Veslovací trenažér

Posilujte s radostí.

ca. 28 500 CZK
 
 
ca. 40 000 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat veslovací trenažér

Běháte či provozujete jinou aerobní aktivitu, ale rádi byste zapracovali na svých svalech? Můžete k běhu zařadit posilování s vlastní vahou nebo si domu pořídit veslovací trenažér, kdy díky pravidelnému pohybu můžete „upéct“ pekáč buchet na vašem břiše a posílit zádové svaly. Mimo to také účinně působí na kardiovaskulární systém a napomáhá k hubnutí.

Stejně jako u jiných fitness strojů i zde je potřeba se před samotným výběrem zamyslet, zda na něm budete cvičit pouze vy, nebo se zapojí i jiní členové rodiny. Záleží i na fyzické kondici jedince. Zároveň je velmi důležité, zda budete pořizovat veslovací trenažér pro domácí občasné cvičení či pro každodenní trénink aktivního sportovce.

Typ veslovacího trenažéru

Veslování na stroji, lze provádět na šesti modelech trenažéru. Speciální úpravy vyhovují různým úrovním každého sportovce. Nyní vám představíme všechny způsoby provedení s návazností na aktivitu člověka.

Pro fajnšmekry
Concept2 D PM5
ca. 28 500 CZK
Aktuálni cena

Trenažér s pružným lanem

Předem bychom vám rádi doporučili vyhnout se tomuto modelu obloukem, jelikož jde o nepřirozený pohyb, díky němuž máte větší šanci přivodit si nechtěné poranění zad. Ale pro úplnost všech parametrů jej zde představíme. Princip veslování funguje na základě gumového posilovače, který se při záběru napíná a následně stahuje zpět.

Hydraulický veslovací trenažér

Ideální pro ty, kteří chtějí posilovat celé tělo, ale nevhodný pro aktivní veslaře. Díky menším rozměrů se hodí pro domácí cvičení. Řadí se mezi levnější varianty a nese s sebou bohužel nevýhody. Je hlučný, má krátký pojezd a omezené možnosti nastavení zátěže.

Magnetický veslovací trenažér

Konstrukce magnetického mechanismu je oproti výše uvedenému pevnější a pohyb již připomíná veslování. Proto je také nejoblíbenějším na českém trhu. Výhodou magnetického mechanismu je tichý chod. Zátěže lze ovládat dvojím způsobem. Manuálně otočným regulátorem nebo elektricky pomocí tlačítek.

Česká značka
Acra 05-BR2400

Vodní veslovací trenažér

Není sice na vodě, ale voda je v něm. Ta vytváří odpor. Proto je stroj určen pro aktivní sportovce, kteří ve veslování našli zálibu. Nevýhodou je vyšší hlučnost, která vzniká díky přelévající se vodě.

Vzduchový veslovací trenažér

Sice je bez vody, ale díky cvičení na vzduchovém veslovacím trenažéru, získáte reálný pocit jako při veslování. Vítr budete rozrážet pravidelnými pohyby. To už sice přeháníme, ale jemný vánek opravdu pocítíte. Ten vzniká z lopatek, které jsou umístěny kolem setrvačníku.

Indukční veslovací trenažér

Záměrně jej uvádíme až na samotný závěr výčtu jednotlivých modelů, jelikož jeho cena je velmi vysoká a právem se tak řadí mezi nejdražší trenažéry. Cvičení probíhá na principu elektromagnetické indukce. Ta snadno a přesně reguluje zátěž. Nevýhodou však je občasné zapojení do elektřiny. Nejenže je tento druh nejdražší, ale bude spotřebovávat elektrickou energii. Nicméně věříme, že si aktivitu na něm užijete a nenecháte stroj jen tak ležet ladem.

Do každé rodiny
inSPORTline Rio
Typ trenažéru Výhody Nevýhody
Trenažér s pružným lanem Nízká cena Nepřirozený pohyb
Hydraulický trenažér Menší rozměry Omezení nastavení zátěže
  Nízká cena Chybí tréninkové programy
    Krátký pojezd
Magnetický trenažér Ideální typ do domácností Přerušovaný pohyb magnetického setrvačníku
  Pevná konstrukce  
  Nastavení zátěže  
  Tichý chod  
Vodní trenažér Pocitově nejbližší veslování na vodě Hlučný (voda se při pohybu přelévá)
    Omezená možnost zátěže
Vzduchový trenažér Protivítr (vzniká lopatkami umístěnými na setrvačníku) Vysoká cena
  Tichý chod Rozměrný
Indukční trenažér Profesionální model Nutnost občasného zapojení do 230 V zásuvky
  Velmi tichý Vysoká cena

Konstrukce

Vzhledem k tomu, že je na stroji rozložená celá vaše váha, je nutné řádné zkontrolovat konstrukci. Ta zásadně ovlivňuje hlučnost pojezdu a životnost. Její špatný výběr může ovlivnit výsledky celého tréninku. S tím souvisí i nosnost. Jako je tomu u všech strojů, vždy kontrolujte váhu stroje, ta vám nejvíce napoví, jaké materiály byly použity. U levných typů pro kondiční posilování si vystačíte s nosností do 100 kg. Trenažéry pro aktivní sportovce dokážou unést až 160 kg člověka.

Pojezd

Výška posedu musí být minimálně 50 cm nad zemí. A délku pojezdu volte vždy co nejdelší, neboť čím delší pojezd, tím většího efektu při cvičení dosáhnete. Na trhu se setkáte se dvěma typy provedení. Opět je však budeme přiřazovat k finančně nenáročným strojům a profesionálním trenažérům. Méně nákladnou variantou jsou plastová kolečka, která jsou jednak hlučná, ale mají i krátkou životnost. Druhým řešením je pojezd s ložisky. S ním se setkáte u drahých modelů a oproti předchozímu typu zajišťuje tichý chod.

Pedály

Jste-li vy sami aktivním sportovcem a potřebujete vybrat správný typ, doporučujeme vám připlatit si za vícedílné nášlapy. Běžné typy jsou vybaveny jednodílnými pedály, které jsou univerzální pro všechny velikosti nohou a pásku pro upevnění mají v nejvyšším místě nártu. Naopak ty vícedílné lze přizpůsobit ke každé noze. Spona tak bude vaši nohu držet zhruba v polovině nártu, což zapříčiňuje přirozenější pohyb.

Skládací
Tunturi Row 80 Endurance
ca. 40 000 CZK
Aktuálni cena

Velikost

Pokud plánujete pořídit si veslovací trenažér do domácnosti, zcela jistě vás budou zajímat jeho rozměry a váha, jestliže budete potřebovat se strojem manipulovat. Na trhu existují i takové modely, které jednoduše složíte, uklidíte a nebude vám nikde překážet. Váha takového posilovacího stroje může být 16 kg. Nicméně pamatujte i na nosnost, o které píšeme výše. Logicky těžší stroj unese více.

Víte, že…?

Pro přesun zařízení volte transportní kolečka. Manipulace se strojem pak bude výrazně lehčí a zároveň mohou vyrovnat křivé povrchy, jsou-li nastavitelné.

Vestavěný počítač

Neměli bychom zapomínat i na vestavěný počítač, jehož základní funkce jsou: rychlost, počet ujetých kilometrů, čas aktivity a spálené kalorie. U drahých modelů se však setkáte i se cvičebními programy, kdy můžete např. závodit s počítačem. Konzoli lze rovněž propojit s hrudním pásem, díky němuž zjistíte aktuální, ale i průměrnou tepovou frekvenci, zda jste se během aktivity pohybovali v aerobní či anaerobní zóně.

Pro děti
Sedco FT 06
ca. 1 600 CZK
Aktuálni cena

Údržba

I když si pořídíte bezúdržbový model, vždycky o něj budete muset pečovat. Ne však nijak technicky, ale spíše z hygienických důvodů. Výrobci doporučují věnovat pozornost drážkám u pojezdu, aby se v nich neusazovali nečistoty, které mohou převážně u levnějších typů zkrátit životnost koleček. Na čištění používejte prostředky na alkoholové bázi a čistý hladký hadřík. Houbička na nádobí může povrch přístroje poškodit. V každém případě je dobré, zakoupit trenažér tam, kde vám poskytnout záruční i pozáruční servis v pohodlí domova.

Nejznámější značky

  • NORDICTRACK: Americká společnost, nabízející stroje, díky kterým posílíte nejen kardiovaskulární systém.
  • Acra: Český internetový obchod nabízející sportovní potřeby, oblečení a hračky.
  • TUNTURI: V současné době se drží na předním místě mezi světovými výrobci posilovacích strojů do domácnosti.
  • Concept2: V prvních letech založení této značky se pracovníci věnovali výrobě produktů pro veslaře a již přes 40 let nabízí kvalitní trenažéry, ale také jiné fitness zařízení.

Cena

Cenu veslovacího trenažéru ovlivňuje několik parametrů, které jsme vám dnes představili. Snažte se proto vybrat si takový model, u kterého využijete všechny jeho funkce. Nemá cenu pořizovat zbytečně drahý typ, na němž budete „jen“ cvičit. S dalšími doplňkovými funkcemi roste cena rychleji.

Cena do 3 999 Kč

Za málo peněz pořídíte jednoduché hydraulické trenažéry s nosností až 100 kg. Zátěž je regulována manuálně pomocí otáčivého kolečka. Takové stroje jsou určené pouze pro domácí cvičení.

Cena od 4 000 Kč do 9 999 Kč

Modely v této kategorii mají magnetický brzdový systém s možností nastavení až osmi stupňů zátěže. Tréninkové počítače nabízejí funkce: čas, rychlost, počet a frekvenci záběrů a jsou schopné měřit i tepovou frekvenci pomocí hrudního pásu, který nebývá součástí balení a je nutné ho dokoupit zvlášť.

Výhodou veslovacích trenažérů v této a vyšší kategorii je možnost využít ho i na jiné tažné cviky. Jelikož kladka, přes kterou se pohybuje lano, je otevřená a můžete klidně tahat i kolmo k zemi.

Cena nad 10 000 Kč

Od 10 000 Kč do 15 000 Kč budete stále narážet na magnetické typy s elektrickým nastavením stupně síly, 6 kg zátěžovým kolem a LCD displejem a až s 8 programy pro trénink. Sedadlo je pohodlně nastavitelné, lze tedy pádlovat jak s pevným, tak i pohyblivým sedákem.

Dále přijdou na řadu vodní, vzduchové a indukční trenažéry. V našem článku se zaměřujeme na výběr stroje do domácnosti, proto se zde nepohybujeme ve vysokých částkách, abychom nezruinovali váš rozpočet, ale není výjimkou pořídit model od 100 000 Kč a výše.

Cvičení

Pohyb na veslovacím trenažéru zvládne každý, ale je třeba se vyvarovat špatným zvykům. Při tahu nejdříve zapojte nohy, pak trup a až na samotný závěr ruce. Ruce musí být při tahu natažené. Nikdy to hlavně neprovádějte obráceně. Dávejte si pozor na zvednutá ramena, lokty a různě vykroucená zápěstí. Pokud vás po cvičení budou bolet záda, máte špatnou techniku. Nestyďte se poradit s někým zkušenějším.

Chcete-li pohybem na veslovacím trenažéru zhubnout, snažte se cvičit 3-5 dnů v týdnu. Jestliže ale se cvičením začínáte, postačí pro začátek 2 či 3 dny za týden. Minimální doba tréninku je 30 minut. Ideální je však aktivita na 60 minut, protože až po půl hodině dochází k pálení tukových zásob. Nejprve se totiž pálí cukry.

Ještě před samotným tréninkem nezapomeňte na krátké protažení a zahřátí těla. Veslování začínejte vždy s nízkou zátěží a zhruba po 10 minutách teprve přidejte. Na závěr se opět protáhněte, ať vás druhý den nebolí celé tělo.

Víte, že…?

Veslovat může každý bez rozdílu věku a pohlaví. Máte-li však problémy se zády, poraďte se raději se svým lékařem, ať se váš stav nezhorší.

Nomination
Pro fajnšmekry
Česká značka
Do každé rodiny
Skládací
Pro děti
Image
Product
Concept2 D PM5
Acra 05-BR2400
inSPORTline Rio
Tunturi Row 80 Endurance
Sedco FT 06
Hmotnost
25.8 kg
30 kg
16 kg
32 kg
Nosnost
225 kg
150 kg
110 kg
165 kg
68 kg
Výrobce
Concept 2
Acra
InSPORTline
Tunturi
Sedco
Délka
240 cm
195 cm
185 cm
217 cm
Šířka
60 cm
59 cm
44 cm
51 cm
Výška
91 cm
122 cm
128 cm
52 cm
Regulace zátěže
elektronické
elektronické
manuální
Cena ca. 28 500 CZK     ca. 40 000 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena