Nejlepší držáky na boxovací pytel 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bushido DBX drzak do 350 kg

Jak vybrat držák na boxovací pytel

  • Boxovací pytle slouží k trénování úderů. Pro efektivní trénink je nutné pytel bezpečně zavěsit. K těmto účelům slouží tři základní typy držáků. Jedná se o stropní závěsy, konzole do zdi nebo volně stojící stojany.
  • Základním parametrem boxovacích pytlů je jejich nosnost. Ta se u jednotlivých modelů může podstatně lišit. Nejčastěji se ale pohybuje kolem 100 kg.
  • Celkové rozměry jsou důležité především u stojanů, které jsou prostorově náročnější. U držáků ve stylu tzv. šibenice je podstatná délka ramene.

Držák na boxovací pytel - náš výběr

Marbo MA-B002 2.0
přečíst recenzi
Výrobce: Marbo
Zobrazit více
Marbo MA-B002 2.0, držák na boxovací pytel, je konstruován z ocelového profilu rozměrů 50 x 50 x 2 mm, výroba probíhá na CNC strojích. Nosnost konstrukce je 150 kg. Držák disponuje 8 montážními otvory a protiopírajícími maticemi. Kotvící materiál nejde v balení a kotouč na stěnu je 100 cm. Záruka je 24 měsíců.
Zobrazit méně

Nástěnné držáky na boxovací pytel

Marbo MA-B002 2.0
přečíst recenzi
Výrobce: Marbo
Zobrazit více
Marbo MA-B002 2.0, držák na boxovací pytel, je konstruován z ocelového profilu rozměrů 50 x 50 x 2 mm, výroba probíhá na CNC strojích. Nosnost konstrukce je 150 kg. Držák disponuje 8 montážními otvory a protiopírajícími maticemi. Kotvící materiál nejde v balení a kotouč na stěnu je 100 cm. Záruka je 24 měsíců.
Zobrazit méně

Stropní držáky na boxovací pytel

Zobrazit kompletní nabídku Držák na boxovací pytel

Jak vybrat držák na boxovací pytel

Jaké typy držáků existují

Podle konstrukčního zpracování lze rozlišit tří základní typy držáků na boxovací pytel. Jedná se o stropní závěsy, konzole do zdi nebo stojany. Při jejich výběru je nutné zohlednit prostor, ve kterém bude boxovací pytel zavěšen. Ten musí být dostatečný jak pro pohyb boxovacího pytle, tak pro samotného boxera.

Boxovací pytel na stropě

Boxovací pytel můžete umístit například na stropní držák, iStock / uatp2

Stropní závěsy

Stropní závěsy mohou mít dvojí podobu:

  • Závěsné oko – má méně záchytných bodů ve stropě; oko může být pevné i otočné
  • Speciální kříž – tento může být opatřen otočnou redukcí; její funkce je utlumení přenosu nárazu do stropní konstrukce; lépe rozloží váhu boxovacího pytle

Jejich hlavní výhodou je možnost zavěšení do prostoru v jakékoliv vhodné vzdálenosti od stěn místnosti. Toto zaručuje absolutně neomezený pohyb při tréninku.

Konzole do zdi

Držák na boxovací pytel
Bushido DBX drzak do 350 kg

Mimo stropní zavěšení lze použít také tzv. šibenici, což je závěsná konzole, která se instaluje do pevných stěn. Konzole do zdi jsou vždy koncipované tak, aby zajistili prostor ode zdi ve vzdálenosti kolem 70 cm, což je dostačující pro pohyb pytle. Samotný boxer je ale prostorově omezen. Tuto konzoli je vodné doplnit řetězem, který bude mít dostatečnou délku i velikost ok a také vhodnou karabinou. Tu je pak možné zacvaknout do jakéhokoli oka, což umožňuje upravit výšku zavěšení pytle dle aktuálních potřeb.

Boxerské stojany

V tomto případě se jedná o samostatně stojící stojany, které umožňují zavěšení boxovacího pytle. Zpravidla jsou skládací a tedy přenosné, takže umožňují trénink prakticky kdekoliv. Podmínkou těchto konstrukcí je vysoká pevnost, která zajistí stabilitu stojanu i při intenzivním tréninku. Volně stojící stojany jsou také alternativou pro ty, kteří nemají možnost pevného kotvení konzolí do zdí nebo stropů. Stejně jako u předchozího typu, je i v tomto případě omezený pohyb boxera

Typ držákuVýhodyNevýhody
Stropní závěsyUmožňují instalaci do stropu do různých vzdáleností ode zdíNutno ověřit možnosti zatížení stropu
 Není omezen pohyb ani boxera ani samotného pytle 
Konzole do zdiPevné a bezpečné uchycení boxovacího pytleProstor pro boxera je částečně omezený
 Zajišťuje potřebnou vzdálenost zavěšení pytle od zdi 
StojanMohou být skládací, přenosnéPozor na dostatečnou stabilitu stojanu
 Umožňují trénink prakticky kdekoli 

Víte, že…?

Ukotvení boxovacího pytle lze zajistit i koupí rozpínací hmoždinky a půlkruhového háku nebo karabiny v jakémkoli dobrém železářství. Tyto komponenty jsou dostupné za poměrně nízkou cenu, respektive jejich pořizovací cena se pohybuje do 200 Kč.

Boxovací pytle na stojanech venku

Důležitým parametrem při výběru konkrétního držáku je nosnost, iStock / undefined undefined

Jaká je nosnost závěsných systémů

Nástěnné držáky na boxovací pytel
Marbo MA-B002 2.0

Nosnost je prakticky základním parametrem při výběru. Udává, jak těžký boxovací pytel bude možné na systém zavěsit. Jednotlivé závěsné systémy se pak mohou mírou zatížení markantně lišit. Zatímco některé uvádí nosnost kolem 50 kg, hodnota u jiných modelů může vzrůst až na 350 kg. U většiny držáků se pak nosnost pohybuje kolem 100 kg. U stropních závěsů a konzolí do zdi je nutné vzít v potaz také možnosti zatížení stropu nebo zdiva, do kterého se vybraná konzole bude instalovat.

Jaké mají držáky rozměry

V případě závěsných ok a jiných stropních systémů, nejsou rozměry až tak důležité, protož je lze umístit kamkoliv do prostoru. U nástěnných držáků bude podstatná délka ramene ode zdi. Ta by neměla být kratší než 70 cm, což je prakticky nezbytný prostor pro optimální zavěšení boxovacího pytle. V případě stojanů bude stěžejní celkový rozměr a to z důvodu náročnosti na prostor. Tyto vyžadují podstatně více místa pro instalaci než stropní systémy a nástěnné držáky.

Víte, že…?

Také pytle se vyrábí v různých rozměrech. Modely o délce 80 až 130 cm jsou vhodné pro nácvik boxerských úderů. Pytle s délkou 150 až 200 cm slouží pro trénink kopů. Pytle se dle rozměrů zavěšují do různých výšek. Pravidlem je, aby byla zhruba čtvrtina jeho výšky nad úrovní očí boxera.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat držák na boxovací pytel?

V podstatě lze volit ze tří základních typů. Výběr zpravidla souvisí s možnostmi jeho umístění v prostoru. Toto má vliv také na rozměry a to zejména boxerských stojanů. Základním parametrem je pak nosnost držáků.

V čem se liší jednotlivé typy držáků?

Držáky se od sebe liší způsobem instalace a dále prostorem, který po zavěšení pytle poskytují. Nejméně náročnou variantou na prostor jsou stropní oka, díky kterým lze pytel zavěsit do otevřeného prostoru. Nejvíce omezující jsou stojany, které vyžadují hodně místa a nejvíce omezují boxera v pohybu kolem pytle.
Zobrazit kompletní nabídku Držák na boxovací pytel