Vodní dýmka

Dopřejte si odpočinek s vůní orientu.

ca. 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat vodní dýmku

  • Tradiční vs. moderní – moderní vodní dýmky jsou typicky vyráběny v Číně společnostmi se sídlem ve Spojených státech i jinde. Tradiční vodní dýmky pocházejí z Egypta, Sýrie, Libanonu, Turecka a dalších zemí na Středním východě a podél Středozemního moře.
  • Materiál – výrobním materiálem je nerez nebo mosaz
  • Výška vodní dýmky – výběr správné výšky pro vodní dýmku je z větší části záležitostí preference. Zkušení kuřáci inklinují k výšce vodní dýmky mezi 70 až 80 centimetry.
  • Vícenásobné hadice – čtyřhadicové vodní dýmky vypadají úžasně. Mohou být ideální pro párty.

Tradiční vs. moderní

Moderní vodní dýmky jsou typicky vyráběny v Číně společnostmi se sídlem ve Spojených státech i jinde.

  • Tradiční vodní dýmky pocházejí z Egypta, Sýrie, Libanonu, Turecka a dalších zemí na Středním východě a podél Středozemního moře.
Klasická dýmka
Top Mark Vodní dýmka Eset 18/1 modrá 46 cm
  • Moderní vodní dýmky jsou vyráběny na montážních linkách moderními výrobními postupy, zatímco většina tradičních vodních dýmek je vyráběna ručně. Rozlišení moderní vodní dýmky a tradiční vodní dýmky je poměrně snadné. Rozlišitelnými faktory jsou konstrukce, styling a výkon.

Moderní vodní dýmky

Obecně platí, že moderní vodní dýmky jsou konstruovány lehčími hmotami a bez viditelných svárů. Obvykle se skládají ze závitových součástí, které jsou přišroubovány dohromady, díky čemuž je lze také snadno odšroubovat, aby se vešly do kufříků. Některé ze špičkových moderních vodních dýmek mají lepší finální úpravu než tradiční vodní dýmky, protože mísí chrom do konečné úpravy. Jedna z nejuznávanějších moderních značek vodních dýmek je Mya Saray, o níž byste měli uvažovat, pokud si chcete pořídit moderní vodní dýmku.

Design

Některé moderní vodní dýmky mají vylepšený design. Jednou z novinek je zdokonalený systém zpětných ventilů na několika modelech hadic. Tyto kontrolní ventily jsou konstruovány s kuličkovými ložisky uvnitř. Výsledkem je vícenásobná hadicová vodní dýmka, která může být kouřena, aniž by bylo zapotřebí připojit každou hadici, která se nepoužívá, což je těžkopádná záležitost s tradičními vodními dýmkami.

Jedna hadice
KRCZ Vodní dýmka Branch red 45 cm

Příslušenství

Mnoho moderních vodních dýmek je také přišroubováno na podstavci. Díky tomu je snadné vysunout dřík tak, aby se váza doplnila vodou a znovu se uzavřela vzduchotěsným těsněním. Jediným nedostatkem je to, že kovové závitové kování se může snadno vysunout, pokud by bylo použito levné lepidlo. Nicméně to není obvykle problém s moderními vodními dýmkami s vyšší cenou.

Materiál

Hlava nebo mísa na moderních vodních fajkách je obecně vyrobena z keramiky spíše než z hlíny, která se používá pro tradiční vodní dýmky.

Rozdíl spočívá v tom, že keramika zároveň nevede teplo, což by mohlo způsobit nižší kvalitu kouření. Rovnoměrné rozložení tepla znamená méně spalování tabáku a méně přeskupování uhlí. Také prodlužuje dobu trvání kouření, protože chuť se nezhoršuje ostrým kouřem.

Moderní vodní dýmka
Aladin Luxus Margarita Silvered 50 cm

Moderní vodní dýmky zahrnují řadu produktů, včetně vodních dýmek, které mají keramické sochy, dýmky vykládané různými vzory a nerezové modely z nerezové oceli. Ať už jde o jakýkoliv styl, moderní vodní dýmky mají tendenci mít více současných nebo futuristických vzorů na hrdlu i váze.

Tradiční vodní dýmky

Tradiční vodní dýmky jsou obecně větší a jsou konstruovány těžšími kovy. Výrobci mají také tendenci používat kombinace kovů, jako je nerezová ocel s mědí a mosazí. Moderní vodní dýmky obvykle používají převážně nerezovou ocel a mohou se mísit až v konečné úpravě s jinými prvky. Nejlepší tradiční vodní dýmky používají mosaz kolem kritických bodů, jako je vstup pro hadici a zpětný ventil. Hlavní výhody použití mosazi v těchto místech pocházejí z procesu pájení, při němž se mosaz kombinuje s ocelí.

Konstrukce

Pájecí proces dodává těmto svarovým bodům spoustu pevnosti. Svářecí body jsou obvykle velmi dobře viditelné na tradičních vodních dýmkách a někteří kupci vodních dýmky jsou překvapeni nebo zklamáni po koupi nové vodní dýmky, která se díky tomu zdá být nedokončená. Nicméně, jiní majitelé vodní dýmky milují tento aspekt tradičních vodních dýmek. Mají pocit, že mají jedinečnou ručně vyrobenou dýmku. Khalil Mamoon je výrobce tradiční vodní dýmky nejvyšší kvality a materiálů.

Jednošlauchová
Super Heroes Serik Black 44cm

Design

Tradiční vodní dýmky se trochu liší od regionu k regionu. Ať už jde jakýkoli region, pravděpodobně budou vzory začleněné do návrhu vodní dýmky jedinečné pro historii tohoto regionu.

Tradiční výrobci vodních dýmek vylepšují své návrhy po mnoho generací. Pokud jde o výkon, tradiční vodní dýmky mají tendenci kouřit lépe než moderní vodní dýmky.

Konstrukce

Existuje mnoho výjimek, ale tradiční vodní dýmky typicky používají jednu centrální trubku, která běží po celé délce hrdla. Spojnice hadice a proplachovacího ventilu je typicky také jedna trubka. Trubky používané v tradiční výrobě vodních dýmek mají tendenci mít širší průměr než ty, které se používají v moderních vodních dýmkách. Výsledkem této výroby je snadnější tah kouře.

Čtyřšlauchová
Dreamliner Dom modrá 60cm

Použité materiály

Mosaz

Někteří znalci vodních dýmek tvrdí, že tuhé mosazné trubky jsou nejlepší. Jsou to nejtěžší, nejtěsnější potrubí a vydrží navždy. V průběhu času sice oxidují, ale nikdy nekorodují. Problémem s mosaznými trubkami je, že vyžadují pravidelné leštění, aby si udrželi svůj lesk. Jiní lidé preferují kombinace nerezové oceli s mosazí nebo mědí.

Nerezová ocel

S nerezovou ocelí existují různé problémy. Jedním z nich je málo výrobců, kteří používají kvalitní nerezovou ocel. Obvykle se používá ocel nízké kvality, která se elektrolyzuje pouze na vnější straně niklem. Vnitřní část tak zůstává zranitelná vůči korozi a rzi. Dokonce i velmi uznávaní výrobci vyrábějí vodní dýmky tímto způsobem.

Výška vodní dýmky

Výběr správné výšky pro vodní dýmku je z větší části záležitostí preference. Zkušení kuřáci inklinují k výšce vodní dýmky mezi 70 až 80 centimetry. Tento rozsah výšky znamená dobrou kombinaci mezi výkonem a snadným ovládáním. Nicméně někdo, kdo hodlá tábořit nebo hodně cestovat, může upřednostňovat menší vodní dýmku. A zase naopak někdo, kdo má v úmyslu kouřit na své venkovní terase, může chtít opravdu vysokou vodní dýmku, kterou lze umístit na podlahu vedle vysokého stolu.

Menší dýmka
KRCZ Fikys lila 35cm

Výška hraje také určitou roli ve výkonu. Větší váza a hrdlo obsáhne více kouře a vytvoří tím více kouře při vdechování. To ale neznamená, že malé vodní dýmky nekouří. Existuje spousta malých vodních dýmek, které kouří velmi dobře.

Vícenásobné hadice

Čtyřhadicové vodní dýmky vypadají úžasně. Mohou být ideální pro párty. Avšak čím více hadic, tím spíše výkon spadne a tím těžší je vodní dýmku kouřit.

Důvodem, proč je obtížnější tuto vodní dýmku kouřit je, že každý, kdo má hadici v ruce, musí zacpat svou hadici, když nekouří. Pokud není špička jedné hadice ucpána, člověk, který kouří, nemůže získat dostatek sání, aby vytáhl kouř.

Naštěstí většina tradičních vícenásobných hadicových vodních dýmek mají gumové zátky, které usnadňují převedení kouře na jednu hadici. Můžete se však také rozhodnout pro moderní vodní dýmku s vestavěným zpětným ventilovým systémem, který je mnohem propracovanější.

Kontrola před nákupem

Kontrola před nákupem je velmi důležitá, protože bez ohledu na to, z jaké země dýmka pochází, je určité procento vodních dýmek, které jsou vadné.

Miska

Začněte s miskou z vodní dýmky nahoře. Prohlédněte si otvor, kde se hadice připojí k vaší vodní dýmce. Pokud je otvor v misce oválný, nemusí se dobře utěsnit po připevnění misky na dýmku. Dále vyhledejte překážky v dírách misky. Někdy při procesu výroby jsou otvory zakryté nebo ucpané. Musíte se také edy dobře ujistit, že mísa dobře sedí na zbytku vodní dýmky.

Svařované švy

Mnoho lidí si nemyslí, že svarové švy jsou až tak důležité. Při používání vodní dýmky však musíte utěsnit jakékoliv úniky vzduchu.
Je třeba dbát na to aby bylo zajištěno, že jsou k dispozici buď svařovací švy, anebo aby byly součásti vyrobeny profesionálně z jednoho kusu, aby nedošlo k úniku.

Zkontrolujte, zda mají svařovací švy trhliny a zda jsou řádně provedeny. Pokud nebudou provedeny bezchybně, opět bude docházet k úniku vzduchu.

Tloušťka skla

Skleněné vodní dýmky přinášejí potěšení ze sledování cirkulace kouře, proto jsou skleněné dýmky velmi žádané.

Skleněné vodní dýmky se dnes stávají oblíbenými stále více a více mezi kuřáky vodních dýmek. Tlusté sklo je lepší než tenké sklo.

  • Při skladování a manipulaci je menší pravděpodobnost poškození tlustého skla.
  • Druhá věc je, že tlusté sklo je lepší co se týče ohřevu než tenké sklo.

Průchody

Realita je, že vodní dýmka je jen tak dobrá jako její nejmenší část. Kouř z vodní dýmky prochází několik bran různého rozměru.
Čím větší jsou průchody, tím větší je množství kouře, které prochází v každém okamžiku.

Aby bylo zajištěno, že máte vysoce výkonnou vodní dýmku, věnujte pozornost tomu, co se děje při průchodu kouře hadicí a komorou. Pokud jsou brány malé, pravděpodobně snižují množství kouře, které jimi prochází.
Když kupujete svou vodní dýmku, věnujte tedy pozornost tomu, jak je propracován a jak je veliký nejmenší otvor průchodu vzduchu v dýmce.

Hadice

Odstraňte hadičku z vodní dýmky a jeden konec zacpěte palcem a foukněte do druhého konce. Pečlivě poslouchejte, zda nedošlo k úniku vzduchu. Pokud dojde k úniku vzduchu, hadice má otvor. Pokud je množství vystupujícího vzduchu citelně slabé, má hadice překážky.

Váza

Zkontrolujte hrdlo tím, že jej prohlédnete směrem proti světlu. Ujistěte se také, že váza není vratká. Podívejte se i na trhliny a štěpky ve skle.

Ceny

Pokud kupujete vodní dýmku, která je dražší než 700 Kč, pravděpodobně získáte již solidní typ dýmky. Pokud však utratíte více než 2000 Kč za vodní dýmku, je pravděpodobné, že získáte něco, co vám vydrží dlouhou dobu.
Je třeba dávat pozor na to, že mnoho tradičních vodních dýmek jsou poměrně drahé a nedosahují očekávání, což je většinou kvůli viditelným svarům a nedokonalé dokončovací práci.
Populární značkové vodní dýmky budou vždy o 10 – 15% dražší než stejně dobré vodní dýmky, které nejsou tak známé.

Značka Cena
Khalil Mamoon 2500 Kč
MYA Od 1500 Kč
Sahara Smoke Od 990 Kč
Aladin a Top Mark Od 330 Kč
Kaya Od 900 Kč

Otázky a odpovědi

Jaké uhlíky použít?

Volit můžete klasické nebo rychlozápalné. Klasické vydrží déle a nemají vliv na chuť. V klasických uhlících nejsou žádné chemické složky. Rychlozápalné snadno zapálíte pomocí zapalovače. Počítat však musíte se zápachem těchto uhlíků. Proto je vhodné vybírat opravdu kvalitní uhlíky bez chemické chuti.

Jak se o dýmku starat?

Údržbu je nutné provádět pravidelně. Celou dýmku kromě hadice je možné propláchnout vodou. Nepoužívejte saponáty, které mohou zanechat chemickou pachuť. Starat se musíte i o korunku. Tu lze vyvařit nebo čistit pomocí houbičky. Hadici můžete jednoduše profouknout ústy nebo kompresorem. Tělo se může čistit pomocí speciálního štětečku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Klasická dýmka
Jedna hadice
Moderní vodní dýmka
Jednošlauchová
Čtyřšlauchová
Menší dýmka
Image
Product
Top Mark Vodní dýmka Eset 18/1 modrá 46 cm
KRCZ Vodní dýmka Branch red 45 cm
Aladin Luxus Margarita Silvered 50 cm
Super Heroes Serik Black 44cm
Dreamliner Dom modrá 60cm
KRCZ Fikys lila 35cm
Výrobce
Top Mark
Faro
Aladin
Dreamliner
KRCZ
Výška
46 cm
45 cm
50 cm
44 cm
60 cm
35 cm
Počet vývodů na hadice
1
1
1
1
4
1
Cena ca. 700 CZK ca. 600 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 100 CZK ca. 2 500 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.