markýza boční 180x300 cm, antracit
Výrobce: Dema
Šířka markýzy: 3 m
Typ markýzy: boční
Livingston Vertikální markýza 300 x 150 cm, béžová
Výrobce: Obi
Zobrazit více
Vertikální markýza Livingston, o rozměrech 300 x 150 cm, je navržena pro terasy a balkóny. Je vyrobena z hliníkového rámu s práškovým nátěrem a 100% polyesterové tkaniny o gramáži 180 g/m2. Její manipulace je jednoduchá, vysoutě je 300 cm. Radiátory jsou součástí balení. Markýza má PU povlak pro odpudivost vody a odolnost vůči UV záření.
Zobrazit méně

Vertikální markýzy DEMA

Zobrazit kompletní nabídku Vertikální markýza

Jak vybrat vertikální markýzu

Vertikální nebo horizontální

Z hlediska umístění markýzy lze rozlišit dva základní typy a to horizontální a vertikální. Obojí lze samozřejmě používat samostatně nebo ve společné kombinaci.

Typ markýzyPopis
HorizontálníKlasický typ, který vytváří střechu
 Použít lze prakticky kamkoli od balkonů až po zahradní terasy
VertikálníJiné názvy jsou svislá nebo boční markýza
 Určené zejména na balkony a terasy
 Chrání před slunečními paprsky
 Poskytuje vyšší míru soukromí před zvědavými pohledy zvenčí
Okno s vertikální markýzou

Vertikální markýzy jsou k vidění v bytových domech i na balkonech, iStock / Mark Hochleitner

Typ konstrukce

Horizontální i vertikální markýzy lze volit ve dvojím konstrukčním provedení:

 • Kazetová – zavinutou markýzu chrání box v době jejího nepoužívání; tento typ se vyznačuje delší životností díky ochraně, kterou box zajišťuje; estetičtější varianta, provedení je nenápadné; vyšší pořizovací cena
 • Otevřená – klasická rozšířenější varianta; v tomto případě je konstrukce viditelná a látka není ničím chráněná; vyznačují se velmi snadnou instalací a nižší pořizovací cenou; lze doplnit hliníkovou stříškou, která nahrazuje box; hodí se zejména pod podhledy domů, na stropy balkonů atd.

Jaký zvolit rozměr

Rozměr markýzy je prakticky klíčovým parametrem. V případě vertikálních, bočních modelů jsou o to důležitější, protože by měly správně vyplnit prostor kolem balkonu nebo teras. Stěžejní hodnoty jsou pak v šířce a také výšce markýzy. Existují standardizované modely, které ale nemusí vždy vyhovovat danému prostoru. V tomto případě lze oslovit konkrétní výrobce, kteří jsou schopní vyrobit markýzu na míru daným požadavkům.

Víte, že…?

Vertikální markýza
DEMA 41294D Vertikální markýza boční 180x300 cm, antracit

Při výběru velikosti markýzy je třeba zohlednit také další faktory jako je např. světová strana, na které bude umístěna nebo úhel dopadu slunečních paprsků. S tímto mohou pomoci školení pracovníci nebo speciální programy, které umí simulovat postup slunce.

Potahová látka

Důležitou součástí je samozřejmě i samotný potah markýzy, který tvoří požadovanou ochranu. Materiálem je nejčastěji 100% akrylová látka, která splňuje požadavky na zastínění. Ta by dále měla mít i další vlastnosti jako voděodolnost, kterou by měla zajistit impregnační vrstva nebo ochranu před slunečními paprsky, na kterou má vliv UV filtr. Látky by také měly být ošetřeny proti vzniku plísní.
Při výběru lze samozřejmě zohlednit i samotný vzhled látky. Markýzy se vyrábí v celé škále barevných odstínů, případně vzorů. Výběr je otázkou vkusu, případně lze sladit s prvky v daném prostoru (např. barevnost nábytku, fasády atd.)

Víte, že…?

Výběr barvy má podstatný vliv na působení slunečních paprsků. U světlejších odstínů dochází k tlumení slunečního záření. Tmavé odstíny sluneční záření přitahují, ale na druhou stranu lépe zatemňují.

Balkony s markýzou

Zvolit si můžete preferovaný způsob ovládání markýzy, iStock / undefined undefined

Způsoby ovládání markýzi

Vertikální markýzy DEMA
DEMA 41290D Vertikální markýza boční 160x300 cm, béžová

Markýzy lze ovládat dvojím způsobem:

 • Manuální – u jednoduchých klasických modelů; zasouvání a vysouvání markýzy probíhá otáčením kliky; tímto způsobem mohou být ovládány i elektrické modely např. při výpadku elektrického proudu; ovládání je vhodné zejména u malých, lehkých markýz
 • Elektrické – markýza je vybavena motorem, který se spouští např. tlačítkem, dálkovým ovládáním, u moderních modelů např. přes mobilní telefon; ovládání je jednoduché, komfortní; hodí se pro velké markýzy s těžkou konstrukcí

Další doplňky

K příjemnému posezení mohou dále posloužit další doplňky, mezi které patří např.:

 • Topná tělesa– díky nim je možné trávit venku čas i za chladnějších dnů
 • Osvětlení – součástí může být i integrované LED osvětlení
 • Automatické stahování – praktická funkce, která automaticky markýzu vysune, pokud svítí slunce a naopak při větším větru se sama zasune
 • Outdorové reproduktory – pro poslech hudby

Výrobci a ceny

Výrobců markýz je celá řada. Existují specializované prodejny a samozřejmě existuje i možnost koupě přímo přes internet. Mezi výrobce vertikálních markýz patří např. Greatstore, Vida, Petromila, Meedo, Petrashop atd.
Nejlevnější boční markýzy pak stojí kolem 1000 Kč, nejdražší modely do 8000 Kč. Cenu ovlivňuje např. velikost, způsob ovládání, výrobním materiál apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vertikální markýzu?

Při výběru jakéhokoli typu markýz je prvotním parametrem rozměr. Mezi další parametry patří konstrukční zpracování nebo způsob ovládání. Důležitý je i design markýzy, ten je ale vždy otázkou osobních preferencí.

Jakým způsobem se markýzy udržují?

V první řadě se nedoporučuje nechávat markýzu za nepříznivého počasí roztaženou. Před zasunutím je nutné látku vysušit. Čas od času je možné potah očistit vodou s jarem.
Zobrazit kompletní nabídku Vertikální markýza