Vysoušeč rukou

Ekologický provoz.

ca. 8 200 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 3 500 CZK

Jak vybrat vysoušeč rukou

 • Vysoušeč rukou může být horkovzdušný nebo tryskový.
 • Jednotlivé modely se liší také způsobem ovládání.
 • Vysoušeče rukou se vyrábí z plastu nebo kovu.
 • U všech přístrojů je nutné zajistit přívod elektrického proudu. Používá se běžné napětí 220 – 240 V.

Typy

Na našem trhu narazíte na dva typy vysoušečů rukou. Každý z nich je ale jiný a nabízí tedy i jiné služby.

Horkovzdušný

Horkovzdušný vysoušeč je klasika, kterou jistě znáte. Má podobu krabičky zavěšené na zdi, která fouká horký vzduch. Obecně se řadí mezi levnější modely s pomalejší rychlostí sušení.
Mezi hlavní výhody patří:

Bezdotykový
G21 Razor Gray
 • Vysoký výkon – rychlost vzduchu, která z přístroje proudí, může být i 105 m/s
 • Nízká cena
 • Nízké provozní náklady
 • Odolný kryt – disponuje jím většina modelů; vyrábí se z plastu nebo kovu, přičemž kovové krytí je odolnější

Tryskový

Tryskové vysoušeče mají většinou plochý tvar, do kterého se vkládají dlaně. Ty protahujete nahoru a dolů. Tento typ je účinnější a rychlejší.
Postupem času získal na popularitě díky svým vlastnostem jako:

 • Nízké provozní náklady – přístroje mají nízkou spotřebu elektrické energie; navíc jsou díky rychlému sušení rukou efektivnější než předchozí varianta
 • Ekologický provoz – výroba papírových ubrousků zatěžuje životní prostředí, oproti tomu tyto vysoušeče neprodukují odpad a navíc šetří energii
 • Suchá podlaha – spodní část přístroje je opatřena odkapovou nádobou, do které stéká voda ze sušených rukou
 • Snadná instalace – vysoušeč je zavěšen do kovového panelu, který se na zeď uchytí pomocí šroubů
 • Dlouhá životnost – uvádí se, že při průměrném používání, což je cca 400x denně je životnost asi 10 let
Do veřejných prostor
NOVASERVIS 69091,1

Jedinou nevýhodou oproti horkovzdušné variantě je vyšší pořizovací cena, která se vám ale díky ekologickému provozu brzy vrátí.

Materiál

Z hlediska materiálu máte na výběr ze dvou možností a to plech nebo plast.

Kov

Používá se masivní plech/kovové materiály a to zejména u vysoušečů, které jsou v provedení tzv. antivandal. Jejich povrch je dále ošetřen velmi odolným lakem, díky kterému výrobek nepoškodí ani např. zapálená cigareta. Toto provedení je vhodné zejména do veřejných provozoven, jako jsou restaurace, kluby apod. Plechový materiál najdete nejčastěji u horkovzdušných modelů.

Tryskový
Jet Dryer Booster Stříbrný

Plast

Vysoušeče jsou vyrobeny z tzv. ABS plastu, což je mimořádně pevný a houževnatý materiál. Z dalších výhod je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. Povrch přístrojů je zpravidla lesklý a nepropustný. Nejčastěji se vyrábí v bílém nebo šedém barevném provedení.

Systém sušení

Horkovzdušné varianty disponují několika možnostmi při spouštění sušení a to:

 • Tlačítko, které je nutné zmáčknout
 • Automatické spouštění po vložení rukou – hygieničtější varianta
 • Fotodioda – součást moderních vysoušečů; opatřen tryskou, která má kruhový otvor
Pro velkou zátěž
Impeco HD1H1S

Tryskové vysoušeče jsou všechny v provedení bezkontaktním. Zapnutí probíhá na základě fotodiody. Jedná se tedy o naprosto hygienický provoz, při kterém nedochází k přenosu případných bakterií.

Víte, že…?

Otázka hygieny se u vysoušečů řeší poměrně často. Moderní modely jsou výhradně v bezkontaktním provedení, takže nemůže dojít k přenosu žádných patogenů. Pokud navíc pořídíte vysoušeč, který bude vybavený také HEPA filtrem, případně UV sterilizačními diodami, nelze již udělat více pro hygieničtější provoz.

Provoz, výkon

U všech přístrojů je nutné zajistit přívod elektrického proudu. Používá se běžné napětí 220 – 240 V ze zásuvky nebo připojením přívodu přímo ve zdi.
Výkon, jako u všech elektronických přístrojů, je dobré volit co nejvyšší. Respektive, čím větší hodnota bude, tím výkonněji a tedy i rychleji bude ruce vysoušet.

Automatické spouštění
Sanela SLO 02E 79024

Údržba

Údržba obou typů vysoušečů rukou je velmi snadná a rychlá. U horkovzdušné varianty stačí přístroj jednou za čas otřít vlhkou utěrkou a je hotovo. Údržba tryskového vysoušeče obnáší pouze vylévání odkapové nádobky, ve které se hromadí voda ze sušených rukou. Toto se provádí podle frekvence používání cca 1 – 2x týdně. Také se doporučuje občas otřít vlhkým hadříkem vzduchový filtr přístroje, který je ve spodní části.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce patří např. Merida, Empire, Sapho nebo Jet Dryer.
Vysoušeče rukou lze rozdělit do tří základních cenových kategorií. Obecně ale u tohoto typu zařízení platí, že za kvalitu je nutné si připlatit a to zejména ve chvíli, kdy bude opravdu intenzivně používaný větším počtem lidí. Levné přístroje mohou být více poruchová nebo mohou disponovat malým výkonem. Dražší modely jsou mimo jiné více odolné.

1000 Kč až 3000 Kč V této kategorii koupíte pouze horkovzdušné vysoušeče rukou. I když je cena poměrně nízká, většina z nich je vybavena bezdotykovým senzorem. Přístroje jsou zpravidla vyrobené z plastu a mají nižší výkon. Hodí se zejména na domácí používání.
3000 Kč až 10000 Kč Většinu nabídky tvoří opět horkovzdušné varianty, ale najdete už i tryskové vysoušeče, i když v poměrně malém počtu. Horkovzdušné přístroje mají již poměrně vysoký výkon s automatickým zapínáním vysoušení. Na výrobu se vedle plastu používá také kov.
Nad 10000 Kč Opět narazíte na oba typy vysoušečů. Tryskové modely ve větší míře začínají na cca 14000 Kč. Přístroje jsou plně automatické s odtokovými kanálky, vysoce výkonné.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody vysoušeče rukou?

Vysoušeče rukou jsou v dnešní době již téměř samozřejmou součástí především veřejných sociálních zařízení a veškerých provozoven, jejichž součástí jsou také toalety pro zákazníky. Díky jejich ekologickému provozu si ale postupně získávají své místo i v běžných domácnostech.

Jak vybrat vysoušeč rukou?

Horkovzdušné vysoušeče jsou zpravidla malých rozměrů, a proto se hodí i do opravdu stísněných prostor. Tryskové vysoušeče jsou naopak rozměrnější, ale najdete i menší varianty, které jsou vhodné i na menší toalety.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Bezdotykový
Do veřejných prostor
Tryskový
Pro velkou zátěž
Automatické spouštění
Plastový
Odolný
Image
Produkt
G21 Razor Gray
NOVASERVIS 69091,1
Jet Dryer Booster Stříbrný
Impeco HD1H1S
Sanela SLO 02E 79024
Fenix ZY 203-A
Bemeta 924224150
Výrobce
G21
Novaservis
Jet Dryer
Impeco
Sanela
Fenix
Bemeta
Příkon
1300 W
1500 W
1800 W
2300 W
2400 W
1800 W
Hmotnost
10 kg
2 kg
3.68 kg
4.3 kg
7 kg
2,7 kg
2.52 kg
Cena ca. 8 200 CZK ca. 1 400 CZK ca. 3 900 CZK ca. 3 900 CZK ca. 6 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 3 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.