25 nejlepších vibračních brusek 2023
Šetřete své ruce - s vibrační bruskou to půjde skoro samo.
Jak vybrat vibrační brusku
- Vibrační bruska je šikovný pomocník jak pro profesionály, tak pro hobby kutily, kteří potřebují opracovávat nejrůznější materiály.
- Princip fungování brusky je snadný – motor rozkmitá pracovní desku, na které je Vámi upevněný brusný papír, který se pohybuje tam a zpět a tím brousí povrch.
- Vibrační brusky se rozdělují na dva základní typy a to podle toho, jak se pohybuje pracovní deska brusky při práci.
- Velmi důležitým parametrem, je výkon brusky. Při pravidelném používání by se měl výkon pohybovat v rozmezí 180 – 300 W.
Vibrační bruska - náš výběr





Akumulátorové vibrační brusky





Elektrické vibrační brusky





Vibrační brusky na dřevo a kov





Vibrační brusky na sádrokarton





Jak vybrat vibrační brusku
Typ
Při výběru narazíte na klasickou vibrační brusku nebo excentrickou vibrační brusku.
- Vibrační brusky – mají klasicky tvar obdélníku nebo čtverce a fungují pomocí kmitání, tak jak již bylo uvedeno výše. Hodí se opracovávání velkých ploch, broušení parket, opravu nábytku nebo na odstranění staré barvy.
- Excentrická bruska – se podobně jako vibrační používá na opracování ploch, ale funguje rozdílně. Excentrická bruska má kruhový tvar a při broušení kombinuje dva pohyby – otáčení kolem vlastní osy a u toho kmitá. Díky tomu nezanechává na povrchu stopy po broušení. Její využití je téměř totožné s vibrační bruskou, s tím rozdílem, že pro kulatý tvar brusné plochy se nedostane do různých rohů. Tento typ brusky často používají karosáři pro opravu laku. Na tuto brusku se dá nasadit leštící kotouč, pro leštění povrchu.
Víte, že…?
Vibrační brusku využijete i při broušení úhlů a hran. Vhodná je také na obrušování starých vrstev nátěrů či laků.
Tvar a velikost
Vibrační brusky jsou vyráběny v různých velikostech a tvarech. Rozdělit brusky se dá z několika úhlů pohledu.
Tvar
Jak bylo řečeno výše, na trhu jsou excentrické, tedy kruhové brusky a pak běžné vibrační brusky ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Aby to nebylo tak snadné, tak běžná vibrační bruska může mít i tvar delty. To znamená, že bruska se zužuje do špičky. Tyto brusky se hodí, pokud plánujete brousit těžko přístupná místa.
- Pokud brusku potřebujete k profesnímu užití, tak se vyplatí samostatná delta bruska.
- Pokud jste tzv. „hobík“ alias kutil domácí, který jednou za čas potřebuje brusku se špičkou, tak najdete i kombinace obojího nebo možnost výměny brusné desky.
Jednoruční vs. obouruční bruska
Brusky můžeme dále dělit podle toho, kolik potřebujete rukou k jejich ovládání.
- Jednoruční brusky jsou menší, lehčí a lepší na manipulaci. Hodí se pro ty, kteří obrábějí méně často nebo spíše menší plochy a taky jsou lepší při broušení svislých povrchů.
- Obouruční bruska je větší a těžší. Z toho vyplývá, že se ní hůře manipuluje a hodí se pro ty, kteří pravidelně pracují s velkou plochou materiálu, kterou musí opracovat. Obouruční bruska se hodí hlavně pro opracovávání ve vodorovné poloze. Větší hmotnost nemusí být nevýhodou, protože pokud je bruska těžší, tak na plochu působí větším tlakem díky gravitaci a naopak Vy nemusíte tolik tlačit na brusku.
Velikost brusné desky
U velikosti brusné desky platí, čím větší je její rozměr, tím rychleji opracujete potřebnou plochu. To je určitě pozitivní, na druhé straně také platí, že čím větší brusná deska, tím větší výkon brusky potřebujete a tím bude bruska dražší.
Proto je dobré reálně zvážit, jak často a jak velké plochy budete opracovávat. Samozřejmě někdo může sáhnout po větší brusce, i když ji použije výjimečně, ale prostě to chce mít rychle za sebou. Všeobecně se dá říct, že pro hobby uživatele by měla stačit bruska s deskou o ploše 160 – 200 cm2.
Výkon
O výkonu již v krátkosti byla řeč. Čím větší brusku si chcete pořídit tím, větší výkon by měl mít motor brusky. Dbejte na to, abyste si nekoupili poddimenzované zařízení.
Výkon | Možnost použití |
---|---|
Do 180 W | Brusky vhodné pro občasné využívání při broušení malých ploch. |
Od 180 – 300 W | Takto výkonné brusky budou stačit pravidelným domácím kutilům. |
Od 300 – 500 W | Nejvýkonnější brusky se vyplatí spíše profesionálům. |
Kmity
Výkon motoru má vliv na to, jak rychle dokáže bruska rozkmitat brusnou desku a z toho vyplývá to, jak rychle budete mít práci hotovou. Výrobci udávají počet kmitů za minutu. Tato hodnota se u různých brusek liší, ale měla by dosahovat minimálně 20000 a u výkonnějších typů přesáhne i 30000 kmitů za minutu.
Připevnění brusného papíru
Abyste mohli brousit, potřebujete k brusce upevnit brusný papír a je na výběr ze dvou způsobů upevnění.
- Upevnění pomocí upínacích páček je poměrně jednouché, ale musíte mít brusný papír delší, než je brusná deska, abyste ho přehnuli přes okraj a pak utáhli zmíněnou páčkou.
- Druhou variantou je použití brusného papíru s chloupky, které se přichytí na suchý zip. V tomto případě ušetříte brusný papír, protože nemusíte přehýbat přes hrany. Na druhé straně jsou tyto brusné papíry s chloupky dražší než obyčejné.
Další parametry
Kromě výše uvedených bodů jsou další prvky, které mohou značně zpříjemnit užívání vibrační brusky.
- Už bylo zmíněno, že bruska nemusí mít tvar pouze čtverce nebo obdélníku, ale také může být také do špičky a ideální je, pokud se dají brusné desky měnit.
- Další důležitá věc je, aby bruska měla vyvinutý systém, který pohltí vibrace, aby nepůsobily na rukojeť následně nepřecházely do Vaší paže. K tomu by v brusce měly být zabudovány silentbloky a vibrace by neměly jít do rukojeti. Ta by navíc měla být ergonomická, aby Vám dobře seděla do ruky. Dobré je i to, pokud je rukojeť pogumovaná, aby Vám bruska v ruce neklouzala.
- Co se ovládání týče, tak oceníte, pokud se dá bruska ovládat stejnou rukou, ve které držíte brusku. To Vám umožní druhou rukou přidržovat nebo posouvat to, co právě brousíte.
- K některým bruskám můžete připevnit zařízení na sběr pilin a prachu z broušení. K tomu slouží sběrný sáček nebo vysavač, který vtahuje prach z opracovaného materiálu do sběrné nádoby. Pokud má bruska otvor pro sběr prachu, tak se Vám bude hodit forma, podle které stejný otvor vytvarujete i do brusného papíru.
- Praktickou funkcí je i možnost měnit intenzitu kmitů/minutu.
Výrobci
Vibrační brusky jsou na trh dodávány mnoha výrobci, kteří vyrábějí i další elektronické nářadí. Když budeme konkrétní, tak je potřeba zmínit značku japonského původu Makita, dále Hecht, Bosch nebo Narex.
Vibrační brusku není problém zakoupit v každém hobby marketu nebo u prodejce nářadí a příslušenství pro dům, zahradu a dílnu.
Ceny
Vibrační brusky nejsou nikterak drahým zařízením.
- Ty nejlevnější se dají pořídit už od 500 Kč. Jedná se o ty nejobyčejnější a nepříliš výkonná zařízení. Vhodné jsou pro nepravidelné a krátkodobé užívání. Tato kategorie je v cenové relaci od zmíněných 500 až do 1000 Kč.
- Od 1000 Kč začínají výkonné brusky, které jsou kvalitně provedeny a mají dobré příslušenství – ať už upevnění brusného papíru na suchý zip, odsávání hoblin, sada brusných papírů nebo vyměnitelné brusné desky. Tyto brusky se hodí pro nadšené kutily, kteří tráví v dílně hodně času a brusku využijí. V této kategorii určitě najdou zajímavé kousky i profesionálové, kteří s bruskou pracují denně. Takové profesionální jednoruční brusky se pohybují cenově kolem 3000 Kč.
- Ještě dražší jsou pak obouruční brusky a různá multifunkční zařízení nebo speciální brusky, které doopravdy už využijí především profesionálové, pro hobby užijí jsou tyto brusky už luxusem.
Otázky a odpovědi
Kdy se bude hodit?
Jak vybrat vibrační brusku?
Různé typy produktů porovnejte zde.