Nejlepší plastové židle 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Signal Toby

Jak vybrat plastové židle

  • Židle z plastu se vyrábí v několika různých typech. Nejčastěji se jedná o zahradní nábytek, dále o židle jídelní nebo kancelářské.
  • Mezi základní technické parametry patří samozřejmě rozměry židle a její nosnost.
  • Plast nemusí být jediným materiálem, který je na výrobu židle použitý. V nabídkách jsou také modely, kdy je plastová sedací část kombinovaná např. se dřevem nebo kovem. Pro většinu zákazníků bude důležitý také vzhled výrobku. Na tom se odráží zejména pořizovací cena židlí.

Plastové židle - náš výběr

Signal Toby
Zobrazit více
Signal Toby je židle, která je vyrobena z plastu v černé barvě. Má šířku 55 cm, hloubku 44 cm, výšku 81 cm a sedací výšku 46 cm. Její zaoblený tvar a čisté linie jsou typické pro skandinávský styl. Produkt je vhodný do jídelny.
Zobrazit méně

Moderní plastové židle

Signal Toby
Zobrazit více
Signal Toby je židle, která je vyrobena z plastu v černé barvě. Má šířku 55 cm, hloubku 44 cm, výšku 81 cm a sedací výšku 46 cm. Její zaoblený tvar a čisté linie jsou typické pro skandinávský styl. Produkt je vhodný do jídelny.
Zobrazit méně

Zahradní plastové židle

Bibl YUMA polohovací zahradní křeslo
přečíst recenzi
Výrobce: Bibl brno
Druh materiálu: plast
Výška: 106 cm
Šířka: 59 cm
Nosnost: 100 kg
Zobrazit více
Polohovací zahradní křeslo Yuma je vyrobeno z plastu a určeno pro venkovní použití. Lze jej nastavit téměř do vodorovné polohy pomocí opěrek na rukou. Materiál se vyznačuje pevností, snadnou údržbou a možností skladování. UV filtry zaručují stálost barev a dlouhodobou odolnost. Rozměry: 60x61x109 cm. Možnost dokoupení polštáře.
Zobrazit méně
Keter METALINE křeslo
Výrobce: Keter
Druh materiálu: plast
Výška: 81 cm
Šířka: 60 cm
Hloubka sedáku: 53 cm
Výška sedáku: 47 cm
BIBL Brno Plastové zahradní křeslo Dolomiti antracit
přečíst recenzi
Výrobce: Bibl brno
Druh materiálu: plast
Výška: 86 cm
Šířka: 75 cm
Hloubka sedáku: 86 cm
Výška sedáku: 35 cm
ALLIBERT zahradní plastové křeslo MALLORCA grafit
přečíst recenzi
Výrobce: Alibert
Druh materiálu: plast
Výška: 79 cm
Šířka: 56 cm
Hloubka sedáku: 58 cm
Nosnost: 100 kg
Zobrazit více
ALLIBERT MALLORCA je plastové zahradní křeslo v grafitovém provedení. Má šířku 56 cm, hloubku 58 cm a výšku 79 cm s hmotností 1,8 kg. Jeho nosnost je stanovena na 100 kg. Toto křeslo není polohovatelné a je schopné odolat povětrnostním vlivům. Jeho údržba je nekomplikovaná.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Plastové židle

Jak vybrat plastové židle

Jaké typy existují

Plastové židle se vyrábí prakticky ve všech variantách. Velkou skupinu tvoří židle zahradní, ale lze narazit i na židle jídelní nebo kancelářské.

Plastové židle u stolu

Plasové židle poslouží v domácím i komerčním prostředí, iStock / Dumont

Zahradní židle

Plastové zahradní židle patří v nabídkách k těm levnějším. Velmi se liší svou kvalitou, která se odráží v pořizovací ceně. Nejlevnější židle se totiž vyznačují nejen nízkou nosností a stabilitou, ale také méně kvalitním materiálem, který se může snadno poškodit. Z těchto důvodů je vhodné sáhnout po kvalitnějších, i když dražších výrobcích, které mají podstatně vyšší životnost.

Jídelní židle

Plastové jídelní židle vynikají svým vzhledem i v levnějších variantách. Židle mohou být celoplastové, ale také často v kombinaci s dřevěnými nebo kovovými prvky. Z těch se nejčastěji vyrábí nohy židlí. Plastová sedací část pak může být doplněna o textilní potah, který zvyšuje komfort při používání židle.

Kancelářské židle

Plastové židle
Signal Toby

Kancelářské židle mohou být opět celoplastové nebo v kombinaci s jinými materiály. Celoplastové židle mohou vypadat poměrně zajímavě, ale rozhodně nenabídnou tolik pohodlí jako např. křesla s polstrovaným sedákem. Rozhodně se tedy nehodí pro dlouhodobé sezení. Vzhledem k nižší životnosti plastu je také nutné počítat, že při nadměrném zatěžování židle, bude docházek k rychlejšímu opotřebení materiálu. To se týká především židlí, které mají z plastu vyrobený kříž s kolečky, který je jednou z nejvíce namáhanou částí.

Víte, že…?

Plastové židle se mohou prodávat buď samostatně, nebo dle typu v celých setech např. i se stolem. Toto se ale týká zejména zahradního nábytku. Do kategorie plastového zahradního nábytku bývá často zařazen také umělý ratan, který vypadá velmi esteticky.

Jaké zvolit rozměry

V případě židlí je možné se zaměřit na několik základních rozměrů:

  • Šířka sedací části – musí vždy vyhovovat tělesné konstrukci zákazníka, respektive zejména u židlí s područkami je důležité tento rozměr vzít v potaz
  • Hloubka sedací části – i v tomto případě lze vycházet z postavy zákazníka, osoby s mohutnější, vyšší postavou mohou volit židle hlubší, drobnější postavy naopak
  • Výška sedáku – souvisí s účelem použití, např. pokud se jedná o židle určené k sezení u stolu, je nutné vzít v potaz také jeho výšku; kancelářské židle bývají výškově nastavitelné, což je ve své podstatě výhoda
Plastové židle v zahradě

Před nákupem si ověřte nosnost židle, iStock / Vlad Antonov

Nosnost

Zahradní plastové židle
Bibl YUMA polohovací zahradní křeslo

Nosnost patří u sedacího nábytku k jedněm z nejdůležitějších parametrů. U plastových židlí, především těch levných, je nosnost vhodné vždy ověřit, protože patří k výrobkům, které mají tuto hodnotu většinou nižší oproti jiným materiálům. Obvykle by se ale měla pohybovat kolem 100 Kg. V případě nosnosti je vždy vhodné volit co nejvyšší hodnoty, které poskytují i potřebnou rezervu.

Plast jako jeden z možných materiálů

V případě židlí je nabídka na našem trhu opravdu široká, i co se materiálového zpracování týká. Židle mohou být samozřejmě celoplastové, ale velmi zajímavě vypadají i modely v kombinaci s jinými materiály. Nejčastěji se pak jedná o kov nebo dřevo, případně obojí. Tyto materiály pak podstatně zvyšují kvalitu těchto židlí, protože jsou zárukou např. lepší stability i vyšší životnosti.

Dětské plastové židle

Velmi oblíbené jsou plastové židle pro děti, iStock / ttatty

Design

Na vzhledu plastových židlí se podstatně odráží i jejich pořizovací cena. Levné výrobky nijak nevynikají svým vzhledem. Jedná se o jednoduché, minimalistické, ne nijak moderní židle v různých barevných provedeních. Na druhé straně jsou moderní designové židle, které se hodí zejména do stylových moderních domácností. Výběr židle s ohledem na vzhled je samozřejmě vždy otázkou osobního vkusu, nicméně je vždy vhodné přihlédnout i např. k současnému vybavení interiéru. Různé materiály je vždy důležité citlivě kombinovat tak, aby výsledný dojem byl co nejlepší.

Výrobci a ceny

Zahradní plastové židle
Keter METALINE křeslo

Cenu plastových židlí ovlivňuje celá řada faktorů. Kromě kvality materiálu je to samozřejmě typ židle nebo její celkové zpracování a designové provedení.

Typ židleVýrobciCenové rozpětí
ZahradníNardi250 Kč až 18000 Kč
 Keter 
 Houe 
JídelníScab500 Kč až 24000 Kč
 Pedrali 
 Atan 
KancelářskéAlba3000 Kč až 17000 Kč
 Rim 
 Sedus 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plastovou židli?

Plastové židle lze volit jak v zahradní, jídelní tak kancelářské variantě. Mezi základní parametry pak patří rozměr židle a její nosnost. Plast může být kombinovaný i s jiným materiálem. Na výběru má zpravidla velký podíl také celkový vzhled židle.

Jaké benefity mají plastové židle?

Tento materiál je velmi lehký, takže se se židlemi snadno manipuluje. Navíc je téměř bezúdržbový, což je výhodou zejména u jídelních a zahradních židlí. Materiál nabízí také nejrůznější barevné zpracování. Dražší výrobky mohou mít zajímavý, neotřelý design.
Zobrazit kompletní nabídku Plastové židle