Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

Záchrana při výpadku elektrické energie.

Jak vybrat záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

Záložní zdroj v sobě mívá baterii, která je připravena dodávat energii v případě potřeby. Poměrně specifickým typem je pak záložní zdroj pro kotle či oběhová čerpadla. Na první pohled se může zdát tento doplněk jako zbytečný, avšak jen do první chvíle, kdy se budete doma potýkat s výpadkem dodávek elektrické energie. V danou chvíli si totiž doma nejenže neposvítíte, ale oběhové čerpadlo, napájené elektrickým proudem, nebude dodávat teplo do vašeho domova. V danou chvíli přijde vhod záložní zdroj, který dodávky energie převezme na dobu nezbytně nutnou.

Jak funguje

Záložní zdroj v sobě obsahuje baterii o napětí 12 či 24 V, jde tedy o velmi podobný typ, který naleznete pod kapotou vašeho automobilu. Baterie je samozřejmě opatřena nezbytnou řídící jednotkou, která detekuje proud. Pokud je oběhové čerpadlo napájeno ze sítě, je baterie pouze udržována ve stavu plného nabití a čerpadlo pracuje v běžném režimu na proud dodávaný sítí. Jakmile však dojde k výpadku proudu, v záložním zdroji dojde k automatickému přepnutí na baterii, která následně dodává energii oběhovému čerpadlu. Tím se zajistí nepřetržitý provoz. Po obnovení dodávek proudu řídící jednotka opět vše automaticky přepne.

Využití

Jak jsme již naznačili, záložní zdroj oběhového čerpadla se jednoznačně hodí do rodinných domů. Jeho instalací si ušetříte starosti s případnými výpadky dodávek proudu a s tím spojené vytápění celé nemovitosti. Své využití záložní zdroje naleznou také na chatách a chalupách, které například potřebujete temperovat a nejste v objektu přítomni každý den.

Stabilní
Avansa Záložní zdroj pro oběhová čerpadla AVANS UPS 500W + baterie 38264

Víte, že…?

Při vybírání nového záložního zdroje pro oběhové čerpadlo dbejte na to, aby byl vybaven funkcí alarmu. Ta bude nedocenitelným pomocníkem při indikaci poruchy zařízení.

Výhody

Výhody záložního zdroje jsou samozřejmě nasnadě. Ta hlavní spočívá v takřka neomezené funkčnosti oběhového čerpadla, a to i ve chvílích výpadku dodávek proudu. Záložní zdroj může posloužit také jako ochrana vašeho kotle. Oběhové čerpadlo totiž zajišťuje chlazení. V případě výpadku dodávek proudu se však vše zastaví a rozehřátý kotel nic nechladí.

Výběr

Záložních zdrojů existuje celá řada, proto je dobré při výběru věnovat pozornost několika parametrům, abyste předešli tomu, že si pořídíte model, který nebude vyhovovat vašim potřebám.

S termostatem
Ptáček Elektro Záložní zdroj NZ UNI do 150W 200-240V

Výkon

Patrně nejdůležitějším parametrem je výkon záložního zdroje. Prvně si je tak nutné zjistit celkový příkon všech spotřebičů, které budete napojovat k záložnímu zdroji. Dle toho musíte vybírat kapacitu baterie záložního zdroje, na kterou se vážně doba dodávání energie. Tento údaj najdete v tzv. Ah, který označuje po jakou dobu je zařízení schopné dodávat proud.

Průběh napětí

Napětí záložního zdroje, respektive baterie by mělo mít ideálně sinusovou křivku, a to z jednoho prostého důvodu. V počátku bude oběhové čerpadlo vyžadovat mnohem vyšší okamžitý příkon, což baterie se sinusovou křivkou zvládnou. Naopak baterie s trapézovou křivkou by s tím mohly mít problémy.

Doplňkové funkce

Moderní záložní zdroje pro oběhová čerpadla bývají opatřena i doplňkovými funkcemi, které mohou přijít vhod a poskytují větší komfort při používání. Ze všech funkcí stojí za zmínku především alarm, který vás dokáže akusticky i vizuálně upozornit na poruchu.

Spínací čas
Avansa Záložní zdroj AVANS UPS 700W 12V 40743
Využití Napětí Výhody
rodinný dům sinusové řeší výpadky proudy
chata / chalupa sinusové bezúdržbové

Značky

Na českém trhu můžete najít nespočet záložních zdrojů pro oběhová čerpadla od různých výrobců a různých značek. Chybu však rozhodně neuděláte se záložními zdroji od MHPower, AVACOM či ELSTON.

Ceny

Cenové rozpětí záložních zdrojů pro oběhová čerpadla je poměrně široké. Cena se totiž odvíjí od potřebného výkonu a tedy následně od zařízení, které máte doma. Základní modely začínají na cenách pohybujících se kolem 2 000 Kč. U základních typů je však nutné počítat s nižším výkonem a opět je tak důležité říci, že záleží, jaké zařízení budete chtít záložním zdrojem napájet.

Dle maximálního výkonu následně stoupá cena záložního zdroje pro oběhové čerpadlo, klidně až k 10 000 Kč. V takovém případě si však můžete být jisti, že vám záložní zdroj bude schopný pohánět oběhové čerpadlo dlouho hodiny i v případě, že budete zcela bez dodávek elektrické energie.

S regulací
Regulus Záložní Zdroj PG 600 S + Akumulátor 18 AH – Max. Výstupní Výkon 600W
Jméno
Stabilní
S termostatem
Spínací čas
S regulací
Kvalitní
Image
Produkt
Avansa Záložní zdroj pro oběhová čerpadla AVANS UPS 500W + baterie 38264
Ptáček Elektro Záložní zdroj NZ UNI do 150W 200-240V
Avansa Záložní zdroj AVANS UPS 700W 12V 40743
Regulus Záložní Zdroj PG 600 S + Akumulátor 18 AH – Max. Výstupní Výkon 600W
Ptáček Elektro Zdroj záložní NZ500 do 300W 200-240V
Cena ca. 5 700 CZK ca. 4 500 CZK ca. 4 200 CZK ca. 5 800 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena