Nejlepší zásuvkové lišty 2025 a jak vybrat
Jak vybrat zásuvkovou lištu
- Zásuvkové lišty se obecně dělí na zásuvkové prodlužovačky a zásuvkové jednotky. Základní rozdíl je ve způsobu instalace.
- Porovnávat lze základní technické parametry jako je maximální proud nebo napětí, délka kabelu. Důležitý je také počet a typ výstupů, které jednotlivé typy lišt nabízí.
- Doba pokročila a tak i zásuvkové lišty nabízí několik praktických funkcí. Ty mají ve většině případech bezpečnostní charakter. Některé pouze zvyšují komfort při jejich používání.
Zásuvková lišta - náš výběr


Zásuvkové lišty Emos




Zásuvkové lišty Eaton




Jak vybrat zásuvkovou lištu
Typy zásuvkových lišt
Zásuvkové lišty se dělí do dvou základních kategorií a to podle způsobu, jakým je lišta instalována. Jedná se o klasické zásuvkové prodlužovačky a vestavné zásuvkové jednotky.
Zásuvkové prodlužovačky
Zásuvkové prodlužovačky představují klasický typ lišty, která nevyžaduje speciální instalaci. Jednoduše se zapojí do stávající zásuvky ve zdi tam, kde je potřeba více zásuvek pohromadě nebo v případě, že je příliš krátký napájecí kabel zařízení, které vyžaduje přísun elektrické energie. Jednotlivé modely se od sebe mohou lišit počtem výstupů. Nejčastěji se jedná o 3 až 8 zásuvek v jedné liště. Odlišná bývá i délka napájecího kabelu zásuvkové prodlužovačky. Některé modely jsou bezkabelové. Tyto pak umožňují použití vlastního kabelu nejvhodnější délky.

Zásuvková lišta poslouží při napájení více spotřebičů, iStock / Daniele Deluca
Zásuvkové jednotky
De facto se jedná o vestavné zásuvkové lišty, které se nejčastěji instalují do desek pracovních stolů, na kuchyňské linky apod. Instalace je většinou poměrně jednoduchá, ale vždy vyžaduje zásah do desky. Nejčastější typy zásuvkových jednotek jsou dva:
- Výsuvné zásuvky – u výsuvných zásuvek jsou jednotlivé výstupy umístěny nad sebou; výhodou těchto jednotek je to, že v době nepoužívání nijak neubírají místo na pracovní ploše; bývají skryté pod deskou stolu; zásuvky chrání víčko, které zároveň slouží k jejich vysunutí
- Výklopné panely – v tomto případě jsou zásuvky umístěné vedle sebe; k instalaci je nutný větší montážní otvor oproti předchozímu typu; alternativou jsou nástěnné zásuvkové lišty, které se instalují přímo na plochu stolu
Typ zásuvkové lišty | Klady | Zápory |
---|---|---|
Prodlužovačka | K provozu vyžaduje pouze zapojení do stávající zásuvky ve zdi | Přívodní kabel bývá vidět, což nemusí být vždy žádoucí a estetické |
Představuje rychlé řešení při nedostatku zásuvek | ||
Na výběr jsou lišty s různým počtem výstupů | ||
Jednotka | Zásuvky jsou většinou skryté, neubírají prostor na pracovní ploše | Vyžaduje zásah do pracovní desky |
Skryté jsou i přívodní kabely |

Při výběru správné zásuvkové lišty je nutné zohlednit několik parametrů, iStock / popovaphoto
Základní technické parametry
Mezi základní technické parametry patří:
- Maximální proud – zpravidla se jedná o hodnoty od 10 A do 16 A
- Maximální napětí – pohybuje se mezi 230 V až 250 V
- Počet výstupů – jak klasických zásuvek, tak USB vstupů
- Délka kabelu – pro běžné používání je zpravidla dostačující délka kolem 1,5 metru, ale např. prodlužovací kabelové bubny mohou mít návin i 50 metrů
Jaké typy výstupů zvolit
Zásuvkové lišty slouží jako zdroj elektrické energie. Vždy jsou vybaveny určitým počtem zásuvek o 230 V. Moderní modely mohou mimo to obsahovat také určitý počet USB vstupů, které lze využít k nabíjení mobilních telefonů, fotoaparátů apod. Některé modely mohou dokonce disponovat také výstupem HDMI.

Z hlediska bezpečnosti mají zásuvkové lišty několik funkcí, iStock / GOLFX
Jaké funkce mají
Moderní zásuvkové lišty mohou být doplněny také o několik dalších funkcí, které mají zpravidla bezpečnostní charakter. Nejčastěji se pak jedná o následující možnosti:
- Vypínač – slouží k bezpečnému vypnutí všech zapojených zařízení; šetří spotřebu elektrické energie
- Dětská pojistka – je tvořena jednoduchou zábranou, díky které není možné zcela vsunout předmět do nitra zásuvky; chrání děti před případným úrazem elektrickým proudem
- IP ochrana – hodnoty IP představují ochranu před vniknutím vody, prachu nebo jiných cizorodých těles; vhodné řešit zejména při instalaci lišt v místnostech s vyšší vlhkostí nebo prašností
- Ochrana pro přepětí – v tomto případě je chráněn konkrétní přístroj před vyšším přepětím, které je pro ně nežádoucí
- Bezdrátové nabíjení – praktická funkce, která slouží k nabíjení konkrétních typů telefonů pouhým dotykem s lištou
- USB vstupy – nabíjení zařízení bez nutnosti adaptéru
Víte, že…?
Z hlediska designu je zpravidla na výběr z několika základních barev. Nejtypičtější jsou pak bílá, černá, šedá, případně v odstínu slonovinové kosti. Do dětských pokojů lze zvolit zásuvkové lišty veselejších barev např. modré, červené, zelené nebo žluté.
Výrobci a ceny
Mezi výrobce prodlužovacích zásuvkových lišt patří Emos, Solight, PremiumCord, Sencor, KEL apod. Z hlediska základní pořizovací ceny jsou podstatně levnější než výklopné nebo výsuvné lišty. Prodlužovačky běžně používané v domácnostech nebo kancelářích lze koupit do cca 300 Kč.
Výklopné a výsuvné lišty vyrábí např. GTV, Bachmann, Orno, Solight, FK technics a další. Nejlevnější lišty tohoto typu se pak pohybují kolem 500 Kč, naopak nejdražší se přibližují k částce 10000 Kč.