Zahradní polohovací křeslo

Nejpohodlnější možnost relaxace.

ca. 2 000 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 500 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat zahradní polohovací křeslo?

Zahradní sedací nábytek je základním vybavením každého exteriéru, terasy, pergoly nebo balkonu. Nepostradatelnou součástí je pak zejména pohodlné sezení, které může být řešeno formou židlí, křesílek, pohovek, houpaček atd. Polohovací křesla patří díky své variabilitě mezi nejpohodlnější možnost, jak relaxovat na čerstvém vzduchu.

Materiál

Zahradní židle a křesla se vyrábí z nejrůznějších materiálů. V tabulce níže najdete nabídku materiálů, které najdete i na modelech polohovacích křesel s podnožkou.

Materiál Popis výrobku
Kov Křesílka s kovovou konstrukcí disponují zejména dlouhou životností a také snadnou údržbou; Nejčastěji se využívá ocel nebo hliník; V případě kovových výpletů je vhodné použití textilních polstrů, díky kterým bude sezení pohodlnější
Plast Plastové varianty jsou méně časté; jejich výhodou je malá váha, široká nabídka barevných provedení a nízká pořizovací cena; Barevné výrobky mohou ale časem vyblednout vlivem slunečního záření a také je třeba jejich zajištění proti silnému větru
Dřevo Lehátka se vyrábí jak z tuzemských dřevin (dub, buk, borovice, smrk) tak z exotických (teak, eukalypt, bambus, ratan), které je odolnější; Každé dřevo má pak své specifické vlastnosti; O dřevěný nábytek je nutné řádně pečovat (moření, lakování, napouštění voskem atd.), jen tak zajistíte opravdu dlouhou životnost; Obecně je dřevěný nábytek považován za opravdu pevný a odolný
Umělý ratan Materiál vyrobený z polyratanu zdárně imituje přírodní ratan; Oproti němu je ale odolnější vůči nepříznivým vlivům počasí; Nábytek je dále poměrně lehký, snadný na údržbu, stálobarevný a cenově dostupný
Textil Využívá se na výplety křesílek nebo na polstry, podsedáky a polštářky; Textil zajišťuje pohodlné sezení; Na druhou stranu se jedná o materiál nevhodný k přímému vystavování nepříznivému počasí (déšť, sníh), Nábytek s textilním výpletem se hodí zejména do altánů, pergol, zastřešených teras atd.

Rozměry

  • Křesílka bývají obecně výškově menší než židle, ale také širší, což přináší vyšší komfort při sezení. Obojí je pak ideální vyzkoušet. Do křesla by se vám mělo pohodlně sedat, ale také lehce vstávat. Zpravidla se výška pohybuje mezi 43 až 47 cm. Šířka se pak většinou uvádí 50 až 70 cm, někdy i více.
  • Jak u židlí, tak i u křesel je velmi důležitý opěrák, který musí poskytnout dostatečnou oporu pro záda. Jeho hloubka by měla zajišťovat to, aby bylo možné se o něj opřít celými zády. Také by opěradlo mělo svírat se sedákem úhel větší než je 90°, často se doporučuje až 135°.
Hliníkový
Křeslo ANGELA polohovací ZWC-63

Hmotnost

Tento parametr se odvíjí od použitého materiálu a je důležitý kvůli manipulaci s nábytkem. Mezi nejlehčí patří plastová křesla. Jejich váha se může pohybovat i pod hranici dvou kilogramů. Nejtěžší pak budou pravděpodobně kovové nebo dřevěné modely. Zde počítejte s váhou minimálně kolem 5 až 8 kilogramy, robustnější křesla např. z exotického dřeva mohou překročit i hodnotu 15 kg.

Nosnost

Nejnižší doporučená nosnost u sedacího nábytku je 100 kg. To by měly splňovat i nejlevnější plastové židle. Samozřejmě platí, že čím kvalitnější materiál bude na výrobu křesel použit, tím vyšší bude také nosnost. U kovových křesel nebo z exotických dřevin se můžete setkat i s hodnotami několik stovek kilogramů.
U nosnosti je vždy dobré ponechat rezervu, protože vaše případné návštěvy mohou vážit více než např. členové vaší rodiny.

Konstrukce

Z hlediska konstrukce je třeba dbát na dva základní faktory a to odolnost, respektive odolnost zvoleného materiálu vůči nepřízni počasí a také kvalitu zpracování. Kvalitně zpracovaný nábytek poznáte tak, že bude mít hladké zabroušené hrany, které se nebudou nijak třepit. Dále je důležitá pevnost konstrukce, souměrná vrstva případného nátěru, zabroušené sváry, pevně držící šrouby a vruty se zapuštěnými hlavami atd. U polohování je velmi důležité, aby bylo co nejsnadnější.

Dřevěné
Skládací křeslo zahradní polohovací SORRENTO křeslo – FSC ROJAPLAST

Víte, že…?

Při nákupu křesel zohledněte také podlahu nebo místo, kde bude primárně stát. U dlažby se širokými spárami nebo přímo na trávník nedávejte křeslo s úzkými nožkami. Mohlo by zapadnout do mezer nebo se zabodnout do zeminy. Těžké kovové křeslo pak může poškrábat dřevěnou podlahu apod.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce zahradních polohovacích křesel, která jsou opatřena také podnožkou, patří např. Patio, MWH, vidaXL nebo Nordic Experience.

  • Do částky 3000 Kč koupíte především křesla z plastu nebo s jednoduchou ocelovou konstrukcí, které jsou velmi často opatřeny také sedákem z textilu.
  • V cenové relaci 3000 Kč až 10000 Kč najdete křesla ze dřeva nebo s hliníkovou konstrukcí s textilním výpletem nebo doplněná sedákem. I tato křesílka mají zpravidla jednoduchý tvar.
  • Od částky 10000 Kč již můžete koupit také designové modely např. z ratanu nebo kovu. Velmi často se setkáte s tím, že podnožka není přímo součástí křesla, ale jako samostatný doplněk. Cena těchto křesílek se pak může vyšplhat až k částce 40000 Kč.
Moderní
Zahradní polohovací křeslo AERO GRT 105-3 šedé pásy
Jméno
Hliníkový
Dřevěné
Moderní
Plastové
Komfortní
Image
Produkt
Křeslo ANGELA polohovací ZWC-63
Skládací křeslo zahradní polohovací SORRENTO křeslo – FSC ROJAPLAST
Zahradní polohovací křeslo AERO GRT 105-3 šedé pásy
Progarden Zahradní plastové polohovací křeslo polohovací Yuma bílá
Polohovací křeslo ASS Comfort černá+stříbrná
Hmotnost
9 kg
5 kg
7 kg
5 kg
6 kg
Nosnost
100 kg
100 kg
120 kg
100 kg
100 kg
Materiál
kov
dřevo
ocel/polyester
plast
kov a textil
Cena ca. 2 000 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 200 CZK ca. 500 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena