Vibrační bruska

Šetřete své ruce - s vibrační bruskou to půjde skoro samo.

ca. 3 100 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 16 800 CZK

Jak vybrat vibrační brusku?

Vibrační bruska je šikovný pomocník jak pro profesionály, tak pro hobby kutily, kteří rádi tráví svůj volný čas ve své dílničce, kde opracovávají nejrůznější materiály a tvoří z nich svá díla. K čemu všemu se taková vibrační bruska hodí a jak vybrat vibrační brusku? Podívejme se tedy na její využití a parametry, dle kterých vybrat tu nejvhodnější.

Využití

Vibrační bruska slouží k povrchové úpravě materiálu. Nahrazuje tak práci, kterou jste možná dříve vykonávali sami za pomocí brusného papíru, kterým jste ručně brousili a brousili, až Vám mohla ruka upadnout.

S vibrační bruskou opracujete velké plochy poměrně rychle a bez větší námahy. Zároveň brusku můžete využít jak na broušení dřeva, starých nátěrů, tak i na opracování plastů nebo na kovy. Stačí zvolit správný typ brusného papíru, který na brusku nasadíte.

Pro leváky
Metabo DSE 300 Intec

Princip fungování brusky je snadný – motor rozkmitá pracovní desku, na které je Vámi upevněný brusný papír, který se pohybuje tam a zpět a tím brousí povrch. Doopravdy to není žádná věda, ale když se nad tím principem člověk zamyslí, tak si pak lépe uvědomí, co má při pořízení nové brusky sledovat.

Typ

Vibrační brusky se rozdělují na dva základní typy a to podle toho, jak se pohybuje pracovní deska brusky při práci. Rozdělení je prosté a to na:

  • klasickou vibrační brusku
  • excentrickou vibrační brusku
Na jemné broušení
Makita BO3710

Vibrační brusky mají klasicky tvar obdélníku nebo čtverce a fungují pomocí kmitání, tak jak již bylo uvedeno výše. Hodí se opracovávání velkých ploch, broušení parket, opravu nábytku nebo na odstranění staré barvy.

Excentrická bruska se podobně jako vibrační používá na opracování ploch, ale funguje rozdílně. Bruska má kruhový tvar a při broušení kombinuje dva pohyby – otáčení kolem vlastní osy a u toho kmitá. Díky tomu nezanechává na povrchu stopy po broušení. Její využití je téměř totožné s vibrační bruskou, s tím rozdílem, že pro kulatý tvar brusné plochy se nedostane do různých rohů. Tento typ brusky často používají karosáři pro opravu laku. Na tuto brusku se dá nasadit leštící kotouč, pro leštění povrchu.

Tvar a velikost

Vibrační brusky jsou vyráběny v různých velikostech a tvarech. Rozdělit brusky se dá z několika úhlů pohledu.

Akumulátorová
Bosch GSS 18 V-10 Professional 0.601.9D0.200

Tvar

Jak bylo řečeno výše, na trhu jsou excentrické, tedy kruhové brusky a pak běžné vibrační brusky ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Aby to nebylo tak snadné, tak běžná vibrační bruska může mít i tvar delty. To znamená, že bruska se zužuje do špičky. Tyto brusky se hodí, pokud plánujete brousit těžko přístupná místa.

Pokud brusku potřebujete k profesnímu užití, tak se vyplatí samostatná delta bruska. Pokud jste tzv. „hobík“ alias kutil domácí, který jednou za čas potřebuje brusku se špičkou, tak najdete i kombinace obojího nebo možnost výměny brusné desky.

Jednoruční vs. obouruční bruska

Brusky můžeme dále dělit podle toho, kolik potřebujete rukou k jejich ovládání. Jednoruční brusky jsou menší, lehčí a lepší na manipulaci. Hodí se pro ty, kteří obrábějí méně často nebo spíše menší plochy a taky jsou lepší při broušení svislých povrchů.

Profi
DeWALT D26430

Naopak obouruční bruska je větší a těžší. Z toho vyplývá, že se ní hůře manipuluje a hodí se pro ty, kteří pravidelně pracují s velkou plochou materiálu, kterou musí opracovat. Obouruční bruska se hodí hlavně pro opracovávání ve vodorovné poloze. Větší hmotnost nemusí být nevýhodou, protože pokud je bruska těžší, tak na plochu působí větším tlakem díky gravitaci a naopak Vy nemusíte tolik tlačit na brusku.

Velikost brusné desky

U velikosti brusné desky platí, čím větší je její rozměr, tím rychleji opracujete potřebnou plochu. To je určitě pozitivní, na druhé straně také platí, že čím větší brusná deska, tím větší výkon brusky potřebujete a tím bude bruska dražší.

Proto je dobré reálně zvážit, jak často a jak velké plochy budete opracovávat. Samozřejmě někdo může sáhnout po větší brusce, i když ji použije výjimečně, ale prostě to chce mít rychle za sebou. Všeobecně se dá říct, že pro hobby uživatele by měla stačit bruska s deskou o ploše 160 – 200 cm2.

Na velké plochy
Festool LRS 400

Výkon

O výkonu již v krátkosti byla řeč. Čím větší brusku si chcete pořídit tím, větší výkon by měl mít motor brusky. Dbejte na to, abyste si nekoupili poddimenzované zařízení. Všeobecně se udává, že pro ty, kteří brusku využijí doopravdy jen občas stačí i zařízení s výkonem kolem 180 W. Pro pravidelné kutily se radí pořídit brusku s výkonem 180 – 300 W. Větší výkon už je vhodný pro větší brusky, které používají profesionálové. Obouručné brusky mívají výkon blížící se až k 500 W.

Výkon motoru má vliv na to, jak rychle dokáže bruska rozkmitat brusnou desku a z toho vyplývá to, jak rychle budete mít práci hotovou. Výrobci udávají počet kmitů za minutu. Tato hodnota se u různých brusek liší, ale měla by dosahovat minimálně 20000 a u výkonnějších typů přesáhne i 30000 kmitů za minutu.

Připevnění brusného papíru

Abyste mohli brousit, potřebujete k brusce upevnit brusný papír a je na výběr ze dvou způsobů upevnění.
Upevnění pomocí upínacích páček je poměrně jednouché, ale musíte mít brusný papír delší, než je brusná deska, abyste ho přehnuli přes okraj a pak utáhli zmíněnou páčkou.

Druhou variantou je použit brusného papíru s chloupky, které se přichytí na suchý zip. V tomto případě ušetříte brusný papír, protože nemusíte přehýbat přes hrany. Na druhé straně jsou tyto brusné papíry s chloupky dražší než obyčejné.

Další parametry

Kromě výše uvedených bodů jsou další prvky, které mohou značně zpříjemnit užívání vibrační brusky.
Už bylo zmíněno, že bruska nemusí mít tvar pouze čtverce nebo obdélníku, ale také může být také do špičky a ideální je, pokud se dají brusné desky měnit.

Další důležitá věc je, aby bruska měla vyvinutý systém, který pohltí vibrace, aby nepůsobily na rukojeť následně nepřecházely do Vaší paže. K tomu by v brusce měly být zabudovány silentbloky a vibrace by neměly jít do rukojeti. Ta by navíc měla být ergonomická, aby Vám dobře seděla do ruky. Dobré je i to, pokud je rukojeť pogumovaná, aby Vám bruska v ruce neklouzala.

Co se ovládání týče, tak oceníte, pokud se dá bruska ovládat stejnou rukou, ve které držíte brusku. To Vám umožní druhou rukou přidržovat nebo posouvat to, co právě brousíte.

Další důležitý prvek je sběr pilin a bruchu z broušení. K tomu slouží sběrný sáček nebo vysavač, který vtahuje prach z opracovaného materiálu do sběrné nádoby. Pokud má bruska otvor pro sběr prachu, tak se Vám bude hodit forma, podle které stejný otvor vytvarujete i do brusného papíru.
Dalším benefitem je pokud máte na brusce možnost měnit inte
nzitu broušení a to pomocí změny počtu kmitů za minutu.

Výrobci

Vibrační brusky jsou na trh dodávány mnoha výrobci, kteří vyrábějí i další elektronické nářadí. Když budeme konkrétní, tak je potřeba zmínit značku japonského původu Makita, dále Hecht, Bosch nebo Narex.
Vibrační brusku není problém zakoupit v každém hobby marketu nebo u prodejce nářadí a příslušenství pro dům, zahradu a dílnu.

Ceny

Vibrační brusky nejsou nikterak drahým zařízením. Ty nejlevnější se dají pořídit už od 500 Kč. Jedná se o ty nejobyčejnější a nepříliš výkonná zařízení. Vhodné jsou pro nepravidelné a krátkodobé užívání. Tato kategorie je v cenové relaci od zmíněných 500 až do 1000 Kč.

Od 1000 Kč začínají výkonné brusky, které jsou kvalitně provedeny a mají dobré příslušenství – ať už upevnění brusného papíru na suchý zip, odsávání hoblin, sada brusných papírů nebo vyměnitelné brusné desky. Tyto brusky se hodí pro nadšené kutily, kteří tráví v dílně hodně času a brusku využijí. V této kategorii určitě najdou zajímavé kousky i profesionálové, kteří s bruskou pracují denně. Takové profesionální jednoruční brusky se pohybují cenově kolem 3000 Kč.

Ještě dražší jsou pak obouruční brusky a různá multifunkční zařízení nebo speciální brusky, které doopravdy už využijí především profesionálové, pro hobby užijí jsou tyto brusky už luxusem.

Nomination
Pro leváky
Na jemné broušení
Akumulátorová
Profi
Na velké plochy
Image
Product
Metabo DSE 300 Intec
Makita BO3710
Bosch GSS 18 V-10 Professional 0.601.9D0.200
DeWALT D26430
Festool LRS 400
Napětí
230 V
230 V
18 V
230 V
Hmotnost
1.3 kg
1.6 kg
1.7 kg
1.3 kg
2.1 kg
Typ brusky
Jednoruční
vibrační
vibrační
vibrační
vibrační
Výrobce
Metabo
Makita
Bosch
DeWALT
FESTOOL
Cena ca. 3 100 CZK ca. 1 300 CZK ca. 2 500 CZK ca. 4 600 CZK ca. 16 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.