5 nejlepších záložních zdrojů pro oběhové čerpadlo 2023

Záchrana při výpadku elektrické energie.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Záložní zdroj MU700, 230V 700W SINUS pro oběhové čerpadlo ke kotli, krbu, krbovým kamnům.

Jak vybrat záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

  • Záložní zdroj v sobě obsahuje baterii o napětí 12 či 24 V, jde tedy o velmi podobný typ, který naleznete pod kapotou vašeho automobilu.
  • Jak jsme již naznačili, záložní zdroj oběhového čerpadla se jednoznačně hodí do rodinných domů.
  • Záložních zdrojů existuje celá řada, proto je dobré při výběru věnovat pozornost několika parametrům, abyste předešli tomu, že si pořídíte model, který nebude vyhovovat vašim potřebám.

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku záložních zdrojů pro oběhové čerpadlo

Jak vybrat záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

Jak funguje

Záložní zdroj v sobě obsahuje baterii o napětí 12 či 24 V, jde tedy o velmi podobný typ, který naleznete pod kapotou vašeho automobilu. Baterie je samozřejmě opatřena nezbytnou řídící jednotkou, která detekuje proud. Pokud je oběhové čerpadlo napájeno ze sítě, je baterie pouze udržována ve stavu plného nabití a čerpadlo pracuje v běžném režimu na proud dodávaný sítí. Jakmile však dojde k výpadku proudu, v záložním zdroji dojde k automatickému přepnutí na baterii, která následně dodává energii oběhovému čerpadlu. Tím se zajistí nepřetržitý provoz. Po obnovení dodávek proudu řídící jednotka opět vše automaticky přepne.

Využití

Jak jsme již naznačili, záložní zdroj oběhového čerpadla se jednoznačně hodí do rodinných domů. Jeho instalací si ušetříte starosti s případnými výpadky dodávek proudu a s tím spojené vytápění celé nemovitosti. Své využití záložní zdroje naleznou také na chatách a chalupách, které například potřebujete temperovat a nejste v objektu přítomni každý den.

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo
Záložní zdroj MU700, 230V 700W SINUS pro oběhové čerpadlo ke kotli, krbu, krbovým kamnům.

Víte, že…?

Při vybírání nového záložního zdroje pro oběhové čerpadlo dbejte na to, aby byl vybaven funkcí alarmu. Ta bude nedocenitelným pomocníkem při indikaci poruchy zařízení.

Výběr

Záložních zdrojů existuje celá řada, proto je dobré při výběru věnovat pozornost několika parametrům, abyste předešli tomu, že si pořídíte model, který nebude vyhovovat vašim potřebám.

Výkon

Patrně nejdůležitějším parametrem je výkon záložního zdroje. Prvně si je tak nutné zjistit celkový příkon všech spotřebičů, které budete napojovat k záložnímu zdroji. Dle toho musíte vybírat kapacitu baterie záložního zdroje, na kterou se vážně doba dodávání energie. Tento údaj najdete v tzv. Ah, který označuje po jakou dobu je zařízení schopné dodávat proud.

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo
M636 záložní zdroj 230V/360W s vestavěnou baterií. K oběhovému čerpadlu ke krbovým kamnům, kotli s oběhovým čerpadlem a oběhové čerpadlo bez elektroniky. Náhradní zdroje UPS pro oběhová čerpadla ke ko

Průběh napětí

Napětí záložního zdroje, respektive baterie by mělo mít ideálně sinusovou křivku, a to z jednoho prostého důvodu. V počátku bude oběhové čerpadlo vyžadovat mnohem vyšší okamžitý příkon, což baterie se sinusovou křivkou zvládnou. Naopak baterie s trapézovou křivkou by s tím mohly mít problémy.

Doplňkové funkce

Moderní záložní zdroje pro oběhová čerpadla bývají opatřena i doplňkovými funkcemi, které mohou přijít vhod a poskytují větší komfort při používání. Ze všech funkcí stojí za zmínku především alarm, který vás dokáže akusticky i vizuálně upozornit na poruchu.

Využití Napětí Výhody
rodinný dům sinusové řeší výpadky proudy
chata / chalupa sinusové bezúdržbové

Značky

Na českém trhu můžete najít nespočet záložních zdrojů pro oběhová čerpadla od různých výrobců a různých značek. Chybu však rozhodně neuděláte se záložními zdroji od MHPower, AVACOM či ELSTON.

Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo
Záložní zdroj 300W pro oběhové čerpadlo

Ceny

Cenové rozpětí záložních zdrojů pro oběhová čerpadla je poměrně široké. Cena se totiž odvíjí od potřebného výkonu a tedy následně od zařízení, které máte doma.

  • Základní modely začínají na cenách pohybujících se kolem 2 000 Kč. U základních typů je však nutné počítat s nižším výkonem a opět je tak důležité říci, že záleží, jaké zařízení budete chtít záložním zdrojem napájet.
  • Dle maximálního výkonu následně stoupá cena záložního zdroje pro oběhové čerpadlo, klidně až k 10 000 Kč. V takovém případě si však můžete být jisti, že vám záložní zdroj bude schopný pohánět oběhové čerpadlo dlouho hodiny i v případě, že budete zcela bez dodávek elektrické energie.
Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo
Záložní zdroj MU500, 230V 500W SINUS pro oběhové čerpadlo ke kotli, krbu, krbovým kamnům

Otázky a odpovědi

Kdy se bude zdroj hodit?

Záložní zdroj v sobě mívá baterii, která je připravena dodávat energii v případě potřeby. Poměrně specifickým typem je pak záložní zdroj pro kotle či oběhová čerpadla. Na první pohled se může zdát tento doplněk jako zbytečný, avšak jen do první chvíle, kdy se budete doma potýkat s výpadkem dodávek elektrické energie.

Jaká je výhoda záložního zdroje?

Výhody záložního zdroje jsou samozřejmě nasnadě. Ta hlavní spočívá v takřka neomezené funkčnosti oběhového čerpadla, a to i ve chvílích výpadku dodávek proudu. Záložní zdroj může posloužit také jako ochrana vašeho kotle. Oběhové čerpadlo totiž zajišťuje chlazení. V případě výpadku dodávek proudu se však vše zastaví a rozehřátý kotel nic nechladí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku záložních zdrojů pro oběhové čerpadlo