Nejlepší zásuvkové lišty 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SILVERCREST 342253
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zásuvkovou lištu

 • Zásuvkové lišty se obecně dělí na zásuvkové prodlužovačky a zásuvkové jednotky. Základní rozdíl je ve způsobu instalace.
 • Porovnávat lze základní technické parametry jako je maximální proud nebo napětí, délka kabelu. Důležitý je také počet a typ výstupů, které jednotlivé typy lišt nabízí.
 • Doba pokročila a tak i zásuvkové lišty nabízí několik praktických funkcí. Ty mají ve většině případech bezpečnostní charakter. Některé pouze zvyšují komfort při jejich používání.

Zásuvková lišta - náš výběr

SILVERCREST 342253
přečíst recenzi
Výrobce: Silvercrest
Barva zásuvky: černé
Zobrazit více
Výrobek SILVERCREST 342253 je zásuvková lišta vybavená šesti zásuvkami. Jsou rozmístěny v úhlu pro lepší dostupnost. Vypínač je podsvícený. Maximální zatížení této lišty je 3680 W. Délka kabelu je 1,4 m a rozměry zařízení jsou 6,3 x 4,2 x 35,5 cm. Vyrobeno z polykarbonátu a PP.
Zobrazit méně
Bachmann Casia 923.012
přečíst recenzi
S vypínačem: ano
Umístění: nástěnné
USB: ano
Barva zásuvky: stříbrné
Zobrazit více
Bachmann Casia 923.012 je zásuvková lišta se čtyřmi zásuvkami a dvěma USB nabíječkami. Její ovladač umožňuje deaktivovat všechny zásuvky současně. Může být nainstalována na výšku nebo šířku. Délka lišty je variabilní díky adaptéru, měří 457 mm bez adaptéru a 585 mm s adaptérem. Balení obsahuje 2 m napájecí kabel.
Zobrazit méně
Legrand 1920110001
Výrobce: Legrand
Délka kabelu: 1.5 m
Počet zásuvek: 5
Barva: bílá
Zobrazit více
Legrand 1920110001 je zásuvková lišta s válcovitým tvarem, nabízí 5× 2P+PE zásuvky a vypínač. Umožňuje orientaci podle požadavků uživatele. Možnost umístění na stůl, kuchyňskou linku či horizontálně/vertikálně na stěnu díky šroubům či stahovacím páskům. Délka kabelu 1,5 m.
Zobrazit méně

Zásuvkové lišty Emos

Emos F5183
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Počet zásuvek: 8
Délka kabelu: 3 m
Zobrazit více
Emos F5183 je zařízení pro ochranu před přepětím s osmi zásuvkami, možností připojení antény a síťového kabelu (RJ11/RJ45). Součástí je třímetrový kabel pro snadné umístění ve vašem prostoru a LED kontrolka pro indikaci funkce. Přítomen je také EMI/RFI filtr pro potlačení šumu.
Zobrazit méně
Acar F5
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Počet zásuvek: 5
Délka kabelu: 3 m
Zobrazit více
Acar F5 je zařízení, které je určené k ochraně elektronických zařízení před rušením a přepětím. Disponuje podsvíceným síťovým vypínačem a automatickou pojistkou s časovým zpožděním. Dále nabízí čtyři možnosti pro umístění síťového přívodu.
Zobrazit méně
Emos P54022
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Počet zásuvek: 4
Délka kabelu: 2 m
Zobrazit více
Přepěťový chránič Emos P54022 má čtyři 2P + PE zásuvky, LED kontrolku a dětské pojistky. Energii absorbuje až do 1 800 J a jeho max. proudovou zátěží je 16 A. Je vybaven EMI/RFI filtrem. Délka kabelu je 2 m. Po 3 - 5 letech je nutné jej vyměnit.
Zobrazit méně
Emos P54012
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Počet zásuvek: 4
Délka kabelu: 2 m
Zobrazit více
Emos P54012 je zařízení s přepěťovou ochranou a EMI/RFI filtrem. Nabízí 4 zásuvky 2P+PE, absorbuje energii 900 J a odolá špičce na úrovni 1,7 kV. Varistor použitý v tomto modelu má životnost 3-5 let. Přídavné prvky zahrnují 2metrový kabel, možnost montáže na zeď a indikátor opotřebení.
Zobrazit méně
Emos 5Z 1,5m
Výrobce: EMOS
Počet zásuvek: 5
Délka kabelu: 1.5 m

Zásuvkové lišty Eaton

Eaton Protection Strip 6, 6 zásuvek
přečíst recenzi
Výrobce: Eaton
Počet zásuvek: 6
Vypínač: ano
Délka kabelu: 1 m
Zobrazit více
Eaton Protection Strip 6 (PS6F) je přepěťový ochranný prvek se šesti zásuvkami. Při nárůstu proudu nebo výpadku se automaticky vypne. Disponuje dětskou pojistkou pro každou zásuvku. Maximální napětí a proud: 250 V a 10 A. Rozměry: 390 x 52 x 41 mm, hmotnost 479 g, barva černá.
Zobrazit méně
Eaton Protection Strip 4, 4 zásuvky
přečíst recenzi
Výrobce: Eaton
Počet zásuvek: 4
Vypínač: ano
Délka kabelu: 1 m
Zobrazit více
EATON Protection Strip 4 je zařízení s 4 zásuvkami a přepěťovou ochranou, vybavené bezpečnostními krytkami a vypínačem s jističem. Může být připevněno na stěnu a ovládá se pomocí společného vypínače s proudovou ochranou. Zařízení má výkon 2500 W, napájení 220-250 V, kmitočet 50/60 Hz a proud 10 A.
Zobrazit méně
Eaton Protection Box 6
přečíst recenzi
Výrobce: Eaton
Počet zásuvek: 6
Vypínač: ano
Délka kabelu: 1.5 m
Eaton Protection Box 8 Tel
přečíst recenzi
Výrobce: Eaton
Počet zásuvek: 8
Délka kabelu: 1 m
Zobrazit více
Eaton Protection Box 8 Tel se zaměřuje na ochranu elektronických zařízení před škodlivými výboji a přepětím, a to až k 10 A. Toto zařízení splňuje normu IEC 61643-11, má 8 zásuvek, ochranu RJ-11 telefonické spojení a 2 porty USB 2.0. Nabízí možnost dobíjení zařízení, rozměry jsou 290 x 110 x 47,5 mm a hmotnost 713 g.
Zobrazit méně

Zásuvkové lišty APC

APC PZ42IZ-GR
Výrobce: APC
Délka kabelu: 1.5 m
APC PZ42I-GR
Výrobce: APC
Hmotnost: 0.475 kg
APC PMF83VT-GR
Výrobce: APC
Počet zásuvek: 8
Zobrazit více
APC PMF83VT-GR je zásuvková lišta vybavená základní ochranou proti přepětí pro elektronická zařízení a počítače. Obsahuje 5 zásuvek s ochranným kontaktem a USB porty s maximální zatížitelností 5 V / 2,3 A.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zásuvková lišta

Jak vybrat zásuvkovou lištu

Typy zásuvkových lišt

Zásuvkové lišty se dělí do dvou základních kategorií a to podle způsobu, jakým je lišta instalována. Jedná se o klasické zásuvkové prodlužovačky a vestavné zásuvkové jednotky.

Zásuvkové prodlužovačky

Zásuvkové prodlužovačky představují klasický typ lišty, která nevyžaduje speciální instalaci. Jednoduše se zapojí do stávající zásuvky ve zdi tam, kde je potřeba více zásuvek pohromadě nebo v případě, že je příliš krátký napájecí kabel zařízení, které vyžaduje přísun elektrické energie. Jednotlivé modely se od sebe mohou lišit počtem výstupů. Nejčastěji se jedná o 3 až 8 zásuvek v jedné liště. Odlišná bývá i délka napájecího kabelu zásuvkové prodlužovačky. Některé modely jsou bezkabelové. Tyto pak umožňují použití vlastního kabelu nejvhodnější délky.

Zásuvková lišta

Zásuvková lišta poslouží při napájení více spotřebičů, iStock / Daniele Deluca

Zásuvkové jednotky

De facto se jedná o vestavné zásuvkové lišty, které se nejčastěji instalují do desek pracovních stolů, na kuchyňské linky apod. Instalace je většinou poměrně jednoduchá, ale vždy vyžaduje zásah do desky. Nejčastější typy zásuvkových jednotek jsou dva:

 • Výsuvné zásuvky – u výsuvných zásuvek jsou jednotlivé výstupy umístěny nad sebou; výhodou těchto jednotek je to, že v době nepoužívání nijak neubírají místo na pracovní ploše; bývají skryté pod deskou stolu; zásuvky chrání víčko, které zároveň slouží k jejich vysunutí
 • Výklopné panely – v tomto případě jsou zásuvky umístěné vedle sebe; k instalaci je nutný větší montážní otvor oproti předchozímu typu; alternativou jsou nástěnné zásuvkové lišty, které se instalují přímo na plochu stolu
Typ zásuvkové lištyKladyZápory
ProdlužovačkaK provozu vyžaduje pouze zapojení do stávající zásuvky ve zdiPřívodní kabel bývá vidět, což nemusí být vždy žádoucí a estetické
 Představuje rychlé řešení při nedostatku zásuvek 
 Na výběr jsou lišty s různým počtem výstupů 
JednotkaZásuvky jsou většinou skryté, neubírají prostor na pracovní plošeVyžaduje zásah do pracovní desky
 Skryté jsou i přívodní kabely 
Zásuvková lišta

Při výběru správné zásuvkové lišty je nutné zohlednit několik parametrů, iStock / popovaphoto

Základní technické parametry

Zásuvková lišta
SILVERCREST 342253

Mezi základní technické parametry patří:

 • Maximální proud – zpravidla se jedná o hodnoty od 10 A do 16 A
 • Maximální napětí – pohybuje se mezi 230 V až 250 V
 • Počet výstupů – jak klasických zásuvek, tak USB vstupů
 • Délka kabelu – pro běžné používání je zpravidla dostačující délka kolem 1,5 metru, ale např. prodlužovací kabelové bubny mohou mít návin i 50 metrů

Jaké typy výstupů zvolit

Zásuvkové lišty slouží jako zdroj elektrické energie. Vždy jsou vybaveny určitým počtem zásuvek o 230 V. Moderní modely mohou mimo to obsahovat také určitý počet USB vstupů, které lze využít k nabíjení mobilních telefonů, fotoaparátů apod. Některé modely mohou dokonce disponovat také výstupem HDMI.

Zásuvková lišta

Z hlediska bezpečnosti mají zásuvkové lišty několik funkcí, iStock / GOLFX

Jaké funkce mají

Moderní zásuvkové lišty mohou být doplněny také o několik dalších funkcí, které mají zpravidla bezpečnostní charakter. Nejčastěji se pak jedná o následující možnosti:

 • Vypínač – slouží k bezpečnému vypnutí všech zapojených zařízení; šetří spotřebu elektrické energie
 • Dětská pojistka – je tvořena jednoduchou zábranou, díky které není možné zcela vsunout předmět do nitra zásuvky; chrání děti před případným úrazem elektrickým proudem
 • IP ochrana – hodnoty IP představují ochranu před vniknutím vody, prachu nebo jiných cizorodých těles; vhodné řešit zejména při instalaci lišt v místnostech s vyšší vlhkostí nebo prašností
 • Ochrana pro přepětí – v tomto případě je chráněn konkrétní přístroj před vyšším přepětím, které je pro ně nežádoucí
 • Bezdrátové nabíjení – praktická funkce, která slouží k nabíjení konkrétních typů telefonů pouhým dotykem s lištou
 • USB vstupy – nabíjení zařízení bez nutnosti adaptéru

Víte, že…?

Zásuvkové lišty Emos
Emos F5183

Z hlediska designu je zpravidla na výběr z několika základních barev. Nejtypičtější jsou pak bílá, černá, šedá, případně v odstínu slonovinové kosti. Do dětských pokojů lze zvolit zásuvkové lišty veselejších barev např. modré, červené, zelené nebo žluté.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce prodlužovacích zásuvkových lišt patří Emos, Solight, PremiumCord, Sencor, KEL apod. Z hlediska základní pořizovací ceny jsou podstatně levnější než výklopné nebo výsuvné lišty. Prodlužovačky běžně používané v domácnostech nebo kancelářích lze koupit do cca 300 Kč.
Výklopné a výsuvné lišty vyrábí např. GTV, Bachmann, Orno, Solight, FK technics a další. Nejlevnější lišty tohoto typu se pak pohybují kolem 500 Kč, naopak nejdražší se přibližují k částce 10000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zásuvkovou lištu?

Volit lze z klasických prodlužovaček nebo zásuvkových jednotek, které mohou být výklopné nebo výsuvné. Každá z jednotlivých typů má své klady i zápory. Stěžejní pravděpodobně bude počet a typ výstupů.

Kam lze umístit výsuvné zásuvky?

Tento typ zásuvkových lišt se nejčastěji instaluje do kanceláří, obývacích pokojů nebo řemeslných dílen. Své místo mají také např. na kuchyňských ostrůvcích, kam běžný typ zásuvek zabudovat nelze.
Zobrazit kompletní nabídku Zásuvková lišta