Nejlepší záložní zdroje pro oběhová čerpadla 2024 a jak vybrat

Záchrana při výpadku elektrické energie.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Nástěnný záložní zdroj pro oběhové čerpadlo WPU 500W

Jak vybrat záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

  • Záložní zdroj v sobě obsahuje baterii o napětí 12 či 24 V, jde tedy o velmi podobný typ, který naleznete pod kapotou vašeho automobilu.
  • Jak jsme již naznačili, záložní zdroj oběhového čerpadla se jednoznačně hodí do rodinných domů.
  • Záložních zdrojů existuje celá řada, proto je dobré při výběru věnovat pozornost několika parametrům, abyste předešli tomu, že si pořídíte model, který nebude vyhovovat vašim potřebám.

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo - náš výběr

Kosun / Goowei Energy Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo – set (Kosun 300W RSC300P-112 + Goowei Energy 20Ah OTL20-12)
Výrobce: Goowei Energy
Zobrazit více
Set záložního zdroje Kosun 300W RSC300P-112 a gelové baterie Goowei Energy 20Ah OTL20-12 zajišťuje napájení oběhových čerpadel při výpadku proudu. Set obsahuje měnič napětí s integrovanou nabíječkou a UPS funkcí a gelovou baterii s kapacitou 20Ah. Technické vlastnosti zahrnují ochranu proti přehřátí, přetížení a zkratu, cyklickou životnost baterie cca 800 cyklů při 50% DoD, a předpokládanou životnost v režimu „STAND BY“ 10-12 let.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

Jak vybrat záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

Jak funguje

Záložní zdroj v sobě obsahuje baterii o napětí 12 či 24 V, jde tedy o velmi podobný typ, který naleznete pod kapotou vašeho automobilu. Baterie je samozřejmě opatřena nezbytnou řídící jednotkou, která detekuje proud. Pokud je oběhové čerpadlo napájeno ze sítě, je baterie pouze udržována ve stavu plného nabití a čerpadlo pracuje v běžném režimu na proud dodávaný sítí. Jakmile však dojde k výpadku proudu, v záložním zdroji dojde k automatickému přepnutí na baterii, která následně dodává energii oběhovému čerpadlu. Tím se zajistí nepřetržitý provoz. Po obnovení dodávek proudu řídící jednotka opět vše automaticky přepne.

Využití

Jak jsme již naznačili, záložní zdroj oběhového čerpadla se jednoznačně hodí do rodinných domů. Jeho instalací si ušetříte starosti s případnými výpadky dodávek proudu a s tím spojené vytápění celé nemovitosti. Své využití záložní zdroje naleznou také na chatách a chalupách, které například potřebujete temperovat a nejste v objektu přítomni každý den.

Víte, že…?

Při vybírání nového záložního zdroje pro oběhové čerpadlo dbejte na to, aby byl vybaven funkcí alarmu. Ta bude nedocenitelným pomocníkem při indikaci poruchy zařízení.

Výběr

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo
Nástěnný záložní zdroj pro oběhové čerpadlo WPU 500W

Záložních zdrojů existuje celá řada, proto je dobré při výběru věnovat pozornost několika parametrům, abyste předešli tomu, že si pořídíte model, který nebude vyhovovat vašim potřebám.

Výkon

Patrně nejdůležitějším parametrem je výkon záložního zdroje. Prvně si je tak nutné zjistit celkový příkon všech spotřebičů, které budete napojovat k záložnímu zdroji. Dle toho musíte vybírat kapacitu baterie záložního zdroje, na kterou se vážně doba dodávání energie. Tento údaj najdete v tzv. Ah, který označuje po jakou dobu je zařízení schopné dodávat proud.

Průběh napětí

Napětí záložního zdroje, respektive baterie by mělo mít ideálně sinusovou křivku, a to z jednoho prostého důvodu. V počátku bude oběhové čerpadlo vyžadovat mnohem vyšší okamžitý příkon, což baterie se sinusovou křivkou zvládnou. Naopak baterie s trapézovou křivkou by s tím mohly mít problémy.

Doplňkové funkce

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo
Kosun / Goowei Energy Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo – set (Kosun 300W RSC300P-112 + Goowei Energy 20Ah OTL20-12)

Moderní záložní zdroje pro oběhová čerpadla bývají opatřena i doplňkovými funkcemi, které mohou přijít vhod a poskytují větší komfort při používání. Ze všech funkcí stojí za zmínku především alarm, který vás dokáže akusticky i vizuálně upozornit na poruchu.

VyužitíNapětíVýhody
rodinný důmsinusovéřeší výpadky proudy
chata / chalupasinusovébezúdržbové

Značky

Na českém trhu můžete najít nespočet záložních zdrojů pro oběhová čerpadla od různých výrobců a různých značek. Chybu však rozhodně neuděláte se záložními zdroji od MHPower, AVACOM či ELSTON.

Ceny

Cenové rozpětí záložních zdrojů pro oběhová čerpadla je poměrně široké. Cena se totiž odvíjí od potřebného výkonu a tedy následně od zařízení, které máte doma.

  • Základní modely začínají na cenách pohybujících se kolem 2 000 Kč. U základních typů je však nutné počítat s nižším výkonem a opět je tak důležité říci, že záleží, jaké zařízení budete chtít záložním zdrojem napájet.
  • Dle maximálního výkonu následně stoupá cena záložního zdroje pro oběhové čerpadlo, klidně až k 10 000 Kč. V takovém případě si však můžete být jisti, že vám záložní zdroj bude schopný pohánět oběhové čerpadlo dlouho hodiny i v případě, že budete zcela bez dodávek elektrické energie.

Otázky a odpovědi

Kdy se bude zdroj hodit?

Záložní zdroj v sobě mívá baterii, která je připravena dodávat energii v případě potřeby. Poměrně specifickým typem je pak záložní zdroj pro kotle či oběhová čerpadla. Na první pohled se může zdát tento doplněk jako zbytečný, avšak jen do první chvíle, kdy se budete doma potýkat s výpadkem dodávek elektrické energie.

Jaká je výhoda záložního zdroje?

Výhody záložního zdroje jsou samozřejmě nasnadě. Ta hlavní spočívá v takřka neomezené funkčnosti oběhového čerpadla, a to i ve chvílích výpadku dodávek proudu. Záložní zdroj může posloužit také jako ochrana vašeho kotle. Oběhové čerpadlo totiž zajišťuje chlazení. V případě výpadku dodávek proudu se však vše zastaví a rozehřátý kotel nic nechladí.
Zobrazit kompletní nabídku Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo